Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Pamantul este plat in Coran

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Pamantul este plat in Coran la data de Mar Mai 27, 2008 8:31 pm

Hello

muritor de rand
Pamantul este plat...crede Allah

Multi oameni au demonstrat ca Allah crede ca pamantl este plat in Coran si hadituri, de exemplu versetul 20/35

Aici vreau doar sa demonstrez inca o daca folosind indirect dovezi logice.

Hadit Qudsi 35

In autoritatea lui Abu Hurayrah, care a spus ca Mesagerul lui Allah a spus: Domnul nostru coboara in fiecare noapte pe cerul pamantului unde ramane pana la sfarsitul celei de a treia parti a noptii si El spune: Cine imi spune o rugaciune la care as putea sa ii raspuns? Cine imi cere ceva caruia ii pot da? Cine imi cere iertare si eu ii pot iarta?
Aceasta a fost relatata de al- Bukhari (de asemenea de Muslim, Malik, At-Tirmindhi si Abu Dawud.

Haditul Qudsi este crezut ca ar fi de la Allah, si doar este spus folosind cuvintele proprii ale lui Mohamed, asa incat este revelat de la Allah ca si Coranul. Acest particular hadit spune ca in fiecare noapte Allah sta agatat in atmosfera pamantului la o anumita ora, in timp ce restul de 24 de ore Allah, este in alta parte si nu in atmosfera pamantului.

Cum rezolvam aceasta problema? Prezenta lui Allah pe atmosfera pamantului la anumite ore din zi este posibila doar daca pe pamant ar fi aceeasi ora, ceea ce inseamna ca pamantul este plat conformitate cu Allah.

[2:144]
Te-am văzut că ți-ai întors fața către cer ca să-ți dăm qibla care să-ți fie pe plac. Întoarce-ți fața către Moscheea cea Sfântă! Oriunde ați fi, întoarceți-vă fața către ea! Cei care au primit Cartea, știu că acesta este Adevărul de la Domnul lor. Dumnezeu nu este nepăsător la ceea ce făptuiesc ei.

Pentru oameni Quibla, care este plasata departe de Mekka, ar trebui sa fie undeva indreaptata in jos pe pamant. De exemplu, oamenii din Insulele Solomon in Oceanul Pacific trebuie sa se roage vertical indreptat spre centul pamantului deoarece insulele Solomon este exact localizata in partea opusa a Mekkai. De fapt oamenii din insulele Solomon tot timpul blasfemiaza impotriva lui Allah, deoarece ei cand isi fac nevoileo fac indreptati cu sezutul spre Mekka.

Allah trebuie sa fi gandit ca pamantul este plat, altfel el nu ar fi spus oamenilor in jurul lumii sa se roage spre Mekka.

A treia dovada este foarte simpla. Allah trebuie sa fi gandit ca pamantul era fpat daca el a ordonat oamenilor in 2/187 sa posteasca cand este deajunsa lumina ca oamenii sa fi capabili sa vada lucruri. Aceasta inseamna ca toti musulmanii din Nord sau din Sudul Polar vor muri daca ar urma ordinele lui Allah vara.

[2:187]
Împreunarea cu femeile voastre vă este îngăduită în nopțile de post, căci ele vă sunt vouă veșmânt, precum și voi le sunteți lor veșmânt. Dumnezeu știe că voi înșivă v-ați trăda și atunci El s-a întors către voi și v-a încuviințat. Împreunați-vă acum cu ele și cereți ceea ce Dumnezeu v-a scris! Mâncați și beți până ce veți putea deosebi în zori un fir alb de un fir negru! Apoi postiți până în noapte și nu vă împreunați cu ele, ci stați și chibzuiți în locurile de rugăciune. Acestea sunt hotarele lui Dumnezeu, nu vă apropiați de ele! Așa lămurește Dumnezeu oamenilor semnele Sale. Poate se vor teme!

Allah trebuie sa fi gadint ca fiecare corp de pe pamant avea aceeasi pedioada de intuneric si lumina intr-un ciclu de 24 de ore, care este posibil doar daca pamantul este plat.

Asadar allah face marea greseala deoarece noi stim ca pamantul este rotund, cu exceptia credinciosilor lui Allah ca genii oarbe care au memorat Coranul, Shaikh Abd-al-Aziz Ibn Abd-Allah Ibn Baaz, care a invatat ca pamantul este plat in 1990 si cine ar fi gandit diferit esra considerat Kafir.

http://www.islam-watch.org/Taleb/Earth-is-Flat-Think

Ce vrei mai mult de atat ? Allah habar nu are ca pamantul este ROTUND

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Pamantul este plat in Coran la data de Mier Mai 28, 2008 9:47 am

Ada_Pal

inger
Hello a scris:Pamantul este plat...crede Allah

Multi oameni au demonstrat ca Allah crede ca pamantl este plat in Coran si hadituri, de exemplu versetul 20/35

After that He smoothed out the Earth. (Qur'an, 79:30)

In the above verse, the word "dahaa" is used in the original Arabic. It, translated as "smoothed out," comes from the word "dahaw," meaning "to spread." Although the word "dahaw" also means to cover or to set out, the meaning of the verb is more than just a prosaic setting out, since it describes setting out in a circle.

]

The concept of roundness is also present in other words derived from "dahaw." For example, the word "dahaw" also refers to children dropping a ball into a hole in the ground, games involving throwing stones into holes and games played with walnuts. Words derived from that root are also used for an ostrich making a nest, cleaning stones from where it is about to lie down, the place where it lays its eggs and the egg itself.

Indeed, the Earth is round, in a manner reminiscent of an egg. The slightly flattened spherical shape of the Earth is known as geoid. From that point of view, the use of the word "dahaa" contains important information about the shape that Allah has given to the Earth. For hundreds of years, people imagined the Earth to be completely flat and only learned the truth thanks to technology. Yet, this fact was revealed in the Qur'an fourteen centuries ago.

3 Re: Pamantul este plat in Coran la data de Mier Mai 28, 2008 9:54 am

Ada_Pal

inger
Allah trebuie sa fi gadint ca fiecare corp de pe pamant avea aceeasi pedioada de intuneric si lumina intr-un ciclu de 24 de ore, care este posibil doar daca pamantul este plat.

Asadar allah face marea greseala deoarece noi stim ca pamantul este rotund, cu exceptia credinciosilor lui Allah ca genii oarbe care au memorat Coranul, Shaikh Abd-al-Aziz Ibn Abd-Allah Ibn Baaz, care a invatat ca pamantul este plat in 1990 si cine ar fi gandit diferit esra considerat Kafir.

http://www.islam-watch.org/Taleb/Earth-is-Flat-Think

He has created the heavens and the Earth for truth. He wraps the night up in the day, and wraps the day up in the night. (Qur'an, 39:5)

In the Qur'an, the words used for describing the universe are quite remarkable. The Arabic word which is translated as "to wrap" in the above verse is "yukawwir." In English, it means "to make one thing lap over another, folded up as a garment that is laid away." For instance, in Arabic dictionaries this word is used for the action of wrapping one thing around another, in the way that a turban is put on. The information given in the verse about the day and the night wrapping each other up includes accurate information about the shape of the world. This can be true only if the Earth is round. This means that in the Qur'an, which was revealed in the 7th century, the roundness of the world was hinted at.

However, it should be remembered that the understanding of astronomy of the time perceived the world differently. It was then thought that the world was a flat plane and all scientific calculations and explanations were based on this belief. However, the glorious Qur'an has employed the most definitive words when it came to describing the universe. These facts, which we could only correctly fathom in our century, have been in the Qur'an for a vast length of time.

4 Re: Pamantul este plat in Coran la data de Mier Mai 28, 2008 10:08 am

Ada_Pal

inger
Hadit Qudsi 35

In autoritatea lui Abu Hurayrah, care a spus ca Mesagerul lui Allah a spus: Domnul nostru coboara in fiecare noapte pe cerul pamantului unde ramane pana la sfarsitul celei de a treia parti a noptii si El spune: Cine imi spune o rugaciune la care as putea sa ii raspuns? Cine imi cere ceva caruia ii pot da? Cine imi cere iertare si eu ii pot iarta?
Aceasta a fost relatata de al- Bukhari (de asemenea de Muslim, Malik, At-Tirmindhi si Abu Dawud.

Haditul Qudsi este crezut ca ar fi de la Allah, si doar este spus folosind cuvintele proprii ale lui Mohamed, asa incat este revelat de la Allah ca si Coranul. Acest particular hadit spune ca in fiecare noapte Allah sta agatat in atmosfera pamantului la o anumita ora, in timp ce restul de 24 de ore Allah, este in alta parte si nu in atmosfera pamantului.
Cum rezolvam aceasta problema? Prezenta lui Allah pe atmosfera pamantului la anumite ore din zi este posibila doar daca pe pamant ar fi aceeasi ora, ceea ce inseamna ca pamantul este plat conformitate cu Allah.

In a 3 a parte a noptii Allah coboara in primul cer din cele 7 existente si asculta rugaciunile celor smeriti supusi lui.Cel mai de jos cer adica cerul de deasupra pamintului,sau primul cer si prezenta lui Allah la acest timp nu dovedeste ca ar fi pamitul plat.
Nu Allah sta agatat ci ideile retardate a unora condusi de site-uri infecte create tocmai pt. a denatura imaginea islamului. :cyclops:

Allah sta pe tronul sau -numit in araba ARSH EL ADZIM=IAR STIINTA SA,PERCEPTIA SA.VEDEREA SA....ATINGE ABSOLUT ORICE COLT INCLUSIV EL CUNOASTE INTERIOARELE DIN SUFLETELE NOASTRE. Limitarea omului nu poate patrunde stiinta absoluta a celui ce ne-a creat.
NU E NEVOIE SA SE DEPLASEZE PT ASTA NICI SA STEA AGATAT CA UNII DE IDEILE LOR .

5 Re: Pamantul este plat in Coran la data de Mier Mai 28, 2008 11:30 am

Mie mi se par toate ideile astea foarte primitive si nu numai ci ca religie care a derivat din judaism si care cica crede in Biblie. In Biblie Dumnezeu este nedescris.
El este autoputernic, milos samd si se afla in toate locurile in acelas timp. Sunt credinciosi care pretind ca El se afla in fiecare finta. Dupa cat citesc,Paralelul lui Dumnezeu in Islam sade pe tron numai in anumit loc samd.
Asta ce se intampla cand cade Biblia in mainile celor care nu inteleg.

6 Re: Pamantul este plat in Coran la data de Mier Mai 28, 2008 11:30 pm

Hello

muritor de rand
Ada_Pal a scris:

After that He smoothed out the Earth. (Qur'an, 79:30)

In the above verse, the word "dahaa" is used in the original Arabic. It, translated as "smoothed out," comes from the word "dahaw," meaning "to spread." Although the word "dahaw" also means to cover or to set out, the meaning of the verb is more than just a prosaic setting out, since it describes setting out in a circle.

]

The concept of roundness is also present in other words derived from "dahaw." For example, the word "dahaw" also refers to children dropping a ball into a hole in the ground, games involving throwing stones into holes and games played with walnuts. Words derived from that root are also used for an ostrich making a nest, cleaning stones from where it is about to lie down, the place where it lays its eggs and the egg itself.

Indeed, the Earth is round, in a manner reminiscent of an egg. The slightly flattened spherical shape of the Earth is known as geoid. From that point of view, the use of the word "dahaa" contains important information about the shape that Allah has given to the Earth. For hundreds of years, people imagined the Earth to be completely flat and only learned the truth thanks to technology. Yet, this fact was revealed in the Qur'an fourteen centuries ago.

ai Coranul in romana...de ce nu dai citatele in limba romana si citezi versete de pe situri musulmane empirice care traduc coranul dupa bunul plac sa se potriveasca intrucatva cumva, candva stiintei lol!

7 Re: Pamantul este plat in Coran la data de Mier Mai 28, 2008 11:36 pm

Hello

muritor de rand
Uite ce zice versetul 79/30

[79:30]
Apoi a întins pământul,

de bahaha sau dahaha balbai acolo? ca tot nu s-a potrivit inca .Si in traducerea lui Yusuf a Coranului e spread out si nu smoothed out

si nu evita versetul care ti l-am dat

[2:187]
Împreunarea cu femeile voastre vă este îngăduită în nopțile de post, căci ele vă sunt vouă veșmânt, precum și voi le sunteți lor veșmânt. Dumnezeu știe că voi înșivă v-ați trăda și atunci El s-a întors către voi și v-a încuviințat. Împreunați-vă acum cu ele și cereți ceea ce Dumnezeu v-a scris! Mâncați și beți până ce veți putea deosebi în zori un fir alb de un fir negru! Apoi postiți până în noapte și nu vă împreunați cu ele, ci stați și chibzuiți în locurile de rugăciune. Acestea sunt hotarele lui Dumnezeu, nu vă apropiați de ele! Așa lămurește Dumnezeu oamenilor semnele Sale. Poate se vor teme!

ce te faci tu la Polul Nord? Mananci si faci sex 6 luni la Popul Nord pana poti deosebi firul negru de cel alb? Foloseste-ti putin circumvolutiunile daca le ai

8 Re: Pamantul este plat in Coran la data de Mier Mai 28, 2008 11:42 pm

Hello

muritor de rand
[2:144]
Te-am văzut că ți-ai întors fața către cer ca să-ți dăm qibla care să-ți fie pe plac. Întoarce-ți fața către Moscheea cea Sfântă! Oriunde ați fi, întoarceți-vă fața către ea! Cei care au primit Cartea, știu că acesta este Adevărul de la Domnul lor. Dumnezeu nu este nepăsător la ceea ce făptuiesc ei.

Oare or sa mai aiba cele 72 de virgine musulmanii din cealalta parte a pamantului care isi fac nevoile in directia mekkai???Dar oare cum s-o ruga musulmanii din cosmos (am inteles ca un doctor musulman a fost aceptat in echipa de lansare a unei rachete in spatiu pentru cercetari iar astronautiilor li s-au dat si ghid de informare islamica .Ce boala mai vreti ...si va simtiti discriminati??? Asta e doar un mod de a da coate sa va faceti loc prin violenta in lume ...dar n e de mirare daca avem in vedere istoria sangeroasa a islamului

9 Re: Pamantul este plat in Coran la data de Joi Mai 29, 2008 10:14 am

Ada_Pal

inger
Hello....................................................

ITI DAU SFATUL UNUI USER ACI PE FORUM,,,,,,,,EVREU DE-AL TAU.....

INAINTE SA DAI CITATE DIN QURAN ,SPALA-TI BINE GURA !!!!!!nu de alta dar tot ce spui tu are o tenta de CONTAMINARE si ma tem pt. fetele mele dragi de pe forum

Basketball

10 Re: Pamantul este plat in Coran la data de Joi Iun 05, 2008 11:57 am

allah nu e un individ care pierde vremea p forumuri ca mine...allah in seamna dumnezeu....simplu...ce stii tu ce crede d-zeu?
multi oameni au demonstrat ca... aiureli...
da-mi citatul in araba unde scrie asta..si cuvintele care inseamna ca pamantul e plat....nu e plat, ca are munti si dealuri si vai....plat e creierul unora care n-au circumevolutiuni prea adanci...

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum