Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Teorii "științifice" personale

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

26 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Aug 21, 2008 8:54 am

XXI a scris:de dimineata m-am trezit cu asta in cap: "calea spirituala gresita este cea a suferintei"... cea a iluziilor si a dezamagirilor, a fantasmelor. deci ma multumesc cu argint Laughing
Atunci calea lui Buddha a fost una gresita? Wink Asa ne mai trezim uneori cu cate un stol de pasarele pe la cap! blum

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Aug 21, 2008 12:01 pm

XXI

muritor de rand
hai sa facem un experiment. sa presupunem ca am inceput drumul gresit prin noiembrie anul trecut cand m-am apucat sa comentez un site de poze... 1339 de comentarii am lasat acolo si ma intreb daca a meritat.

VREAU sa vad cum ar fi evoulat lucrurile daca nu scriam absolut nimic.

mie nu trebuie sa-mi spuna oamenii sa gandesc pozitiv, ci sa gandesc... REALIST. ca tot gandind pozitiv am ajuns undeva de unde nu mai pot sa cad. oi fi in rai sau oi fi in iad?

28 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Aug 21, 2008 10:25 pm

SPRS

demon
Vasile Barsan a scris:
XXI a scris:de dimineata m-am trezit cu asta in cap: "calea spirituala gresita este cea a suferintei"... cea a iluziilor si a dezamagirilor, a fantasmelor. deci ma multumesc cu argint Laughing
Atunci calea lui Buddha a fost una gresita? Wink Asa ne mai trezim uneori cu cate un stol de pasarele pe la cap! blum

Calea lui Buddha a fost ECHIBRUL.
A lui iisus a fost SUFERINTA.

29 Re: Teorii "științifice" personale la data de Vin Aug 22, 2008 12:38 pm

XXI

muritor de rand
SUPERB huggles ma duc sa ma mai echilibrez un pic.

30 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Oct 30, 2008 5:14 pm

Kidda

muritor de rand
Nu castigi la LoTo daca nu joci…

Noi oamenii suntem niste ciudati…ati facut vreodata un test de sinceritate cu voi?Ati avut curajul sa recunoasteti ca sunteti in fond un om rau,sa recunoasteti ca de fapt cei pe care ii numiti prieteni,sunt uneori doar o sursa pentru ceva…Nici acum nu vreti sa recunoasteti asta,suntem mult prea egoisti,si ajungem uneori sa ne mintim chiar pe noi,astfel creeam in mintea noastra o imagine rasturnata a realitatii,dar pana la urma care este realitatea?nu ai putea avea curajul sa spui omului,care in fiecare dimineata te duce cu masina la serviciu,ca in fond este un idiot,sau ca nu stie sa conduca,sau ca prezenta lui nu este deloc una placuta,taci si induri pentru binele tau,dar oare sa fie bine?Avem prostul obicei, oameni fiind ,sa complicam lucrurile.O iubesti si ea te iubeste,dar voi nu va spuneti asta cu toate ca intreaga voastra fiinta afirma si confirma acest lucru,voi continuati sa ziceti ca nu se poate,cadeti in depresii,nestiind ca poate si celalalt este in aceiasi stare,si cnd va intalniti spuneti ca sunteti “bine”,aici intervenind minciuna cu care omul nu poate sa nu traiasca…Toti spuneti ca traiti momentul,va afisati peste tot cu citatul “carpe diem”,insa nu il traiti,va complicati atat de mult,si mai mult asteptati ca totul sa vina de la sine…intradevar mai ales in Romania,totul “se intampla” cum spunea si Teo de la Deko Cafe,noi nu stricam calculatorul,ci “calculatorul s-a stricat”….asa si voi…nu ii spuneti ca il/o iubiti,ii spuneti ca sunteti …bine….as vrea ca macar o data pe zi sa incercati sa faceti un exercitiu de sinceritate cu voi,cu ceilalti din jur.Mergi pe strada si te intalnesti cu un vechi amic,iti vine sa ii spui ca il iubesti?spune-i nu mai astepta,nu te mai gandi la consecinte…invata sa..traiesti,ahh si inca ceva..nu astepta sa castigi la Loto daca nu joci,fericirea nu va pica din cer,trebuie sa o cauti,sa o recunosti,sa o accepti…carpe diem;)

31 Re: Teorii "științifice" personale la data de Vin Oct 31, 2008 7:55 pm

Simah

djin
am vrut sa aplaud dar mi s-a fracturat memoria si mi-am pus ideia in ghips! pipi

32 Re: Teorii "științifice" personale la data de Dum Noi 02, 2008 7:40 pm

Kidda

muritor de rand
ai fost cumva ironic?....

33 Re: Teorii "științifice" personale la data de Mier Mai 20, 2009 1:44 pm

D

vrajitor
Hades a scris:Depinde de care Univers vorbesti... Cel material e finit, pe cand cel imaterial e infinit...
Nu mai rataci!Nu exista nimic imaterial.Totul este material inclusiv Dumnezeu.Exista o diversitate mare de entitati materiale si fiecare dintre acestea au un grad de constientizare mai mare sau mai mic al existentei sale.Ce este hidrogenul sau oxigenul?Ce crezi tu ca inseamna imaterial?Cine este Dumnezeu? study

34 Re: Teorii "științifice" personale la data de Mier Mai 20, 2009 1:52 pm

D

vrajitor
Vlad a scris:O teorie de a mea,care am realizat-o inainte sa o citesc si din alte surse,este ca nu exista limite,nici un fel de limite..
Toti suntem liberi sa face ce dorim...daca azi vrem sa omoram pe cineva...cine ne opreste?Daca azi vrem sa evoluam spiritual,cine ne opreste?
Nu exista nici o piedica,toate sunt doar in mintea noastra...si asta o spun din propria experienta...cand am renuntat la limitari,viata mea s-a schimbat radical...in bine.
Voi,ati avut astfel de revelatii?
Nimic nu se face fara vointa lui Dumnezeu.Nimeni nu este liber pentru ca nimeni nu se naste dupa propria vointa si deci totul depinde de Dumnezeu.Crezi in reintrupare? study

35 Re: Teorii "științifice" personale la data de Mier Mai 20, 2009 2:06 pm

D

vrajitor
Remussatala a scris:
Un bolovan de exemplu dacă este spart în bucăți, acest lucru nu înseamnă nimic pentru el pentru că pe el nu îl interesează niciun viitor. Interacțiunea cu niște ființe însă are în vedere mărirea șanselor realizării de anumite scopuri prin comportamentul lor.
Idealul vieții din punctul meu de vedere ar fi să existe cât mai multe ființe care să poată realiza cât mai multe scopuri pe o perioadă cât mai îndelungată de timp.
Cam asta înțeleg eu prin viață deocamdată.
Nu exista nimic fara viata pentru ca toate tipurile de materie din univers sunt de fapt entitati care au diferite grade de constientizare a existentelor proprii.Dumnezeu a creat toate tipurile de materie inclusiv spatiul in care exista materia diversificata.Ce este un atom si cui se datoreaza existenta sa?Esti de-acord cu teoria big-bang,teoria relativitatii si formula E=mc^2?Eu nu sunt de-acord cu aceste teorii. study

36 Re: Teorii "științifice" personale la data de Mier Mai 20, 2009 2:12 pm

D

vrajitor
Vlad a scris:Constiinta nu este judecator,mintea este,,,,
Ce este constiinta si ce este mintea si cine are aceste atribute? study

37 Re: Teorii "științifice" personale la data de Mier Mai 20, 2009 2:17 pm

D

vrajitor
Cris a scris:Nu este spatiul si materia o teorie decit la un nivel.

Teorie pleaca de la intelegerea legilor divine.Intelegerea inseamna trairea acestora.
Teorie-living god-omul care traieste legile divine in acord cu acestea.

Material si imaterial -peceptia ochiului.Adevarul: totul exista intr-un complex ,fie vazut fie nu.
Realitatea,cum spune VLAD, nu se supune timpului.Este existenta,ceea ce presupune preeistenta.
Inexistenta arata insuficienta perceptiei.
Nu exista nimic imaterial si realitatea vazuta sau nevazuta este deci ceva material si se supune timpului.Dumnezeu a facut lumea in 6 zile si in ziua a saptea s-a odihnit. study

38 Re: Teorii "științifice" personale la data de Mier Mai 20, 2009 2:24 pm

D

vrajitor
Remussatala a scris:
Cris a scris:Vorbesc despre univers...ca intreg,nu exista granita intre material si imaterial.Ce-i aceea imaterial?Cere-i universul imaterial?
Păi eu am spus că universul se compune din spațiu și marerie iar deosebirea dintre spațiu și materie e că nu poți tăia și destăia tot așa cum înșurubezi și deșurubezi. Adică prin spațiu starea lucrurilor este reversibilă iar mrin marerie nu prea. Una e să dai cu capul într-un spațiu ți alta e să dai cu capul într-un zid.
Sub ce forma o entitate poate trece printr-un perete de beton? study

39 Re: Teorii "științifice" personale la data de Mier Mai 20, 2009 2:36 pm

D

vrajitor
SPRS a scris:
Vasile Barsan a scris:

Calea lui Buddha a fost ECHIBRUL.
A lui iisus a fost SUFERINTA.
Calea lui Buddha a fost mai intai a neglijentei autosaracindu-se ca era sa moara de foame si apoi a lasat-o mai moale si a inceput sa trandaveasca pentru un castron de orez gandindu-se la nemurire.Ce spune Buddha cu privire la existenta universului si aparitia acestuia?Calea lui Iisus este calea adevarului si a eliberarii prin cunoasterea adevarului.Buddha nu a aratat nimic pe cand Iisus a facut lucrari mari cu putere de la Dumnezeu si ne-a spus ca cel care crede in lucrarile sale va face si el acele lucrari si chiar mai mult decat atat. study

40 Re: Teorii "științifice" personale la data de Mier Mai 20, 2009 2:43 pm

D

vrajitor
Kidda a scris:Nu castigi la LoTo daca nu joci…

Noi oamenii suntem niste ciudati…ati facut vreodata un test de sinceritate cu voi?Ati avut curajul sa recunoasteti ca sunteti in fond un om rau,sa recunoasteti ca de fapt cei pe care ii numiti prieteni,sunt uneori doar o sursa pentru ceva…
Oamenii nu sunt ciudati caci din pacate foarte putini constientizeaza ca sunt si foarte putini din cei care cred ca sunt constintizeaza ce sunt?Nu a fost si nici nu va fi vreodata vreun om bun pentru ca numai Dumnezeu este bun.Tu ce crezi ca esti? study

41 Re: Teorii "științifice" personale la data de Mier Mai 20, 2009 5:03 pm

Soimos

admin
D a scris:Nu a fost si nici nu va fi vreodata vreun om bun pentru ca numai Dumnezeu este bun.Tu ce crezi ca esti? study
Ai dreptate!
Nu exista oameni buni!
Exista doar oameni prosti ...si oameni rai si afurisiti!
In categoria celor prostiintra asa zisi oameni buni ...adica care pot fi prostiti usor ...iar in categoria celor rai si afurisiti ... intra cei care nu se lasa prostiti!

42 Re: Teorii "științifice" personale la data de Mier Mai 20, 2009 11:54 pm

Artistu

demon
D a scris:Dumnezeu a facut lumea in 6 zile si in ziua a saptea s-a odihnit. study

Cand si cine a inventat Timpul?

Ultima editare efectuata de catre Artistu in Joi Mai 21, 2009 12:03 am, editata de 1 ori

43 Re: Teorii "științifice" personale la data de Mier Mai 20, 2009 11:56 pm

Artistu

demon
D a scris:Nu a fost si nici nu va fi vreodata vreun om bun pentru ca numai Dumnezeu este bun. study

Deci esti nebun. Spune asa de la inceput, n-o mai da cu intrebari peste intrebari.

44 Re: Teorii "științifice" personale la data de Joi Mai 21, 2009 6:19 am

D

vrajitor
Artistu a scris:
D a scris:Nu a fost si nici nu va fi vreodata vreun om bun pentru ca numai Dumnezeu este bun. study

Deci esti nebun. Spune asa de la inceput, n-o mai da cu intrebari peste intrebari.
Ce inseamna bun si ce inseamna nebun?Tu te consideri bun? study

45 Re: Teorii "științifice" personale la data de Vin Mai 22, 2009 6:39 am

Soimos

admin
Nu a fost si nici nu va fi vreodata vreun om bun pentru ca numai Dumnezeu este bun.Tu ce crezi ca esti? study
Sa te fereasca Dracu de "bunatatea" dovedita de istorie a "dumnezeului crestinilor"!
Arderi pe rug, schingiuiri, masacre, si in cel mai "bun" caz "sarlatanii divine" stoarcere de bani si manipulare prin santaj!

Ce inseamna bun si ce inseamna nebun?Tu te consideri bun? study
In mod sigur daca ai fi fost si tu ars(a) pe rug ca vrajitoare, sau schingiuit cu instrumentele de tortura speciale ca sa iasa din tine satana ... cred ca iti era mai clara notiunea de bine si rau.
Ptr ca vad ca intradevar nu ai discernamantul sa faci legatura ca "biserica lui Dumnezeu" care a comis atrocitatile tot aceasi biserica este cu cea de azi, tot din minciuna e nascuta ...si duhul sfant care o anima este tot Sarlatania asa cum a fost de la inceputuri si va fi de-a pururea in veci vecilor ... amin!

46 Re: Teorii "științifice" personale la data de Sam Mai 23, 2009 4:29 pm

D

vrajitor
Soimos a scris:
In mod sigur daca ai fi fost si tu ars(a) pe rug ca vrajitoare, sau schingiuit cu instrumentele de tortura speciale ca sa iasa din tine satana ... cred ca iti era mai clara notiunea de bine si rau.
Ptr ca vad ca intradevar nu ai discernamantul sa faci legatura ca "biserica lui Dumnezeu" care a comis atrocitatile tot aceasi biserica este cu cea de azi, tot din minciuna e nascuta ...si duhul sfant care o anima este tot Sarlatania asa cum a fost de la inceputuri si va fi de-a pururea in veci vecilor ... amin!
Ce inseamna bun si ce inseamna nebun?Tu te consideri bun?Raspunde la intrebari si nu mai divaga! Cool

47 Re: Teorii "științifice" personale la data de Sam Mai 23, 2009 9:10 pm

Soimos

admin
D a scris:
Soimos a scris:
Ce inseamna bun si ce inseamna nebun?Tu te consideri bun?Raspunde la intrebari si nu mai divaga! Cool
Nu e nicio divigatie ...este un mod de a te lasa singur sa apreciezi ce este bine si rau ...pentru ca "binele sau raul" nu exista decat ca si o notiune ce tine mai ales de cultura.

De ex ptr musulmani a ucide in numele lui Alah este ceva extrem de pozitiv ... ba chiar ii asteapta si un bordel cu Koorve in rai ...culmea ghinionului ...dupa ce si-a pierdut ostromentul la explozie!

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum