Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Interpretarea profetiilor

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 4]

26 Re: Interpretarea profetiilor la data de Vin Iul 04, 2008 5:36 am

HaymHerman

vrajitor
anticristu tu bati campii si scuza -ma dar seamana a ceva aiurit, pe care nu pot sa-l definesc fara a ma manifesta insultator.iar felul cum amesteci idei incoerente devine comedie!dar intr-o lume tot mai tensionata este bine ca ne mai amuza cineva si ne mai relaxam neuronii! Da-i inainte ca este distractiv!
Alin d-mi voie sa postez corect citatul din daniel nu upa cornilescu sau alti falsificatori ai bibliei:
...........................................................................................................................
C am la ce te referi exact ,domnule Dorstor?Hai vrei s o luam metodic piesa cu piesa sa le montam sa vedem ce rezulta?

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Interpretarea profetiilor la data de Vin Iul 11, 2008 1:30 pm

Vizitato

Vizitator
Fairy a scris: Propun aici o interpretare amanuntita a acestei carti, clarificarea unor termeni tradusi gresit sau intelesi gresit in Biblie, altor erori care au determinat concluzii eronate si interpretari escatologice indoielnice
Laughing foarte tare!
Din afirmația ta se vede că nu ai studiat Scriptura. O asemenea analiză în conformitate cu Scriptura, nu cum fac teologii analiza cu comentarii la liber și interpretări din capul lor, este imposibilă în minim doi ani.

Gândește-te că trebuie analizat FIECARE CUVÂNT din FIECARE VERS în tot restul Scripturii și, eventual dacă există versuri-echivalență, în tot NT.
Fiecare vers în care este folosit acel cuvânt, la rândul său, trebuie analizat cuvânt cu cuvânt....

Laughing Sunt curios cine cunoaște metoda biblică a interpretării și este dispus s-o facă aici.

Așa, vrăjelă d-aia de la biserică, unde spun ei că "studiază"....... e fix zero: e o învățătură MORALĂ și gramatical-literal-istorică cu care nu poți găsi răspunsul la Danile 12: 11, 12 sau Daniel 9: 24-27.

Mai ales că regula biblică spune că dacă ai eroare în înțelegerea principiilor salvării, nu poți înainta în înțelegere.
Iar, majoritatea celor din biserici promovează liberul-arbitru, deci..... fix zero la înțelegerea calendarului sau a formulelor ascunse din Scriptură.

Pierzi timpul sau............ai voință.

28 Re: Interpretarea profetiilor la data de Sam Iul 12, 2008 11:28 am

Fresh

muritor de rand
Zexelica a scris:
Laughing Sunt curios cine cunoaște metoda biblică a interpretării și este dispus s-o facă aici.

Metoda biblica este una: cea aplicata si de iudeul ISUS, care spunea mereu: STA SCRIS. Crestinii insa, au un mod aparte de a interpreta profetiile si Scriptura in general.Ei argumenteaza "Prin Duhul Sfant", cica! Asta inseamna un soi de vedenii si nazareli, care sunt luate drept ADEVAR ABSOLUT, ceva ce seamana cu DUPA FIECARE CUM POATE, CARE CUM VREA, pune versete pe "turta" bisericii lui sa argumeneze ca ea are dreptate... Laughing

"Man, movement, monument". Altfel spus: denominatiile au inceput cu activitatea scrisa sau oratorica a unui om (man) spiritual care a "redescoperit" adevarul Scripturii si l-a trimbitat celor din jur. La glasul lui, o parte din multime s-a incolonat dupa el si s-a format o "miscare" (movement). Dupa moartea liderului, miscarea a "inghetat" in tiparele si limitele lui, uneori pastrind ca eticheta chiar numele intemeietorului. S-a nascut astfel un monument (monument) sau o "denominatie".

ASADAR...TURTA... Laughing

29 Re: Interpretarea profetiilor la data de Sam Iul 12, 2008 2:36 pm

Vizitato

Vizitator
Care "creștini"? Ăia nu-s creștini care au viziuni după ce a fost completat Cuvântul.

30 Re: Interpretarea profetiilor la data de Sam Iul 12, 2008 7:04 pm

Anticristul

eliberat
Scripturile nu se interpreteaza .Aceasta o fac doar crestinii.Si fiecare o face dupa capul sau.Altfel nu ar fi mii de secte si sectulete.
Isus nu a interpretata nimic .El a spus "Este scris"Fara sa interpreteze ceva.

31 Re: Interpretarea profetiilor la data de Sam Iul 12, 2008 7:23 pm

Fresh

muritor de rand
Zexelica a scris:Care "creștini"? Ăia nu-s creștini care au viziuni după ce a fost completat Cuvântul.

Ceea ce numim CUVANTUL este foarte neclar. Au fost sute de variante de epistole, din care au fost selectate doar cateva...
CUVANTUL este cel din care cita si iudeul ISUS si nu un altul.

32 Re: Interpretarea profetiilor la data de Sam Iul 12, 2008 11:45 pm

Vizitato

Vizitator
Fairy a scris:
Zexelica a scris:Care "creștini"? Ăia nu-s creștini care au viziuni după ce a fost completat Cuvântul.

Ceea ce numim CUVANTUL este foarte neclar. Au fost sute de variante de epistole, din care au fost selectate doar cateva...
CUVANTUL este cel din care cita si iudeul ISUS si nu un altul.
CUVÂNTUL este Scriptura. beach

33 Re: Interpretarea profetiilor la data de Dum Iul 13, 2008 1:42 pm

HIRAN

demon
Toata Scriptura ?

34 Re: Interpretarea profetiilor la data de Dum Iul 13, 2008 6:47 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Toata Scriptura ?
Da.

2 Timotei 3:16

Toată Scriptura este însuflată de Dumnezeu și de folos ca să învețe, să mustre, să îndrepte, să dea înțelepciune în neprihănire,

2 Petru 1:21

Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mînați de Duhul Sfînt.

35 Re: Interpretarea profetiilor la data de Dum Iul 13, 2008 7:56 pm

Anticristul

eliberat
HIRAN a scris:Toata Scriptura ?

Da, SCRIPTURA este numai si numai Tanach-ul zis si Vechiul Testament. Pe vremea apostolilor se citea din SCRIPTURI. Or "Scrierile" despre ce au facut apostolii sau cum au procedat ei in anumite imprejurari, acestea sint povestiri si nu Scripturi. Cind s-a zis "Toata scriptura este insuflata "'etc., l-a ce sa referit? Toate rinduielile apostolii le luau din Scripturi. Acestea au fost si au ramas SCRIPTURI in continuare. Daca nu am folosi cuvintul Scriptura si nici Biblie (care nu e cuvint romanesc), ar trebui sa folosim pentru VT Tanach si pentru NT un alt termen care automat ar face deosebirea dintre cele doua. Dar amestecind termenii si zicind Biblia sau Sfinta scriptura, sigur oamenii nu stiu exact la ce se refera. Mai ales ca oameni obisnuiti stiu sa citeasca doar in ultima suta sau sute de ani.

36 Re: Interpretarea profetiilor la data de Dum Iul 13, 2008 8:41 pm

HIRAN

demon
Si Bhagavad Gita sau Coanul nu sunt tot Scripturi ?

In epistole se citeaza din Enoh. De ce scrierile lui Enoh nu sunt acceptate de teologi ?

37 Re: Interpretarea profetiilor la data de Dum Iul 13, 2008 8:48 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Si Bhagavad Gita sau Coanul nu sunt tot Scripturi ?
Or fi pt cei care le cred.

In epistole se citeaza din Enoh. De ce scrierile lui Enoh nu sunt acceptate de teologi ?
În care epistole se "citează" din Enoh mai mult decât din Avram, Noe, etc.?

38 Re: Interpretarea profetiilor la data de Dum Iul 13, 2008 8:54 pm

HIRAN

demon
Parca Iuda spunea ceva de Enoh.
Sau nu se pune deoarece este in minoritate ?

39 Re: Interpretarea profetiilor la data de Lun Iul 14, 2008 9:01 am

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Parca Iuda spunea ceva de Enoh.
Sau nu se pune deoarece este in minoritate ?
Se vede că nu accepți sau nu înțelegi faptul că dacă un măgar a spus câteva cuvinte menționate în Scriptură, nu este inputul măgarului, ci 100% al lui Dumnezeu, care a dorit ca doar acele cuvinte să fie meționate.

La fel și Enoh, care a fost salvat, deci avea sarcina să propovăduiască, probabil că a spus multe, însă Dumnezeu atât a dorit ca să fie menționat în Scriptură.
Și Hristos a spus și făcut mult mai multe, însă atât a dorit Dumnezeu ca să fie inclus în Lege.

40 Re: Interpretarea profetiilor la data de Lun Iul 14, 2008 10:52 am

HIRAN

demon
Daca Dumnezeu a vrut numai "atat" atunci de ce fiecare denominatiune le infloreste prin doctrinele, dogmele si sfintele lor traditii ?
Chair si Zexelica are propriile floricele. Ce facem ? Ne tragem de sireturi cu Dumnezeu ?

41 Re: Interpretarea profetiilor la data de Lun Iul 14, 2008 11:00 am

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Daca Dumnezeu a vrut numai "atat" atunci de ce fiecare denominatiune le infloreste prin doctrinele, dogmele si sfintele lor traditii ?
Chair si Zexelica are propriile floricele. Ce facem ? Ne tragem de sireturi cu Dumnezeu ?
Bisericile își construiesc dogmele utilizând o hermenutică STRĂINĂ Scripturii.

Se numește gramatical-literal-istorică și nu are niciun suport biblic. Este normal, în acest caz ca o întrebare să aibă cel puțin 5 răspunsuri, considerate adevărate de către membrii acelor confesiuni.

Dacă eu am floricele, se poate dovedi cu Scriptura, nu cu părerea personală.

42 Re: Interpretarea profetiilor la data de Lun Iul 14, 2008 11:08 am

HIRAN

demon
Cu ce e mai buna hermeneutica ta decat a altora ? Ai primit-o prin ingeri ?

43 Re: Interpretarea profetiilor la data de Lun Iul 14, 2008 11:17 am

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Cu ce e mai buna hermeneutica ta decat a altora ? Ai primit-o prin ingeri ?
Tu vezi prea mult sci-fi, huh?

Se găsește în Scriptură metoda de interpretare. După cum se găsește și faptul că omul nu poate contribui la nimic pt salvare, însă lumea nu vrea să citească.

44 Re: Interpretarea profetiilor la data de Lun Iul 14, 2008 11:55 am

Leo Luke

muritor de rand
Zexelica a scris:
HIRAN a scris:Cu ce e mai buna hermeneutica ta decat a altora ? Ai primit-o prin ingeri ?

Se găsește în Scriptură metoda de interpretare. După cum se găsește și faptul că omul nu poate contribui la nimic pt salvare, însă lumea nu vrea să citească.

......care e metoda aia a ta......da-ne versetele......si spune-ne daca poti
si cum respecti tu Sfanta Cina dupa porunca lui Hristos.......

45 Re: Interpretarea profetiilor la data de Lun Iul 14, 2008 12:24 pm

Vizitato

Vizitator
Sfânta Cină o respect exact ca și Avram, Noe, Enoh, etc.... Vreo problemă cu asta? Ăia au fost păcătoși?

46 Re: Interpretarea profetiilor la data de Lun Iul 14, 2008 1:03 pm

HIRAN

demon
Zexelica a scris:

Ai dreptate ca omul nu poate contribui cu nimic la salvare. Totusi se impune intrebarea de ce te mai sfortezi cu hermeneutica ?

Legat de cina cred ca esti "pe vechi".
Cum ar fi sa refuzi acum plata impozitului pe teren invocand o lege a lui Stefan Cel Mare deoarece esti descendent de-al Vrancioaiei ? Negresit tu ai fi un cetatean corect pentru epoca respectiva, dar in societatea actuala treci drept evazionist.
Trebuie sa-ti tai si p..a imprejur daca vrei sa te asemeni lui Avraam sau sa umbli 65 de ani cu Dumnezeu ca sa te asemeni lui Noe si Enoh.

47 Re: Interpretarea profetiilor la data de Lun Iul 14, 2008 1:08 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:
Ai dreptate ca omul nu poate contribui cu nimic la salvare. Totusi se impune intrebarea de ce te mai sfortezi cu hermeneutica ?
Pt că doctrina lui Hristos include hermenutica, aceea de a compara Scriptură cu Scriptură.

Legat de cina cred ca esti "pe vechi".
Cina și botezul cu apă sunt legi ceremoniale pt instituția bisericii. Dacă nu merg la nicio biserică, nu le pot observa.
Dacă erau obligatorii, și nu semne, le observau și Enoh și Abel.

Trebuie sa-ti tai si p..a imprejur daca vrei sa te asemeni lui Avraam sau sa umbli 65 de ani cu Dumnezeu ca sa te asemeni lui Noe si Enoh.
Nu TREBUIE. Toți creștinii sunt egali și există o singură cale spre salvare: Hristos.
Legile ceremoniale sunt date specific. Eu nu merg la biserică, deci nu le observ.

48 Re: Interpretarea profetiilor la data de Lun Iul 14, 2008 1:25 pm

HIRAN

demon
Invatatura despre botezuri face parte din categoria adevarurilor incepatoare.
Daca pe acestea nu le-ai inteles cum vrei sa deslusesti invataturile avansate ?
Hristos nu te-a invatat ca trebuie sa te botezi in Numele Lui ?
Sau cum ar putea o sageata plecata stramb din arc sa ajunga drept la tinta ?

49 Re: Interpretarea profetiilor la data de Lun Iul 14, 2008 7:17 pm

Anticristul

eliberat
Nu TREBUIE. Toți creștinii sunt egali și există o singură cale spre salvare: Hristos.
Legile ceremoniale sunt date specific. Eu nu merg la biserică, deci nu le observ.
...........................................................................................................
.Ce inseamna concret Hristos? Cu ce se maninca?Ca toate sectele crestine ,chiar daca nu li se stie numarul,toate au pe hristos desi nu gasesti 2 la fel.S-ar putea formula o linie acceptata de o majoritate?
Macar 10 principii enuntate de Hristos si acceptate de tot crestinismul.

50 Re: Interpretarea profetiilor la data de Lun Iul 14, 2008 9:40 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Invatatura despre botezuri face parte din categoria adevarurilor incepatoare.
Daca pe acestea nu le-ai inteles cum vrei sa deslusesti invataturile avansate ?
Hristos nu te-a invatat ca trebuie sa te botezi in Numele Lui ?
Sau cum ar putea o sageata plecata stramb din arc sa ajunga drept la tinta ?
Adică tu susții că dacă nu m-am curățit cu apă în fața unor oameni nu sunt creștin?
Avram așa a făcut? Sau pt el sunt reguli diferite? Dacă este o singură cale, aceea este Hristos, egal că pt mine, Avram, Noe sau Enoh. Ce au făcut ei, fac și eu.
Singurele lucruri care contează sunt plata păcatelor și auzirea Cuvântului.

S-a botezat Ioan în burtă la mama lui, sau doar a auzit Cuvântul? Cum de l-a salvat Dumnezeu dacă botezul cu apă este o condiție a salvării?

Mai studiază și tu Biblia, nu te mai lua după mincinoșii ăia din biserică beach beach

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 4]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum