Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Teorii "științifice" personale

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 Teorii "științifice" personale la data de Mier Mai 28, 2008 7:12 pm

Ce este aceea o teorie?
Eu zic că o teoria este o părere personală în legătură cu o posibilitate neconfirmată de experiment despre care noi credem că dacă ar fi experimentată ar putea eficientiza un salt calitativ și cantitativ într-un anumit domeniu.
Însă dacă acesta este un forum despre spirirualitate eu zic că ar fi bine să alegem o teorie care să aibă inplicații și în spiritualitate.
Deci cam ce anume credeți că ar fi bine să se facă dar aveți neapărată nevoie de confirmarea experimentului și are legătură cu spiritualitatea?
Ce părere personală aveți despre care credeți că dacă ar fi experimentată poate am putea avea o lume cu oameni care să se înțeleagă mai bine, o lume cu mai puține pericole, cu un viitor mai frumos, mai fericit și mai roz pe termen lung?
Dar atenție că o teorie nu înseamnă a spune că persoana cutărică are atributele și calitățile cutare și deci asta e teoria!
O teorie trebuie să propună niște fapte concrete sau legi de fapte care să se poată concretiza și care nu au mai fost încercate de nimeni experimental până acum, dar despre care dumneavoastră aveți motive să credeți că ar fi ceva constructiv și eficient.

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

2 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Mai 29, 2008 3:29 am

Eu mi-aș dori foarte mult să nu fiu eu acela care face primul pas aici și să nu îmi fac singur o propagandă personală care să duhnească de la o poștă a cult de personalitate. Pe mine asta m-ar face să mă simt foarte prost. Eu unul sunt scârbit de atâta cult al personalității. Mi-aș dori să nu fiu nevoit să fac ceva de care sunt scârbit.

3 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Mai 29, 2008 7:13 am

Vlad

muritor de rand
O teorie de a mea,care am realizat-o inainte sa o citesc si din alte surse,este ca nu exista limite,nici un fel de limite..
Toti suntem liberi sa face ce dorim...daca azi vrem sa omoram pe cineva...cine ne opreste?Daca azi vrem sa evoluam spiritual,cine ne opreste?
Nu exista nici o piedica,toate sunt doar in mintea noastra...si asta o spun din propria experienta...cand am renuntat la limitari,viata mea s-a schimbat radical...in bine.
Voi,ati avut astfel de revelatii?

Vezi profilul utilizatorului

4 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Mai 29, 2008 7:17 am

Ce este universul și ce este viața?

Din punctul meu de vedere în principiu universul este alcătuit din două forme de existență mari și late iar acestea ar fi spațiul și materia.
A pune spațiu înseamnă a lua materie și a pune materie înseamnă a lua spațiu.
Deosebirea dintre spațiu și materie constă în manifestatrea sau nemanifestarea ireversibilității unei stări atunci când se interacționează.
Ce înseamnă asta mai exact?
Spațiul se caracterizează prin faptul atunci când interacționează cu el nu este înfluențată și nu se schimbă starea însușirilor sau proprietăților acelui lui lucrului care interacționează cu spațiul, pe când materia influențează statrea acelui lucru care interacționează cu ea mai mult sau mai puțin.
Un exemplu clar de confuzie între spațiu și materie ar fi că eu nu pot împușca și despușca pe cineva cu același pistol dar dacă vreau să merg cu o mașină de la gară la piață și înapoi pot. Alt exemplu ar fi că eu nu pot tăia și destăia precum înșirubez și deșurubez. Aceasta zic eu că ar fi deosebirea de principiu dintre spațiu și materie.
Ei bine formele acestea de ireversibilitate ale materiei când se interacționează cu materia, de fapt sunt chiar însușirile materiei, spre deosebire de spațiu în care reversibilitatea stării atunci când se interacționează cu el este absolută.
Aceste forme de ireversibilitate a stării materiei când se interacționează cu ea, sau însușirile materiei mai bine zis, sunt stabile în timp din câte am observat noi deocamrată, iar această stabilitate a manifestării materiei în timp este de fapt ceea ce noi ne permitem să numim cauzalitate.
Acum ce este mișcarea și ce este timpul?
Mișcarea din punctul meu de vedere este starea dimensiunii spațiului dintre două puncte materiale, iar timpul este diferența dintre modificarea a două stări de dimensiuni a spațiului sau diferența dintre două mișcări. Mai exact deosebirea dintre două mișcări este timpul.
Și care este deosebirea dintre ceva cu viață și ceva fără viață?
Diferența de principiu pe care o văd eu deocamdată este scopul.
Scopul reprezintă acel eveniment din viitor care explică comportamente din prezent și din trecut.
Cu cât poate realiza mai multe scopuri cu atât ea este mai evoluat.
Ideea de scop este esențialul în deosebirea dintre ceva cu viață și ceva fără viață.
Un bolovan de exemplu dacă este spart în bucăți, acest lucru nu înseamnă nimic pentru el pentru că pe el nu îl interesează niciun viitor. Interacțiunea cu niște ființe însă are în vedere mărirea șanselor realizării de anumite scopuri prin comportamentul lor.
Idealul vieții din punctul meu de vedere ar fi să existe cât mai multe ființe care să poată realiza cât mai multe scopuri pe o perioadă cât mai îndelungată de timp.
Cam asta înțeleg eu prin viață deocamdată.

5 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Mai 29, 2008 7:19 am

Vlad a scris:O teorie de a mea,care am realizat-o inainte sa o citesc si din alte surse,este ca nu exista limite,nici un fel de limite..
Toti suntem liberi sa face ce dorim...daca azi vrem sa omoram pe cineva...cine ne opreste?Daca azi vrem sa evoluam spiritual,cine ne opreste?
Nu exista nici o piedica,toate sunt doar in mintea noastra...si asta o spun din propria experienta...cand am renuntat la limitari,viata mea s-a schimbat radical...in bine.
Voi,ati avut astfel de revelatii?
Dar ce înțelegi prin "limite"?

Ultima editare efectuata de catre Remussatala in Joi Mai 29, 2008 7:20 am, editata de 1 ori

6 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Mai 29, 2008 7:19 am

Vlad

muritor de rand
Stii foarte bine din teoria lui Einstein ca spatiul este relativ(deci nu exista) si s-a demonstrat stiintific ca acest univers este unul imaterial...contine prea putin materie...10% este doar materie...
Tu,esti mult mai putina materie decat crezi tu,mai mult esti vid,la fel ca orice alt obiect... :o

7 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Mai 29, 2008 7:21 am

Vlad

muritor de rand
Adica ma refer la faptul ca unii credem ca nu putm face lucru x pt ca este pacat,ne bate Dumnezeu,sau ca asa se face nu stiu ce,doar pt ca asa zice lumea, sau nu facem aia pt ca este imoral...
Nu exista pacat,iad,minciuna,rau,bine,moral,imoral,etc
Parerea mea.

8 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Mai 29, 2008 7:29 am

Vlad a scris:Stii foarte bine din teoria lui Einstein ca spatiul este relativ(deci nu exista) si s-a demonstrat stiintific ca acest univers este unul imaterial...contine prea putin materie...10% este doar materie...
Tu,esti mult mai putina materie decat crezi tu,mai mult esti vid,la fel ca orice alt obiect... :o
Materia poate să fie mai densă sau mai puțin densă.
Oricum cred că asta ar fi o informație nerelevantă.
Ceea ce cred eu că este important de reținut este că viața se manifestă printr-un un viitor care controlează și explică prezentul și trecutul iar atunci cînd moare ceva trecutul preia controlul și el este ceea ce explică prezentul și viitorul.
Tu de ecemplu poți tăia în bucăți un mort cum vrei că lui nu îi pasă de niciun viitor.
Unei persoane în viață i-ar cam păsa uneori dacă cineva o amenință că o taie în bucăți.
Very Happy

Ultima editare efectuata de catre Remussatala in Joi Mai 29, 2008 7:33 am, editata de 1 ori

9 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Mai 29, 2008 7:31 am

Vlad a scris:Adica ma refer la faptul ca unii credem ca nu putm face lucru x pt ca este pacat,ne bate Dumnezeu,sau ca asa se face nu stiu ce,doar pt ca asa zice lumea, sau nu facem aia pt ca este imoral...
Nu exista pacat,iad,minciuna,rau,bine,moral,imoral,etc
Parerea mea.
Deci cam ești împotriva judecătorului numit conștiință să-nțeleg.

10 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Mai 29, 2008 7:31 am

Vlad

muritor de rand
Pai asta este frica de moarte,si ignoranta in acelasi timp...dar ce are de a face asta cu spatiul si materia?
Mteria pe care o vezi tu in jur este imaginara...este irealitate...realitatea este imateriala(cel putin cred ca este imateriala)dar ceea ce vei tu cu ochii,este o creatie a mintii tale.

11 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Mai 29, 2008 7:32 am

Vlad

muritor de rand
Constiinta nu este judecator,mintea este,,,,

12 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Mai 29, 2008 7:36 am

Vlad a scris:Pai asta este frica de moarte,si ignoranta in acelasi timp...dar ce are de a face asta cu spatiul si materia?
Mteria pe care o vezi tu in jur este imaginara...este irealitate...realitatea este imateriala(cel putin cred ca este imateriala)dar ceea ce vei tu cu ochii,este o creatie a mintii tale.
Așa e titlul "Ce este universul și ce este viața?".

13 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Mai 29, 2008 7:40 am

Vlad a scris:Constiinta nu este judecator,mintea este,,,,
Eu am perceput conștiința ca pe o idee și nimic mai mult.
Noi spunem că ne mustră conștiința atunci când facem cuiva ceva ce nouă nu am vrea să ni se facă, iar acel cineva suferă așa cum am fi suferit și noi dacă ni s-ar face lucrul respectiv.

14 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Mai 29, 2008 12:26 pm

Cris

inger
Nu este spatiul si materia o teorie decit la un nivel.

Teorie pleaca de la intelegerea legilor divine.Intelegerea inseamna trairea acestora.
Teorie-living god-omul care traieste legile divine in acord cu acestea.

Material si imaterial -peceptia ochiului.Adevarul: totul exista intr-un complex ,fie vazut fie nu.
Realitatea,cum spune VLAD, nu se supune timpului.Este existenta,ceea ce presupune preeistenta.
Inexistenta arata insuficienta perceptiei.

15 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Mai 29, 2008 12:29 pm

Cris

inger
"Ce este universul și ce este viața?".

Universul nu este" kosmos",este o stare preexistenta care se contine in toate.Universul este infinit.
Viata exprimata material(Eva) este exprimarea a Zoe (viata divina)

16 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Mai 29, 2008 12:49 pm

Hades

muritor de rand
Depinde de care Univers vorbesti... Cel material e finit, pe cand cel imaterial e infinit...

Vezi profilul utilizatorului http://astroviata.blogspot.com

17 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Mai 29, 2008 2:18 pm

Cris

inger
Vorbesc despre univers...ca intreg,nu exista granita intre material si imaterial.Ce-i aceea imaterial?Cere-i universul imaterial?

18 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Mai 29, 2008 7:26 pm

Cris a scris:Vorbesc despre univers...ca intreg,nu exista granita intre material si imaterial.Ce-i aceea imaterial?Cere-i universul imaterial?
Păi eu am spus că universul se compune din spațiu și marerie iar deosebirea dintre spațiu și materie e că nu poți tăia și destăia tot așa cum înșurubezi și deșurubezi. Adică prin spațiu starea lucrurilor este reversibilă iar mrin marerie nu prea. Una e să dai cu capul într-un spațiu ți alta e să dai cu capul într-un zid.

19 Re: Teorii "științifice" personale la data de Vin Mai 30, 2008 4:13 am

Vlad

muritor de rand
Si Isus cum ,cica, putea invia mortii?

20 Re: Teorii "științifice" personale la data de Vin Mai 30, 2008 9:06 am

Cris

inger
"Cris a scris:
Vorbesc despre univers...ca intreg,nu exista granita intre material si imaterial.Ce-i aceea imaterial?Cere-i universul imaterial?

Păi eu am spus că universul se compune din spațiu și marerie iar deosebirea dintre spațiu și materie e că nu poți tăia și destăia tot așa cum înșurubezi și deșurubezi. Adică prin spațiu starea lucrurilor este reversibilă iar mrin marerie nu prea. Una e să dai cu capul într-un spațiu ți alta e să dai cu capul într-un zid."

Universul tau se compune din spatiu si materie?
Si gindul tau ce e spatiu sau materie?Cum il tai?Si de ce?
Si inima ta ce e spatiu,sau materie?
Si mintea?Spatiu sau materie?
Totul este societate de constructii?

21 Re: Teorii "științifice" personale la data de Mar Iun 03, 2008 2:46 pm

Teoria schimbului

Absolut orice relație interumană este un schimb.
Noi nu putem relaționa fără să nu cerem și să nu dăm absolut nimic.
În cazul în care ne interesează cum anume pot să fie relațiile dintre noi și cum anume am putea face niște analize cât mai exacte și eficiente în acest sens, eu m-am gândit să propun o teorie a schimbului.
Deci ce este schimbul?
Schimbul este o armonizare a cererii și ofertei între cel puțin două persoane.
Pentru a se putea face un schimb este nevoie de cel puțin câte o cerere și o ofertă pentru fiecare persoană în parte și cel puțin două părți care să relaționeze complementar în acest sens.
Am desenat figura de mai jos care sper că ne va ajuta să ne imaginăm mai bine despre ce este vorba.

Din păcate însă situația nu e chiar așa de simplă.
Uneori un schimb întreg sau chiar mai multe pot să fie doar într-o cerere sau ofertă ca în figura de mai jos.

Ei bine din cauza aceasta situația este așa de complicată, iar relațiile interumane uneori nu merg chiar așa de bine.
Dar din păcate nu asta este tot!

Altă caracteristică importantă și definitorie despre schimb ar mai fi că orice schimb se compune întotdeauna din două părți și anume:

1. Partea inițiatoare (în cerere și/sau ofertă) și
2. Partea adeptă (în cerere și/sau ofertă).

Comportamentul nostru poate diferi foarte mult atunci când suntem cei cu inițiativa sau când suntem întâmpinați cu o inițiativă de altcineva pentru că negocierea diferă foarte mult. E foarte mult de spus în legătură cu asta dar deocamdată doar vreau să delimitez cele mai importante capitole de analiză a schimbului și nimic mai mult.

Altă problemă ar mai fi că schimburile pot fi:

1. Voluntare (în cerere și/sau ofertă) și
2. Involuntare (în cerere și/sau ofertă).

Alt capitol foarte important este dreptul de proprietate. Proprietatea este foarte importantă din cauză că numai cine are poate oferi ceva și numai de la cine are se poate lua ceva. Despre proprietatea aceasta putem reține că ea este de mai multe feluri. Dreptul de proprietate se compune din mai multe drepturi cum ar fi: posesiune, utilizare, dispoziție, administrare și uzufruct.

Dar ce o fi oare acela un drept?

Ei bine societatea noastră se bazează pe diviziunea muncii în specializări. Mai nimic competitiv nu se poate realiza doar de o singură persoană și astfel fiecare se specializează pe o singură bucățică astfel încât punând cap la cap lucrurile pentru a forma un întreg să se poată obține un salt calitativ și cantitativ cât mai mare.
Dar ar mai fi o problemă. Oricine se duce la un doctor de exemplu ar vrea ca doctorul să fie responsabil dacă e bun sau rău tratamentul. Din cauza cererii acestea responsabilitate acel doctor va cere să aibă și el niște drepturi de ai face ce vrea el acelui pacient pentru că altfel va refuza responsabilitatea.
De aceea ar fi bine să reținem că în cazul punerii cap la cap a specializărilor practic cererea și oferta sunt de fapt doar drepturi și responsabilități.

Însă o altă problemă cu aceste drepturi și responsabilități ar mai fi faptul că legătura "cauzală" poate fi inexistentă și doar un pretext pentru a putea profita într-un mod inechitabil sau și mai rău, mai poate fi impusă și prin forță.
Acest abuz prin forță sau minciună eu l-am numit mai abstract dominație.

Dar schimburile nu se pot realiza neapărat prin dominație pentru că mai există și alternativa negocierii.
Prin negociere eu înțeleg ce anume fac pentru ca să conving pe cineva cum că ceea ce cer eu este foarte puțin valoros și ceea ce ofer eu în schimb este foarte valoros, sau ce anume fac pentru a convinge că opțiunile de cerere și ofertă sunt câte vreau eu și cum vreau eu.
Prin valoare eu înțeleg cât de mult se poate primi în schimbul a ceva fără a recurge la forță și înșelăciune.
Uneori prețul la care s-a ajuns la un acord poate fi diferit de valoare, iar prețul este deja un rezultat al negocierii și de aceea nu trebuie confundat cu valoarea. Noi putem spune de exemplu: "Uite eu îți vând ție asta cu prețul ăsta, dar să ști că asta în realitate valorează "atât" și nu cât îți cer eu!"

Dominația și negocierea sunt două criterii foarte importante pentru o analiză exactă și eficientă a schimbului iar din acest punct de vedere putem reține că schimburile pot fi:

1. Fără dominație (adică prin negociere),
2. Cu dominație parțială (adică doar în cerere sau ofertă) sau
3. Cu dominație totală (adică și în cerere și în ofertă).

Mai trebuie să reținem despre dominație încă un lucru foarte important și anume că ea se mai poate manifesta în următoarele feluri:

1. Dominație conflictuală (pentru adversari, adică cei ce vor numai dominație activă),
2. Dominație activă (adică ce fac dominatorii) și
3. Supunere (adică ce pățesc dominații).

Clasificarea de mai sus este iarăși foarte importantă din cauză că ea este o organizare eficientă pentru cine vrea să poată analiza în funcție de niște principii precise comportamentul uman.

Dar din păcate iarăși asta nu este tot. Mai trebuie să reținem și că pentru orice schimb mai poate să existe niște tipuri de relație interumană pe care eu le-am numit: cooperare, competiție, ierarhie și democrație.
Iată cam cum zic eu că stau lucrurile:

1. COMPETIȚIE în cerere și/sau ofertă (sau relații între mai multe cereri și/sau oferte de același tip);
2. COOPERARE în cerere și/sau ofertă (sau relații între părțile componente ale aceleiași cereri și/sau oferte);
3. IERARHIE în cerere și/sau ofertă (sau relații de dominație între părți în cereri și/sau oferte) și
4. DEMOCRAȚIE în cerere și/sau ofertă (sau relații între părțile componente ale aceleiași poziții ierarhice de dominație în cerere și/sau ofertă).

Ultima editare efectuata de catre Remussatala in Mier Iul 02, 2008 11:32 pm, editata de 1 ori

22 Re: Teorii "științifice" personale la data de Mier Iun 04, 2008 3:01 am

SAVIN

vrajitor
reguli de joc.
fara reguli, nu exista joc.
fara reguli, ar fi imposibil de a circula pe strazi si sosele.
fara reguli, avioanele sar ciocni in aer mereu. omorand multi.
fara reguli, nu am sti cand sa mancam, cand sa muncim, cand sa dormim.
libertatea care devine anarhie, nu functioneaza.
daca vrei sa te simti liber sa omori, si alti se vor simti liber sa te omoare.si atunci din frica, iti vei pierde libertatea.
sistemul existent azi, in mare, reprezinta experienta umana dealungul secoler.
la lumina rosie, te opresti si nu iti ei libertatea de a continua.
libertate fara limite produce anarhie care produce balamuc social si economic care iti fura libertatea.
cat despre univers, noi putem numai ghici, ca cunostintele noastre sant minime, si probabil gresite.

23 Re: Teorii "științifice" personale la data de Mier Iun 04, 2008 8:29 am

SAVIN a scris:reguli de joc.
fara reguli, nu exista joc.
fara reguli, ar fi imposibil de a circula pe strazi si sosele.
fara reguli, avioanele sar ciocni in aer mereu. omorand multi.
fara reguli, nu am sti cand sa mancam, cand sa muncim, cand sa dormim.
libertatea care devine anarhie, nu functioneaza.
daca vrei sa te simti liber sa omori, si alti se vor simti liber sa te omoare.si atunci din frica, iti vei pierde libertatea.
sistemul existent azi, in mare, reprezinta experienta umana dealungul secoler.
la lumina rosie, te opresti si nu iti ei libertatea de a continua.
libertate fara limite produce anarhie care produce balamuc social si economic care iti fura libertatea.
cat despre univers, noi putem numai ghici, ca cunostintele noastre sant minime, si probabil gresite.
Toate regulile pe care le avem de fapt sunt niște opțiuni din mai multe opțiuni pe care noi le-am ales. Dacă uităm sau nu cunoaștem motivul pentru care am ales o anumită opțiune din mai multe, dar și care sunt și opțiunile din care a fost aleasă acea opțiune pe care noi am numit-o "regulă" practic vom fi ca niște oameni beți, ca niște oameni schizofrenici și zăpăcili, perduți.
Cât despre știință ea este rezultatul unor încercări și greșeli. Știința în realitate nu există ci este doar o colecție de încercări care pe noi ne-au mulțumit mai mult în comparație cu alte încercări pe care noi le numim greșeli.

24 Re: Teorii "științifice" personale la data de Dum Aug 17, 2008 12:58 pm

XXI

muritor de rand
aur, aur, aur!

25 Re: Teorii "științifice" personale la data de Mier Aug 20, 2008 10:08 am

XXI

muritor de rand
de dimineata m-am trezit cu asta in cap: "calea spirituala gresita este cea a suferintei"... cea a iluziilor si a dezamagirilor, a fantasmelor. deci ma multumesc cu argint Laughing

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum