Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Buddha-despre " cale "

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Re: Buddha-despre " cale " la data de Dum Mai 25, 2008 8:43 pm

Ar trebui sa incepeti mai clar,adica sa incepeti cu meditatiile tanarului print cand vedea ramele omorate in urma plugului!Asa cu generalitatii se abstractiseaza ideia!

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Buddha-despre " cale " la data de Mar Mai 27, 2008 4:20 pm

Sunna

vrajitor
Omul este structurat asemanator MACROCOSMOSULUI, lui Dumnezeu, ca un microcosmos, pe diverse nivele de vibratie. Mintea este doar unul dintre ele, dintre cele 7 principale.
Referitor la aceasta legatura intre microcosmos si macrocosmos, un exercitiu banal: Mentalizati starea : EU SUNT IN DUMNEZEU TATAL SI DUMNEZEU TATAL ESTE IN MINE... Apoi constientizati in final: SUNT IN UNITATE CU CONSTIINTA DIVINA. Cand vom simti ca bariera nu exista intre mintea noastra si mintea lui Dumnezeu, vom fi UNA cu INTELIGENTA INFINITA. Marile descoperiri geniale ale omenirii se bazeaza pe aceasta rezonanta mai buna la nivel mental cu MACROCOSMOSUL(DUMNEZEU sau UNIVERSUL, altfel spus!)

3 Re: Buddha-despre " cale " la data de Mier Mai 28, 2008 4:36 pm

Sunna

vrajitor
HIRAN a scris:
3. Ca duhul minciunii si duhul adevarului umbla libere prin lume. Si dupa cum se observa si-au depus si clocit ouale si in scrierile pe care cu onor le-ai copiat si postat pe acest topic

HIRAN, "duhul crestinismului" se simte de la o posta in "dragostea" care te anima atunci cand deschizi gura! "Vorbele noastre esprima inima", nu e asa...??? :pig:

Ultima editare efectuata de catre Sunna in Mier Mai 28, 2008 4:44 pm, editata de 1 ori

4 Re: Buddha-despre " cale " la data de Mier Mai 28, 2008 4:40 pm

Vlad

muritor de rand
Oamenii nu stiu ce se intampla dupa moarte....ei nici nu cred ca stiu mptivu pt care plang sau sunt trisi la moartea cuiva....cred ca zic ca asa se face...asta este un principiu dupa care merg multi,asa se face,sau asa trebuie...
Daca nu detii informatia, faci ce face turma,nu?

5 Re: Buddha-despre " cale " la data de Vin Mai 30, 2008 8:20 am

Cris

inger
(" El m-a insultat ,m-a lovit ,m-a infrint ,m-a pradat" .
In cei care nutresc astfel de ginduri,ura nu se va stinge niciodata.)

O fateta complexa a omului este figurata in citatul de mai sus.

" m-a insultat" -arata jignirea conceptiilor proprii.
Conceptiile proprii ,asa numita credinta(pistis-este termenul cel mai corect) sint o formatiune complexa luata din afara si transpusa in interior astfel ca omul se identifica cu aceasta.
Insulta este un orgoliu manifestat in afara.
In aceasta fraza,Buddha arata metanoia mintii .Schimbarea mentalitatii gindurilor mintii.
Esenta mintii este statica.Mintea doar exista,gindurile se " misca" .
Astfel,la nivel divin ,Mintea divina exista,iar Gindul divin creeaza. Totusi mintea divina nu-si pierde esenta.Diferenta intre mintea divina si cea umana este uitarea.Omul isi uita gindul,mintea omului ,nu.Totul ramine inregistrat ,la nivel de Minte .
Uitarea omului are radacina in orgoliu.Orgoliul atitea cere si vrea,ca este dispus sa uite orice.
Acest " m-a insultat" arata o bucatica de orgoliu." Pe mine m-a insultat" ,pe MINE.

Acest " pe mine " ,la momentul Buddha,arata " clanul " si apartenenta la o " clasa sociala" .
Arata " constiinta de grup" -aceasta exista si astazi in medii spirituale constientizate nu de sine,ci de haita.De aceea paria au constiinta de " clan" .Vorba romaneasca " dai in unul tipa zece"

6 Re: Buddha-despre " cale " la data de Vin Mai 30, 2008 3:14 pm

HIRAN

demon
Sunna a scris:
HIRAN a scris:
3. Ca duhul minciunii si duhul adevarului umbla libere prin lume. Si dupa cum se observa si-au depus si clocit ouale si in scrierile pe care cu onor le-ai copiat si postat pe acest topic

HIRAN, "duhul crestinismului" se simte de la o posta in "dragostea" care te anima atunci cand deschizi gura! "Vorbele noastre esprima inima", nu e asa...??? :pig:

Preaiubita printesa, deocamdata confunzi dragostea cu lingusirea si ingaduinta cu ignoranta, dar cand va veni vremea hotarata negresit ca vei deosebi duhurile.
Insa pana atunci poti incepe cu : Proverbele 27:6 Ranile facute de un prieten dovedesc credinciosia lui, dar sarutarile unui vrajmas sunt mincinoase. -
si continua cu Proverbe 26:24-25, Psalmi 12:2, Ieremia 12:6, etc

7 Re: Buddha-despre " cale " la data de Mier Iun 04, 2008 8:05 am

Vlad a scris:Oamenii nu stiu ce se intampla dupa moarte....ei nici nu cred ca stiu mptivu pt care plang sau sunt trisi la moartea cuiva....cred ca zic ca asa se face...asta este un principiu dupa care merg multi,asa se face,sau asa trebuie...

in mod normal nu trebuie sa plangi la moartea cuiva fiinca el evolueaza . moartea este doar un prag in evolutia noastra .doar schimbam vehicolul ,vasul de evolutie cum vreti sa il numiti. noi nu sintem acest trup ,sintem parte din dumnezeu deci cand mori nu e motiv de plans .

8 Re: Buddha-despre " cale " la data de Dum Iun 08, 2008 12:37 pm

Vlad

muritor de rand
Puteti sa-mi spuneti,cei care stiti,cum a murit Buddha?Mersi.

9 Re: Buddha-despre " cale " la data de Dum Iun 08, 2008 5:38 pm

Heruer

inger
Yahiya a scris:
Vlad a scris:Oamenii nu stiu ce se intampla dupa moarte....ei nici nu cred ca stiu mptivu pt care plang sau sunt trisi la moartea cuiva....cred ca zic ca asa se face...asta este un principiu dupa care merg multi,asa se face,sau asa trebuie...

in mod normal nu trebuie sa plangi la moartea cuiva fiinca el evolueaza . moartea este doar un prag in evolutia noastra .doar schimbam vehicolul ,vasul de evolutie cum vreti sa il numiti. noi nu sintem acest trup ,sintem parte din dumnezeu deci cand mori nu e motiv de plans .

Atunci, de ce, in mod "anormal" plangem la moartea celor dragi ?

P.S. Te rog sa nu raspunzi ... din iubire, ca ma dezamagesti (denota superficialitate).

10 Re: Buddha-despre " cale " la data de Dum Iun 08, 2008 8:40 pm

HIRAN

demon
Oamenii plang din egoism si necunoastere.

Bhagavat a spus:
11. Ii plangi pe cei ce nu trebuie sa-i plangi si cuvantezi despre intelepciune; cei invatati nu-i plang nici pe cei vii, nici pe cei morti.
12. N-a fost nici [o vreme] cand eu sa nu fi existat sau tu, sau printii acestia; la fel, noi nu vom inceta sa existam vreodata cu totii in viitor.
13. Precum cel intrupat in acest [trup] trece prin copilarie, tinerete si batranete, tot asa trece [după moarte] si in alt trup. Cel tare nu este tulburat de aceasta.

11 Re: Buddha-despre " cale " la data de Lun Iun 09, 2008 4:40 pm

Heruer

inger
HIRAN a scris:Oamenii plang din egoism si necunoastere.

Bhagavat a spus:
11. Ii plangi pe cei ce nu trebuie sa-i plangi si cuvantezi despre intelepciune; cei invatati nu-i plang nici pe cei vii, nici pe cei morti.
12. N-a fost nici [o vreme] cand eu sa nu fi existat sau tu, sau printii acestia; la fel, noi nu vom inceta sa existam vreodata cu totii in viitor.
13. Precum cel intrupat in acest [trup] trece prin copilarie, tinerete si batranete, tot asa trece [după moarte] si in alt trup. Cel tare nu este tulburat de aceasta.
Scuze dar nu este raspunsul tau. Este o pastisa.
Daca pana acum nu ai pierdut pe nimeni apropiat (fiu, fiica, mama, tata, frate, sora, sot, sotie), nu poti raspunde. Daca da (ai suferit o astfel de pierdere), te rog reformuleaza pentru ca nu te cred. O fi sunand "elevat" Bhagavat, dar cand plangi la capatiul celui drag, nu dai "doi bani" pe nici o bhagavat-a.

12 Re: Buddha-despre " cale " la data de Lun Iun 09, 2008 4:46 pm

Vlad

muritor de rand
Eu am pierdut apropiati,si nu am plans deloc la nici o inmormantare...de ce?Pt ca atunci nu simteam sa fac asa ceva,iar acum nici atat.
Iar astfel mi-am explicat de ce unii ,inclusiv eu,nu plang la inmormantari.Stiti ca si daci plangeau la nasterea cuiva,si radeau la moartea cuiva?Crezi ca erau toti niste fraieri?Care nu aveau de lucru numa sa rada?
Este greu sa accepti aceste adevaruri,dar ele sunt de mult timp pe aici....

13 Re: Buddha-despre " cale " la data de Lun Iun 09, 2008 4:49 pm

Heruer

inger
Vlad a scris:Eu am pierdut apropiati,si nu am plans deloc la nici o inmormantare...de ce?Pt ca atunci nu simteam sa fac asa ceva,iar acum nici atat.
Iar astfel mi-am explicat de ce unii ,inclusiv eu,nu plang la inmormantari.Stiti ca si daci plangeau la nasterea cuiva,si radeau la moartea cuiva?Crezi ca erau toti niste fraieri?Care nu aveau de lucru numa sa rada?
Este greu sa accepti aceste adevaruri,dar ele sunt de mult timp pe aici....
Mama, tata, frate sora .... ? si sa inteleg ca, fiind un vrednic urmas al dacilor, ai ras ? Si nu ti-au pus o camasa dintr-aia cu maneci legate la spate, sa nu te poti sterge de lacrimi de ras ?
Mai omule fi serios.

P.S. ce grad de rudenie avea apropiatul/apropiata si cati ani aveai tu la decesul acestuia/acesteia ? (pt. ca si asta conteaza (varsta)).

14 Re: Buddha-despre " cale " la data de Mar Iun 10, 2008 7:26 am

nu tre considerati nebuni cei care fac lucruri instinctiv.

15 Re: Buddha-despre " cale " la data de Mar Iun 10, 2008 8:43 am

Heruer

inger
Yahiya a scris:nu tre considerati nebuni cei care fac lucruri instinctiv.
Eu personal nu consider pe nimeni nebun, orice ar gandi/spune/face.

Plansul este instinctiv ? La fel ca si clipitul ?

16 Re: Buddha-despre " cale " la data de Mar Iun 10, 2008 9:06 am

de ce plang nou nascutii asa ii invata cineva?

17 Re: Buddha-despre " cale " la data de Mar Iun 10, 2008 1:49 pm

Heruer

inger
Yahiya a scris:de ce plang nou nascutii asa ii invata cineva?
?? era vorba despre "instinctele" noilor nascuti ? In acest caz Vlad, ca nu plange la inmormantarea apropiatilor, este un nou nascut "ixajarat di precoci"
Propun sa ne oprim aici pentru ca am deviat "rau de tot" de la subiectul din topic.

18 Re: Buddha-despre " cale " la data de Mar Iun 10, 2008 2:16 pm

HIRAN

demon
Cine paseste pe Cale nu mai plange.
Acelasi lucru il invata si crestinismul:
1 Tesaloniceni 4:13 Nu voim, fratilor, sa fiti in necunostinta despre cei ce au adormit, ca sa nu va intristati ca ceilalti, care n-au nadejde. 14 Caci daca credem ca Isus a murit si a inviat, credem si ca Dumnezeu va aduce inapoi impreuna cu Isus pe cei ce au adormit în El.

Evidentele din realitatea lumii nu schimba adevarul, ci atesta necredinta unor oameni in Adevar.

Apoi oamenii mostenesc traditia si obiceiurile. Daca ne-am fi nascut intr-un trib dintre acelea de canibali in care dovada respectului pentru decedat era sa mananci o bucata din carnea mortului, cu siguranta ca nu se plangea la inmormantari ci se dansa in jurul focului si ne delectam cu un gratar din muschii raposatului, si probabil s-ar fi folosit expresia "sa-i fie muschii fragezi si oasele moi" in loc de "sa-i fie tarana usoara".

19 Re: Buddha-despre " cale " la data de Mar Iun 10, 2008 4:20 pm

Azazel

demon
Frumoase cuvinte,dar a-ti privit vrodata moarte in fata,sa vedeti ce mai plingeti,nici nu aveti idee cum este sa stii ca intr-o luna maxim o sa mori,atunci sa va vad

20 Re: Buddha-despre " cale " la data de Mar Iun 10, 2008 7:48 pm

HIRAN

demon
Frica de moarte este a egoului si nicidecum a spiritului. Si in al doilea rand oamenii se tem de ce nu cunosc.
Am avut marea sansa si binecuvantare sa fiu chinuit de draci incat sa-mi doresc moartea mai mult ca pe o fecioara iubita.
Astfel am avut ocazia sa constat ca puterea dracilor este limitata doar la laturile materiale si ca moartea, de fapt este un castig.
Asa ca la finalul dramei am umilit dracii razandu-le in fata si am sarutat moartea pe buze. Dar fiindca moartea este ca o curva careia ii place sa insele, sa domine sufletele si sa le-o traga, vazand ca de fapt o sa i-o trag eu, si nu ea mie, m-a lepadat speriata din bratele ei.
Insa moartea se distreaza copios cu cei ce fug de ea desi sunt convinsi ca pana la urma vor sfarsi in bratele ei.
De aceea va zic bucurati-va de toate lucrurile caci toate sunt ale voastre ca sa va slujeasca, dar neintelegand acestea ajungeti sa le slujiti voi lor.
Judecati si voi cele ce va spun: Dumnezeu a facut toate lucrurile pentru fiii sai, nu a facut pe fii pentru ele. Deci in concluzie moartea este pentru om nu omul pentru moarte, asa ca stapaniti-o in pace si nu va lasati stapaniti de ea.
1 Corinteni 3:22 fie Pavel, fie Apolo, fie Chifa, fie lumea, fie viata, fie moartea, fie lucrurile de acum, fie cele viitoare; toate sunt ale voastre,

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum