Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 0 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 0 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Istoria Coranului---colectie sau compilatie?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Istoria Coranului---colectie sau compilatie? la data de Mar Mai 27, 2008 8:33 pm

Hello

muritor de rand
Colectionare sau Colectie de Texte coranice.

"Acum iau in discutie privind autoriatea Coranului aparte de aceasta inventie si pun intrebarea cum a venit la noi. Vom da un impotant accent problemele unce apar colatiunile. Vom intreba de ce, daca este Cuvantul lui D-zeu, contine atat de multe nu doar contraditii cu el insusi dar si erori cu faptele pe care noi le stim? De aici putem atunci considera ca Coranul a primit multe din materialele lui, sau procenienta povestirilor lui
Musulmanii sustin ca Coranul este perfect in povestile textuale, ca nu este nici un text incorect (cum spun ca noi avem multe erori in Biblie). Ei sustin ca nu e perfect doar in stil si continut, dar ordinea si scriptul care il avem astazi este exact paralel cu el pastrat in Paradis. Acesta, sustin ei, este pentru ca Allah la pastrat astfel.
Deci, Coranul, ei simt ca, trebuie sa fie Cuvantul lui D-zeu. In timp ce noi deja ne-am uitat la continutul si stilul Coranului si l-am gasit fara, revendicarea puritatii textului este o afrimatie care noi avem nevoie sa o examinam in detaliu.

II Perioada Revelatiei.

Conform Traditiei Musulmane " revelatia" surelor (cartilor0 erau primite de profetul Mohamed, via Ingerul Jibril (Gabriel) in 3 perioade.

1. Prima se refera la prima perioada ca Prima Perioada Meccana, durand intre 611-615 C.E. PE perioada aceasta surele contineau numeroase avertismente; multe din primele ideea referitoare la cine este Allah, si ce El asteapta de la creatia sa. (ex:suras 1, 51-53, 55-56, 68-70, 73-75, 77-97, 99-104, 111- 114).
2. A doua perioada se refera la a doua perioada Meccana ( intre 623-632 C.E.) a avut lungi sura, impartind doctrinile, multe din ele copiau materialul Biblic. Aceasta a fost in timpul cand Islamul pretindea ca este o singura adevarata religie.(i.e. suras 6-7, 10-21, 23, 25-32, 34-46, 50, 54, 67, 71-72, 76).
3. A treia perioadacentrata in Medina si durand in jurul a 10 ani, pana la moartea lui Mohamed in 632 C.E. Aici este o distincta schimbare in continut in timpul acestei perioade. DIvina aprobare este data Companionilor lui Mohamed, si multe din materiale tratateaza cu evenimentele istorice locale.
Este o schimbare in a predica problemele divine, in cele guvernamentale. In consecinta, surle sunt mai politice si sociale in inventia lor(suras 2-5, 8-9, 22-24, 33, 37, 47-49, 57-59, 60-66, 98, 110).

II Metora colectiilor

Un timp acolo se continua discutia privitor daca Mohamed a primit vreo data revelatii, aceasta este considerabil mai sceptic privind daca da sau nu Coranul care il avem astazi esunt contrafacute inregile revelatii care el prosupune ca le-ar fi primit.

Multi musulmani cu ardoare sustin ca Coranul care este in mainile noastre astazi este intr-o forma completa chiar dupa moartea lui Mohamed, si ca colatiunea de teste dupa moartea lui a fost doar un simplu exercitiu in a aduna ce deja era existent. Sunt unii care cred ca multi din Companionii profetului au memorat textele, si ei au fost are au fost folositi sa colaboreze la finala colatiune de secretarul lui Mohamed, Zaid ibn Thabit.

Daca aceste afirmatii sunt adevarate, atunci noi intradevar avem o revelatie care merita studiata. Istoria, totusi, puncteaza chir cateva scenarii diferite, una care Musulmanii o gasesc dificil de mentinut.

Traditia musulmana ne spune ca Mohamed nu a prevazut moartea lui , asa ca nu au facut nici un fel de pregatiri ale revelatiilor lui, in loc sa le plaseze intr-un document. Asadar, conform traditiei, aceasta a fost lasata urmasilor lui Mohamed sa scrie ce a fost spus de el.

Al Bukhari, un Musulman scolar al secolului 9- 10, si cei autorizati in compilatori ai Traditiei Musulmane, scriu ca oricand cadea intr-una din crizele lui imprevizibile de transa revelatiile lui erau scrise pe orice era la indemana la acel timp.

Piciorul sau femur de animale moarte erau folosite de asemenea, frunze de palmier, pergament, hartie, piele, smalt, pietre si scoarta de copac. Si cand nu era nimic la indemana incercarea era facuta de discipolii lui de a memoriza cat de apropiat posibil.

Principalii discipoli la acea vreme erau Abdullah ibn Mas'ud, Abu Musa, and Ubayy ibn Ka'b, toti apropiati companioni ai discipolului.

Conform cu Sahih Bukhari, in timpul anilor urmatori mortii lui Mohamed, pasajele din Coran s-au pierdut definitiv cand un numar de recitatori au murit in timpul luiptei de la Yamama. Acest incident impreuna cu coranica automata completare ca revelatie , acum mediatorii au murit, compilatile companionului profetului numit Hazrat Omar sugereaza califului prezent, Abu bkr, ca revelatiile existente sa fie colectate.
Initial batranul calif a sovait, el nu a dorit sa faca ce profetul nu a facut. Totusi, mai tarziu si-a schimbat parerea, datorita crizei cauzata de moartea recitatorilor la Uamama. Secretarul lui Mohamed, Zaid ibn Thabit a fost autorizat de Abu Bakr sa colecteze spusele profetului si sa le puna intr-un document.

Colectia lui Zaid

Raspunsul lui Zaid, conform Bukhari, este interesant. El este presupus ca a spus ca ar fi fost mai usor daca ei ar fi cerut ca el sa urce un munte decat sa colecteze suratele din Coran. Motivul acestui marturii mai degraba indraznete devine evident can aflam ca in cautarea pasajelor Coranului era fortat sa foloseasca surcele de picioare sau femur de animale moarte, ca si frinze de palmier, pergament, hartie, piatra, scoarta de copac, si memoriile Companionilor profetului (buckhari, vol 6, pg 477)

http://www.usc.edu/dept/MSA/fund amentals/h...ri/060.sbt.html

Aceasta arata ca aolo nu era nici un musulmanin acel timp nu era nici un musulman care a memorizat intregul Coran, altfel colectia ar fi fost doar o simpla sarcina.Daca ar fi fost individualisit care sitiau tot Coranul pe de rost, Zaid ar fi trebuit doar sa mearga la fiecare din copmanioni sa scrie ce deictau ei. In schimb Zaid a fost coplesit de desemnare, si a fost "fortat" sa caute" pasajele de la oamenii care au memorat anumite segmente. El de asemenea a trebuit sa recurga cu siguranta la obiecte ciudate sa gaseasca aya de care avea nevoie.Acestea surse greu de crezut pentru o presupusa "perfecta" copie a eternelor table care exista in Rai.

Ce dovada, imtrebam, este acolo daca finala lui copie nu a fost terminata? Este imediat aparent ca oficiala copie a Coranului ramane o foarte fragila sursa. Acolo nu este nici o cale ca cineva poate mentine cu certitudine ca Zaid a colectat toate spusele profetului. Multe din subiecte au fost pierdute, sau aruncate? Au murit cateva aya o data cu companionii care au fost ucisi in batalia de la yamama? Am ramas cu mai multe intrebari decat cu raspunsuri.

In In Sahih Bukhari (volume 6, page 478) Zaid este mentionat ca marturie ca el a gasit ultimele versete ale sura 9 (versetele 128 si 129) la un anumit individ. Apoi el a continuat a spune ca a gasit aceste verset de la nimeni. In alte cuvinte nu a fost nimeni care a cunoscut aceste cuvinte. Asadar nu a copiat-o de la nimeni, nu ar fi trebuit sa copie deloc.

Acestea ne conduc doar la o unica posibila concluzie. ca nici o data nu putem fi siguri ca Coranul care a fost de fapt compilat a fost, de fapt, complet! Zaid admite ca el a gasit aveste cuvinte de la acest barbat. Aceasta subliniaza faptul ca nimeni nu a stiut Coranul pe de rost, si astfel ar fi colaborat ca Copia lui Zaid sa fie completa.

In consecinta finalul compozitiei Coranului depinde de discretia unui barbat; nu in revelatia lui D-zeu, dar pe un om obisnuit supus greselilor, care pun impreuna, sursele care le avea valabile, care el ar fi crezut ca ar completa Coranul."

sursa
http://debate.org.uk/topics/history/quran.ht m#F1

http://coransicontradictii.blogspot.com/2008_03_01_archive.html

Vezi profilul utilizatorului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum