Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Interpretarea profetiilor

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 4]

1 Interpretarea profetiilor la data de Mier Mai 28, 2008 10:13 am

Fresh

muritor de rand
Cartea "Daniel", scrisa initial in ebraica, cu dese reveniri in aramaica, limba patriarhului Avraam, reprezinta o dificultate pentru intelegere chiar si pentru evreii actuali, printre care(se spune) ca ar mai exista extrem de putini care inteleg aramaica corect(chiar si printre rabini). Chiar circula ideea, printre cercurile religioase evreiesti, precum ca aceasta carte ar fi interzisa...

Propun aici o interpretare amanuntita a acestei carti, clarificarea unor termeni tradusi gresit sau intelesi gresit in Biblie, altor erori care au determinat concluzii eronate si interpretari escatologice indoielnice.
Cei care cred in NT, pot face corelatii cu profetiile din "Apocalipsa"...
Dupa cate am inteles de la dl. Haym, Apocalipsa este considerata de catre iudei, o carte dupa modelul cartii "Daniel", numai ca s-au mai adaugat expresii precum "Mielul"...etc...

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Interpretarea profetiilor la data de Mier Mai 28, 2008 10:21 am

Fresh

muritor de rand
In randurile maselor a prin radacini ca aceasta e doar o carte simpla scris de oameni pentru oameni, si cartea aceasta a capatat un puternic caracter simbolic in avantajul traditiei, care iese din limitele cartii VT, limitele Legii. Trebuie tinut cont ca VT constituie baza fundamentala a celor 3 mari religii:mozaica, crestina si mahomedana.

Referitor la Nasterea lui Isus am inteles ca in marile universitati se cunoaste precum ca ar exista si aici o diferenta nereglata de 7 ani. Ca pe vremea adoptarii calendarului gregorian, istoricii nu au cunoscut ca Isus nu se nascuse in anul 0, asa cum crezusera. S-au descoperit apoi numeroase neconcordante datorita acestui eveniment si aceasta este cunoscuta de numeroase autoritati religioase crestine.

Este semnificativa in vreun fel, oare, simetria nasterii celor 3 mari pastori intemeitori de religii?

-567 ien Buda 0 Isus 567 en Mohamed
(-560 aprilie) (-7 ien aprilie?) (560 en aprilie)

Unii sustin ca data mortii lui Isus nu e cunoscuta cu exactitate si asa ca daca ar fi fost an jubiliar 27 en, cand spuneam ca s-a deschis cerul si Isus a fost botezat, apoi cei 3 ani si 1/2 nu sunt adevarati ca atunci ar fi vorba de jertfa, nu?(jumatatea ultimei saptamani cand a fost rastignit Isus?) Cum nu se cunoaste anul exact al mortii? Se presupune ca jertfa vine intr-un moment anuntat de profeti, asa spun anumite biserici crestine.

O sa verific materialele celor care sustin aceste evenimente mai profund si o sa vin cu adaugari referitoare la aceste evenimente din asa zisii ani jubiliari. Cei care sustin asa, spun ca au corelat calendarele si au facut calcule peste calcule, ca apoi sa ajunga la un an jubiliar anume. Maine o sa-ti expun acestea, deoarece anii respectivi mi se pareau semnificativi. Numai ca acum gandesc ca nu neaparat in anii jubiliari tre sa cautam si cele mai mari evenimente sa le punem ca exemplificare, ci ceea ce era semnificativ sa se intample in acesti ani, nu?

Putem lua cateva evenimente semnificative din istoria poporului evreu, dupa calendarul evreiesc, nu?

3 Re: Interpretarea profetiilor la data de Sam Mai 31, 2008 9:11 pm

Anticristul

eliberat
Simetria nu e chiar simetrica asa canu cred ca valoreaza prea mult.Daca Isus sa nascut cu vre o 7 ani I EN deci automat toata simetria se sparge.Voi rteveni pe parcurs
.Cu stima Fairy ,Multumesc ca ai adus acest topic aici.

4 Re: Interpretarea profetiilor la data de Dum Iun 01, 2008 9:05 am

Cris

inger
[quote="Fairy"]"Cititorule, opreste-ti gandul, pecetluieste-ti buzele, apleaca-ti spiritul, cauta, observa, gandeste, inchipuieste-ti; daca simti ca inima ta da gres, ia-o de la capat de cate ori este nevoie, indreapta lucrurile pe loc si fa sa se inscauneze Creatorul(Adevarul) pe tronul Sau". De sfatul acesta deosebit de profund, dat de o carte deosebit de interesanta a poporului evreu, ar trebui sa tina seama toti cei ce doresc sa cunoasca Adevarul.

Pot sa comentez?

"Opreste-ti gindul"- constientizeaza-ti mintea,goleste-o de haosul gindurilor

"pecetluieste-ti buzele"-opreste-ti gindul inimii exprimat prin dorinti(buze)

"apleaca-ti spiritul"-cind inima si mintea sint constientizate ca existente(nu ca gazda),spiritul este constientizat si deschis

" cauta" -arata dorinta sincera

" observa"- fii deschis ,dar mai ales nu judeca (pe nimeni si nimic)

" gindeste" -aici se refera la constientizare,deoarece gindirea spirituala se refera si la inima si la minte,constientizarea arata unirea la unison a mintii si inimii (care aparent,datorita gindurilor si dorintelor sint in contradictie continua).Acest fel de " gindire" are loc la nivel de " constiinta".

" inchipuieste-ti"-incearca sa intelegi ceea ce ai constientizat

" daca inima ta da gres" -inima este simbolul templului lui D-zeu.Daca dai gres in procesul constientizarii...

"indreapta lucrurile la loc"-arata reluarea procesului interior de aliniere minte-inima -spirit,aceasta are loc prin vointa si prin alegere proprie,arata anima si animus in actiune ,arata punerea in miscare a intregului.

"fa sa se inscauneze Creatorul(Adevarul) pe tronul sau"-o mare prorocire a imparatiei Adevarului Creator ( regasita si in " nastere din nou"-inocenta; fiti sfinti precum Tatal-fiti puri etc etc)

Fairy,ai pus aici acest citat despre calea prefigurata a metanoiei.Felicitari.

5 Re: Interpretarea profetiilor la data de Dum Iun 01, 2008 9:14 am

Cris

inger
Anul jubiliar al mortii lui Isus calculat dupa calendarul solar esenian(adoptat de la egipteni) ar fi in al 40-lea(sau 42-lea) an al vietii sale.
Numerele 7 si 12 apar de referinta ,dar Isus devenind Crist se manifesta transcezind pe 7 si 12,se manifesta in 8 si multiplu de 8 .
Totusi,profetiile exista referitor la 6.

6 Re: Interpretarea profetiilor la data de Mier Iun 04, 2008 8:29 pm

HaymHerman

vrajitor
Anii jubiliari nu au nici o legatura cu Isus. Poporul era in robie si robia a fost profetita ca va fi lunga. Ce folos de un masiah pentru evrei daca nu a reusit sa faca nimic? Ce Dumnezeu nu stia ca nu e timpul potrivit?

7 Re: Interpretarea profetiilor la data de Mier Iun 04, 2008 8:34 pm

Mihai

vrajitor
Este important sa clarificam modul de masurare a timpului, intrucat aceasta ne va face sa intelegem corect Daniel. La creatie 1 saptamana=7 zile. Apoi, sfatuieste ca si anii sa se numare in saptamani de ani. Al 7-lea an era an sabatic (in care pamantul nu era muncit etc..). Timpul era apoi impartit in 7 saptamani de ani. La sfarsitul fiecarei perioade de 7 ani, urma un an jubiliar(al 8-lea, al 15 …. Al 50 lea an). Asa ca trebuiau sa treaca 70 saptamani= 10 ani jubiliari.

Se presupune ca toate evenimentele mari, de o importanta colosala pentru oameni, au avut loc in astfel de ani jubiliar(interpretare adventista):

457 ier an jubiliar fagaduita de eliberare a tuturor robilor, Artarxerse da decret ptr rezidirea Ierusalimului

407-408 an jubiliar Neemia, eliberarea robilor.

27 e.n an jubiliar-Isus a venit la Ioan Botezatorul si acesta botezat si s-a deschis cerul(al 9-lea an din cei 10)

anul 35 e.n –ultimul an, a fost infiintata biserica crestina, 10 ani jubiliari impliniti

anul 34 era an sabatic in care: prima comunitate crestina in Antiohia, Stefan ucis cu pietre

Bineinteles ca nu am discutat despre momentul de inceput, ca aici e o mare problema cred, intre ceea ce sustin adventistii si altii! Dar fara a stabili si aceasta, nu vom intelege la fel profetiile.
---------------------------------------------------------------------------------------------------

“Saptezeci de saptamani au fost hotarate asupra poporului tau si asupra cetatii tale celei sfinte,

1 - pana la incetarea faradelegilor,
2 - pana la ispasirea pacatelor,

3 - pana la ispasirea nelegiuirii,

4 - pana la aducerea neprihanirii vesnice,

5 - pana la pecetluirea vedeniei si prorociei,

6 - si pana la ungerea Sfantului sfintilor.”( cap9/24 Daniel)

Multi stabilesc dimensiunea urmatoare:

7+62=69 “saptamani” din paragraful 26=483 ani. De la porunca de rezidire a Ierusalimului data de Xerxe, sunt exact 69 saptamani(a 7 ani saptamana) pana in anul 32/3 e.n.(451/2 ien+483=32 e.n), cand a fost “starpit “ Isus.
Acestea "se potrivesc" a fi 69 saptamani mici(a 7 ani saptamana) pana la "momentul Isus", sustinand ca el a fost "Unsul".
Dar ei neglijeaza(intentionat? Ca altfel nu ar mai iesi socoteala voita?) sa trateze:

1)cele 7 “saptamani” la care se refera paragraful 25
si ca
2)pana dupa anul 32 e. n. nu s-a implinit nici una din cele 6 conditii ale paragrafului 24.
Este cinstit sa afirmam ca dupa moartea lui Isus au incetat faradelegile acestei lumi? Pacatele? Nelegiuirile? A devenit neprihanita aceasta lume?

Oare “ungerea Sfantului Sfintilor” nu se refera la Dumnezeu Unicul Creator? In Scripturile proorocilor se desprinde categoric ideea: El(Dumnezeu) va fi recunoscut in final, de catre toate neamurile…

Exemplu de interpretare
Cum se leaga in conceptia anumitor biserici crestine "momentul Isus" si cele 6 conditii? Adventismul(care are la baza dimensiunea de calcul anterior expuna), spre exemplu, sustine ca Isus a facut ispasire pentru nelegiuire, suportand iadul vesnic in locul fiecarui om(iad la care au fost condamnati odata cu pacatul, intrucat plata pacatului este moartea). Prin jertfa a putut "sa unga un loc preainalt" si el a facut "sa inceteze jertfa si darul de mancare"(vers 27), iar templul pamantesc este apoi distrus. Si ca Matei 27;51 explica in ce sens Cristos a facut "sa inceteze" sistemul ceremonial pamantesc(Adica revenim la perdeaua care s-a sfasiat ) Ruperea perdelei inseamna incetarea sacralitatii templului si ca, desi au adus jertfe pana in anul 70(cand a fost distrus), Dumnezeu nu mai primea.."Iata ca vi se lasa casa pustie"(Mat 23:38 ) Si ca Isus a uns in cer un alt templu(Evrei 7-10)

8 Re: Interpretarea profetiilor la data de Sam Iun 14, 2008 12:27 pm

Azazel

demon
SI O INTREBARE PENTRU TOTI CRESTINI
DE CE LA VENIREA LUI ISUS PE PAMINT IROD A OMORIT TOT CE ERA INTIUL NASCUT,VA DATI SEMA CITI COPII AU MURIT ASA DUPA CUM REIESE DIN EVANGHELIA LUI MATEI,DE CE A TREBUIT CA CEL CARE VENEA SA PROCLAME IERTAREA PACATELOR ,SI VIATA VESNICA ATREBUIT SA VINA PE LUME PRIN SACRIFICAREA ATITOR COPII,UNDE ESTE BUNATATEA LUI ISUS SI AL LUI DUMNEZEU ,MACAR VENIREA LUI PE OPAMINT TREBUIA SA FIE PASNICA,DAR NU ,RAUL SE MANIFESTA DIN NOU.....
CINE ESTE DUMNEZEU?

9 Re: Interpretarea profetiilor la data de Sam Iun 14, 2008 5:46 pm

crezi ca Iisus a omorat pruncii sau irod ... crezi ca Dumnezeu a obligat pe irod sa omoare pe prunci ? crezi ca dumnezeu a obligat pe adam sa cada in pacat ? crezi ca omul nu are liber arbitru si puterea de a alege ce sa faca cu viata lui ?

10 Re: Interpretarea profetiilor la data de Sam Iun 14, 2008 8:49 pm

Anticristul

eliberat
Emanuel a scris:crezi ca Iisus a omorat pruncii sau irod ... crezi ca Dumnezeu a obligat pe irod sa omoare pe prunci ? crezi ca dumnezeu a obligat pe adam sa cada in pacat ? crezi ca omul nu are liber arbitru si puterea de a alege ce sa faca cu viata lui ?

In primul rind ,textul cu omorirea pruncilor nu a fost adevarat,Acesta a fost adaugat de preoti mult mai tirziu, cind au incercat sa caute tot felul de dovezi cu privire la Isus, ca ar fi fost proorocit despre el.Iata si dovada.In Matei 2,17este scris'Atunci sa intimplat ce ce fusese vestit prin proorocul Ieremia care zice"Un tipat sa auzit in Rama,plingere si bocet mult:Rahela i si jalea copiisi nu voia sa fie mingiiata ,pentru ca nu mai erau.
Daca mergem la proorocia lui Ieremia si cercetam sa vedem cum stau lucrurile vom observa doua probleme importante.
1)Ca Proorocia lui Ieremia este facuta cu privire la ducerea in robie a fiilor lui Israelsi readucerea lor inapoi.Caci este scris clar Opresteti plinsul caci copii tai se vor intoarce iarasi din tara vrasmasului.
2)Copii din Betleem dac iar fi omorit Irod oricum nu se implinea proorocia caci betleemul este in tinutul Iudei si copii ar fi fost ai surori Rahelei Adica Leea .Si in acest caz putea sa zica Ieremia Un Plinset se aude in betleem si leea nu vrea sa fie mingiiata,etc.Vedeti ca preoti se bazau pe prostia oamenilor?Ei nu stiau ca vor veni vremuri cind toata lumea va sti sa citeasaca,ce sa mai zic de internet.Deocamdata atit sa nu va plictisesc.Cu stima din Israel.

11 Re: Interpretarea profetiilor la data de Sam Iun 14, 2008 9:09 pm

Anticristul a scris:In primul rind ,textul cu omorirea pruncilor nu a fost adevarat,Acesta a fost adaugat de preoti mult mai tirziu, cind au incercat sa caute tot felul de dovezi cu privire la Isus, ca ar fi fost proorocit despre el.Iata si dovada.In Matei 2,17este scris'Atunci sa intimplat ce ce fusese vestit prin proorocul Ieremia care zice"Un tipat sa auzit in Rama,plingere si bocet mult:Rahela i si jalea copiisi nu voia sa fie mingiiata ,pentru ca nu mai erau.
Daca mergem la proorocia lui Ieremia si cercetam sa vedem cum stau lucrurile vom observa doua probleme importante.
1)Ca Proorocia lui Ieremia este facuta cu privire la ducerea in robie a fiilor lui Israelsi readucerea lor inapoi.Caci este scris clar Opresteti plinsul caci copii tai se vor intoarce iarasi din tara vrasmasului.
2)Copii din Betleem dac iar fi omorit Irod oricum nu se implinea proorocia caci betleemul este in tinutul Iudei si copii ar fi fost ai surori Rahelei Adica Leea .Si in acest caz putea sa zica Ieremia Un Plinset se aude in betleem si leea nu vrea sa fie mingiiata,etc.Vedeti ca preoti se bazau pe prostia oamenilor?Ei nu stiau ca vor veni vremuri cind toata lumea va sti sa citeasaca,ce sa mai zic de internet.Deocamdata atit sa nu va plictisesc.Cu stima din Israel.
Tot aici în forumul "Crestinism" am deschis eu un subiect cu sondaj care se cheamă "[ Sondaj ] Se împlinesc proorocirile din Biblie?". Acest forum în câțiva ani poate va deveni ceva uriaș din câte se pare iar dacă se dezbat subiecte prea diferite într-un singur loc în care te rătăcești pur și simplu, unele mesaje nu își vor mai atinge ținta așa cum trebuie. Este păcat ca pe viitor unele mesaje să se piardă așa pur și simplu doar din cauză că ele rătăcesc pe undeva unde nimănui nu îi trece prin cap să le caute.

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

12 Re: Interpretarea profetiilor la data de Sam Iun 14, 2008 9:24 pm

Anticristul

eliberat
Pina intra Savin intru eu ca la noi sa terminat Sabatul.Chiar nu intelegi de ce a avut loc Holocaustul?Dar darimarea Ierusalimului din anul 70 stii de ce a avut loc dar alungarea din Spania si portugalia ,dar botezurile fortate dar toate crimele din procesele inventate cu singele de crestin in azima dar multe altele ,stii de ce au avut loc?
dACA AI CUNOASTE CE REPREZINTA CHIPUL ACELA DIN dANIEL SI CITA VREME DIN ISTORIE TREBUIOA SA DOMINE LUMEA ,AI PRICEPE TOATE ACESTE LUCRURI.
Te ajut putin daca vrei.Primul templu a cazut sub Nebucadnetar in 588 ien.iERUSALIMUL A FOST CALCAT IN PICIOARE DE NEAMURI.Este scris "Si ierusalimul va fi calcat in picioare de neamuri pina se vor implini vremurile neamurilor.
Cit trebuia sa tina vremea neamurilor?Este scris "Copacul acesta sa fie legat cu lanturi de fier si de arama si 7 vremuri sa treaca peste el.Daniel4,16
Ierusalimul a fost eliberat abia acum41 de ani in anul 1967.O socoteala simpla arata asa 7 ani ori 365 =2555 de ani Din 588 I EN pina in 1967 sint exact 2555 ani .Aceasta a fost vremea neamurilor,In aceasta perioada neamurile au facut ce au voit cu poporul lu Dumnezeu.
Daca vrei mai multe amanunte pot sati dau dar nu stiu daca e necesar

Cu stima din Israel

13 Re: Interpretarea profetiilor la data de Sam Iun 14, 2008 10:03 pm

proorocia lui ieremia in mod absolut sigur nu s-a referit la ceea ce a facut irod ci la ceea ce ati spus dumneavoastra ... insa apostolii au gasit oarecare similitudine intre aceasta proorocie si ceea ce a facut irod si de aceea au citat aceasta proorocie pe care insa au interpretat-o in mod metaforic ... caci in mod sigur nu s-a respectat contextul in care s-a facut proorocia si realitatea la care ea s-a referit in mintea proorocului , insa tocmai de aceea se poate spune ca nici apostolii nu au avut intentia de a cita aceasta proorocie la proriu , ca si cum ea chiar s-ar fi referit la irod ... caci apostolul care a citat proorocia a vazut si ceea ce mai scria in contextul acelei proorocii , context di n care reiesea clar ca se referea la alta realitate decat la cea din vremea lui Iisus , si deci intentia apostolului nici nu putea sa fie de a spune la propriu ca proorocia s-ar fi referit la irod ... ci numai s-a observat o oarecare asemanare si de aceea a citat-o pentru ca se referea la o situatie asemanatoare ...

14 Re: Interpretarea profetiilor la data de Dum Iun 15, 2008 6:04 am

Anticristul

eliberat
Cel ce a scris in Matei nu a fost Apostolul.Cineva mult mai tirziu a vrut sa aduca argumente pentru existenta lui Isus.Si el spune clar"Atunci sa implinit ce fusese vestit prin proororcul.Ca si cum proorocia nu ar fi avut alta implinire.Vezi ca in Matei mai ai citeva perle asemanatoare.Uite cum este scriscu 3 versete mai susIosif a plecat cu pruncul in Egipt ca sa se implineasca proorocia care zice "Am chemat pe fiul meu din Egipt.Acum citeste proorocia si vei gasi ca este tot o minciuna implinirea ei in Isus.

15 Re: Interpretarea profetiilor la data de Dum Iun 15, 2008 6:55 am

Azazel

demon
Anticrist ,atunci cite pasaje din evangheli sunt adevarate si cite nu,cite s-au intimplat cu adevarat si cite nu s-au intimplat,merita sa le luam in seama sau ,nu

16 Re: Interpretarea profetiilor la data de Dum Iun 15, 2008 10:04 am

uneori in noul testament se citeaza din vechiul testament unele proorociii dar care s-au interpretat in mod metaforic si nu ad literam ... iar daca a spus : acum s-a implinit ce s-0a spus prin proorocul nu a spus ca pentru prima oara ... asa cum s-a facut si cu : am chemat pe fiul meu din egipt ... asta s-a implinit mai intai cu isarael si apoi s-a implinit im persoana Domnului ...

17 Re: Interpretarea profetiilor la data de Dum Iun 15, 2008 11:21 am

No Name

inger
In ultimele 24 h ...din viata MANTUITOTULUI sub forma de carne s-au implinit 24 de profetii din VT...asta nu a fost doar o simpla coincidenta !!

Dar mahrama lui MOISE ..nu poate fi data jos decat prin YAHSUAH (ISUS)!

18 Re: Interpretarea profetiilor la data de Lun Iun 30, 2008 5:14 am

Anticristul

eliberat
Azazel a scris:Anticrist ,atunci cite pasaje din evangheli sunt adevarate si cite nu,cite s-au intimplat cu adevarat si cite nu s-au intimplat,merita sa le luam in seama sau ,nu
..........................................................................................................................................................
Cuvintele directe care se presupune ca ar fi a lui Isus ,sint ff putine ,in evanghelii.Daca stam sa le filtramde catre adaugirile posterioare lui Isus,vom ramine cu o mina de intimplaricare nu vom sti nici unde si nici cind sau petrecut.
Voi veni cu citeva precizari concrete .
Pe curind .

19 Re: Interpretarea profetiilor la data de Lun Iun 30, 2008 5:17 am

Anticristul

eliberat
No Name a scris:In ultimele 24 h ...din viata MANTUITOTULUI sub forma de carne s-au implinit 24 de profetii din VT...asta nu a fost doar o simpla coincidenta !!

Dar mahrama lui MOISE ..nu poate fi data jos decat prin YAHSUAH (ISUS)!
.....................................................................................................................
Pune te rog aici numai 12 profetii si vezi cita superficialitate este in a le analiza.Vei vedea ca daca stam sa judecam corect una cite una cade.Si pe deasupra va mai faceti si de ris.

20 Re: Interpretarea profetiilor la data de Lun Iun 30, 2008 5:24 am

Anticristul

eliberat
Emanuel a scris:uneori in noul testament se citeaza din vechiul testament unele proorociii dar care s-au interpretat in mod metaforic si nu ad literam ... iar daca a spus : acum s-a implinit ce s-0a spus prin proorocul nu a spus ca pentru prima oara ... asa cum s-a facut si cu : am chemat pe fiul meu din egipt ... asta s-a implinit mai intai cu isarael si apoi s-a implinit im persoana Domnului ...
..........................................................................................................................
Stimate Emanuel.Pai asa o putem repeta la infinit.Citi nu au plecat din Israel in Egipt si s au intors inapoi.dAr daca vei verifica bine vei vedea ca Isus nu a mers in Egipt deloc ci numai ca sa para ca proorocia sa referit la Isus ,a fost creiata legenda cu pecarea lui acolo.La fel si cu legenda omoriri copiilor.Daca proorocia cu plingerea rahelei nu are nici o legatura,cu evenimentul Isus,cum si a permis un oarecine sa minta o lume intreaga si sa zica:Atunci sa implinit ce spusese proorocul.
Nu este aceasta o mare minciuna?Cum sa putut aseza asa ceva pe paginile Noului Testament?
Care a fost scopul?

21 Re: Interpretarea profetiilor la data de Lun Iun 30, 2008 11:02 am

No Name

inger
Anticristul a scris:
Emanuel a scris:uneori in noul testament se citeaza din vechiul testament unele proorociii dar care s-au interpretat in mod metaforic si nu ad literam ... iar daca a spus : acum s-a implinit ce s-0a spus prin proorocul nu a spus ca pentru prima oara ... asa cum s-a facut si cu : am chemat pe fiul meu din egipt ... asta s-a implinit mai intai cu isarael si apoi s-a implinit im persoana Domnului ...
..........................................................................................................................
Stimate Emanuel.Pai asa o putem repeta la infinit.Citi nu au plecat din Israel in Egipt si s au intors inapoi.dAr daca vei verifica bine vei vedea ca Isus nu a mers in Egipt deloc ci numai ca sa para ca proorocia sa referit la Isus ,a fost creiata legenda cu pecarea lui acolo.La fel si cu legenda omoriri copiilor.Daca proorocia cu plingerea rahelei nu are nici o legatura,cu evenimentul Isus,cum si a permis un oarecine sa minta o lume intreaga si sa zica:Atunci sa implinit ce spusese proorocul.
Nu este aceasta o mare minciuna?Cum sa putut aseza asa ceva pe paginile Noului Testament?
Care a fost scopul?

Bun si atunci cum de astazi in sec stiintei ...ISUS este ACELASI ///FACE MIRACOLE ...eu am vazut cu ochii mei aceste minuni in NUMELE DOMNULUI ISUS ...invieri din morti ,cancerosi vindecati ,homosexuali eliberati de vicii ...drogati etc.?Printr-o poveste ?

Vezi ca nu tine varianta ta ...diversionista ....prinde doar la atei si satanistii ..si nici la ei la toti ! ulala

22 Re: Interpretarea profetiilor la data de Lun Iun 30, 2008 12:32 pm

anticristu tu bati campii si scuza -ma dar seamana a ceva aiurit, pe care nu pot sa-l definesc fara a ma manifesta insultator.iar felul cum amesteci idei incoerente devine comedie!dar intr-o lume tot mai tensionata este bine ca ne mai amuza cineva si ne mai relaxam neuronii! Da-i inainte ca este distractiv!
Alin d-mi voie sa postez corect citatul din daniel nu upa cornilescu sau alti falsificatori ai bibliei:

,, 23. Când tu ai început să te rogi, poruncă mi-a fost dată și eu am venit ca să-ți vestesc, căci tu ești un om iubit de Dumnezeu. Ia aminte la cuvânt și înțelege vedenia!
24. Șaptezeci de săptămâni sunt hotărâte pentru poporul tău și pentru cetatea ta cea sfântă până ce fărădelegea va trece peste margini și se va pecetlui păcatul și se va ispăși nelegiuirea, până ce dreptatea cea veșnică va veni, vedenia și proorocia se vor pecetlui și se va unge Sfântul Sfinților.
25. Să știi și să înțelegi că de la ieșirea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului și până la Cel-Uns - Cel-Vestit - sunt șapte săptămâni și șaizeci și două de săptămâni; și din nou vor fi zidite piețele și zidul din afară, în vremuri de strâmtorare.
26. Iar după cele șaizeci și două de săptămâni, Cel-Uns va pieri fără să se găsească vreo vină în El, iar poporul unui domn va veni și va dărâma cetatea și templul. Și sfârșitul cetății va veni prin potopul mâniei lui Dumnezeu și până la capăt va fi război - prăpădul cel hotărât.
27. Și El va încheia un legământ cu mulți într-o săptămână, iar la mijlocul săptămânii va înceta jertfa și prinosul și în templu va fi urâciunea pustiirii, până când pedeapsa nimicirii cea hotărâtă se va vărsa peste locul pustiirii".

deci sa lucram pe un text corect cat mai apropiat de textul original.cat despre calcule advente sau ale studentilor in biblie -a vazutrusinea luimuller si a altora pana ce a enit o cucoana cu istericale si le-a luat o prte de paine de la gura.Daca vrei sa ucram pe textl lui daniel luam de baza ceea ce iau de baza si iudeii si mai apoi anumite concluzii pot fi diferite dar trebuie demonstrate!

23 Re: Interpretarea profetiilor la data de Lun Iun 30, 2008 1:23 pm

No Name a scris:
Anticristul a scris:
Care a fost scopul?

Bun si atunci cum de astazi in sec stiintei ...ISUS este ACELASI ///FACE MIRACOLE ...eu am vazut cu ochii mei aceste minuni in NUMELE DOMNULUI ISUS ...invieri din morti ,cancerosi vindecati ,homosexuali eliberati de vicii ...drogati etc.?Printr-o poveste ?

Vezi ca nu tine varianta ta ...diversionista ....prinde doar la atei si satanistii ..si nici la ei la toti ! ulala

No Name, daca i-mi vei dovedi ca ai vazut invieri si miracole inclusiv homosexuali "eliberati",maine ma botez si eu ... Bineinteles dovezi care se pot verifica.

24 Re: Interpretarea profetiilor la data de Mar Iul 01, 2008 12:26 pm

No Name

inger
No Name, daca i-mi vei dovedi ca ai vazut invieri si miracole inclusiv homosexuali "eliberati",maine ma botez si eu ... Bineinteles dovezi care se pot verifica.

29. Avraam a răspuns: ,Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei.
30. ,Nu, părinte Avraame , a zis el; ,ci dacă se va duce la ei cineva din morți, se vor pocăi.
31. Și Avraam i-a răspuns: ,Dacă nu ascultă pe Moise și pe prooroci, nu vor crede nici chiar dacă ar învia cineva din morți.”

ISUS a zis apoi ; Un neam viclean și preacurvar cere un semn; nu i se va da alt semn decât semnul proorocului Iona.” Apoi i-a lăsat și a plecat.

25 Re: Interpretarea profetiilor la data de Joi Iul 03, 2008 4:04 pm

auzi , eu daca m-as baza numai pe sfanta scriptura ca sa cred in Iisus as studia-o mult mai bine decat antihrist , care nu stie ca exista si interpretari metaforice ... nu ma bazez insa nici pe invieri din morti sau minuni ... ma bazez insa pe vederea lui Dumnezeu care exista in ortodoxie ... este ceva real ... cine l-a vazut pe Dumnezeu STIE ca El exista si STIE CINE este El ... STIE ca El este Hristos si Sfanta Treime ... cum spunea si sfantul siluan : una este sa crezi in Dumnezeu si cu totul altceva este sa Il cunoasti , sa stii cine este El din vedere si nu numai din credinta ... una este credinta si altceva este cunoasterea ... credinta spera , cunoasterea are dovada ... deci va sfatuiesc pe toti cei care nu credeti in Dumnezeu : nu numai sa credeti in El caci asta este mult prea putin , ci cunoasteti-L pe El , si atunci vom mai vorbi ...
pavel cand L-a cunoscut pe El din vedere , s-a transformat din prigonitor in cel mai mare apostol ...

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 4]

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum