Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Violenta asupra femeii in islam

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 7 din 9]

151 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Lun Iun 16, 2008 12:00 pm

Diana

inger
ce m-a uimit cel mai mult la aceasta religie a fost tocmai asta: faptul ca sunt stipulate drepturile femeii, cea ce mi se pare incredibil tinand cont ca in occident aceste drepturi au fost legiferate abia in secolul XX

Vezi profilul utilizatorului

152 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Lun Iun 16, 2008 8:51 pm

Salutare, tuturor celor care scriu pe acest forum interesant.
Voi incerca in masura timpului timpului disponibil sa-mi expun și eu parerile aici, cu permisiunea dumneavoastra.

153 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Lun Iun 16, 2008 8:52 pm

Alice Bailey

vrajitor
Fii binevenit!

154 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Lun Iun 16, 2008 9:18 pm

Azazel a scris:...pacat de
oameni ca tine care si-au pus speranta in religie,si au trait
indoctrinati,pacat
Consider ca religiile nu vor disparea. In perioada actuala se observa o renaștere a fenomenului religios in intreaga lume și o comunicare intensa intre oameni de religii și culturi diferite, gratie avansurilor tehnologice.Dupa caderea blocului comunist, nu vad ce piedica ar fi in calea religiilor și ce ar provoca disparitia acestora.Omul religios moderat nu pierde nimic in cazul in care nu ar exista transcendentul.Duce o viata cumpatata asa cum ii cere religia și moare impacat. Problema e insa cu omul areligios. Ce se va intampla cu acesta daca transcendentul exista cu adevarat? Indubitabil acesta va pierde celebrul 'pariu' cu divinitatea pomenit și in filosofie.

155 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mar Iun 17, 2008 4:25 am

Azazel

demon
Pai nu prea am ce pariu sa pierd ,stiu ca dumnezeu exista ,dar nu sunt de acord cu religiile,problema este la religii nu la dumnezeu si legile intr-un stat de drept sunt mult mai morale si mai complexe decit cele date in religii

156 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 11:50 am

Ada_Pal

inger
Azazel a scris:Pai nu prea am ce pariu sa pierd ,stiu ca dumnezeu exista ,dar nu sunt de acord cu religiile,problema este la religii nu la dumnezeu si legile intr-un stat de drept sunt mult mai morale si mai complexe decit cele date in religii

Religia este acea cale spre Dumnezeu pe care tu o negi ;este lectia prescrisa de Dumnezeu insasi prin revelatiile facute profetilor sau trimisilor pentru niste nestiutori ;este metodologia care -l educa pe om cum sa se spele corect (vezi ritualul islamic de ghusul sau wuduu),si-i explica moralitatea in societate.........................legile date de oameni pentru oameni intotdeauna vor avea cusururi multiple pe cind legile divine nu trebuie nici macar comentate daramite combatute (vezi interzicerea alcoolului,drogurilor,fumatului, furtul dreptului celui orfan....si altele sustinute in Quran).

Si mai trebuie sa -ti amintesc ca multe din legile statelor de drept au la baza legi divine prescrise de islam cu 1400 de ani in urma.(vezi necesitatea martorilor la incheierea unui contract,mostenirea...)

157 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 11:54 am

Ada_Pal

inger
Spune: «Oare sunt egali aceia care știu cu aceia care nu știu?»” (Sura Az-Zumar: 9) „Oamenii se împart în două categorii: știutorii și căutătorii de știință. În afară de aceștia nu există decât o gloată de sălbatici, spre care Allah nu se îndreaptă.” (Hadis nobil)

158 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 11:56 am

dupa mine religia e ca o constitutie . nu trebuie sa te lasi inrbit de ea si nu tre sa dai in fanatism asa ceva nu ii place sigur lui dumnezeu parerea mea

159 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 12:10 pm

Ada_Pal

inger
"Inrobit de religie "in sensul bun al cuvintului poate fi un om cu experienta indelungata care -si controleaza instinctele in limitele posibilului ....dupa ce-a incercat sau gustat greselile ; la fel persoana care traieste printre cei lovitit ai sortii si vede nedreptatile "lumii "cu alti ochi decit le vad cei din canapea la Tv pot fi "inrobiti ai religiei" dpv al celor care incearca sa i defineasca insa fi convinsa ca marea majoritate a oamenilor luminati nu-i numesc "fanatici" sau "inrobiti" pe niste oameni care se supun credintei lor ,oricare ar fi aceea, in scopuri demne,umanitare si nu distrugatoare.
De la a fi supus sau inrobit Cuvintului lui Dumnezeu si a fi "fanatic"e cale lunga si mai ales diferenta mare (un fanatic nu-si cunoaste nici religia lui nici a altuia si nu stie sa respecte)pe cind un supus este la celalalt pol.

Sa-mi fie cu iertare dar prea accentuezi mereu pe fanatism cind nu e cazul...Yahia.

160 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 12:13 pm

fiinca nu imi place fanatismul dogma si indobitocirea religioasa nu conteaza sistemul de credinte islam crestinism etc.
stii ca exista oameni care nu accepta trasfuzia de singe pe motive religioase?
si isi lasa semenii sa moara ? asta nu e indobitocire?

161 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 12:20 pm

Ada_Pal

inger
ba da!
100 % indobitocire si inapoiere.

Dar tu sti ca cei care lupta pentru eliberarea pamintului sunt numiti fanatici...sau in America spre ex. sunt preferati musulmanii care nu se roaga de 5 x pe zi sau isi cresc barbile pe motiv ca sunt "fanatici"?!

162 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 12:23 pm

ce legatura are barba cu religia? crescutul barbii e o aberatie

163 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 12:32 pm

Ada_Pal

inger
...din punctul tau de vedere...te cred.
Mie imi plac barbosii eleganti dintotdeauna,mi se pare un semn al masculinitatii...........insa dupa sunna profetului cresterea si ingrijirea barbii este o regula, un obicei transmis prin generatii.

Vezi....nu putem da verdicte in religie mai ales la subiectul Islam, in functie de parerea personala ;exista Quran,sunna si mai apoi parera invatatilor (ulemaa fi din)in religie.
Sunt oameni care citesc cu curioazitate si doresc parerea propriu-zisa a islamului ...nu pareri pwersonale neaparat....care sunt si ele binevenite de fapt.

164 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 12:34 pm

ce te apropie de dumnezeu barba sau credinta? crezi ca daca unu are o frumoasa barba este mai aproape de dumnezeu decat unu care nu are?

165 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 12:42 pm

Ada_Pal

inger
Nu cred asta. Insa daca -si creste barba in scopul de-a imita profetul consider ca acea persoana va face tot posibilul sa-l imite si la caracter,moralitate;de-abia atunci poate fi incadrat in grupul celor care fac Ijtihad (eforturi de auto -perfectionare).
Credinta ne apropie de D-zeu insa barba te apropie de fotografia celui respectat de catre musulmani,profetul.

Ma refeream la cei care -i numesc fanatici pe cei cu barba ....nu la faptul ca ar fi extrem de credinciosi.

166 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 12:45 pm

sorry ia exemplu osama are barba unde e apropierea lui de dumnezeu? nenorocitu ala nu are nici in clin nici in maneca cu islamul.

167 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 1:15 pm

Daca Dumnezeu a gasit de cuviinta sa faca barbatul cu barba atunci ce zicem noi?Dumnezeu nu a facut bine ,noi suntem mai destepti si zicem ca barbatul sa-si rada barba!

ceea ce alasat Dumnezeu nu se modifica decat pt motive bineintemeiete si binecuvantate.moda nu este un motiv bineintemeiat!

168 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 1:17 pm

mda si de ce nu ia dat pilozitate faciala la nastere ca putea sa faca si asta nu. si iar barba nu te face mai credincios

169 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 2:55 pm

Cum putem noi sa-i ceren socoteala lui Dumnezeu pt ce a fact una sau alta?

170 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 3:34 pm

confunzi eu nu l-am intrebat pe dumnezeu ci pe tine.

171 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 5:40 pm

Azazel

demon
Ada_Pal ce se face ALAH cu gloata mare de nestiutori care nu au nici o vina ca nu au auzit de ALAH,SA-TI AMINTESC CA SUNT LOCURI PE GLOB ,TRIBURI SI POPULATI CARE NU AU AUZIT DE ALAH SI NICI DE DUMNEZEU PENTRU SIMPLU MOTIV CA SUNT RUPTI DE CIVILIZATIE SI NU S-A DUS NIMENI SA LE SPUNA DESPRE EI,CUM II VA JUDECA ALAH PE SARMANI OAMENI CARE NU AU NICI O VINA CA NU AU AUZIT DE EL ,SI PROBABIL NICI NU VOR AUZI PINA MOR,
CINE E VINOVATUL EI SAU ALAH CA S-A PREZENTAT DOAR ARABILOR,CA YEHOVA EVREILOR SI IISUS CRESTINILOR,RESTUL SUNT DE UMPLUTURA NU CONTEAZA
RASPUNDE-MI LA INTREBARE TE ROG

172 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 7:28 pm

de unde vrei sa stiu eu motivele Lui Dumnezeu!Nu-mi da explicatii nici mie pt ca nu am tupeul sa-l intreb!

173 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 7:58 pm

Azazel a scris:Ada_Pal ce se face ALAH cu gloata mare de nestiutori care nu au nici o vina ca nu au auzit de ALAH,SA-TI AMINTESC CA SUNT LOCURI PE GLOB ,TRIBURI SI POPULATI CARE NU AU AUZIT DE ALAH SI NICI DE DUMNEZEU PENTRU SIMPLU MOTIV CA SUNT RUPTI DE CIVILIZATIE SI NU S-A DUS NIMENI SA LE SPUNA DESPRE EI,CUM II VA JUDECA ALAH PE SARMANI OAMENI CARE NU AU NICI O VINA CA NU AU AUZIT DE EL ,SI PROBABIL NICI NU VOR AUZI PINA MOR,
CINE E VINOVATUL EI SAU ALAH CA S-A PREZENTAT DOAR ARABILOR,CA YEHOVA EVREILOR SI IISUS CRESTINILOR,RESTUL SUNT DE UMPLUTURA NU CONTEAZA
allah=dumnezeu in araba
dumnezeu se reveleaza tuturor nu conteaza religia .

174 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 8:36 pm

Ada_Pal

inger
Azazel a scris:Ada_Pal ce se face ALAH cu gloata mare de nestiutori care nu au nici o vina ca nu au auzit de ALAH,SA-TI AMINTESC CA SUNT LOCURI PE GLOB ,TRIBURI SI POPULATI CARE NU AU AUZIT DE ALAH SI NICI DE DUMNEZEU PENTRU SIMPLU MOTIV CA SUNT RUPTI DE CIVILIZATIE SI NU S-A DUS NIMENI SA LE SPUNA DESPRE EI,CUM II VA JUDECA ALAH PE SARMANI OAMENI CARE NU AU NICI O VINA CA NU AU AUZIT DE EL ,SI PROBABIL NICI NU VOR AUZI PINA MOR,

Intrebarea ta e de 10 puncte si "la locul ei". Sa stii ca de nenumerate ori mi-am pus intrebarea respectiva si eu la inceputul cunoasterii despre Islam.

Adevarul este apropiat de ceea ce a spus si Yahia.................NU EXISTA FIINTA OMENEASCA CARE SA-L CAUTE PE EL-ALLAH -SI SA NU PRIMEASCA RASPUNS.

Exista insa un hadith sharif explicat de profet legat de cei care au un comportament moral deosebit insa nu au avut ocazia in viata lor sa afle despre Dumnezeu cel Unic ;ei vor fi intrebati ion Ziua de Apoi (nu stiu exact...de catre ingerii sau de catre Dumnezeu,am citit mai demult ..)daca ar fi venit la ei un profet,sau mesager cu invatatura despre Unicul Atotputernic Dumnezeu si vor fi indrumati spre anumite legi divine,vor fi de-acord sa le urmeze?!
Cert este ca Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni absolut fara ai fi revelat mesajul sau,Azazel.

Nu acelasilucru se poate spune despre cei care au fost anununtati insa au intors spatele ,din nefericire.

175 Re: Violenta asupra femeii in islam la data de Mier Iun 18, 2008 8:42 pm

Diana

inger
adica cei care afla depsre Islam si nu il accepta vor fi pedepsiti?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 7 din 9]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum