Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Abstinență sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru și reguli clare?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Există aceste două posibilități.

1. Fie o abstinență impusă de o morală socială care să fie sub controlul familiei, legii și chiar patronilor dare să prevină anumite pericole care țin de sănătatea fizică și psihică în legătură cu care sper să se ajungă la un acord și

2. Fie să privim sexul ca pe un joc periculos așa cum e boxul de exemplu și nimeni să nu poată juca acest joc fără un arbitru angajat și bine calificat care el să impună regulile dar tot să și răspundă de sănătatea celor înscriși în joc.

Ambele perspective au avantaje și dezavantaje zic eu.
În prima posibilitate s-ar putea să rămânem cu multe dorințe obsedante nesatisfăcute din cauza acestei fobii a inhibiției dar în același timp putem avea de câștigat o siguranță în ceea ce privește apartenența pe care mulți o doresc foarte mult dacă nu le este impus lor ci doar partenerului lor.

A doua posibilitate presupune acceptarea dictaturii cuiva care vine cu fel de fel de reguli între parteneri care dacă sunt încălcare să apară fel de fel de sancțiuni la care sper să se poată ajunge la un acord.

Eu unul așa văd lucrurile. Însă nu exclud și posibilitatea ca ambele sisteme să funcționeze împreună completându-se.

Sincer vă spun că eu la niciunul din aceste două sisteme nu mă prea pricep dar știu că dacă boxul de exemplu este ceva periculos totuși el se poate practica dacă este bine organizat, cu reguli clare și arbitraj corect.

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

Ada_Pal

inger
1.abstinenta totala=imotriva naturii umane ce detine un instinct sexual;

2.dezinhibare totală dar cu un arbitru și reguli clare=cind arbitrul iti este ratiunea,constiinta iar regulile sunt cele divine

Vezi profilul utilizatorului
Vreau sa amintesc cecred religile monoteiste despre sex.
Numai Islamul si judaismul vad sexul in familie ca o parte importanta din viata credinciosilor. Crestinii vad sexul ca ceva spurcat si preotii la majoritatea bisericilor sunt nevoiti sa se abstina. Sa nu uitam si patentul crestin -calugarii si calugarite.
Si cand te gandesti ca ideile astea sunt impotriva ce este scris in Biblie...

Der Bedeu a scris:Vreau sa amintesc cecred religile monoteiste despre sex.
Numai Islamul si judaismul vad sexul in familie ca o parte importanta din viata credinciosilor. Crestinii vad sexul ca ceva spurcat si preotii la majoritatea bisericilor sunt nevoiti sa se abstina. Sa nu uitam si patentul crestin -calugarii si calugarite.
Si cand te gandesti ca ideile astea sunt impotriva ce este scris in Biblie...
Păi dorința sexuală și familia știam că nu trebuie culturalizate prea mult din cauză că războaiele au nevoie desacisiciu de sine și sacrificiu al familiei. Hristos a fost un exemplu de sacrificiu de sine și al familiei.
Voi vreți ca lumea să nu mai aibă războaie? affraid
Dacă lumea nu mai are războaie nu se mai împlinesc proorocirile și Dumnezeu nu va mai avea dreptate!
affraid

Diana

inger
Der Bedeu a scris:Vreau sa amintesc cecred religile monoteiste despre sex.

da asa este, in ortodoxism sexul este doar pentru copii, pentru nasterea de prunci, dorintele oamenilor, patimile acestora trebuiesc infranate prin post si rugaciune ( cel putin asa iti va zice orice preot ) :pale:

SAVIN

vrajitor
vai ce se sufera in crestinism !
sex este viata. fiecare din voi nu ar fi exista, daca mama voastra si tatal vostru sar fi abtinut.
o mare greseala in crestinism, unde preoti care reprezinta o elita oarecare, dispar ca genetica, ca nu au copii. un mare idiot cine a inventat acest sistem. dumnezeu era clar "DUCETIVA SA VA INMULTIT".
si cum nu ne inmultim fara sex, dumnezeu nea spus sa avem sex. si nea dat tot cea ce avem nevoie ca sa avem sex. sa nu avem sex este contra porunci lui dunezeu.
in plus, sexul este sanatos. daca nu prinzi un virus.
observati ca nicaieri nu scrie sa ne indragostim sau sa ne casatorim.
uite un exemplu de o lege simpla, complicata la infinit de omenire.

Diana

inger
pai exact asta am zis si eu mai sus : sexul este pentru inmultire, pentru nasterea de prunci, dar nu pentru placere
doar preotii catolici nu se casatoresc, cei ortodocsi se casatoresc si au copii
in Biblie se vorbeste de casatorie, vezi nunta din Cana Galilei, unde a participat Iisus Hristos, binecuvantand casatoria, si daca nu ma insel eu toti profetii pana la Iisus Hristos au fost casatoriti

Ada_Pal

inger
Priviti la oamenii care nu au o relatie stabila sau care nu-si gasesc implinirea sexuala in cuplu(am in vedere familia)cit sunt de nemultumiti,aspri,nebuni parca.............jocul hormonilor este f.periculos pt. persoane care nu stiu sa-l administreze corect.
Cum nu poti trai fara alimente insa uneori e bun postul ,chiar indicat ca sa intelegi ce inseamna saracie ,foame si te indeamna sa -i ajuti pe cei in cauza tot asa si sexul este indispensabil pt. o viata normala,un creier functionabil si o familie fericita.

Nu am cuvinte sa va descriu ce simte o mama cind isi tine bebelusul la sin (este o senzatie indescriptibila cu adevarat),la fel cum pentru un barbat sa fie chemat TATA si ridicat pe cel mai inalt piedestal de fii lui.

Familia este cea care incununeaza relatia sexuala iar virginitatea (care in Occident este o boala,iar in Orient obligativitate)este "scutul" intr-o relatie fara reprosuri sau amintiri dureroase (depinde mult de cultura fiecaruia ).

Problema este dacă trebuie integrați toți oamenii cumva în societate sau să despărțim lumea în oameni buni și oameni răi.
Eu în scopul ăsta am propus acest subiect.
Eu cred că bunele trebuie să fie pentru oameni și nu oamenii pentru bine.
Cine trebuie să fie mijloc și scop dintre oameni și bine?
Eu zic că oamenii trebuie să fie scopul iar binele să fie mijlocul.
Cam asta e problema.
Eu mai sus am venit cu niște probleme care țin de integrarea oamenilor sau stigmatizarea lor în societate legat de sexualitate.

SAVIN

vrajitor
studenta draga, nu gresi intentia mea, si deci voi fi clar.
prin sex se fac copii,este clar, dar sexul face parte din noi pe toata viata, ori nu poti toata viata sa creiezi copii, de unde eu ajung la concluzia corecta ca sexul, este una din placerile oferite noua de creatorul, ca alte placeri, ca mancatul si bautul, odihna, si placerile corporale, ca o baie sau un dus,masaj, etc.
toate aceste placeri sant placeri, pentru ca noi reactionam prin sistemul nostru nervos, care trimitand semnalele creierului, creierul traduce aceste signale ca placere.
deci placerea umana prin intermediul corpului este integrat in noi de la inceput, si include si sexul, sub toate aspectele sale posibile.
de aia, in judaism, sexul nu este socotit ceva murdar, din inpotriva, sexul este cea trebuie ca cele doua jumatati sa se uneasca untr-un total, ma refer la femeie/barbat.sexul este bun si necesar.si legea evreiasca are legi de comportare precise si la subiectul asta. cu alte cuvinte in legea evreiasca ti se specifica cu cine, cand ,de cate ori, etc.
ca religia "incearca' sa produca o restrictie, si ca sexul sa existe numai intr-o casatorie, este un subiect de moralitate impusa, impozand ideia ca un om/femeie trebuie sa se abtina, contra instinctelor naturale, ca noi, oameni, santem mai sus de instincte, care este baza comportari la animale.

Irene05

muritor de rand
da dar nush cred ca cele doua ar trebui combinate...totusi eu as alege o pe prima pentru ca nu mi se pare normal ca o anumita persoana sa mi impuna anumite reguli..totul e permis daca ambii parteneri sunt de acord...libertatea din ziua de azi a facut ca sexul sa fie inteles gresit....inainte se zicea dupa casatorie si nu murea nimeni daca se abtinea pana la 20-23 de ani....acum fiecare cand considera..fie ca e pregatit sau nu..parca e o moda...pana la urma tot se va intampla la un moment dat asa ca de ce sa grabesti lucrurile???si toata viata vei face sex....

Vezi profilul utilizatorului http://irene05.hi5.com

Hans Baldung Grün

muritor de rand
Abstinenta in nici un caz,doar daca ai un caracter puternic si vrei sa devii ascet,desi ma indoiesc ca exista multi oameni...ca in Dostoievski..sa se biciuiasca singuri,sa-si reteze degetele cand ii trec ganduri necurate....Totusi nu mai suntem in Evul Mediu.
Dar nici fara niste reguli ale bunului simt nu se poate.In sex,pentru mine totul e permis,dar numai cu o partenera stabila,cu una singura.Exclus sodomie,perversiuni bolnave...In rest,da,Doamne iarta-ma.

Alice Bailey

vrajitor
In toate religiile se acorda o importanta deosebita sexului.Asiaticii sustin ca 1 picatura de sperma =1000 picaturi de sange si ca sexul necontrolat te poate distruge.

In Yoga poti practica fie abstinenta, fie continenta(sex fara ejaculare), energiile sexuale fiind sublimate si transmutate intr-un proces alchimic.
Exista, bineinteles, reguli precise pentru a reusi sa controlezi sexul si putem face paralele intre sexul obisnuit, banal si cel continent.
Pierderea energiei, este doar in cazul procreerii pentru cei care practica yoga adevarata.

SAVIN

vrajitor
va invit sa cititi la judaism un articol intitulat SEX IN JUDAISM.
se incadreaza la subiectul de aici.

Andi_

muritor de rand
Nu prea inteleg ce legatura are topicul asta cu spiritualitatea....dar in fine.........

Mefisto_666

muritor de rand

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum