Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Lucruri interzise/permise in Islam

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 Lucruri interzise/permise in Islam la data de Mier Mai 28, 2008 10:41 pm

Diana

inger
Ce este interzis si ce este permis in Islam?

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Mier Mai 28, 2008 11:06 pm

Hello

muritor de rand
Studenta_87 a scris:Ce este interzis si ce este permis in Islam?

Barbatilor totul este permis. Femeilor le este totul interzis...doar cu acordul barbatului are anumite libertati...si chiar la postit si rugat zice Mohamed in sunnah.

Se pare ca o femeie/sclava in islam naste barbati/stapani si femei/sclave...

Ai grija ce faci!

3 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Joi Mai 29, 2008 8:33 am

Ada_Pal

inger
Hello a scris:

Barbatilor totul este permis. Femeilor le este totul interzis...doar cu acordul barbatului are anumite libertati...si chiar la postit si rugat zice Mohamed in sunnah.

Se pare ca o femeie/sclava in islam naste barbati/stapani si femei/sclave...

Ai grija ce faci!

Daca ar fi reale "verdictele"lui matalutza fi sigur ca nu ar fi islamul ,religia cu cea mai rapida extindere in lume la ora actuala si mai ales printre vestici care CUNOSC si GINDESC spre deosebire de cei ce se multumesc sa asculte stirile PROTV sau radioul... bounce

apropos: Stiai ca peste 10 ani se presupune ca Bruxells sa fie oras cu majoritate musulmana a populatiei? Si asta nu ca rezultat al inmultirii progeniturilor algeriene si marocane din zona ci curiozitatii belgienilor in privinta Islamului Idea lol!

4 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Joi Mai 29, 2008 8:40 am

Ada_Pal

inger

iti recomand cartea lui Yousef Qardawi,"Permis si interzis in islam"

http://www.islam.ro/carte.php?id_carte=71

Islamul este o religie îngăduitoare, pogorâtă pentru dreapta călăuzire a omenirii, însă așa cum lui Adam i-a fost interzis un pom anume din grădina raiului, tot așa și nouă ne sunt interzise anumite lucruri aici pe pământ. Și dacă avem frică de Allah și ne gândim la consecințele pe care faptele noastre le vor avea în Ziua de Apoi, atunci cu siguranță trebuie să ne cunoaștem cât mai bine religia și să respectăm întocmai învățăturile ei.

5 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Joi Mai 29, 2008 7:39 pm

Naeema

muritor de rand

Vrei sa stii in general ce este haraam (interzis) si halal (permis) sau intr-un domeniu/aspect specific?

Iti pot da citeva exemple de lucruri Haraam:
Pe primul loc se afla : A NU CREDE IN ALT DUMNEZEU SI A NU PUNE PE NIMENI SI NIMIC PE ACEIASI POZITIE DIVINA CA SI DUMNEZEU.(SHAHADDA)...
...dupa care:
1.Alcool
2.Porc
3.Sex inainte de casatorie
4.Adulter
5.Prostitutie
6.Imbracaminte care nu se conforma islamului.
7.Furt
8.Viol
9.Minciuna
10.Homosexualitate
11.Ghicitul (carti,cafea..etc)
12.Omorul
13.A lua dobinda
14.A se ruga la morti
15.A nu asculta de parinti
16.A acuza
17.A vorbi nerespectuos despre profet si urmasii sai.
16.Fumatul
17.Schimbarea sexului (operatie)
18.Barfa
19.A chinui animale

Cind intrebi de lucruri permise,vrei sa stii daca anumite chestii sunt permise? Daca ai nelamuriri si vrei sa afli intreaba care sunt acele lucruri? Ca la modul general e prea complex sa pot raspunde ce este permis.

6 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Joi Mai 29, 2008 8:24 pm

Diana

inger
stai sa scot listuta Smile : de exemplu citisem undeva cum ca adoptia ar fi interzisa in Islam, dar nu inteleg de ce Friends , apoi donarea de organe/sange, fumatul, muzica/dansul, inseminarea artificiala, daca femeia are voie sa intre intr-o moschee in timpul menstruatiei, daca nemusulmanii au voie de asemenea sa intre intr-o moschee, tatuajele/piercingurile, ai scris ca schimbarea sexului este interzisa, dar operatiile estetice? si cam atat deocamdata Very Happy cam astea imi vin acum in minte Smile

7 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Joi Mai 29, 2008 10:09 pm

Naeema

muritor de rand
Studenta_87 a scris:stai sa scot listuta Smile : de exemplu citisem undeva cum ca adoptia ar fi interzisa in Islam, dar nu inteleg de ce Friends , apoi donarea de organe/sange, fumatul, muzica/dansul, inseminarea artificiala, daca femeia are voie sa intre intr-o moschee in timpul menstruatiei, daca nemusulmanii au voie de asemenea sa intre intr-o moschee, tatuajele/piercingurile, ai scris ca schimbarea sexului este interzisa, dar operatiile estetice? si cam atat deocamdata Very Happy cam astea imi vin acum in minte Smile

Ok.Sa le abordam pe rind.

1.Donarea de organe.

Aici opiniile sunt impartite.
"The issue of organ transplant has been a matter of great debate and dispute among the great contemporary scholars from around the globe. It has been discussed in various fiqh seminars, and many short and detailed works have be compiled on the subject."
Majoritatea teologilor Indo/Pakistani sunt de parere ca donarea de organe nu trebuie permisa in timp ce teologi arabi sustin ca acest lucru este permis dar cu anumite conditii.
Daca vrei sa citesti care sunt justificarile celor doua tabere uite linkul urmator (este prea mult de scris si de tradus la subiectul asta) http://www.themodernreligion.com/misc/hh/organ-transplant.html

2.Fumatul este interzis (intra la categoria lucrurilor care sunt daunatoare corpului si sanatatii)

3.Muzica (instrumentala)si dansul sunt si ele considerate haram cu exceptia anashedurilor religioase care sunt cantate doar cu vocea.

4.In ceea ce priveste inseminarea artificiala,acest lucru se permite doar intre doi oameni casatoriti si doar i cazul in care nu este posibil ca sotia sa ramina insarcinata natural din cauza ca barbatul are o problema cu inseminarea naturala (lazy swimmers blum ). Nu este permis ca femeia sa fie inseminata cu "material" care provine de la un alt barbat sau chiar si de la sot,daca ei au divortat sau daca sotul a murit si a lasat "material" inghetat la eprubeta in urma.Laughing

5.Intrarea in mosqee in timpul menstruatiei nu este permisa.

6.Unele mosqei permit non-musulmanilor sa "viziteze" cu conditia ca acestia sa faca Wudu (ritualul de purificare/spalare a corpului).Alte mosqei nu permit.Accesul in Mosqea Profetului din Arabia Saudita si Mecca le este interzis non-musulmanilor.

7.Tatuajele si piercing-urile sunt haram.(categoria de lucruri care defaimeaza si mutileaza corpul)

8.Operatiile estetice care sunt facute din necesitate pentru corectarea unei deformitati ce cauzeaza probleme fizice,emotionale si psihologice,sunt permise.Cu toate ca nu am auzit ca operatiile estetice pentru infrumusetare sa fie categoric interzise,stiu ca sunt profund descurajate pentru ca sunt contrarii indemnului de modestie personala in islam.

Sper ca raspunsurile mele sa-ti fi satisfacut curiozitatea. Daca mai ai intrebari iti voi raspunde cu placere si cit ma pricep de bine.Rog membrii musulmani de aici sa ma corecteze daca am gresit undeva sau sa adauge daca am omis ceva.

Ma Salama....

8 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Joi Mai 29, 2008 10:37 pm

Diana

inger
Naeema a scris:
Sper ca raspunsurile mele sa-ti fi satisfacut curiozitatea. Daca mai ai intrebari iti voi raspunde cu placere si cit ma pricep de bine.Rog membrii musulmani de aici sa ma corecteze daca am gresit undeva sau sa adauge daca am omis ceva.

Ma Salama....

multumesc Naeema cheers sa treaca sesiunea asta si revin si cu alte intrebari Very Happy

9 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Lun Iun 09, 2008 4:07 pm

Naeema a scris:

Vrei sa stii in general ce este haraam (interzis) si halal (permis) sau intr-un domeniu/aspect specific?

Iti pot da citeva exemple de lucruri Haraam:
Pe primul loc se afla : A NU CREDE IN ALT DUMNEZEU SI A NU PUNE PE NIMENI SI NIMIC PE ACEIASI POZITIE DIVINA CA SI DUMNEZEU.(SHAHADDA)...
...dupa care:
1.Alcool
2.Porc
3.Sex inainte de casatorie
4.Adulter
5.Prostitutie
6.Imbracaminte care nu se conforma islamului.
7.Furt
8.Viol
9.Minciuna
10.Homosexualitate
11.Ghicitul (carti,cafea..etc)
12.Omorul
13.A lua dobinda
14.A se ruga la morti
15.A nu asculta de parinti
16.A acuza
17.A vorbi nerespectuos despre profet si urmasii sai.
16.Fumatul
17.Schimbarea sexului (operatie)
18.Barfa
19.A chinui animale

Cind intrebi de lucruri permise,vrei sa stii daca anumite chestii sunt permise? Daca ai nelamuriri si vrei sa afli intreaba care sunt acele lucruri? Ca la modul general e prea complex sa pot raspunde ce este permis.

Vreau numai sa complectezce a scris doamna:
A fura e voie daca furi de la un nemusulman. La fel toate altele ca violul,barfa,mincitul,a lua dobanda, a acuza,sex inainte de casatorie, adulteru,a fuma ca o locomotiva numai din narghila. Cat despre alcool si homosexualitatea ,numai cand nu te vede lumea. In multe cazuri cand au fost prinsi barbati arabi si au fost anchetati despre acte de viol pe care ei au afirmat ca au facut, nu s`au multumit numai cu viol ci au si procedat ca homosexuali.

10 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Lun Iun 09, 2008 4:11 pm

Ada_Pal

inger
Islamul a depasit Romano Catolicismul care reprezenta religia cu cea mai mare raspandire pe Glob, a afirmat sambata 29 martie 2008 publicatia din Vatican L'Osservatore Romano.

"Pentru prima oara in istorie nu ne mai situam in top : musulmanii ne-au intrecut” a spus intr-un interviu acordat revistei citate, monsignor Vittorio Formenti. El a mai subliniat ca populatia catolica reprezinta 17,4 % din cea globala, in vreme ce musulmanii - 19,2 %.

"Este adevarat ca familiile musulmane, cum bine stim cu totii, continua sa faca multi copii, in vreme ce familiile crestine, contrar acestei stari, au din ce in ce mai putini copii."

Formenti a mai spus ca datele disponibile se refera la anul 2006 si ca ele au fost furnizate Natiunilor Unite de catre tarile cu populatie majoritar musulmana, adaugand ca Vaticanul nu poate sa se bizuie decat pe datele culese din surse proprii.

"Daca ar fi sa-i luam in considerare pe toti crestinii si nu doar pe catolici, atunci Crestinismul se ridica la 33 % din populatia Globului", a continuat Formenti.

11 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Lun Iun 09, 2008 9:30 pm

Ada_Pal

inger
Uniunile Comunitatilor Musulmane din Spania (UCMS) pretind ca 1,13 milioane de spanioli sau 2,5% dintre locuitorii tarii, sunt musulmani, informeaza CWNews citand Radio Vatican. Imigrantii marocani, in numar de aproximativ 565.000, constituie cel mai mare grup musulman din Spania. De asemenea aproximativ 35.000 spanioli nativi s-au convertit la islamism. UCMS cere predarea religiei islamice in scolile publice din patru regiuni ce au o mare concentrare de musulmani: Catalonia, cu 279.000; Madrid, cu 197.000; Andalusia, cu 185.000; si Valencia, cu 131.000.

Agentia CWNews, pe langa situatia din Spania, informeaza si despre situatia din Anglia si Tara Galilor.

In 2020 aici se estimeaza ca numarul musulmanilor va depasi numarul catolicilor practicanti. Studiul unui centru crestin de cercetare estimeaza ca numarul catolicilor ce participa constant la Liturghia duminicala va scadea la 679.000 in urmatorii 12 ani, continuand o directie inregistrata de mai multi ani. In aceeasi perioada, previziunile privitoare la tendintele religioase arata ca numarul musulmanilor din moscheile britanice se va ridica la 683.000. Catolicii sunt deja depasiti numeric de anglicanii care merg duminica la biserica.

sursa:
http://www.romaniantv.com/index_stiri.php?page=viewarticol&id=166

12 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Lun Iun 09, 2008 9:52 pm

Ada_Pal

inger
Printre altele, religia islamica interzice:

carnea de porc, carnea animalelor care au murit natural, bauturile alcoolice, drogurile (in cazul in care nu sunt folosite ca medicament), vanatoarea ca sport, cultivarea drogurilor si a tutunului, adulterul, prostitutia, divortul fara motiv sau amenintarea cu divortul, maltratarea sotiei, neascultarea parintilor, dispretul, aroganta, minciuna, superstitiile, vrajitoria, inselaciunea, blestemele, invidia, specula, imprumutul cu dobanda, jocurile de noroc, sinuciderea, mita, risipa, barfa si indiferenta in relatiile umane. Cele 10 porunci au o importanta la fel de mare in islam ca in iudaism sau crestinism - desi nu au aceeasi forma.

Lucrurile interzise sunt numite haraam si cele permise halaal. Acest sistem al alucrurilor permise si interzise este mai complicat si include si lucruri rele dar nu total interzise (Makruh) si lucruri recomandate dar nu obligatorii (Mustahab).

Multe lucruri nu sunt interzise in mod absolut; cand musulmanul se afla intr-o situatie dificila si nu are de ales, unele lucruri devin permise. Spre exemplu, musulmanul are voie sa manance carne de porc daca nu gaseste altceva si moare de foame. Sau, desi imprumutul cu dobanda este interzis, musulmanul poate depozita sau chiar imprumuta bani de la banca pentru ca acest lucru este necasar in societatea occidentala si nu exista alternative care sa nu foloseasca dobanda (aceasta presupune ca musulmanul depoziteaza banii la banca din necesitate, si nu cu scopul de se imbagati din dobanda).

13 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Sam Iun 21, 2008 12:20 am

Naeema

muritor de rand
Der Bedeu a scris:
A fura e voie daca furi de la un nemusulman. La fel toate altele ca violul,barfa,mincitul,a lua dobanda, a acuza,sex inainte de casatorie, adulteru,a fuma ca o locomotiva numai din narghila. Cat despre alcool si homosexualitatea ,numai cand nu te vede lumea. In multe cazuri cand au fost prinsi barbati arabi si au fost anchetati despre acte de viol pe care ei au afirmat ca au facut, nu s`au multumit numai cu viol ci au si procedat ca homosexuali.

Der Bedeu....cind ceva este interzis nu implica automat ca oamenii si respecta acele interdictii chiar daca sunt obligati. DA...din nefericire ai dreptate,multi musulmani fac ceea ce le este interzis de propria religie. Faptul ca multi incalca regulile nu invalideaza interdictiile si restrictiile din islam. O fac pe pielea lor si cu pretul sufletului lor.Dumnezeu ne-a dat reguli si interdictii dar totodata si vointa libera prin care putem sa alegem ceea ce facem,ceea ce gindim si prin urmare vom suporta consecintele actiunilor noastre.

Eu am enumerat ceea ce este interzis in Islam nu am sustinut ca nici un musulman nu incalca acele restrictii. Este o diferenta.

14 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Sam Iun 21, 2008 7:47 am

Ada_Pal

inger
Pai intreaba-l te rog pe nea Der Bedeu "CUM SE SUPUN LEGILOR DIVINE TINERII DIN ISRAEL" si cam "CITI SUNT CU ADEVARAT EVREI DUPA REGULA TOREI" dintre evrei; ma tem ca nu-ti va raspunde EVIL

15 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Sam Iun 21, 2008 9:37 am

Ada_Pal a scris:Pai intreaba-l te rog pe nea Der Bedeu "CUM SE SUPUN LEGILOR DIVINE TINERII DIN ISRAEL" si cam "CITI SUNT CU ADEVARAT EVREI DUPA REGULA TOREI" dintre evrei; ma tem ca nu-ti va raspunde EVIL

Tie Ada sa nu-ti raspund? Pai cu multa placere. Dragi forumisti, ca cetatean care locuieste intr`o tara cu o minoritate musulmana vreau sa declar ca arabii beau bere ca Cazacii. Fumeaza Narghila si tzigari de la varsta scolii elementare. Fura si mint intre ei si la cei de alte religii. Din cauza abtinerea nenaturala a tinerilor sunt o groaza de violuri care fac,si ce-i mai groaznic ca violeaza fete de 4-5 ani DIN FAMILIA LOR si de frica ca se va afla,si le omoara. Multe cazuri au fost ca au fost violati si copii tineri .

La evrei, la cei nu religiosi ,pot manca ce vor si face ce vor cu cine vor. Si cu tinere musulmane inainte de ele se marita...Uite ca am raspuns. huglove bom clap

16 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Sam Iun 21, 2008 7:00 pm

Naeema

muritor de rand
Der Bedeu a scris:
Dragi forumisti, ca cetatean care locuieste intr`o tara cu o minoritate musulmana vreau sa declar ca arabii beau bere ca Cazacii. Fumeaza Narghila si tzigari de la varsta scolii elementare. Fura si mint intre ei si la cei de alte religii. Din cauza abtinerea nenaturala a tinerilor sunt o groaza de violuri care fac,si ce-i mai groaznic ca violeaza fete de 4-5 ani DIN FAMILIA LOR si de frica ca se va afla,si le omoara. Multe cazuri au fost ca au fost violati si copii tineri

Singura maiestrie pe care o ai matale este sa vezi gunoiul de la usa altora. ca sa spunem lucrurilor pe nume si sa fim obiectivi...da...sunt destui musulmani care beau alcool,fumeaza,mint,fura ba chiar si violeaza.Si cu asta ce vrei sa spui? Am sustinut noi pe aici ca musulmanii sunt sfinti fara de pacate? Suntem oameni si ca atare pacatuim ca orisicare altii.
Ce ar fi acum sa inceapa careva sa insire magarii comise de evrei sio pacatele voastre? Ce ar rezolva asta? Ar demonstra cumva care-i mai breaz,arabul sau evreul ?

Si vad ca din nou ai inceput sa o iei pe aratura cu afirmatii din astea "violeaza fete de 4-5 ani DIN FAMILIA LOR si le omoara.".

Imi pare rau,nu as vrea sa condamn toti evreii luindu-te ca model pe tine,dar daca majoritatea sunt asa cum esti tu e greu sa simta omul un oarecare dispret.

17 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Sam Iun 21, 2008 7:02 pm

Naeema

muritor de rand
CORECTIE:

"dar daca majoritatea sunt asa cum esti tu e greu sa NU simta omul un oarecare dispret."

18 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Sam Iun 21, 2008 7:47 pm

Ada_Pal

inger
Lasa-l saracu sa se simta bine!

Stimabile DerBedeu (Der=inseaman sfint,manastire si mi-e imposibil sa te consider astfel) eu vreau sa te cred sa sti insa cer D O V E Z I . Cool

VREAU STATISTICI "YA HABIBI YAKHUDI" CU NR. CELOR LA CARE TE REFERI DE PARTEA MUSULMANILOR SI-A EVREILOR.
Apoi te cred fara sa marai vreun cuvintel.....YALLA....adu dovezi!!!! study

19 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Dum Iun 22, 2008 10:38 am

Ada_Pal a scris:Lasa-l saracu sa se simta bine!

Stimabile DerBedeu (Der=inseaman sfint,manastire si mi-e imposibil sa te consider astfel) eu vreau sa te cred sa sti insa cer D O V E Z I . Cool

VREAU STATISTICI "YA HABIBI YAKHUDI" CU NR. CELOR LA CARE TE REFERI DE PARTEA MUSULMANILOR SI-A EVREILOR.
Apoi te cred fara sa marai vreun cuvintel.....YALLA....adu dovezi!!!! study

Sarmana mea, cand va contine subiectul ceace vrei sa-ti raspund, atuncia poti cere asa ceva. Deocamdata aci se vorbeste numai de Islam.

20 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Dum Iun 22, 2008 10:57 am

Din aventurile tinerilor arabi: uciderea copilului de 10 ani, Dani Katz din Haifa de catre o grupa de tineri arabi-israelieni inainte cu vreo 19 ani.
Intr`o seara ei au rapit copilul care se intorcea seara acasa de la prietenul lui. Arabii, 4 sau 5, nu i-mi amintesc, Au bagat copilul intr`o pestera langa satul lor,l`au violat pe rand vreo 12 ore si dupa asta ,l`au inpuns cu cutite, l`au sugrumat si cand a fost deja mort i-au aruncat pietre mari pana a pierdut forma de om.
Ei au fost prinsi si au povestit tot ce au facut. Au fost condamnati la inchisoare pe viata deoarece in Israel nu este condamnare la moarte.
Dupa o lunga perioada in inchisoare ei au cerut mila si au declarat ca la pare rau si ca au fost tineri si fara cuget. Presedintele Israelului este gata sa le dea amnistie insa familia copilului se impotrivesc aprig. Dupa parerea mea au dreptate.ACESTIA NU SUNT FINTE UMANE CI FIARE SALBATICE.
Astai povestea unui caz din zecile si sutele legate cu tineri musulmani. In creierul bolnav a lor ei cred ca a viola un copil sau o fetita evrei, in special,este un caz de eroism pentru ei.
Si aci se enumera ce musulmani au voie si ce nu....Totul e harta.
Apropo, cineva cunoaste un arab care nu fumeaza?

21 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Dum Iun 22, 2008 11:07 am

Qbserv ca multe lucruri interzise sunt la fel ca si in crestinism!Propun sa continuati discutia din punctde vedere religios pt ca musulmanii se definesc ca apartinand unei religii.ada ce-ti bati capul cu cei care nu unt in stare nici sa-si cunoasca religia proprie?vezi ca undeva in islam este o indicatie pana unde sa discuti cu ateii!

22 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Dum Iun 22, 2008 11:11 am

http://www.protv.ro/stiri/eveniment/banii-furati-de-la-brd-craiova-erau-destinati-gruparii-hamas.html

Ia uitati cum la musulmani nu-i voie sa fure... (pus de no name la alt subiect)

23 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Dum Iun 22, 2008 11:14 am

Ada cauta la imam-ul Abu Hanife o pilda despre atei

24 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Dum Iun 22, 2008 1:37 pm

Dorstor a scris:Ada cauta la imam-ul Abu Hanife o pilda despre atei

Ti-am expicat o data ca la evrei este o tactica simpla. Traieste si nu impiedica pe altii sa traiasca.Asta este valabila si la atei. Din partea mea ,cine vrea sa creada in Mohamed sau Isus ,sa fie sanatos dar daca cineva ma va calca pe bataturi pe mine ca ateu,o sa-i fac zilele grele ca o sa-i para rau ca a inceput cu omul nu adevarat.
Este un subiect care au deschis Musulmanii in care il fac pe Isus de doua parale si il chiama impostor. Eu nu m`am amestecat deoarece nu cred ca subiectul ista si ce s`a pretins este normal si civilizat.Din partea musulmanilor nu ma mira ca l`au deschis. Ceace ma mira este ca tu domnule Dorstor,nu te amesteci acolo ca sa aperi principile cele mai importante a religii tale si gasesti timp si energii ca sa ma tragi la cearta cu tine....
Ti s`a spus deacuma ca esti cam straniu?

25 Re: Lucruri interzise/permise in Islam la data de Dum Iun 22, 2008 5:09 pm

Ada_Pal

inger
Dorstor a scris:Ada cauta la imam-ul Abu Hanife o pilda despre atei

Dialogul dintre Abu Hanife si un grup de atei:
A fost chemat Imam-ul Abu Hanife sa participe la o controversa in fata multimii cu unii atei care sustineau inexistenta lui Allah (Dumnezeu). Cand a venit ziua intalnirii s-a adunat lumea impreuna cu ateii ,insa Abu Hanife nu mai aparea. Ateii se plictisisera de atata asteptat si crezand ca Abu Hanife nu mai vine incepura sa se faleasca, spunand ca absenta inamicului este o dovada a slabiciunii si a lasitatii lui. Pe cand credeau ca sunt invingatori, aparu Abu Hanife care se scuza spunand: -A trebuit sa trec un rau ,insa nu am gasit pe nimeni care sa ma ajute si astfel am asteptat...Deznadajduit de aparitia vreunui mijloc de transport am hotarat sa ma intorc acasa...Insa am vazut ca niste scanduri din indepartare veneau singure spre mine; cand au ajuns aproape de mine au inceput aceste scanduri sa se uneasca intre ele pana ce s-a format o barca. Auzind spusele lui Abu Hanife, ateii au spus: - Abu Hanife, tu razi de noi ? Este posibil ca niste placi de lemn sa formeze singure o barca? Abu Hanife le-a spus: - Din aceasta cauza v-ati adunat aici sa ma confruntati...Daca voi nu acceptati ca o barca se poate forma de una singura, cum sustineti faptul ca acest Univers perfect si miraculos cu tot ceea ce cuprinde (cer, pamant, oameni, animale) s-a format de unul singur? Uimiti de spusele lui Abu Hanife, ateii au ramas blocati fara sa poata da nici un fel de raspuns si astfel s-au decis sa devina credinciosi...

Fii binecuvintat D-le Dorstor. Stiam aceasta pilda insa o uitasem. hi

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum