Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 3 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 3 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Violenta asupra femeii in islam

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 5 din 9]

101 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 7:07 pm

.daca nu cunosti cum se procedeaza cu patru neveste de ce vorbesti?fiecare are dreot la un numar de nopti,daca sotul incalca regula este motiv de divort.Acumca uneori nu se aplica este altceva.

Vezi profilul utilizatorului

102 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 7:15 pm

Ada_Pal

inger
Azazel,
forumul asta nu e la tine acasa.............daca era bateam la usa inainte si nu intram ne invitata.
Daca asta ai inteles matale din tot ce se dicuta aici ...sute de postari.....ma declar inapta in fata dumitale.

Poligamia a fost si inainte de Mohamed,practicata la majoritatea profetilor,este o lege data de Dumnezeu si neschimbata de nimeni ,nici chiar de Isus.
Daca calugarii prefera viata in singuratate e problema lor si a celor care au modificat porunca dumnezeiasca. Voi deschide un subiect pe seama poligamiei.
Islamul este o cale de viata pt unii care se considerea musulmani,nu o simpla religie cum ai zici matale.

103 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 7:24 pm

Azazel

demon
Nu pre inteleg chestia cu la mine acasa ,dar nu are importanta,
ia zi unde a mai dat dumnezeu poligamia si ce a zis ISUS referitor la ea,ca asta chiar ca ma intereseaza

104 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 7:30 pm

Azazel

demon
Dostor ,daca vine sotul acasa cherchelit si uita graficul cu femeia si ziua sau pur si simplu nu il mai pricepe in acea zi,ele chiar dau divort,o saracul de el si din patru neveste mai ramine cu trei,nasol

105 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 7:36 pm

ai uzit ca un musulman sa consume bauturi alcolice?evident poate avea o favorita care este intr-unfel si un fel de supraveghtoare a celorlalte,dar in general exista niste reguli dar nu vreau sa fiu oftopic.

106 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 7:40 pm

Azazel

demon
Hai sa recunoastem ca nu ete o treaba normala,morala si de bun simt,chestia cu poligamia,injoseste femeia si nu inteleg de ce ginditori lor nu o recunosc ca greseala,cum a recunoscut si biserica catolica extraterestri ,mie chiar imi place de noul papa e baiat istet deschis la nou

107 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 7:41 pm

In caz de divort din vina sotului chia ca este nasol,pt ca femeia are de la nunta niste daruri pe care le ia cu ea..si uneori acestea au valoare mare:pamanturi, case.actiuni ,bijuterii etc si daca mai are si un copil se complic problema economica.Nu-i pre rentabil sa te lase legal femeia la musulmani!

108 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 7:52 pm

Azazel

demon
Mai rau este daca dau divort toate il lasa falit,dar fi convins ca daca una are de gind cred ca bate la ea pina se razgindeste saraca,nu ,pentru ca si bataia femeii este admisa dupa cite stiu eu

109 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 8:00 pm

Azazel

demon
Ada_Pal nu iau aparare crestinismului dar te asigur eu ca nicaieri in scrieri ISUS nu accepta poligamia dincontra,spune ca sotia si sotul devin un trup,foarte frumos si moral pe deasupra cea ce la islamism nu se poate ca devin mai multe trupuri cea ce seamana a orgie,asta e realitatea ,

110 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 8:01 pm

Ada_Pal

inger
Very Happy Basketball vechea teorie....

111 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 8:09 pm

Ada_Pal

inger
Azazel a scris:Ada_Pal nu iau aparare crestinismului dar te asigur eu ca nicaieri in scrieri ISUS nu accepta poligamia dincontra,spune ca sotia si sotul devin un trup,foarte frumos si moral pe deasupra cea ce la islamism nu se poate ca devin mai multe trupuri cea ce seamana a orgie,asta e realitatea ,

Poligamia ,este o EXCEPTIE,UN RAU NECESAR IN CAZURI EXTREME SI NU DOAR IN ISLAM.
In crestinism sunt care apeleaza la amante iar la batrinete fac pe sfintii si dau verdicte.

Poligamia la ora actuala este ca si lepra vazuta in societatile isalmice. Unul ce are doua sotii este aratat cu degetul de restul societatii. Printre cei care o practica sunt printii din golf cu posibilitati financiare insa nu neaparat oameni credinciosi la maxim.
Rar ,foarte rar vei gasi in societate oameni rationali cu mai mult de o nevasta.

Dac e sa vorbim de moralitate si integritate in familie,te invit intr-o familie musulmana si jur ca nu vei merge fara o nevasta araboaica(siriencele sunt vestite)acasa. :afro:

112 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 8:12 pm

Ada_Pal

inger
Iar daca va temeti ca veti fi nedrepti cu orfanii, luati de sotii pe
acelea care va plac dintre femei - doua, trei sau patru(4), dar daca va
temeti ca nu veti fi drepti [cu ele], atunci [luati] una singura sau ce se
afla în stapanirea mainilor voastre drepte.(5) Aceasta [este situatia care]
va da cea mai mica putinta de a purcede nedrept."
sura Nisa-Quran

Posibilitatea de-a face egalitate intre doua femei este foarte redusa de aceea e preferabila monogamia(normala)pentru ca in caz contrar barbatul ar gresi fata de una dintre soate si ar face pacat iar Allah ai cere sa se abtina de la pacat . Problema este ca cei care nu iunteleg corect Quranul ,ignorantii isi iau mai multe sotii doar pentru poftele lor temporare fiind nedrepti fata de ele.Acestia fac mare pacat iar Dumnezeu ai pedepseste.
Pe vremea cind a aprut islamul barbatii aveau zeci de femei carora nu le dadeau drepturile iar Ignoranta era la ea acasa.Islamul a redus deci numarul la 4 impunind conditii stricte.De aceea poligamia este considerata o exceptie , un rau necesar

113 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 8:13 pm

hai nu generaliza . eu unul nu ma gandesc sa ma casatoresc cu o araboaica . imi plac romancutele noastre. si daca mai e si bruneta creata si cu ochii capruii turai doamne.

114 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 8:13 pm

Azazel

demon
nu vechea religie islamista,care ar cam trebui schimbata ,adaptata sau daca nu pusa in cui si uitata pentru ca nu corespunde civilizatiei actuale,apropo esti femeie musulmanca dupa cite inteleg eu,ar tzrebui sa lupti pentru drepturile femeilor din tarile islamice de ce nu o faci,ti-e frica probabil pentru ca nu cred eu ca esti convinsa de aceasta religie si nu cred ca ti-ar placea sa traiesti intr-o tara ca IRANUL sau AFGANISTANUL

115 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 8:16 pm

Azazel a scris:nu vechea religie islamista,care ar cam trebui schimbata ,adaptata sau daca nu pusa in cui si uitata pentru ca nu corespunde civilizatiei actuale,apropo esti femeie musulmanca dupa cite inteleg eu,ar tzrebui sa lupti pentru drepturile femeilor din tarile islamice de ce nu o faci,ti-e frica probabil pentru ca nu cred eu ca esti convinsa de aceasta religie si nu cred ca ti-ar placea sa traiesti intr-o tara ca IRANUL sau AFGANISTANUL

e acu o luasi tu pe aratura eu ca barbat nu m-as duce sa traiesc acolo aia nu au nici o legatura cu islamul adevarat ala e islam invatat la cia

116 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 8:22 pm

Azazel

demon
Ada _Pal aici vroiam sa te aduc si sa intelegi ,SPUI CA POLIGAMIA ESTE O EXCEPTIE UN RAU NECESAR,de ce MOHAMED accepta raul sa se manifeste ,de ce face pact cu DIAVOLUL,ceva scirtie in religia voastra ,ca de fapt si in alte religii,nu sunteti singuri asta e adevarul ,dar voi excelati in a face pact cu RAUL

117 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 8:28 pm

Azazel

demon
YAHIA dar trebuie facut si ceva si pentru acele femei,DIN IRAN SI AFGANISTAN ,vezi ca o religie care are greseli si interpretata gresit,face zile fripte la milioane de oameni

118 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 8:36 pm

Azazel

demon
YAHIA sa fi convins ca nu CIA le imbraca din cap pina in picioare pe femeile din IRAN SI AFGANISTAN, asa se imbraca de cind se stiu

119 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 8:38 pm

Azazel a scris:YAHIA sa fi convins ca nu CIA le imbraca din cap pina in picioare pe femeile din IRAN SI AFGANISTAN, asa se imbraca de cind se stiu

care parte din in iran si afganistan nu exista islam reala nu ai inteles-o? ca sa nu mai vorbim de arabia saudita da aia macar sint mai calmi

120 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 03, 2008 8:41 pm

Azazel

demon
Pai IRANUL ce religie are,AFGANISTANUL,ce sunt ortodoxi

121 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 04, 2008 7:12 am

Ada_Pal

inger
Mi se pare mie ,nea Azazelake sau incerci sa ne faci sa ne mustre constiinta pt calea aleasa?
1-afla ca pentru mine Islamul este viata insasi,si daca am trait in razboi si-am vazut ce-am vazut doar credinta in Dumnezeu si Quranul m-a tinut cu coloana vertebrala ridicata;cel mai minunat dar al vietii mele este faptul ca Dumnezeu mi-a pus in fata Quranul si posibilitatea de-a invata limba lui
2.In Iran 100% sunt musulmani shia care reprezinta o minoritate in islam(4-5%)daca nu ma insel...(acestia sunt o secta care nu respecta legile Quranului si nu cred in Sunna profetului)
In Afganistan saracia si Evul Mediu ,razboaiele de cind se stiu ei,nu i-a lasat sa inteleaga religia lor...femeile sunt analfabete in majoritatea lor.
Asa si eu pot sa-ti dau exemple de crestini din Cucuietii din Vale,;De ce nu vorbesti despre musulmanii din Siria,Liban,Emiratele Arabe,Egipt,Qatar,Bahrein,Oman,Algeria,Marok????Aceia trebuie evaluati si analizati pentru a-ti face o imagine despre musulmanii de azi!

122 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 04, 2008 7:19 am

Azazel a scris:Pai IRANUL ce religie are,AFGANISTANUL,ce sunt ortodoxi

nu te face ca nu intelegi aceste tari sin conduse de dictaturi religioase (cu ajutorul americanilor) in restul tarilor islamice nu este obligatoriu nici macar hijabul . in restul tarilor islamice femeile care poarta hijab o fac din vointa proprie nu obligate ca in iran afganistan sau arabia saudita.

123 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 04, 2008 11:36 am

Azazel

demon
Ada_Pal nu vreu sa va mustre constiinta,fiecare om e liber sa-si aleaca calea,dar nu inteleg de
ce trebuie sa ne prezinti islamul in culori roz,eu de exemplu sunt nascut crestin si nu il fac roz deloc ,cind el are o gramada de greseli,haim sa-ti spun ultima gafa a Bisericii ortodoxe romane
,l-a canonizat pe STEFAN CEL MARE,un domnitor al MOLDOVEI prin 1457-1504,care a purtat nu mai putin de 40 de razboaie in timpul vietii sale,in care razboiae au murit oameni,el fiind unul din vinovati morali,de moartea lor,a avut copii din flori cum se spune la noi,din afara casatoriei
deci nu a fost sfint nici pe departe din contra e un canditat ideal pentru iadul lui SATANA,SI CU TOATE ACESTEA BISERICA IL TRECE ALATURI DE SFINTI IN CALENDAR,nu ma apuc acum sa vorbesc si de ceilanti sfinti din calendar ,cum al fi imparatul CONSTANTIN,CARE LA RINDUL SAU A OMORIT OAMENI PRIN RAZBOAIE SI E MARE SARBATOARE LA CRESTINI DE ZIUA LUI,deci sa revin ISUS A SPUS CA VA VENI EL SA JUDECE OAMENI SI CEI GASITI DREPTI VOR FI SFIINTITI SI VOR TRAI IN RAI ALATURI DE EL,ei se pare ca preafericiti bisericii ortodoxe nu prea citesc evanghelile sau nu le inteleg ce sa-i faci ,si s-au apucat si au sfiintit la oameni de s-a umplut calendarul,sarbatoresc pe cine vrei,numai pe dumnezeu creatorul nu au putut sa-i gasaeasca o zi si lui saracu,deci ideea e sa vezi greselile si sa nu fi de acord cu ele ,nu sa le treci cu vederea ,pentru ca te identifici cu ele

124 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 04, 2008 12:18 pm

Azazel a scris:Ada_Pal nu vreu sa va mustre constiinta,fiecare om e liber sa-si aleaca calea,dar nu inteleg de
ce trebuie sa ne prezinti islamul in culori roz,eu de exemplu sunt nascut crestin si nu il fac roz deloc ,cind el are o gramada de greseli,haim sa-ti spun ultima gafa a Bisericii ortodoxe romane
,l-a canonizat pe STEFAN CEL MARE,un domnitor al MOLDOVEI prin 1457-1504,care a purtat nu mai putin de 40 de razboaie in timpul vietii sale,in care razboiae au murit oameni,el fiind unul din vinovati morali,de moartea lor,a avut copii din flori cum se spune la noi,din afara casatoriei
deci nu a fost sfint nici pe departe din contra e un canditat ideal pentru iadul lui SATANA,SI CU TOATE ACESTEA BISERICA IL TRECE ALATURI DE SFINTI IN CALENDAR,nu ma apuc acum sa vorbesc si de ceilanti sfinti din calendar ,cum al fi imparatul CONSTANTIN,CARE LA RINDUL SAU A OMORIT OAMENI PRIN RAZBOAIE SI E MARE SARBATOARE LA CRESTINI DE ZIUA LUI,deci sa revin ISUS A SPUS CA VA VENI EL SA JUDECE OAMENI SI CEI GASITI DREPTI VOR FI SFIINTITI SI VOR TRAI IN RAI ALATURI DE EL,ei se pare ca preafericiti bisericii ortodoxe nu prea citesc evanghelile sau nu le inteleg ce sa-i faci ,si s-au apucat si au sfiintit la oameni de s-a umplut calendarul,sarbatoresc pe cine vrei,numai pe dumnezeu creatorul nu au putut sa-i gasaeasca o zi si lui saracu,deci ideea e sa vezi greselile si sa nu fi de acord cu ele ,nu sa le treci cu vederea ,pentru ca te identifici cu ele

stefan cel mare e mic copil pe langa constantin care a distrus crestinismul si la transformat intr-o aberatie dupa bunul lui plac.
si ghici e canonizat ca mare sfant si el si maicasa

125 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 04, 2008 12:48 pm

Eblis

muritor de rand
bravo lui stefan ca a avut copii din flori, macar asa s-a imprastiat putina samanta de calitate.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 5 din 9]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum