Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Necesitatea Bibliei...eseu de Mihai LEONTE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Necesitatea Bibliei...eseu de Mihai LEONTE la data de Vin Mai 30, 2008 1:23 pm

NECESITATEA BIBLIEI…

Mărturisesc sunt un credincios moderat, ortodox prin naștere și nu renunț la această religie. Nu am făcut compromisuri nici altădată și nu am motive să fac nici acum. Totuși cine n-a citit încă biblia îl sfătuiesc să înceapă citirea acestei cărți, biblia fiind cea mai citită dintre toate cărțile scrise până în prezent. Biblia trebuie să fie o carte deschisă în orice casă, această carte deosebită nu trebuie citită doar de teologi. Umblând prin țara noastră, prin minunații Munți Apuseni, am văzut că în fiecare casă, în camera bună exista pe masă la loc de cinste o biblie masivă, cu un scris destul de mare pentru a putea fi citită și de bătrânii care nu prea aveau ochelari. În biblie sunt destule învățături ce ar trebui urmate de toți muritorii. Nu trebuie să luăm aspectele dogmatice, acestea rămânând în seama teologilor. Biblia trebuie să fie o carte deschisă, unde fiecare cititor își poate găsi un anume fel de alinare, căutând acolo unde sufletul are nevoie de liniște și pace.
S-au făcut multe referiri chiar la valoarea poetică a unor capitole din biblie, acei care studiind-o în profunzime au decis că ilustrul împărat Solomon, înțelept al împăraților și împărat al înțelepților, prin Cântarea Cântărilor a ridicat poezia la apogeul absolut.
Cântarea Cântărilor capodopera a poeziei universale aduce un elogiu neegalat iubirii pure, iubirii curate plină de semnificații, ce astăzi ni se par banale și desuete, dându-le o interpretare minoră. Fără a concluziona, ori de câte ori aveți ceva ce vă frământă nu ezitați, luați și citiți în biblie, veți vedea că imediat ceva se va schimba în gândurile dumneavoastră. Dacă nu aveți încă această carte, faceți rost de una și vă asigur că nu veți regreta. Prin anii 1960 această carte era pusă sub mare strictețe, un OM deosebit adept al unui cult, văzându-mă căutând această carte mi-a făcut cadou una pe care o păstrez, ținând-o la loc de cinste în casa mea. Niciodată nu am îngrădit pe nimeni să-și manifeste credința, cu toate că prin poziția mea eram obligat de împrejurări să mă port destul de închis, dar n-am făcut acest lucru. Întotdeauna am lăsat oamenilor libertatea de a crede în ceea ce ei consideră că este calea cea mai bună. Prin acest articol nu vreau să fac nici un fel de apologie, doresc doar ca fiecare dintre noi să fie lăsat liber să-și aleagă credința ce o va urma.

Vezi profilul utilizatorului http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

2 Re: Necesitatea Bibliei...eseu de Mihai LEONTE la data de Vin Mai 30, 2008 2:54 pm

Sa fi sanatos ma Leonte. Tu nu vrei sa faci reclama la nici o religie insa tare vrei ca la fiecare in casa sa se gaseasca o Biblie.

Altceva:Acea carte din Biblie care se chiama la noi cantul cantarilor in care poti citi poezi si poeme , pacat ca nu le poti citi in limba in care au fost scrise, Traducerile au fost in timpul anilor o nevoie clara insa pretul sa sti ca este mare si paguba la fel.Am avut odata ocazia sa citesc acelas text din SHIR HASHIRIM in ebraica si in romaneste si diferenta a fost mare in raul traducerii.
Sa sti ca multi oameni de biserica invata ebraica numai pentru a studia si citi Biblia in original.

Vezi profilul utilizatorului

3 Re: Necesitatea Bibliei...eseu de Mihai LEONTE la data de Vin Mai 30, 2008 8:49 pm

Mihai LEONTE, va sfatuiesc sa cititi si cartea mortilor, poate faceti niste legaturi si apoi ne explicati cat de extraordinara este biblia, mai precis vechiul testament.

4 Re: Necesitatea Bibliei...eseu de Mihai LEONTE la data de Sam Mai 31, 2008 6:13 am

Cris

inger
Dedeiu,care carte a mortilor?Egipteana?

5 Re: Necesitatea Bibliei...eseu de Mihai LEONTE la data de Sam Mai 31, 2008 8:47 pm

Anticristul

eliberat
Te ai intrebat domnule Mihai Leonte vreodata cum de parinti parintilor parintilor tai si au schimbat religia?Ca doar inainte de Constantin ,toti au fost pagini.Doar forta armelor ia fortat sa devina crestini,catolici ,si dupa imprejurari ortodocsi.

6 Re: Necesitatea Bibliei...eseu de Mihai LEONTE la data de Dum Iun 01, 2008 4:48 am

Anticristul a scris:Te ai intrebat domnule Mihai Leonte vreodata cum de parinti parintilor parintilor tai si au schimbat religia?Ca doar inainte de Constantin ,toti au fost pagini.Doar forta armelor ia fortat sa devina crestini,catolici ,si dupa imprejurari ortodocsi.

Din eseul postat; Necesitatea Bibliei, am dat de inteles destul de multe.
Nu ma intreb ce au facut inaintasii mei in credinta, ci eu urmez doar ceea ce cred eu.
Sunt o identitate care nu poate fi manevrata. Asta cred,asta fac.

Vezi profilul utilizatorului http://mihai419.ning.com/profile/MihaiLEONTE

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum