Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Crede si nu cerceta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Crede si nu cerceta la data de Mar Mai 27, 2008 12:33 pm

Ramses

Vizitator
As dori sa stiu in ce an a fost data aceasta sintagma si de cine. Eu am auzit ca undeva dupa 1000 d.Hr. dar nu sunt sigur. Caci daca e adevarat ce cred eu atunci "Crede si nu cerceta" nu se aplica deloc Bibliei si ideilor din aceasta carte. O sa dau un contraexemplu din Biblie care chiar ne indeamna sa cercetam. Dupa invierea lui Iisus are loc intalnirea cu Toma care spune ca: daca nu voi vedea cu ochii mei atunci nu voi crede si daca nu voi pipai cu degetele mele nu voi crede. Ei bine Hristos atunci cand vine ii da ocazia sa cerceteze valabilitatea acestui fapt. Si prin cercetare s-a convins Toma. Deci de unde a-ti tras concluzia ca NT-ul sugereaza sa credem si sa nu cercetam?
Ioan Capitolul 20. Pentru verificare.

2 Re: Crede si nu cerceta la data de Mar Mai 27, 2008 12:59 pm

Vlad

muritor de rand
Astea sunt doar niste tehnici de manipulare...nimic mai mult.

Vezi profilul utilizatorului

3 Re: Crede si nu cerceta la data de Mar Mai 27, 2008 2:57 pm

Cris

inger
Crede -e o chestie ,cu crede -credinta.
NU cerceta-se adreseaza la ce? Inima,minte,simt tactil?
Ce sa crezi,ca te doare burta si sa nu cercetezi?
Ce sa crezi ,pe vecin ,ca nu recunoaste ca iti datoareaza bani?
Crede biblia? Care din ele ? Nu cerceta pe cine, pe popa,ca-ti cere bani??
Crede inchizitia si n-o cerceta?
Ideea " crede si nu cerceta " se adreseaza oamenilor care incep sa aiba intrebari incomode si nu se mai supun unui nenea cu functie.

4 Re: Crede si nu cerceta la data de Mar Mai 27, 2008 8:00 pm

Crede si nu cerceta este o deviza a bisericii catolice(romano-papale)crestinii ortodocsi au deviza:munceste se crede!iar porunca lui Iisus Hristos este;cercetati scripturile....

5 Re: Crede si nu cerceta la data de Mier Mai 28, 2008 10:02 am

HIRAN

demon
Recomandarea este:
1 Tesaloniceni 5:19 Nu stingeti Duhul.
20 Nu dispretuiti proorociile.
21 Ci cercetati toate lucrurile, si pastrati ce este bun.
22 Feriti-va de orice se pare rau.

Ba mai mult cei ce se lasa inselati de prooroci mincinosi nu au circumstante atenuante ca au fost inselati ci suporta consecintele.
Vigilenta mai inainte de toate. Lucrurile care sunt mai presus de ratiune nu pot fi cunoscute daca renunti la ratiune.

Ultima editare efectuata de catre HIRAN in Mier Mai 28, 2008 10:06 am, editata de 1 ori

6 Re: Crede si nu cerceta la data de Mier Mai 28, 2008 10:04 am

HIRAN

demon
..

7 Re: Crede si nu cerceta la data de Mier Mai 28, 2008 10:20 am

Vlad

muritor de rand
Eu auzisem mai de mult,daca nu ma insel,ca acest fragment Crede si nu cerceta,nici nu exista in Bilbie,stie cineva unde se afla?

8 Re: Crede si nu cerceta la data de Mier Mai 28, 2008 10:28 am

HIRAN

demon
Nu exista scris asa ceva in Biblie.
Fraza este un slogan comunist cu care acestia combateau teismul.

9 Re: Crede si nu cerceta la data de Mier Mai 28, 2008 12:13 pm

Mii de ani si pana in momentul de fata se cerceteaza scripturile la noi,de catre religiosi si de catre oameni de stinta.
"CREDE" din subiect este bun numai pentru prosti si inculti. De crezut? Poftim dar nu ca obligatie. Tinerii religiosi la noi stau zile si nopti intregi ca sa cerceteze si sa inteleaga unii psalmi care sunt scrisi cu mai multe intelesuri.

10 Re: Crede si nu cerceta la data de Mier Mai 28, 2008 1:30 pm

Cris

inger
"iar porunca lui Iisus Hristos este;cercetati scripturile...."

Este corect,dar este vorba de toate scripturile,nu este vorba de Irineu si altii...
Poate fi vorba si de akasha,o alta scriptura...
Cind e vorba de scripturile ebraice Isus spune " legea voastra",nu a lui.
De aici si faptul ca oamenii se impiedica neintelegind scripturile,ca nu stiu care sint scripturile.Scripturile divine sint ale universului ,nu ale micimii.
Ele nu costa bani .D-zeu nu vinde carti.Se manifesta.

11 Re: Crede si nu cerceta la data de Joi Mai 29, 2008 1:22 am

Emil Condor

vrajitor
Vlad a scris:Eu auzisem mai de mult,daca nu ma insel,ca acest fragment Crede si nu cerceta,nici nu exista in Bilbie,stie cineva unde se afla?
Ai dreptate, nu există asa afirmatie în Biblie, dimpotrivă, avem cuvintele "Cercetati toate lucrurile si păstrati ce este bun (sau de folos)".

12 Re: Crede si nu cerceta la data de Sam Mai 31, 2008 6:02 pm

SAVIN

vrajitor
cu timpul, felul de a se exprima a oamenilor, in toate limbile, sa schimbat. nu odata, si sensul cuvintelor se schimba. in plus, tonul celor spuse poate complec deraia intentia cuvintelor. ajutati la toate astea, ca de fapt, nimeni nu a avut sau are informati de la fata locului, ca isus nu a inregistrat ce a spus, nu a scris nimic, nici cei din jurul lui. . totul a inceput sa fie pus pe hartie numai 70 de ani dupa moartea lui isus. totul este mana a doua, daca nu mana a treia. din memorie, se poate scrie ori si ce, deci sa va atarnati de un cuvant sau expresie este gresit, ca mai mult ca probabil va fi incorect.si asta chiar daca cei care au creat biserica au decretat aceste surse evreiesti de mana a doua ca sfinte, cea ce in realitate nu inseamna nimic, decat ca credeti ca reprezinta adevarul, si nu intrebati prea multe intrebari, cu toate ca istoria arata o alta directie.
de ce se studiaza torah, vechiul testament, asa de mult si asa de atent de evrei, si asta de mii de ani?
de ce elita biserici, inclusiv popa de la roma, cat si elitele diverse in toate bisericele invata ivrit si studiaza vechiul testament in original?
raspunsul este in limba ebraica, o limba matematica, si vechiul testament care contine coduri si intelesuri diverse, pentru toate generatilor.
de exemplu, eu, om a secolui de stiinta, pot vedea cata stiinta se afla in biblie. or, stiinta nu poate fi credinta. vorbim de cunostinte recunoscute de stiinta de azi ca fiind dovedite, si uite cum, intr-o lucrare asa de antica, se gaseste atata informatie stintifica . este clar ca cine o fi acest DUMNEZEU, tot cea ce a facut, creat cat si legile date omeniri prin evrei, contin cunostinte de prima grade stiintifice, ca realitatea universului este o realitate fizica, chimica, radianta de energi diverse, si toate astea fac parte din domeniu stiintific.
deci credeti si nu cercetati, este o formula de ignoranta.

13 Re: Crede si nu cerceta la data de Sam Mai 31, 2008 7:25 pm

AdiM

muritor de rand
Ramses_90 a scris:As dori sa stiu in ce an a fost data aceasta sintagma si de cine.

N-am reusit sa gasesc unde si cind a aparut formula, dar banuiesc ca a fost introdusa de Inchizitie pe vremea cind se condamnau ereziile acelor savanti care dadeau bataie de cap domaticilor teologici. Inchizitia a fost o institutie extremista a Bisericii Catolice, si de aceea deviza ei a ajuns sa fie atribuita bisericii in general. Iar unele ideologii materialiste moderne au preluat-o si popularizat-o ca argument de combatere a religiei. In Romania comunista, multi au fost educati in ideea ca biserica si religia inseamna doar "Crede si nu cerceta". Practic, eu cred ca e doar o prejudecata moderna, popularizata din motive ideologice.

Biblia recomanda oamenilor sa cerceteze lucrurile, iar bunul simt al oricarui om il indemne sa cerceteze, sa cunoasca, nu doar sa fie naiv si sa creada pe oricine. Dar credinta nu se refera la a-i crede pe preoti, pe savanti, pe politicieni sau pe ideologi. Credinta unui om este tot ce crede el despre lume, viata, orice, prin prisma experientei, educatiei si culturii sale, si mai ales prin prisma propriei sale intuitii si intelepciuni. Unii o confunda cu ceea ce sunt educati sa creada prin traditia religiei sau bisericii in care s-au nascut. Dar de fapt orice om ajunge sa creada doar ce considera el ca este credibil, dupa mintea si trairea lui. Credinta nu are legatura cu biserica sau religia, decit pentru cine vrea sa creada asta.

14 Re: Crede si nu cerceta la data de Sam Mai 31, 2008 8:22 pm

Anticristul

eliberat
Cris a scris:"iar porunca lui Iisus Hristos este;cercetati scripturile...."

Este corect,dar este vorba de toate scripturile,nu este vorba de Irineu si altii...
Poate fi vorba si de akasha,o alta scriptura...
Cind e vorba de scripturile ebraice Isus spune " legea voastra",nu a lui.
De aici si faptul ca oamenii se impiedica neintelegind scripturile,ca nu stiu care sint scripturile.Scripturile divine sint ale universului ,nu ale micimii.
Ele nu costa bani .D-zeu nu vinde carti.Se manifesta.
................................................................................................................
.Cercetati scripturile ,nu este o porunca ci o afirmatie.Isus zice"Cercetati scripturile pentruca ,deci voi cercetati cu un scop.El nu spune "Sa cercetati.Ca ele se cercetau fara sa o zica el.
Asa ca nu mai puneti in gura lui Isus ceea ce el nu a zis.

15 Re: Crede si nu cerceta la data de Joi Iun 05, 2008 8:03 am

Am mai spus: acest slogan a fost utilizat de inchizitia catolica!

16 Re: Crede si nu cerceta la data de Joi Iun 05, 2008 8:08 am

porunca clara este tradusa corect in romaneste;cercetati scripturile ca in ele veti afla viata vesnica!
deci o porunca!Pt adevaratii cresstini cele spuse de Iisus Hristos sunt axiomatice.nerecunoasterea acestei axiomatici este apostazie din punct de vedere crestin-ortodox.

17 Re: Crede si nu cerceta la data de Joi Iun 05, 2008 9:18 am

HIRAN

demon
Nu este o porunca:
Ioan 5:39 Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vecinica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine.

Este o constatare despre modul cum se inselau fariseii de atunci, de altfel ca si de acum.
Viata vesnica nu sta in scripturi ci ele au doar rolul de a arata Calea. Scripturile nu sunt Calea.

Ioan 14:6 Isus i-a zis: "Eu sunt calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine."

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum