Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Libertate de expresie? sau Un singur măr stricat strică toate merele!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Eu stau și mă gândesc la faptul că foarte mulți religioși cred în izolare.
Știți de exemplu cum e cu călugării.
Sfatul părinților către copii de exemplu este să nu vorbească cu străinii.
Trebuie să evităm pricinile de păcătuire!
Sfânt înseamnă pus deoparte!
Sunt foarte mulți dar foarte mulți religioși care nu agrează deloc libertatea.
Acești oameni îți aruncă o etichetă dintr-o privire cum că ești "rătăcit" de exemplu și apoi te evită pentru că așa sunt programați să facă.
Alții cred că internetul, calculatoarele sau chiar și tehnologia toată sunt lucrări diavolești.
Întrebarea pe care o pun este: Oare acest forum poate el să fie considerat o dezbatere deschisă dacă foarte mulți urăsc dezbaterea?
Ce te faci cu aceia care se "roagă neîncetat" și își "controlează gândurile" așa cum au fost programați?
Oare se poate face o dezbatere dacă oamenii urăsc dezbaterea și le e frică de ea?
Cum credeți că ar putea fi etichetat acest forum?
Ce se poate face pentru ca acest forum să se poată eticheta mai negociabil?
Cum credeți că ar fi o negociere corectă a eticherării acestui forum?
Ce ar trebui să știe cei intoleranți despre acest forum?

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

Cris

inger
Te superi daca raspund eu?
Intii ce este omul religios?Din observatiile mele ,omul religios ar fi o persoana care urmeaza niste idei,manifestari,proceduri exterioare lui,gasite in societate.
Oamenii in general sint religiosi,urmeaza traditii,copiaza si urmeaza ce fac altii.
Omul religios nu prea are intrebari existentiale.
Izolarea -este si nu este apreciata.Am auzit multe pareri,pe aceasta tema.
Eu nu cred ca izolarea aduce un beneficiu daca este autoimpusa pe termen lung.
Omul izolat vorbeste singur,stagneaza.Unde este scoala vietii ptr el si unde sint incercarile fata de semeni?Cum poti sa-ti iubesti aproapele daca nici nu-l vezi?

Pacatul- in gr Hamartia -este cuvintul cel mai intilnit in NT ptr pacat-inseamna a nu-ti atinge tinta.Pacatul este un cuvint care vine de la sportul trasului cu arcul-" to miss the target".Pacatul cel mai intilnit in VT este inechitatea.

Sfint -este o stare pe care Crist o recomanda: " fiti sfinti" .Sfintenia este un nivel inalt uman de cunoastere si constiinta.

Oamenii care judeca pe altii nu pot mai mult,nici nu vor.

Rugaciunea neincetata este o stare interioara pe care o traieste omul ,nu sint vorbe insirate continuu fara rost.Vorbele sint ale mintii.
Starea de rugaciune neincetata este aceea cind inima omului " vorbeste " iubire,iar mintea tace.

Ca sa-ti raspund la intrebare,draga moderator,daca doriti ca acest forum sa fie echilibrat ,sa se poata discuta ,atunci trebuie sa nu existe manifestari extremiste,fanatice .Sint destule forumuri unde userii se injura .
Dar sint putine forumuri spirituale unde oamenii vin sa invete unii de la altii,unde oamenii se respecta si se iubesc.(fara sa se cunoasca)
Depinde ce se doreste: un nivel inalt - spiritual,sau unul de balta?

Vezi profilul utilizatorului
Stimate Cris
Tu aici vorbești despre ceea ce îți dorești tu sau despre ceea ce se întâmplă?
Tu ce părere ai despre o posibilă confuzie între a crede și a dori să crezi?
Există în religie confuzie între a crede și dorință de a crede?

Problema forumului, una din ele este ca membrii credinciosi se asteapta ca cele sfinte a lor sa fiu afara din discutii si chiar protejate de Admin si moderator,asta pe cand ei,credinciosii nu gasesc de cuvinta ca si ei sa primeasca si sa onoreze ideiateiste a altora.
In plus, as vrea sa mentionez aci diferiti membrii care cred ca forumul este o platforma la predici misionare si a difuzarea religilor diferite.
Ma gandesc sa hotaram odata pentru totdeauna ca nu se vor permite la forum predici cu citate fara sfarsit si reclame lareligii.Numai discutii si ce depinde de discutii.
Asta este parerea mea.

Der Bedeu a scris:Problema forumului, una din ele este ca membrii credinciosi se asteapta ca cele sfinte a lor sa fiu afara din discutii si chiar protejate de Admin si moderator,asta pe cand ei,credinciosii nu gasesc de cuvinta ca si ei sa primeasca si sa onoreze ideiateiste a altora.
In plus, as vrea sa mentionez aci diferiti membrii care cred ca forumul este o platforma la predici misionare si a difuzarea religilor diferite.
Ma gandesc sa hotaram odata pentru totdeauna ca nu se vor permite la forum predici cu citate fara sfarsit si reclame lareligii.Numai discutii si ce depinde de discutii.
Asta este parerea mea.
Și eu cred că e bine să dezbatem și să nu recităm aici poezii copiate cuvânt cu cuvânt. Dar și faptul de a trăi repetând niște cuvinte ca un papagal sau ca un disc stricat e un mod de viață și asta face parte din viață. Fiecare își alege modul de viață care il dictează cei mari mai mult sau mai puțin. Cei mari împart lumii dreptul de a avea dreptate. Dreptul de a avea dreptate pentru unii e mai de preț de cât ceea ce se întâmplă în realitate. Religia amenință pe oameni cu chinuri veștice dacă nu i se oferă dreptul de a avea dreptate care este de fapt credința. S-au făcut foarte multe crime în istotie în numele credinței.

Cris

inger
"Stimate Cris
Tu aici vorbești despre ceea ce îți dorești tu sau despre ceea ce se întâmplă?
Tu ce părere ai despre o posibilă confuzie între a crede și a dori să crezi?
Există în religie confuzie între a crede și dorință de a crede?"

Eu spun altceva.

Si nu stiu ce este in religii privind credinta sau dorinta.Acestea sint personale,in fiecare om .Oamenii sint unici,depinde despre cine vorbesti.

Cris

inger
"Și eu cred că e bine să dezbatem și să nu recităm aici poezii copiate cuvânt cu cuvânt. Dar și faptul de a trăi repetând niște cuvinte ca un papagal sau ca un disc stricat e un mod de viață și asta face parte din viață. Fiecare își alege modul de viață "

Discutiile daca sint cu bunavointa sint constructive.
Este si aceasta o alegere.

Vlad

muritor de rand
Cred ca trebuie sa intelegem ca fiecare cale este buna...nu este nici una gresita,pt ca toate duc in acelasi loc...indumnezeirea...
Mai devreme sau mai tarziu....dar rezultatul este acelasi pt toti.
Chiar credeti ca ar trebui unii cenzurati si altii nu?Pe ce principii?Ale moderatorului...adica daca lui nu i convine,le sterge,daca sunt la fel ca si calea lui,le pastreaza...va separe corect?
Eu cred ca ar trebui pastrat la fel forumul ca pana acum...doar in cazul fanatismelor cum zici tu Remus,sa fie atentionati acesti useri...si daca continua,atunci eventual sa fie dati "afara"
Laughing

Parerea mea....Smile

Fresh

muritor de rand
Nu mi se pare corect ca un islamist sa mearga sa combata un crestin cu Coranul, in care acesta nu crede, si nici un crestin sau islamist sa mearga la un iudeu cu NT sau Coran pentru demonstratii. La fel, sa mearga la satanisti cu Biblia....
Aceasta o pot face, insa, la POLEMICI.

Stiu ca cei crestini prefera versetele mult, asa ca la ei pe teritoriu pot pune si un km daca doresc. Parerea mea! De aceea sunt moderatori si un forum liber! Sa se simta bine toata lumea.

Daca sunt moderatori, trebuiesc respectati, intrucat ei au primit niste instructiuni de moderare! Doar nu e aici... TEOLOGIE LIBERALA! EVIL

Ca moderator acestui subiect si altele,pana in momentul acesta am sters doua replice , fiecare cuprindea 4-5 cuvinte scrise de cineva care nu a discutat cu nimeni dar a gasit de cuvinta sa incerce a ma jigni personal. Am sters deoarece ea nu a gasit de cuvinta sa se explice cel putin.
Si in vitor, daca cineva va sari in discutile altora nu ca sa discute ci sa injure,voi sterge si daca jignirile nu i-mi vor fi adresate mie.
De la deschiderea forumului s`a hotarat sa se dea libertate mai mult decat in alte forumuri insa memrii forumului sunt poftiti sa faca uz de o limba curata cat se poate. Discutii, da, injuraturi si jigniri,nu.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum