Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 0 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 0 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Violenta asupra femeii in islam

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 6 din 9]

126 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 04, 2008 1:13 pm

Azazel

demon
Elbis ai ceva cu moldovenii

Vezi profilul utilizatorului

127 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 04, 2008 1:33 pm

Ada_Pal

inger
Azazel a scris:Ada_Pal nu vreu sa va mustre constiinta,fiecare om e liber sa-si aleaca calea,dar nu inteleg de
ce trebuie sa ne prezinti islamul in culori roz,

Eu prezint Islamul,draga Azazel cum este el prezentat in Quran si Sunna profetului Mohamed(pacea lui allah asupa lui);

aici nu -i prezint pe acei 2% din islam care sunt teroristi in anul2001,nici pe analfabetii din Afganistan,un 1% poate,nici pe cei 7% poligami .....intelege ca aceste procente sunt folosite de mass media sa convinga pe cei care nu au contact cu lumea islamica cit sunt acestia de "negri,prosti,uriti,si rai."

Cum intr-un final ai aflat de sfintenia unor "natarai "de catre Biserica romaneasca o sa ai nevoie poate de ceva ani sa afli si de slava si binecuvintarile islamului cel "rau"precum si influenta sa asupra renasterii in Europa. Renunta la prejudecati si judeca drept,nu tot ce e cu aripi e si bun de pus in "blid".

128 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 04, 2008 1:36 pm

Ada_Pal

inger
Eblis a scris:bravo lui stefan ca a avut copii din flori, macar asa s-a imprastiat putina samanta de calitate.

asta cam asa e.....si inca ce calitate.....ehe daca -ar mai fi ramas ceva saminta la congelat poate alta ar fi situatia la guvernul romaniei king Very Happy

129 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 04, 2008 1:40 pm

Ada_Pal

inger
Azazel a scris:,deci ideea e sa vezi greselile si sa nu fi de acord cu ele ,nu sa le treci cu vederea ,pentru ca te identifici cu ele
si ca urmare ca am vazut greselile am cercetat pina m-am oprit la Quran .Iti sugerez si tie sa cauti la surse nu la povesti vinatoresti insirate pe net si tv.

130 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 04, 2008 2:12 pm

Azazel

demon
am citit ce ai scris dincolo la poligamie

131 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 04, 2008 2:20 pm

Ada_Pal

inger
Discut cu obiectivitate acest subiect..................nu conteaza opinia mea privind o lege divina.

132 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 04, 2008 2:31 pm

Azazel

demon
DA,nu stiu citi ani o sa-mi ia mie sa ajung sa cunosc slava si binecuvintarile coranului,dar sunt convins ca tu o sa realizezi cit de curind ca dumnezeu nu a dat nici o lege divina,prin nici un profet,cu atit mai mult poligamia,profetii au scris legi dupa cum au vrut ei,si spun asta pentru ca observ ca esti o femeie isteata

133 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 04, 2008 2:54 pm

Ada_Pal

inger
Ca sa intelegi un fenomen,trebuie sa te transformi ,sa te pui in pielea altor persoane ,din alte lumi cu alta cultura.Dupa al 2lea razboi mondial nr. femeilor pe cap de barbat era mare astfel ca poligamia era o solutie.

Sti tu ce inseamna o fata mare la 30 ani,pregatita profesional,sa nu fie casatorita pt unele "defecte "considerate astfel de societatea ei iar pt o alta societate ar si calitati...?

Boala psihica......acolo ajunge...si-am vazut cazuri la mine la servici destule.
Pentru ca nu-si permit relatii extra conjugale ca in West.Iar nr.fetelor este mult superior fata de baieti.

I s-a oferit sa fie a 2 sotie iar ea a refuzat ....acum regreta .Sa sti ca poligamia este o solutie pt perioade de dupa razboi cind nr femeilor este mai mare decit cel al barbatilor.

Dar nu cred ca adulterul este mai corect in care amanta nu are drepturi ca si o sotie,iar copilul ei ar putea fi bastard.....daca exista solutie,de ce sa nu fie studiata din punct de vedere psihologic,medical,social si nu neaparat religios(daca nu-ti place)?!

134 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Joi Iun 05, 2008 8:59 am

Eblis

muritor de rand
n-am nimic cu moldovenii, pana una alta, orasul cel mai activ din punct de vedere cultural este iasul. bravo lor. nu prea sunt ei curati si randuiti ca transilvanenii, dar au calitatile lor. si au un dialect superb.
in islam femeia nu are dreptul sa aleaga. daca vrea sa duca o viata linistita, trebuie sa-si puna carpe in cap. cea care nu-si pune este imediat asimilata unei curve.
ca orice alta religie, islamul este o dogma creata de barbati. sa nu poata o femeie iesi pe strada fara sa fie imediat urmarita de o turma de tipi cu balele la gura, mi se pare absurd. acesta este rezultatul credintei in care au fost educati. pentru ca in islam femeia i se cuvine barbatului.

135 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Joi Iun 05, 2008 10:39 am

waw de unde ai scos-o si p-asta? am rude in syria si in emirate si in palestina si unele au hijab si altele nu si au o viata super linistita si nu le considera nimeni curve . si nici nu sint considerate proprietataea sotului . numai cretinii gandesc asa , femeia nu e oaie si nici caine ca sa nu aiba nici un drept . si btw femeia oriunde in lume cand iese pe strada e urmarita de barbati care le curg balele.

136 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Joi Iun 05, 2008 6:35 pm

Naeema

muritor de rand
Chiar asa Eblis,de unde vii cu notiuni din astea? Mergi putin prin Kuwait sa vezi acolo femei fara hijab imbracate la ultima moda cu sapte kile de aur si machiaj pe bot. Nu ca eu personal as fi deacord cu asta,dar asa stau treburile pe acolo.Sau in Dubai unde femeile sunt tratate ca printese cu mult respect si grija.Si nu au toate carpe in cap.

137 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Joi Iun 05, 2008 8:50 pm

Naeema a scris:Chiar asa Eblis,de unde vii cu notiuni din astea? Mergi putin prin Kuwait sa vezi acolo femei fara hijab imbracate la ultima moda cu sapte kile de aur si machiaj pe bot. Nu ca eu personal as fi deacord cu asta,dar asa stau treburile pe acolo.Sau in Dubai unde femeile sunt tratate ca printese cu mult respect si grija.Si nu au toate carpe in cap.

in emirate fiind zona desertica si barbatii si femeile isi acopereau fata din cauza nisipului fin ridicat de vant . deci acoperirea femeilor din cap pana in picioare e port popular . majoritatea beduinelor se imbraca asa in toate tarile arabe.

138 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Vin Iun 06, 2008 10:54 am

Eblis

muritor de rand
nu inventez nimic dragele mele. faptul ca orasele s-au modernizat si ca apar femei active care nu arata ca niste fantome este un aspect positiv al societatii care se de debaraseaza de religie. din pacate acestea sunt cazuri izolate si strivitoarea majoritate a "credinciosilor" judeca negativ femeile care nu se ascund. am locuit in mai multe tari cu o populatie musulmana importanta si cunosc bine maghrebul. am observat amestecul de obscurantism religos de conformism si de proasta educatie care ii conduce pe multi barbati musulmani (acum e vorba de musulmani, dar si ceilalti fac la fel...) sa considere femeie ca pe o fiinta care se afla la dispozitia lor. iar atunci cand niste femei din secolul 21, instruite, fac apologia "modestiei vestimentare", a poligamiei, a supuseniei si a smereniei (ca le practica ele-insesi, asta e treaba lor!) si ca le transmit copiilor lor ca pe niste principii sacre, ca pe niste legi divine, asta mi se pare cel mai nociv. pentru ca ele contribuie astfel la proasta educatie a noii generatii, care uita ca mamele lor au ales sa se voaleze si care pot fi adusi sa considere ca asa trebuie sa faca toata lumea.

139 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Vin Iun 06, 2008 3:58 pm

Azazel

demon
Ai dreptate Elbis,ar trebui daca ar fi obiective aceste femei sa lase pe copii lor macar sa aleaga singuri calea nu sa le-o impuna,exact asta am spus si eu trebuie sa aiba taria sa arate greselile unei religii care a avut succes in epoca ei ,acum e compromisa asta este,dar eu sunt convins ca in cel mai scurt timp noile generatii vor schimba optica si se vor apropia de civilizatia secolului 21

140 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Vin Iun 06, 2008 6:22 pm

Diana

inger
Azazel a scris:exact asta am spus si eu trebuie sa aiba taria sa arate greselile unei religii care a avut succes in epoca ei ,acum e compromisa asta este,dar eu sunt convins ca in cel mai scurt timp noile generatii vor schimba optica si se vor apropia de civilizatia secolului 21

si totusi este religia cu cea mai mare extindere, oare de ce?

141 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Vin Iun 06, 2008 7:11 pm

Azazel

demon
CONTEAZA MARIMEA

142 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Dum Iun 08, 2008 8:00 am

Ada_Pal

inger
Azazel a scris:CONTEAZA MARIMEA

CIND SAVANTI,OAMENI DE STIINTA,STRAINI DE LIMBA ARABA se convertesc cu sutele ,miile la islam ....CONTEAZA!

143 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Dum Iun 08, 2008 6:51 pm

Naeema

muritor de rand
Azazel a scris:YAHIA sa fi convins ca nu CIA le imbraca din cap pina in picioare pe femeile din IRAN SI AFGANISTAN, asa se imbraca de cind se stiu

Domnul Azazel,daca puteti sa-mi spuneti si mie in regiunea Golfului Persan (Bahrain,Iraq,Saudia,Oman,Qatar,Yemen,Kuwait,Emirate) cine imbraca barbatii din cap pina-n picioare? Zicea-i ca le compatimesti pe femei. Da pe barbati nu? Daca femeile sunt obligate de barbati sa se imbrobodeasca si astfel le categorizezi ca fiind asuprite,pe barbati cine-i mai oropseste? rolf

144 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Lun Iun 09, 2008 6:31 am

Azazel

demon
CORECT AICI AI DREPTATE

145 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Lun Iun 09, 2008 1:40 pm

Ada_Pal

inger
Daca ne intoarcem la crestinism, atit calugarii cit si calugaritele,preotii,arhiepiscopii poarta acele Jilbab-uri (haine lungi)asemeni musulmanilor.
Femeile de la tara purtau batic si fuste,in trecut.

Nu vad de ce nu putem accepta o alta cultura cu alte valori?!

146 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Lun Iun 09, 2008 3:49 pm

Naeema

muritor de rand
Ada_Pal a scris:Daca ne intoarcem la crestinism, atit calugarii cit si calugaritele,preotii,arhiepiscopii poarta acele Jilbab-uri (haine lungi)asemeni musulmanilor.
Femeile de la tara purtau batic si fuste,in trecut.

Nu vad de ce nu putem accepta o alta cultura cu alte valori?!

Femeile la tara mai poarta si astazi batic. Ok...nu tineretul dar totusi.

147 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Lun Iun 09, 2008 8:06 pm

eu ma imbrac asa cum vedeti desi unii zic ca sunt nebun!Cine ma obliga?

CREDINTA MEA!

Si cum eu respect credintele mltora am si pretentia ca si altii sa respecte credinta mea.Nu pretind sa o accepte ci sa o respecte cum fac si eu cu alte credinte!O religie da orienterea de baza a unei culturi!

148 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Lun Iun 09, 2008 8:35 pm

Ada_Pal

inger
Asa ar fi corect intr-o societate civilizata cu bun simt.

149 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Lun Iun 09, 2008 10:01 pm

Ada_Pal

inger
Barbatul si femeia sunt egali in islam, dar ei au fost creati diferiti si au roluri diferite. Islamul considera ca sotul si sotia se completeaza reciproc. Nici unul nu-l domina pe celalalt. Fiecare are drepturile si indatoririle sale individuale, impreuna ei formeaza o familie linistita si fericita care constituie baza unei societati unite si prospere.
Femeia nu este nici pe departe lipsita de drepturi. Ea are dreptul de a-si alege singura sotul, sa aiba si sa mosteneasca avere, sa divorteze in anumite conditii (cand barbatul nu isi indeplineste indatoriile de sot, nu o poate intretine sau o maltrateaza). Ea nu este supusa barbatului ci doar lui Allah, si are dreptul sa-l infrunte pe sotul sau tatal sau daca i se cere sa mearga impotriva poruncilor lui Allah. Coranul stabileste reguli cu privire la felul in care trebuie sa se imbrace o femeie, dar acestea au fost interpretate in diferite culturi cu diferita strictete.

Controversatul voal pe care femeile trebuie sa il poarte in public isi are originea in Biblie, unde este mentionat ca obligatoriu de catre apostolul Paul (ati vazut vreodata o calugarita crestina cu capul descoperit?). Desigur, cum crestinii au ales sa ignore aceasta regula si majoritatea musulmanilor care traiesc in societati moderne au ales sa o ignore (in Turcia este chiar interzisa purtarea voalului in scolile statului).

Deasemenea, islamul stabileste reguli cu privire la cum trebuie sa se imbrace barbatii (spre ex, genunchii trebuie sa fie acoperiti - in Iran este ilegal sa porti pantaloni scurti!). Daca aveti impresia ca crestinismul este mai putin strict cu privire la portul barbatilor, iata ce spune Pavel in I Corintineni 11:14: "necinste este pentru un barbat sa-si lase parul lung".

Aparitia islamului a avut ca urmare o imediata si drastica imbunatatire a conditiilor de viata a femeilor din peninsula arabica. Dupa moartea profetului insa, regulile stabilite in Coran au fost interpretate in mod diferit si situatia femeilor a devenit similara cu cea din epoca pre-islamica. In general insa, Coranul nu face diferentieri intre femeie si barbat. Spre exemplu, cand se incurajeaza studiul se subintelege ca aceasta se aplica atat pentru femei, cat si pentru barbati. Diferentele care exista in acest sens in unele tari islamice se datoreaza culturii si obiceiurilor locale, si nu religiei.

150 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Vin Iun 13, 2008 6:25 pm

Azazel

demon
Ada esti de admirat ce convinsa esti de islamism,dar credema ti-am mai
spus o sa te convingi cit de curind de adevarurile religioase,cit de
curind,religiiile vor disparea asa cum au aparut,una cite una ,pacat de
oameni ca tine care si-au pus speranta in religie,si au trait
indoctrinati,pacat

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 6 din 9]