Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 3 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 3 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Dumnezeu are nevoie de rugaciuni?

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 3]

51 Re: Dumnezeu are nevoie de rugaciuni? la data de Dum Sept 14, 2008 5:56 pm

Stefania a scris:nu, ADN-ul nostru are nevoie de rugaciuni. sau cel putin al meu... m-am obisnuit asa de mult prin a spune Tatal Nostru inainte de culcare, incat, mai ales dupa toate "intalnirile" cu diverse structuri energetice si spirituale din iarna asta, ma linisteste imediat si dorm si mai bine.

pentru ca m-am convins ca astrologia nu contravine crestinismului, aseara ma gandeam la corelatia dintre aceasta rugaciune si astrologia... fascinant!

Daca crestinismul se bazeaza pe ce el chiama Vechiul testament,atunci in el scrie ca sa nu se creada in "cei care citesc in stele " si cei care prezice vitorul. Dar de fapt crestinismul a mototolit multe legi din aceasta carte cand au preferat traditii a popoarelor pagane .
Legi clar scrise au fost schimbate sau sterse complect. Deoarece crestinismul a inceput din religia judaica,logic ar fi fost sa pazeasca toate legile judaice si in plus legile noi a lor.

Vezi profilul utilizatorului

52 Re: Dumnezeu are nevoie de rugaciuni? la data de Dum Sept 14, 2008 6:10 pm

Tudorel666

eliberat
Der Bedeu a scris:
Stefania a scris:nu, ADN-ul nostru are nevoie de rugaciuni. sau cel putin al meu... m-am obisnuit asa de mult prin a spune Tatal Nostru inainte de culcare, incat, mai ales dupa toate "intalnirile" cu diverse structuri energetice si spirituale din iarna asta, ma linisteste imediat si dorm si mai bine.

pentru ca m-am convins ca astrologia nu contravine crestinismului, aseara ma gandeam la corelatia dintre aceasta rugaciune si astrologia... fascinant!

Daca crestinismul se bazeaza pe ce el chiama Vechiul testament,atunci in el scrie ca sa nu se creada in "cei care citesc in stele " si cei care prezice vitorul. Dar de fapt crestinismul a mototolit multe legi din aceasta carte cand au preferat traditii a popoarelor pagane .
Legi clar scrise au fost schimbate sau sterse complect. Deoarece crestinismul a inceput din religia judaica,logic ar fi fost sa pazeasca toate legile judaice si in plus legile noi a lor.

Dintr-o clasa de elevi, care invata aceleasi materii, cu aceiasi profesori, unul se face doctor, sa vindece oamenii, si altul se face soldat, ca sa-i omoare...Si asta se intampla zi de zi si clipa de clipa.
Vechiul Testament nu este decat o astfel de clasa...

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

53 Re: Dumnezeu are nevoie de rugaciuni? la data de Mier Oct 15, 2008 4:01 am

Hades

muritor de rand
Dumnezeu nu are nevoie de rugaciune, ci doar noi. Fiindca rugaciunea ne ajuta mai mult decat credem. Pacat doar ca majoritatea oamenilor e atat de oarba...

Ateismul e o forma de orbire. Credinta e o forma de clarvedere. Nu exista cale de mijloc. Cei care se dau credinciosi fara a intelege divinitatea intr-adevar nu au credinta, sunt la fel de orbi precum ateii, doar ca nu vor sa recunoasca asta. Ce inseamna sa intelegi divinitatea? Inseamna sa ai revelatii... si asta e minunat. Nu mai esti orb, intelegi dintr-o data multe lucruri... si le vezi mai clar ca niciodata.

P.S.: Fiindca ma plictiseam sa citesc tot ce s-a postat in acest topic, am preferat sa-mi spun direct opinia.

Vezi profilul utilizatorului http://astroviata.blogspot.com

54 Re: Dumnezeu are nevoie de rugaciuni? la data de Mier Oct 15, 2008 5:07 am

Heruer

inger
Hades a scris:Dumnezeu nu are nevoie de rugaciune, ci doar noi. Fiindca rugaciunea ne ajuta mai mult decat credem. Pacat doar ca majoritatea oamenilor e atat de oarba...

Ateismul e o forma de orbire. Credinta e o forma de clarvedere. Nu exista cale de mijloc. Cei care se dau credinciosi fara a intelege divinitatea intr-adevar nu au credinta, sunt la fel de orbi precum ateii, doar ca nu vor sa recunoasca asta. Ce inseamna sa intelegi divinitatea? Inseamna sa ai revelatii... si asta e minunat. Nu mai esti orb, intelegi dintr-o data multe lucruri... si le vezi mai clar ca niciodata.

P.S.: Fiindca ma plictiseam sa citesc tot ce s-a postat in acest topic, am preferat sa-mi spun direct opinia.
(bolduirea imi apartine)

REVELÁȚI//E ~i f. 2) Fenomen prin care divinitatea și-ar dezvălui, în mod supranatural, natura și voința sa unor persoane extrem de credincioase. Sursa: NODEX

La acest gen de revalatii te referi in postarea ta ?

55 Re: Dumnezeu are nevoie de rugaciuni? la data de Vin Oct 17, 2008 12:44 pm

Catalina

muritor de rand
EPISTOLA SOBORNICEASCĂ A LUI IACOV
14Frații mei, ce-i folosește cuiva să spună că are credință, dacă n-are fapte? Poate oare credința aceasta să-l mântuiască?

Mat 7.26;Iac 1.23;

15Dacă un frate sau o soră sunt goi și lipsiți de hrana de toate zilele,

Iov 31.19-20;Luc 3.11;

16și unul dintre voi le zice: "Duceți-vă în pace, încălziți-vă și săturați-vă!" fără să le dea cele trebuincioase trupului, la ce i-ar folosi?

1Ioan 3.18;

17Tot așa și credința: dacă n-are fapte, este moartă în ea însăși.

18Dar va zice cineva: "Tu ai credința, și eu am faptele." "Arată-mi credința ta fără fapte, și eu îți voi arăta credința mea din faptele mele."

Iac 3.13;

19Tu crezi că Dumnezeu este unul, și bine faci; dar și dracii cred... și se înfioară!

Mat 8.29;Marc 1.24;Marc 5.7;Luc 4.34;Fapt 16.17-19.15;

20Vrei dar să înțelegi, om nesocotit, că credința fără fapte este zadarnică?

21Avraam, părintele nostru, n-a fost el socotit neprihănit prin fapte, când a adus pe fiul său Isaac jertfă pe altar?

Gen 22.9-12;

22Vezi că credința lucra împreună cu faptele lui, și, prin fapte, credința a ajuns desăvârșită.

Evr 11.12;

23Astfel s-a împlinit Scriptura care zice: "Avraam a crezut pe Dumnezeu, și i s-a socotit ca neprihănire"; și el a fost numit "prietenul lui Dumnezeu."

Gen 15.6;Rom 4.3;Gal 3.6;2Cron 20.7;Isa 41.8;

24Vedeți dar că omul este socotit neprihănit prin fapte, și nu numai prin credință.

25Tot așa, curva Rahav: n-a fost socotită și ea neprihănită prin fapte, când a găzduit pe soli și i-a scos afară pe altă cale?

Ios 2.1;Evr 11.31;

26După cum trupul fără duh este mort, tot așa și credința fără fapte este moartă. ''

Rugaciunile si faptele bune trebuie sa arate adevarata credinta in Dumnezeu.
Cati oameni , in ziua de azi , fac fapte bune ?
Cati oameni ati vazut ca ajuta un om cazut la pamant ?
Ce atitudine iau oamenii cand vad un om dormind pe strada pentru ca a ramas pe drumuri din cauza rudelor , datoriilor sau din alte motive ?
Sa vorbim despre Dumnezeu , este usor , dar sa cinstim prin fapte bune cuvantul Lui, ii tare greu .
Durerea si suferinta pe care familia mea le indura de ani de zile nu mi-au inrait sufletul.
Am ramas aceeasi persoana miloasa si intelegatoare fata de oamenii aflati la necaz.
Am cunoscut foarte multe persoane care mi-au vorbit despre Dumnezeu si despre Biblie.
Pe foarte multe persoane le-am intrebat : '' Cum ajutati pe oamenii care sufera zi de zi , fara sa aiba vreo vina ca au ajuns intr-o situatie dificila ?''
Prea putine persoane au stiut sa imi raspunda la aceasta intrebare .
Oare de ce oamenii , care pretind ca sunt credinciosi , nu ajuta pe oamenii aflati la necaz ?

56 Re: Dumnezeu are nevoie de rugaciuni? la data de Vin Oct 17, 2008 5:31 pm

Tudorel666

eliberat
Catalina a scris: Oare de ce oamenii , care pretind ca sunt credinciosi , nu ajuta pe oamenii aflati la necaz ?

A fi credincios, inseamna a crede ca lumea este guvernata de un Dumnezeu bun, milos, atotintelept si atotputernic. A interveni in ordinea naturala stabilita de el, inseamna a interveni impotriva Lui.
Hristos insusi, nu a vindecat decat pe cei care i-au cerut ajutorul, s-au rugat de el, constient sau inconstient, verbal sau in interiorul lor. Apostolii la fel. Niciunul nu s-a oferit sa vindece pe cel care nu i-a cerut ajutorul si nu a crezut in el.
In pilda samarineanului milos, acesta l-a ridicat pe bolnav dupa ce mai intai trecuse pe langa el un credincios si un popa. Dar, de ridicat l-a ridicat si l-a dus ca sa fie vindecat tocmai necredinciosul, din mila si fara nici o legatura cu credinta in vreun dumnezeu.
De ce oamenii credinciosi nu ii ajuta pe cei in necaz? Pentru ca mila este cea care il ajuta pe napastuit si nu credinta. Unii au mila si au si credinta, altii au mila, dar nu au credinta, iar altii au credinta, dar nu au mila. Dupa cum vezi, credinta nu presupune neaparat mila, ba chiar de multe ori oamenii profund credinciosi sunt si total nemilosi.

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

57 Re: Dumnezeu are nevoie de rugaciuni? la data de Vin Oct 17, 2008 5:58 pm

Artistu

demon
Tudorel666 a scris: A fi credincios, inseamna a crede ca lumea este guvernata de un Dumnezeu bun, milos, atotintelept si atotputernic. A interveni in ordinea naturala stabilita de el, inseamna a interveni impotriva Lui.

Daca boala e data de la dumnezeu, doctoriii se impotrivesc lui. Tine minte 5 cuvinte: Aberare humanum est. Perseverare diabolicum!

Tudorel666 a scris:Hristos insusi, nu a vindecat decat pe cei care i-au cerut ajutorul, s-au rugat de el, constient sau inconstient, verbal sau in interiorul lor. Apostolii la fel. Niciunul nu s-a oferit sa vindece pe cel care nu i-a cerut ajutorul si nu a crezut in el.
In pilda samarineanului milos, acesta l-a ridicat pe bolnav dupa ce mai intai trecuse pe langa el un credincios si un popa. Dar, de ridicat l-a ridicat si l-a dus ca sa fie vindecat tocmai necredinciosul, din mila si fara nici o legatura cu credinta in vreun dumnezeu.
De ce oamenii credinciosi nu ii ajuta pe cei in necaz? Pentru ca mila este cea care il ajuta pe napastuit si nu credinta. Unii au mila si au si credinta, altii au mila, dar nu au credinta, iar altii au credinta, dar nu au mila. Dupa cum vezi, credinta nu presupune neaparat mila, ba chiar de multe ori oamenii profund credinciosi sunt si total nemilosi.

Un homosexual se plimba prin padure. La un moment dat se intalneste cu un urs. Cand il vede, homosexualul incepe sa se roage: "Fa doamne sa fie ursul crestin, ca daca scap voi crede in tine ca ai facut o minune!"
Nici nu termina ruga si ursul se ridica in doua labe, le impreuneaza si mormaie:
"Binecuvanteaza masa cea de toate zilele ..."

Cam asa e cu crestinii, mila si credinta.

Daca ai fi citit Sotirios Krotos, ai fi aflat ca nici cei care rugau n-au primit la inceput ajutor, Isus refuzand sa vindece pe motiv ca el venise doar pentru poporul evreu ...

58 Re: Dumnezeu are nevoie de rugaciuni? la data de Joi Noi 13, 2008 2:23 pm

Hades

muritor de rand
Heruer a scris:REVELÁȚI//E ~i f. 2) Fenomen prin care divinitatea și-ar dezvălui, în mod supranatural, natura și voința sa unor persoane extrem de credincioase. Sursa: NODEX

La acest gen de revalatii te referi in postarea ta ?
Unor persoane, dar nu in mod necesar credincioase. Selectia lui Dumnezeu se bazeaza pe un criteriu mai ciudat, mai greu de inteles pentru majoritatea oamenilor.
Iar modul nu e neaparat supranatural. Poate fi si prin vise.

59 Re: Dumnezeu are nevoie de rugaciuni? la data de Joi Noi 13, 2008 4:04 pm

Bulache

demon
Adica Iisaus facea discriminare?Fain si ne mai miram ca e ura intre oameni si religii. hmm

60 Re: Dumnezeu are nevoie de rugaciuni? la data de Joi Noi 13, 2008 4:07 pm

Hades

muritor de rand
Nu e vorba de discriminare. Poate doar intr-un fel. Dar nu in felul pamantesc. Nu e usor de inteles, am zis deja asta. Pana si cuvintele se deformeaza, ce sa mai zic de imagini...

61 Re: Dumnezeu are nevoie de rugaciuni? la data de Sam Noi 15, 2008 5:51 pm

Anticristul

eliberat
Petrache Lupu de la Maglavit a fost un ales?
Ce parodie de 2 bani.Cunoasteti povestea in realitate?Si mai sint multe asemanatoare.Poate ar trebui amintite la Emanuel.
Pacat ca a disparut pentru o vreme.Poate se ocupa cu postul.

62 Re: Dumnezeu are nevoie de rugaciuni? la data de Lun Noi 17, 2008 11:06 am

Raluca

muritor de rand
Stefania, si eu cred ca "precum in cer asa si pe pamant" poate fi asociata cu astrologia. Adica asa cum se face voia Lui in cer ( cum se misca planetele ), asa sa se faca si pe pamant ( sau asa sa se desfasoare si viata oamenilor ).
Si cred ca e cam acelasi lucru cu : "That which is below is as that which is above, and that which is above is as that which is below, to perform the miracles of the one thing."
Dar cu ce structuri energetice te-ai intalnit ?

Der Bedeu, nu credeam ca ajung sa dau si eu citate din Biblie cum se face pe aici dar tu cum explici faza asta :
"Iar dacă S-a născut Iisus în Betleemul Iudeii, în zilele lui Irod regele, iată magii de la Răsărit au venit în Ierusalim, întrebând:
Unde este regele Iudeilor, Cel ce S-a născut? Căci am văzut la Răsărit steaua Lui și am venit să ne închinăm Lui."
"Iar ei, ascultând pe rege, au plecat și iată, steaua pe care o văzuseră în Răsărit mergea înaintea lor, până ce a venit și a stat deasupra, unde era Pruncul.
Și văzând ei steaua, s-au bucurat cu bucurie mare foarte."

Si e in Noul Testament, nu in Vechiul...

Din cate am vazut, in momentele de indoiala ti se face mila de toti ceilalti...Pentru ca atunci cand suferi tu, nu poate sa nu iti para rau si de altii, care sunt in aceeasi situatie cu tine. Cand crezi, faci fapte bune doar din dorinta de a darui...nu prea simti cu adevarat mila sau oricum nu atat de acut ca atunci cand te indoiesti.

Adi Baruch, multumesc pentru linkuri !

Si rugaciunea prin care ceri intelepciune nu e egoista ? Dorinta de a fi intelept e altruista ?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum