Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?)

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Azazel

demon
Apropo de virusi,sa va povestec o intimplare adevarata,ce am citi-o intr-un ziar ,in rominia,
A avut loc un accident rutier cu victime,si unul din politisti ajunsi la fata locului a ajutat sa scoata victima dintre fiarele masinii,si s-a taiat din neatentie,la mina si s-a atins de singele victimei,
nu a luat in considerare,dupa doi ani sau cam asa ceva politistul face un copil,si cu aceasta ocazie descopera ca copilul are sida,la verificare descopera ca si el are,el moare primul urmat de copil ,trist dar adevarat,nevasta lui va descoperi ce s-a intimplat defapt,politistul se contaminase cu ocazia accidentului de la victima cu VIRUSUL HIV,
INTREBARE ,CHIAR ARE DUMNEZEU NEVOIE DE ACESTE ELEMENTE DE TORTURA,VIRUSI MORTALI?
SI DACA DA DE CE ?

Vezi profilul utilizatorului

Heruer

inger
Azazel a scris:Apropo de virusi,sa va povestec o intimplare adevarata,ce am citi-o intr-un ziar ,in rominia,
A avut loc un accident rutier cu victime,si unul din politisti ajunsi la fata locului a ajutat sa scoata victima dintre fiarele masinii,si s-a taiat din neatentie,la mina si s-a atins de singele victimei,
nu a luat in considerare,dupa doi ani sau cam asa ceva politistul face un copil,si cu aceasta ocazie descopera ca copilul are sida,la verificare descopera ca si el are,el moare primul urmat de copil ,trist dar adevarat,nevasta lui va descoperi ce s-a intimplat defapt,politistul se contaminase cu ocazia accidentului de la victima cu VIRUSUL HIV,
INTREBARE ,CHIAR ARE DUMNEZEU NEVOIE DE ACESTE ELEMENTE DE TORTURA,VIRUSI MORTALI?
SI DACA DA DE CE ?
(bolduirea imi apartine)
Nu, Dumnezeu nu are nevoie de nimic (chiar El o spune in "Conversatii cu Dumnezeu" a lui Neale Donald Walsch), dar tot El spune ca aceasta (lipsa oricarei nevoi), este cel mai greu si deocamdata imposibil de "inghitit" de oamenii credinciosi/religiosi/dogmatici/fanatici ...

Azazel

demon
Bine ,atunci de ce foloseste aceste arme biologice impotriva oamenilor,o fi distractiv,sa vezi cum virusul EBOLA ucide omul in citeva zile,si cum tisneste singele din el pe toate partile,cum mor oameni in in chinuri cumplite datorita virusului RABIEI -turbari ,se spune ca e cea mai cumplita moarte ,deoarece virusul se dezvolta in creier,si alte boli cauzatedeaceste microorganisme,cred ca priveste cu placere la aceste scene,in bunatatea si milostenia lui?

Heruer

inger
Azazel a scris:Bine ,atunci de ce foloseste aceste arme biologice impotriva oamenilor,o fi distractiv,sa vezi cum virusul EBOLA ucide omul in citeva zile,si cum tisneste singele din el pe toate partile,cum mor oameni in in chinuri cumplite datorita virusului RABIEI -turbari ,se spune ca e cea mai cumplita moarte ,deoarece virusul se dezvolta in creier,si alte boli cauzatedeaceste microorganisme,cred ca priveste cu placere la aceste scene,in bunatatea si milostenia lui?
(ar fi trebuit sa bolduiesc tot)
arme, impotriva, distractiv, chinuri, a privi, placere, bunatate, milostenie ... sunt concepte ale oamenilor. De unde pana unde ai dedus ca Dumnezeu este din regnul uman (daca scriam numai uman se putea crea confuzie ce trasatura de caracter cu acelasi nume). Dumnezeu transcende orice trasaturi, concepte, definitii ... umane, deci nu I le atribui ca este lipsit de sens.

Azazel

demon
Pai am citat din biblie ca asa este prezentat,bun si milostiv,eu stiu prea bine ca nu este asa,
sunt o grammada de dovezi ca el este radical diferit fata de cum este prezentat,si oricum eu nu am cum sa-l judec decit la nivelul perceput de mine ca om,si am ajuns la concluzia ca suntem niste cobai pentru el,apropo de virusi,cea ce facem noi cu soareci in laboratoare asa face el cu noi,testeaza tot felul de microorganisme,de boli,ca sa nu mai vorbesc de razboaie cred ca ii plac foarte mult razboaiele,pentru ca daca stai si studiezi toate razboaiele omeniri ramii fascinat,de modul cum au avut loc,de multe ori a cistigat cine nu te astepti,si toti mari conducatori de osti nu ar fi avut rezultatele obtinute fara ajutorul lui,vezi Alexandru Macedon care este un fenomen,cea ce a obtinut el este de domeniul imposibilului,sau HANIBAL sa pleci cu o armata de 100,000 de oameni si sa treci ALPI si sa si cistigi,e fantastic,nu stiu daca realizezi ce inseamna sa conduci direct atita multime,sunt convins ca el a ajutat si asta numai pentru ca ii face placere,de fapt si in biblie sunt pasaje in care se spune ca ajuta in lupta
deasemenea este un mare vinator,
GENEZA 10-8 -CUS a nascut si pe NIMROD:el este acela care a inceput sa fie puternic pe pamint
10-9 -El a fost un viteaz vinator inaintea domnului:iata de ce se zice;ca NIMOROD VITEAZ VINATOR inaintea Domnului.
De aici tragem concluzia ca ii placeau oameni viteji si vinatori iscusiti,de fapt daca studiem cu atentie animalele de prada,vom descoperi o lume fantastica,toate sunt dotate cu capabilitatea de a vina hrana in cele mai ingenioase metode,toate aceste animale de prada sunt vinatori iscusiti.
Inainte de a crea pe om ,dumnezeu a creat dinozaurii,niste animale feroce si perfrecte prin abilitatile lor vezi TREX un pradator fantastic,au stat pe pamint milioane de ani si au fost perfectionate,pina sa para omul,de ce oare ,pentru ca dumnezeu este un vintor inrait,fii lui ingeri veneu si vinau aceste animale,de aceea aveau si dimensiuni uriase,era o distractie sa vi pe pamint si sa vinezi dinozauri,pina a creat omul care a fost mult mai interesant decit dinozauri,el era si vinator si razboinic dar putea fi si vinat ,iata de ce dumnezeu a creat omul

HIRAN

demon
Interesant si original punct de vedere.
Dar se pare ca Ei nu au putut lasa vitejia lui Nimrod nepedepsita si au distrus mai tarziu toate cetatile zidite de acesta: Babel, Ninive, etc.

No Name

inger
Heruer a scris:Intrebarea topic-ului : "Ce se intampla daca Adam nu pacatuia?(Suntem singura planeta cazuta in pacat?)"
Raspunsul meu :
1. Adam nu a pacatuit cu nimic (scrierile despre "pacatul primordial" sunt metafore). Deci se intampla ceea ce se intapla acum.
2. Nu suntem o planeta cazuta in pacat si nici celelalte (planete) nu sunt cazute in nici un pacat. Sansa lor este ca nu exista scriei "metaforice" despre ele (planetele) si pacatele lor (ale planetelor).

nu ADAM a pacatuit ..ci EVA ...si iata ca toti trebuie sa moara !

1. Șarpele era mai șiret decât toate fiarele câmpului pe care le făcuse Domnul Dumnezeu. El a zis femeii: „Oare a zis Dumnezeu cu adevărat: „Să nu mâncați din toți pomii din grădină?”
2. Femeia a răspuns șarpelui: „Putem să mâncăm din rodul tuturor pomilor din grădină.”
3. Dar despre rodul pomului din mijlocul grădinii, Dumnezeu a zis: „Să nu mâncați din el, și nici să nu vă atingeți de el, ca să nu muriți.”
4. Atunci șarpele a zis femeii: „Hotărât, că nu veți muri:
5. dar Dumnezeu știe că, în ziua când veți mânca din el, vi se vor deschide ochii, și veți fi ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul” .
6. Femeia a văzut că pomul era bun de mâncat și plăcut de privit, și că pomul era de dorit ca să deschidă cuiva mintea. A luat deci din rodul lui, și a mâncat; a dat și bărbatului ei, care era lângă ea, și bărbatul a mâncat și el.
7. Atunci li s-au deschis ochii la amândoi; au cunoscut că erau goi, au cusut laolaltă frunze de smochin și și-au făcut șorțuri din ele.

De ce nu si-au facut sorturi la gura ...daca au pacatuit cu gura ? secret

No Name a scris:
nu ADAM a pacatuit ..ci EVA ...si iata ca toti trebuie sa moara !

6. Femeia a văzut că pomul era bun de mâncat și plăcut de privit, și că pomul era de dorit ca să deschidă cuiva mintea. A luat deci din rodul lui, și a mâncat; a dat și bărbatului ei, care era lângă ea, și bărbatul a mâncat și el.
tu vezi ce afirmi nu vezi contradictia ?

virusii si microbii au aparut din cauza denaturarii naturii ...deci din cauza pacatului omului natura s-a alterat fata de cum a facut-o dumnezeu si a devenit salbatica si cu dezastre , boli ... bolile sunt o alterare a sanatatii si aceasta a aparut din cauza pacatului ... la fel si violenta a aparut tot din cauza pacatului ... dinozaurii la inceput nu au fost carnivori dar au devenit salbatici de la pacatul omului ...caci din momentul pacatului s-a retras binecuvantarea si harul lui dumnezeu din natura si au aparut toate relele ...

Emanuel a scris:virusii si microbii au aparut din cauza denaturarii naturii ...deci din cauza pacatului omului natura s-a alterat fata de cum a facut-o dumnezeu si a devenit salbatica si cu dezastre , boli ... bolile sunt o alterare a sanatatii si aceasta a aparut din cauza pacatului ... la fel si violenta a aparut tot din cauza pacatului ... dinozaurii la inceput nu au fost carnivori dar au devenit salbatici de la pacatul omului ...caci din momentul pacatului s-a retras binecuvantarea si harul lui dumnezeu din natura si au aparut toate relele ...

waw si asta scrie unde?

pai e si logic ... tu ce crezi ca a creat dumnezeu microbii sau taifunurile sau cutremurele sau bolile ? dar asta scrie si la sfintii parinti ...

Heruer

inger
Yahiya a scris:
Emanuel a scris:virusii si microbii au aparut din cauza denaturarii naturii ...deci din cauza pacatului omului natura s-a alterat fata de cum a facut-o dumnezeu si a devenit salbatica si cu dezastre , boli ... bolile sunt o alterare a sanatatii si aceasta a aparut din cauza pacatului ... la fel si violenta a aparut tot din cauza pacatului ... dinozaurii la inceput nu au fost carnivori dar au devenit salbatici de la pacatul omului ...caci din momentul pacatului s-a retras binecuvantarea si harul lui dumnezeu din natura si au aparut toate relele ...

waw si asta scrie unde?
Eeee looooggiiic nu intelegi ? Dumnezeu n-a fost in stare sa creeze decat niste "chestii cool". Da' dupa ce sarpele/Lucifer/Satana/ Ahriman... sau cum l-o mai fi chemand i-a pus sa dea iama in livada au inceput sa apara, fara voia si intentia Lui Dumneze, "Doamne fereste", tot felul de bazaconii nefaste.
Ce-i asa greu de priceput ?
Apoi asa scrie si la sfintii parinti (adica daca eu atat inteleg din tot ceea ce ma inconjoara sau am invatat prin scoli sau am fost manipulat de masoni) de ce sa nu "plasez motanul" si in curtea parintilor (sfinti sau nesfinti). De ce sa gandesc singur cand mi se servesc, de-a gata, cele mai elucubrante explicatii ?

e si tu acu t-rex nu era carnivor da cand a mancat adam din mar i-au crescut dintii brusc si ce a zis shit m-am saturat de iarba ia sa incerc un amic Very Happy

Azazel

demon
Ingeri decazuti ,fii lui dumnezeu asa cum scrie in biblie,au intervenit in creatia lui YHWH si au manipulat genetic ceea ce crease EL adica pe ADAM si EVA,recreeind o noua rasa NEFILIM,uriasi din biblie
NUMERI 13-33-Si au imprastiat printre fii lui israel,zvonuri rele despre pamintul care-l cercetasera,zicind:Pamintul pe care l-am strabatut noi ca sa-l vedem este un pamint care maninca pe cei ce locuiesc in el si tot poporul care l-am vazut acolo sunt oameni foarte mari.
34-Acolo am vazut noi si URIASI fii lui ENAC,din neamul URIASILOR si noua ni se parea ca suntem fata de ei ca niste lacuste si tot asa le paream si noi lor.
Deci ADAM NU A PACATUIT pentru simplu ca nu avea cum sa se opuna la interventia ingerilor,ceea ce se prezinta in biblie este o metafora si nu e vinovat saracu cu nimic mai ales ca nu prea era dezvoltat prea bine intelectual
deasemenea a mai aparut o subclasa pe linia uriasilor nascuta din filiera nephilinilor si femeile de pe pamint,GIBBORIM,acestia erau hiperagresivi si distrugatori
GENEZA 10-8
Cus a mai nascut deasemenea pe NIMROD,acesta a fost cel dintii viteaz pe pamint,el a fost vinator vestit inaintea DOMNULUI DUMNEZEU de aceea se si zice Vinator vestit ca NIMROD inaintea lui DUMNEZEU.
Deoarece cele doua rase create pe pamint au distrus ordinea ,si erau neascultatori fata de YHWH,acesta a hotarit sa trimita potopul pe pamintul ,dar si-a pastrat o noua rasa ,creata special inaintea potopului ,prin descendentul lui SETH adica NOE,acesta fiind o noua rasa imbunatatita de YHWH dupa cum spune ENOCH

este greu de crezut s-a putut schimba dantura si alimentati lui t-rex odata cu caderea omului ... dar s-au intamplat alte lucruri si mai mari : natura a iunceput sa aiba cutremure , cosmosul a inceput sa trimita spre pamant si asteroizi sau meteoriti , clima s-a schimbat , caci inainte de cadere nu exista frig sau caldura prea mare , oamenii au devenit si ei fiorosi si si-au schimbat dieta si au inceput sa vaneze si sa manance carne , au aparut bolile , mintea omului a devenit imprastiata si a aparut stiinta care pe nedrept se numeste stiinta , oamenii nu mai puteau sa mai vorbeasca cu dumnezeu , nu mai vedeau ingeri , au devenit muritori si cu timpul durata de viata a scazut de la 1000 de ani la 100 ... si celelalte rele ... ca s-a schimbat dantura unui dinozaur ca sa poata manca carne asta nu a fost o problema prea mare ... caci in momentul cand s-a luat raiul de pe pamant , toata natura s-a denaturat si s-a schimbat ... apoi poate ca dantura lui t-rex nu s-a schimbat , ca poate a putut sa manance carne si fara sa aiba nevoie de vreo schimbare ...

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum