Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Ce este ateismul?

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

26 Re: Ce este ateismul? la data de Joi Iun 26, 2008 1:59 pm

N-am inteles nimic.poate este o incercare de proza impresionista,in rest doar incoerenta.Mai clar daca se poate!

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Ce este ateismul? la data de Vin Iun 27, 2008 12:21 pm

Ma Dorstor, cum poti tu sa afirmi ca Dumnezeu exista?
Fara sa te sprijinesti fara rusine, cum ai scris tu,pe psalmii scrisi in VT si NT,nu ai cel mai mic argument ca exista ceva pe care tu numesti Dumnezeu.
Cartile Sfinte sunt nu mai mult decat culegeri de legende care au fost adoptate de oameni car au avut intrebari la care in acel timp nu au avut raspunsuri.

A dovedi ca Dumnezeu nu exista este un lucru imposibil la fel cu dovedirea ca Dumnezeu exista.

28 Re: Ce este ateismul? la data de Vin Iun 27, 2008 7:06 pm

Mai Der bedeu hai sa--ti spun ceva.eu am lucrat cu copii infestati cu HIV.onoarea mea si mila mi-au poruncit sa las la o parte orice prevedere personala.la un moment dat a fos un caz in care un astfel de copil nu mai avea de trait decat cateva zile si se cam fereau sa se ocupe direct de analizele lui.Eu nu m-am ferit dar la o centrifugaare a sangelui de analizat al acelui copil o cuva de sticla s-a spart si a imprastiat aschii de sticla contaminate cu hiv si bine inteles m-au ranit pe mine care lucram acolo.Am devenit in cateva luni seropozitiv.avem si eu un copil de 7 ani.cu zeci de ani in urma nu era tratament cat de cat.eram ateu.mi-am dat es-seama dupa luni de disperare ca singura salvare ar putea veni de un Dumnezeu.Am cazut in genunchi si m-am rugat plangand:Doamne ajuta-ma sa-mi cresc copilul si daca vrei sa fie slujitorul tau asa sa fie!''plangeam si ma rugam .nu stiu cate zile si nopti dar sub genunchii mei era o balta de lacrimi.Candva imi daruise cineva o biblie.pe aceea o tineam in mana !am pus-o la un moment dat pe un scaun langa mine,s-a deschis si atat am putut citi printre lacrimi:,,ia-ti patul tau si umbla!''.apoi am adormit cu capul pe scaun si biblie.cand m-am trezit era un fel de bucurie in mine,mi-am facut analizele si au iesit negaive.Le-am repetat si au iesit negative si pana acum tot negative sunt.eram sanatos.in urma acestei intamplari am devenit crestin si dupa vreun an ceea ce sunt acum.au trecut multi ani si in curand copilul meu va fi preot crestin ortodox.
acesta este dovada existentei lui Dumnezeu pt mine iar toate aiurelile ateiste nu u nici o valore pt mine ,pt ca asupra mea Dumnezeu si-a aratat lucrarera sa!

29 Re: Ce este ateismul? la data de Vin Iun 27, 2008 9:42 pm

Arpisz

muritor de rand
dovezile anecdotice nu sunt dovezi ... ca x a zis ca sa intamplat e total irelevant pentru concluzia trasa de tine ...
puteai sa fi seronegativ chiar daca testul a iesit pozitiv ... si poti fi seropozitiv chiar daca testul iti iese negativ ...
orice test de genul nu este 100% sigur

30 Re: Ce este ateismul? la data de Sam Iun 28, 2008 1:03 pm

Lucram in domeniu si stiu si acum sa efectuez un titru de viremie.iti da seama ca am facut Zeci de teste si in alte parti,pt ca la acea vreme aveam si o functie care im dadea puteri in a stabili culpa profesionala si avem posibitatea de ajunge cat de sus!Pe de alta parte eu am o grupa de sange utila in cazuri deosebite si eram in evidenta pt cazuri grave .Multi au primit sangele meu(chiar si tigani cu toate ca unii nu priveau cu ochi buni diponibiltatea mea si in aceasta dirctie)deci eram supratestat si verificat pt ca uneori eram folosit si la transfuzii directe. dar ajunge despre mineDar in postarea de mai sus nu am vrut sa consum spatiu pt zbaterile mele.Dar este si alta problema In maxim!2 ani trebuia sa se declanseze boala si au trecut mut multi!in plus o analza gaussiana pe o multime de rezultate trebuia sa relave ceva.deci nici macar nu am avut cu ce sa fac o suspiciune de tip gaussian pt ca toata curba se reduce la un punct.Eu am facut multe la viata mea si nu sunt chiar asa de usor de impresionat!Cu moartea am mai stat fata in fata asa ca daca eu am fost imresionat nu era om care sa ma moaie sentimental ci oar un Dumnezeru putea face as ceva
iar eu am lasat placerile lumii si am urmat dupa puterile si priceprea mea calea Sa!

31 Re: Ce este ateismul? la data de Lun Iun 30, 2008 11:18 am

Dorstor a scris:N-am inteles nimic.poate este o incercare de proza impresionista,in rest doar incoerenta.Mai clar daca se poate!
Aici dați dovadă de o ignoranță cu care mă dezamăgiți în așa hal în cât mă faceți să mă simt insultat dacă mă mai uit de acum încolo pe mesajele dumneavoastră.

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

32 Re: Ce este ateismul? la data de Lun Iun 30, 2008 12:37 pm

Sunteti liber sa faceti ce vreti da eu tot nu am inteles nimic!se pare ca sinceritatea in exprimare nu se poarta aici.totusi; eu nu renunt la ea pt ca asa sunt eu;asta cred asta spun; insulta ar fi daca as mnti spunand ca inteleg ceea ce nu inteleg, pt a l-as trata de fraier pe adresant.

PS. Cu durerea de cap cum stam?

Dacă te iei de ateism am să-ți fac dureri de cap......Parca asa ma ameninta cineva....cine oare?

33 Re: Ce este ateismul? la data de Lun Iun 30, 2008 10:48 pm

Există și oameni imuni la HIV iar asta nu e o noutate!

Miza ideii cum că microcosmosul stăpânește peste macrocosmos este însă vinovăția!
Oare de ce să învinuiești o persoană cu totul sau un popor întreg sau o lume întreagă pentru că cine știe ce rahat nu e pe placul a nu știu cărui dumnezeu mare și lat?
De ce să te apuci să ineci în sânge zeci sau sute de mii de oameni pentru cine știe ce neînțelegeri?

Sau poate mult mai bine ar fi să cauți vina asta în cava minuscul având în vedere că medicina sau electronica au putut evolua atât de mult din cauza asta?

E adevărat însă că bomba atomică tot din cauza cercetării microcosmosului a putut fi creată. Dar dacă a fost creată, atunci a fost creată tot pentru o eventuală învinuite a ceva mare luându-se astfel în calcul distrugerea a ceva mare!

Microcosmosul însă este divizarea la infinit a ceva, dar noi trebuie evident să divizăm doar atâta cât este necesar cât să nu sacrificăm întregul sau să nu sacrificăm ceva ce nu vrem să sacrificăm! Stăpânirea asta a microcosmosului trebuie bineânțeles să fie și ea cu un scop și nu așa aiurea!

De fapt cu cât poți stăpâni mai bine microcosmosul cu atât ai putea sacrifica mai puțin iar problema creștinismului și multor altor religii este tocmai că ele sunt niște religii ale sacrificiului care au făcut pur și simplu pe față lege din asta fără niciun stres.

34 Re: Ce este ateismul? la data de Mar Iul 01, 2008 6:58 pm

Pt atei ar fi necesar sa stie ca este o disciplina stiintifica numita sistemica.Aceasta se vrea pur atee!dar acolo exista o legitate care constata ca fara sacrificiu autoasumat al unor subsisteme nu se poate mentine indefinit un sistem deschis. Practic este ideia centrala a crestinismului transpusa in termeni academici!Iata ca prin stiinta se ajunge tot la necesitatile enuntate de crestinism si asta pt ca Dumnezeu este Stiinta Suprema!
AM MAI SPUS: ATEISM=NONSTIINTA si IGNORANTA

35 Re: Ce este ateismul? la data de Mar Iul 01, 2008 7:12 pm

Diana

inger
Remussatala a scris:
Studenta_87 a scris:Dumnezeu a creat aceasta lume, acest univers pentru ca noi sa-l stapanim si sa ne bucuram de el, ca noi nu stim cum sa apreciem lucruile din jurul nostru si il distrugem in fiecare zi, asta tine de noi ca si oameni, nu de Dumnezeu
multi atei sustin ca Dumnezeu nu exista pentru ca nu l=a vazut nimeni, dar as vrea sa le pun o intrebare: aerul este vizibil? l-a vazut cineva? si totusi el exista
Tu sigur nu ai citit mesajul de mai sus. Cool

l-am citit, dar ce am scris nu avealegatura cu mesajul

36 Re: Ce este ateismul? la data de Mier Iul 02, 2008 4:51 am

Ai dreptate st.87.Dar alt exemplu.curentulelectric nu mi-l poate arata nimeni dar il cunoastem ca exista dpa efectele sale si actiunile sala.Tot asa si Dumnezeu nu-stim cum este in realitate dar il cunoastem ca exista dupa efectele lucrarilor sale.dar pt a intelege aceste efecte trebuie sa avem cat de cat inteligenta si sa avem un minim de cunostinte stinitifice.nu stiu cat de inteligenti sunt ateii dar din punct de vedere stiintific eu intalnit doar atei pseudoinstruiti.
Si uneori cand sunt la inghesuiala devin si lasi pt ca nu au o credinta care sa-i sustina moral!

37 Re: Ce este ateismul? la data de Mier Iul 02, 2008 5:51 pm

Dorstor a scris:dar acolo exista o legitate care constata ca fara sacrificiu autoasumat al unor subsisteme nu se poate mentine indefinit un sistem deschis. Practic este ideia centrala a crestinismului transpusa in termeni academici!
Dar care e ideea centrală a creștinismului transpusă în termeni neacademici?

38 Re: Ce este ateismul? la data de Mier Iul 02, 2008 6:51 pm

cine isi va pierde sufletul pt Dumnezeu acela isi va salva sufletul sau!E mai coplicat asa!Eu am fost ateu dumneata nu ai fost insa crestin cu adevarat!

39 Re: Ce este ateismul? la data de Mier Iul 02, 2008 9:46 pm

Bine! Bine! Stimate Dorstor!
Totuși cum poate un creator atotputernic al universului să vorbească despre jertfă? Cum mai poate fi creator dacă vorbește despre jertfă? Dar ce să mai zic de faptul că asta e și ideea centrală a creștinismului?

40 Re: Ce este ateismul? la data de Joi Iul 03, 2008 5:42 am

Pt ca iubirea este un spirit de jertfa!Iar Dumnezeu fiind si iubire inseaqmna si jertfa iar omul trebuind sa se asemne cu Dumnezeu trebuie sa aiba iubire si inplicit spirit dejertfa!

41 Re: Ce este ateismul? la data de Joi Iul 03, 2008 8:02 am

Ce este sentimentul?

Din punctul meu de vedere sentimentul reprezintă reacția noastră interioară de atracție, respingere, putință și neputință referitoare la cererea noastră și oferta noastră pentru un schimb anume.

Am notat în tabelul de mai jos:
atracția cu "Vreau",
respingerea cu "Nu vreau",
putința cu "Pot" și
neputința cu "Nu pot".

Tot eu am mai emis însă și "Teoria schimbului" despre care am vorbit în subiectul "Teorii "științifice" personale" însă ăstea ar trebui aprofundate într-o echipă de specialiști.

Oricum indiferent se situație iubirea și dragostea este doar o atracție în principiu. Această atracție implică și o acceptare a unui preț cât mai mare pentru obținerea acelui lucru dar noi nu putem face confuzie între produs și preț.

Dacă eu iubesc de exemplu înghețata asta nu înseamnă că mie de fapt îmi place doar să cumpăr multă înghețată la un preț cât mai maire și mai apoi eu să arunc înghețata pentru că nu îmi trebuie și nu îmi pasă de ea.

Asocierea iubirii cu jertfa este cea mai hidoasă aberație și confuzie din tot ce poate exista.

De această confuzie însă au nevoie în primul rând războaiele și soldații pe câmpul de luptă iar asta nu poate veni de la un creator al universului care cică mai trimite și el oamenii la război pentru ca să dea o țară când de fapt el a creat universul. Cum adică să dea o țară prin război când El a creat universul?

42 Re: Ce este ateismul? la data de Joi Iul 03, 2008 8:11 am

Tabelul ăsta însă e foarte vechi și are cred 4 ani de când l-am inventat.

Acum însă pe moment cred că ar fi mai potrivit să înlocuiesc acolo "Dragoste" cu "Iubire" iar în loc de "Nu vreau" să pun "Refuz".

Oricum e ceva foarte vechi și nu îmi mai amintesc exact ce mai era prin capul meu pe acele vremuri.

43 Re: Ce este ateismul? la data de Joi Iul 03, 2008 11:00 am

Iata ceva interesant!Dar parca ar mai fi ceva combinatii dupa o formula pecare nu sunt sigur ca o aplic bine 4x3x2x1=24.imi dat voie sa utilizez ideia in mod personal!evident daca renuntati la drepul de propietate intelectuala.am intalnit alte aranjamente dar asta nu ! se pare ca este original!

44 Re: Ce este ateismul? la data de Joi Iul 03, 2008 2:59 pm

Hai că creez eu un topic la psihologie despre asta și vorbim acolo. Ok?

45 Re: Ce este ateismul? la data de Mier Aug 20, 2008 10:42 am

Dorstor a scris:Despre yoghini nu ai nimerit bine!
ateii sunt in general marcati de teribilism!

Ai 'studiat' tu atat de multi atei ca sa vezi ca sunt marcati de teribilism ? No

Daca spunei ca unii (sau multi) teribilisti se mai declara si atei pt a spori teribilismul, intelegeam .... parca suna altfel ,nu ? harhar

46 Re: Ce este ateismul? la data de Mier Aug 20, 2008 10:53 am

Diana a scris:Dumnezeu a creat aceasta lume, acest univers pentru ca noi sa-l stapanim si sa ne bucuram de el, ca noi nu stim cum sa apreciem lucruile din jurul nostru si il distrugem in fiecare zi, asta tine de noi ca si oameni, nu de Dumnezeu
multi atei sustin ca Dumnezeu nu exista pentru ca nu l=a vazut nimeni, dar as vrea sa le pun o intrebare: aerul este vizibil? l-a vazut cineva? si totusi el exista

Foarte amuzanta comparatia ta lol2
Aerul se poate dovedi stiintific ca exista ok1 , din punctul asta de vedere nimeni nu a reusit sa dovedesca existanta lui Dumnezeu ...dar inca mai e timp,poate o sa reusesti tu blum

47 Re: Ce este ateismul? la data de Mier Oct 01, 2008 2:24 pm

Simah

djin
Si existenta lui Dumnezeu s-a dovedit stiitific...,numai ca unii nu sunt suficient de instruiti!

48 Re: Ce este ateismul? la data de Mier Oct 01, 2008 6:45 pm

Simah a scris:Si existenta lui Dumnezeu s-a dovedit stiitific...,numai ca unii nu sunt suficient de instruiti!

s-a dovedit stiintific???

rolf rolf rolf rolf rolf

de catre cine??

Vezi profilul utilizatorului http://www.info-arad.ro

49 Re: Ce este ateismul? la data de Mier Oct 01, 2008 8:06 pm

Simah

djin
Dracool a scris:
Simah a scris:Si existenta lui Dumnezeu s-a dovedit stiitific...,numai ca unii nu sunt suficient de instruiti!

s-a dovedit stiintific???

rolf rolf rolf rolf rolf

de catre cine??
Mai citeste si tu enciclopediile lumii nu astepta totul mura in gura!De catre cel cu teoria relativitatii(ca sa te ajut ca un coleg de forum)! kisses1 secret secret secret secret

50 Re: Ce este ateismul? la data de Joi Oct 02, 2008 8:22 am

Bulache

demon
Dl Simah! S-a demonstrat stiintific ca Moise se DROGA. Ca Massada NU a fost asediata de legiunile Romane, ci a fost parasita ca si alte orase din cauza cutremurelor. Pe acolo trece o falie. Istoric s-a demonstrat ca legenda lui Iisus este preluata din Carpati si are o vechime de 5-6 secole fata de anul 0, cica. Eu ti-as zice sa STUDIEZI cu atentie biblia si alte lucrari istorice, ca sa gasesti adevarul. V.Kerbak in Mituri esentiale arata clar contradictiile biblice cu intamplarile reale. Nu mai citez alti autori, ca sunt convins ca nu-i vei citi. Evil or Very Mad

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum