Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Tatal Nostru

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 6]

1 Tatal Nostru la data de Sam Mai 31, 2008 7:35 am

Cris

inger
o interpretare a tatalui nostru in aramaica:

Abwûn

O,tu, cel de la care suflul de viata vine

d'bwaschmâja

cel care umple toate imparatiile de sunet,lumina si vibratie.

Nethkâdasch schmach

Fie ca lumina ta sa o experimentez in sfintirea mea cea mai intensa.

Têtê malkuthach.

Imparatia ta cereasca vine.

Nehwê tzevjânach aikâna d'bwaschmâja af b'arha.

Fie ca vointa ta(dorinta) sa devina adevarata -in tot universul (in tot ceea ce vibreza)
asa cum vibreaza pe pamint (material si dens)

Hawvlân lachma d'sûnkanân jaomâna.

Da-ne noua piine (intelegere,asistenta) pentru nevoile noastre zilnice

Waschboklân chaubên wachtahên aikâna
daf chnân schwoken l'chaijabên.

Desfa fringhiile greselilor care ne indoiaie
asa cum si noi trecem peste greselile altora

Wela tachlân l'nesjuna

Nu ne lasa sa fim pierduti in superficialitate (in tentatia comuna a lucrurilor superficiale)

ela patzân min bischa.

Dar lasa-ne sa fim eliberati de ceea ce ne tine departe de scopul nostru adevarat.

Metol dilachie malkutha wahaila wateschbuchta l'ahlâm almîn.

De la Tine vine toata dorinta de lucrare,puterea vie de a actiona ,cintecul care infrumuseteaza totul si se reinnoieste din eon in eon.

Amên.

Sigilat in adevar,credinta si adevar.
Eu confirm acestea cu intreaga mea fiinta.

Comentariu:
limba aramaica nu face distinctie intre sens si scop,intre calitate interioara si actiune exterioara.
Ambele sint date simultan ,de ex: ceea ce ai semanat,culegi.
Astfel,cind Isus face referire la imparatia cerurilor,el se refera simultan la interior si exterior.Astfel,divinitatea este in interior si exterior concomitent,ca un intreg Sine.
Granitele arbitrare intre spirit,corp si suflet nu exista.

Aramaica are ,ca si ebraica si araba,diverse nivele de intelesuri.
Cuvintele sint organizate si definite intr-un sistem poetic unde diverse traduceri /sensuri ale fiecarui cuvint sint valabile si posibile.
Astfel,fiecare rind al rugaciunii poate fi tradus in multe feluri.

Sursa: Barefoot's

In Talmud:

Tatal Nostru

Tatal nostru care esti in ceruri,
fii milos cu noi
o stapine D-zeul nostru
sfint fie numele tau
amintirea ta fie glorificata in ceruri deasupra
si peste pamint,aici,jos.
Regatul tau sa imparateasca peste noi
acum si totdeauna.
Sfintii tai din vechime au spus
Remite si iarta toti oamenii
orice ar fi facut impotriva mea.
Si nu ne duce in ispita
Ci fereste-ne de lucrul rau.
Caci a ta este imparatia
si tu vei imparati in glorie
in vecii vecilor .
(sursa : trad - Manly Palmer Hall,The Mistical Christ)

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Tatal Nostru la data de Sam Mai 31, 2008 8:40 pm

Anticristul

eliberat
Problema este ca locul lui Isus nu se gaseste in aceasta imparatie.Indiferent care varianta am lua-o Imparatia lui Dumnezeu trebuie sa vina pe pamint si nu oameni sa mearga intr o imparatie in cer.

3 Re: Tatal Nostru la data de Dum Iun 01, 2008 7:00 am

Cris

inger
Anticristul a scris:Problema este ca locul lui Isus nu se gaseste in aceasta imparatie.Indiferent care varianta am lua-o Imparatia lui Dumnezeu trebuie sa vina pe pamint si nu oameni sa mearga intr o imparatie in cer.

Anticristule,imparatia (basileos) este " in voi si in cele din jurul vostru" .
In apocrife exista un citat frumos:
" daca va va spune cineva:[ iata,imparatia este in cer],pasarile vor ajunge acolo inaintea voastra.Daca va va spune iata,imparatia este in apa,pestii vor ajunge acolo inaintea voastra.Dar eu va spun ca mai degraba imparatia este in voi si in cele din jurul vostru..."(aproximativ)
Si in NT ideea este aceeasi " imparatia este(a coborit ) in om.

4 Re: Tatal Nostru la data de Dum Iun 01, 2008 1:00 pm

No Name

inger
Cand Cerul se va unii cu Pamantul ...atunci Imparatia lui Dumnezeu va fi in noi !Ioan 3;3-8!

5 Re: Tatal Nostru la data de Dum Iun 01, 2008 3:00 pm

Cris a scris:
Anticristul a scris:Problema este ca locul lui Isus nu se gaseste in aceasta imparatie.Indiferent care varianta am lua-o Imparatia lui Dumnezeu trebuie sa vina pe pamint si nu oameni sa mearga intr o imparatie in cer.

Anticristule,imparatia (basileos) este " in voi si in cele din jurul vostru" .
In apocrife exista un citat frumos:
" daca va va spune cineva:[ iata,imparatia este in cer],pasarile vor ajunge acolo inaintea voastra.Daca va va spune iata,imparatia este in apa,pestii vor ajunge acolo inaintea voastra.Dar eu va spun ca mai degraba imparatia este in voi si in cele din jurul vostru..."(aproximativ)
Si in NT ideea este aceeasi " imparatia este(a coborit ) in om.

tu confunzi biserica cu imparatia lui dumnezeu . daca exista vro imparatie.
dumnezeu nu este ceea ce unii cred ca este. cine il poate descrie pe dumnezeu

6 Re: Tatal Nostru la data de Dum Iun 01, 2008 5:29 pm

AdiM

muritor de rand
Multe lucruri sunt simbolice in religie si Biblie sau alte carti sacre. Depinde de tine cum le intelegi si le transpui in viata ta. Sa ai o explicatie nu e de ajuns. E vorba de traire si simtire, de ce faci tu cu viata ta pe baza acestor cuvinte sacre. Daca nu stii sa le folosesti la ceva, gasesti explicatii contra, sau aderi la alte doctrine la care crezi ca ai explicatii, dar si acolo tot de viata ta e vorba. Nu de cuvintele din carti sau de la profeti si maestri.

7 Re: Tatal Nostru la data de Lun Iun 02, 2008 7:05 am

Cris

inger
AdiM a scris:Multe lucruri sunt simbolice in religie si Biblie sau alte carti sacre. Depinde de tine cum le intelegi si le transpui in viata ta. Sa ai o explicatie nu e de ajuns. E vorba de traire si simtire, de ce faci tu cu viata ta pe baza acestor cuvinte sacre. Daca nu stii sa le folosesti la ceva, gasesti explicatii contra, sau aderi la alte doctrine la care crezi ca ai explicatii, dar si acolo tot de viata ta e vorba. Nu de cuvintele din carti sau de la profeti si maestri.

Asa este si foarte frumos spus.Simbolismul este greu de descifrat ,mai ales cind este vorba despre un simbolism vechi,eventual care nici cindva nu a fost inteles.
Eu nu apartin de nici un cult religios .
In schimb,basileos este tradus prin biserica,aici spune ceva Yahiya.In NT sint 2 termeni tradusi prin biserica: ekklesia si basileos.
Eu cred ca nici unul dintre termenii de mai sus nu se refera la un cult religios cum exista azi.Asa simt eu,nu zis ca este si adevarat.
Dar basileos se refera la imparatie.Ekklesia,in schimb,cred ...ca este o asemanare pe pamint a Ekklesiei divine ,este un termen care simbolizeaza un nivel uman fara legatura cu cultele religioase.

8 Re: Tatal Nostru la data de Mier Iul 30, 2008 12:33 pm

AdiM a scris:Multe lucruri sunt simbolice in religie si Biblie sau alte carti sacre. Depinde de tine cum le intelegi si le transpui in viata ta. Sa ai o explicatie nu e de ajuns. E vorba de traire si simtire, de ce faci tu cu viata ta pe baza acestor cuvinte sacre. Daca nu stii sa le folosesti la ceva, gasesti explicatii contra, sau aderi la alte doctrine la care crezi ca ai explicatii, dar si acolo tot de viata ta e vorba. Nu de cuvintele din carti sau de la profeti si maestri.
eu caut sa ma separ de orice sistem

9 Re: Tatal Nostru la data de Mier Iul 30, 2008 4:26 pm

Cris

inger
Yahiya a scris:
eu caut sa ma separ de orice sistem

eu caut sa transform negatiile din mine,armonia primordiala preexistenta nu are negatii in limbaj

10 Re: Tatal Nostru la data de Mier Iul 30, 2008 4:36 pm

Cris

inger
Yahiya a scris:

tu confunzi biserica cu imparatia lui dumnezeu . daca exista vro imparatie.
dumnezeu nu este ceea ce unii cred ca este. cine il poate descrie pe dumnezeu

Nu ,nu confund.Ekklesia este formata din suflete preexistente ,indiferent de semintie,incarnare ,materializare sau nu...aceasta este ekklesia divina care se poate manifesta si temporal.Biserica pe pamant n-are legatura cu nimic ,e un fel de parlament,firma ,etc unde unii nu muncesc dar sunt platiti.
D-zeu este nenumit,preexistent,incognoscibil,este in toate ,nu are chip,forma ,totusi manifestarile sale pot fi vazute.

11 Re: Tatal Nostru la data de Joi Iul 31, 2008 6:51 am

MariaB

muritor de rand
va propun si eu o simbolistica a rugaciunii "Tatal nostru"
(cu "n" mic pentru ca noi nu suntem Noi, vreo spita regala...)
pe care am primit nota maxima la Cursul de Kabbala (Universitatea Bucuresti, Facultatea de Litere, Masterul de Studii ebraice) pe lucrarea cu titlul
"Arborele SEFIROT și Sistemul CHAKRAS
sau
Corespondențe pe cifra 7
adică
MENORA"

(cu Menora, avem corespondenta mult mai evidenta pe reprezentarea spatiala a candelabrului cu sapte lumini dispuse circular, reprezentare tridimensională a cărei proiecție o reprezintă imaginea plană tradițională)

textul rugaciunii "Tatal nostru", asa cum ne-a invatat Isus Cristos sa ne rugam, cu cele 7 cereri, poate fi pus in corespondenta aproape directa cu cele 10 atribute fundamentale ale lui Dumnezeu (Sefirot), cu cele 10 porunci veterotestamentare (Decalogul) si cu cei 7 centri fundamentali de emisie-recepție ai conștiinței universale și personale (Chakras)

pe scurt

prima corespondenta:
Keter - coroană כתר existența pură a lui Dumnezeu, localizare: deasupra capului
"Eu sunt Domnul Dumnezeul tău…"
Shahashrara (+/-) contactul cu divinul, localizare: creștetul capului
"Tatăl nostru care ești în ceruri"

urmatoarea corespondenta (duala):
Hokhmah - înțelepciune חכמה, Tora primordială, localizare: dreapta creierului
Binah - înțelegere בינה, Mama superioară, localizare: stânga creierului
"Să nu-ți faci chip cioplit…
Să nu iei Numele Domnului Dumnezeului tău în zadar"
Ajna clarviziune, forța minții +/-, localizare: sub frunte
"sfințească-se Numele tău"

si asa mai departe

Corespondenta între Sistemul CHAKRAS și Rugaciunea crestină "Tatal nostru" se conștientizaeaza prin intermediul practicii Yoga, mai clar printr-una dintre asane, numită sugestiv Chakrasana (asna Chakrelor), prin care se poate dinamiza pe rand fiecare Chakra, in ritmul rugaciunii "Tatal nostru", intr-un organism bine armonizat si permeabil la rezonanta cu energiile specifice.

PS
eu asa am facut conexiunile acestea, prin Chakrasana
precizez ca eram atee, chiar daca botezata, cand am ajuns la cursul de Yoga, acolo am invatat Rugaciunea "Tatal nostru" si asa m-am apropiat de Crestinism
in acel timp am luat legatura cu preotul care imi fusese indicat de caluagarita pe care am intalnit-o cand am cautat pe cineva sa imi exoplice si mie ce e cu Crestinismul si cu Botezul meu
preotul acesta, care de atunci imi este duhovnic (indrumator spiritual), m-a ajutat chiar sa imi depasesc limitele in practica Yoga (nu aveam cu cine altcineva sa vorbesc despre experientele mele yoghine)
de cand am constientizat cat de puternica poate fi Rugaciunea crestina, am o viata activa de credinta (pe ideea ca: daca eram menita sa fac Yoga, ma nasteam undeva in Asia)

Cris a scris:
In NT sint 2 termeni tradusi prin biserica: ekklesia si basileos.
Eu cred ca nici unul dintre termenii de mai sus nu se refera la un cult religios cum exista azi.Asa simt eu,nu zis ca este si adevarat.
Dar basileos se refera la imparatie.Ekklesia,in schimb,cred ...ca este o asemanare pe pamint a Ekklesiei divine ,este un termen care simbolizeaza un nivel uman fara legatura cu cultele religioase.
"basileos" nu exista in textul biblic grecesc
exista "basileus" inseamna rege

pentru biserica, in textul biblic, avem : Ekklesia
cuvant grecesc care insemana adunare (religioasa, politica sau de orice alta natura)
in Imperiul Roman, adunarile aveau loc in basilica - o cladire de un anumit tip arhitectonic
de aici provine cuvantul romanesc "biserica"

12 Re: Tatal Nostru la data de Joi Iul 31, 2008 7:09 am

Cris

inger
Basileia- inseamna imparatie,am scris gresit.

Ekklesia este o adunare divina a unora care nu au legatura cu vreun cult religios pamantesc ,in ekklesia sunt si budisti ,si bahai si musulmani ,si masai si ...etc. .
Biserica pamanteasca care boteaza adepti care nu au discernamant e una,si ekklesia divina e alta.Aici pe pamant adeptii apartin unei biserici ptr ca asa e societatea,dar este o alipire falsa de oameni diferiti aflati pe diverse nivele de evolutie spirituala.
Biserica nu poate si nu are cum sa faca ceva ptr unul sau mai multi indivizi ,fiecare om e pe cont propriu si se tot reincarneaza pana invata sa evolueze ,daca invata.
Inclusiv asa-zisii sfinti,popi,papi ,care adesea sunt pe o treapta mai joasa de evolutie decat victimele lor.Crestinismul daca a existat vreodata a murit pe la anul 300 ,dar oricum a intrat in agonie prin anul 130.(cu mici exceptii ,prin Etiopia ,prin Lang d' Oc...)

13 Re: Tatal Nostru la data de Joi Iul 31, 2008 7:25 am

MariaB

muritor de rand
Cris a scris:Basileia- inseamna imparatie,
Basileia este derivat de la "basileus" care inseamna rege
termenul nu este folosit in textul neotestamentar decat pentru imparatie, nu pentru biserica
in Imperiul Roman, adunarile aveau loc in "basilica" - o cladire de un anumit tip arhitectonic

sa revenim totusi la tema topicului (propusa chiar de tine!)
iar daca vrei sa critici biserica sau Biserica sau orice altceva, deschide un topic pe tema respectiva

14 Re: Tatal Nostru la data de Joi Iul 31, 2008 7:30 am

Vizitato

Vizitator
Tatăl nostru este o rugăciune pt salvare. Cuvântul "ispită" este iadul, încercarea la care va supune Dumnezeu oamenii.

15 Re: Tatal Nostru la data de Joi Iul 31, 2008 8:03 am

Cris

inger
MariaB a scris:
termenul nu este folosit in textul neotestamentar decat pentru imparatie, nu pentru biserica
in Imperiul Roman, adunarile aveau loc in "basilica" - o cladire de un anumit tip arhitectonic

iar daca vrei sa critici biserica sau Biserica sau orice altceva, deschide un topic pe tema respectiva

Mda,dar basileia nu este derivat din basileus ,sunt" familie de cuvinte " ,putem cauta etimologia ,cine stie pe unde se afla ...
Hai sa cautam in aramaica,ca Isus nu vorbea greaca.
Si basilica este o vila ,cum palate sunt acum bisericile,noroc cu rromii ca mai fac chestii asemenea ca se pierdea trendul...
La tema topicului ...vizeaza altceva nu biserica institutionalizata,daca vrei sa propovaduiesti biserica deschide tu un topic.Poti incepe cu un CV despre biserica ar fi util si interesant.Poate am colabora.

16 Re: Tatal Nostru la data de Joi Iul 31, 2008 8:34 am

Cris

inger
Rugaciunea Tatal Nostru (nu " v-a" invatat Isus ,cum spui),este o ruga anterioara regasita la evrei si la egipteni.
Faptul ca o persoana se leapada de yoga datorita acestei rugaciuni si trece la crestinism arata a cale de elevare spirituala pe care o urmeaza o persoana ,dar nu arata nimic privind "Crestinismul" nici "crestinismul" ,arata o alegere personala.
Totul este tributar acestui " eu" personal viu care este orice fiinta mai mult sau mai putin oarba.Un ne-orb cauta toata viata ,nu se opreste ca trenul in gara crezand ca a gasit gara cand era doar o halta.Era o moda a yoghinismului in anii 90 ,dar nu era o intelepciune yoga,ci o propovaduire inferioara.

Tatal Nostru este un " misteriu" celebrat in special in perioada Amarna.Tatal Nostru nu are fraze negative ,este un arhetip si actioneaza asupra tuturor corpurilor : material(glande) ,astral,eteric,divin(suflul de viata).

17 Re: Tatal Nostru la data de Joi Iul 31, 2008 10:49 am

Vizitato

Vizitator
Tatal Nostru este un " misteriu" celebrat in special in perioada Amarna
rolf rolf No comment

18 Re: Tatal Nostru la data de Joi Iul 31, 2008 10:58 am

MariaB

muritor de rand
Cris a scris:
MariaB a scris:

Mda,dar basileia nu este derivat din basileus ,sunt" familie de cuvinte " ,putem cauta etimologia ,cine stie pe unde se afla ...
eu ti-am dat exact ce am gasit in etimologia data de The New Strong's Exhaustive Concordance of the Biblie, Nashville, Thomas Nelson Publishers

ai tu ceva mai bun?

si de ce sa cautam in aramaica?
termenul este specific textului neotestamentar si traditiilor ulterioare, adica dupa Isus, nu din timpul vietii lui Isus

19 Re: Tatal Nostru la data de Joi Iul 31, 2008 11:00 am

Vizitato

Vizitator
Corect.

20 Re: Tatal Nostru la data de Joi Iul 31, 2008 11:00 am

MariaB

muritor de rand
Cris a scris:Rugaciunea Tatal Nostru (nu " v-a" invatat Isus ,cum spui),este o ruga anterioara
sigur ca este
dar in forma propusa de textul neotestamentar este (cel mai aproape de varinta) propusa de Isus

21 Re: Tatal Nostru la data de Joi Iul 31, 2008 11:07 am

Vizitato

Vizitator
Conform căror surse este anterioară? Iar, pt orice creștin, orice sursă diferită de Scriptură, este neimportantă.

22 Re: Tatal Nostru la data de Joi Iul 31, 2008 6:15 pm

Cris

inger
MariaB a scris:
Cris a scris:Rugaciunea Tatal Nostru (nu " v-a" invatat Isus ,cum spui),este o ruga anterioara
sigur ca este
dar in forma propusa de textul neotestamentar este (cel mai aproape de varinta) propusa de Isus

Ma depaseste ce intelegi prin variante propuse de Isus.Isus n-a propus nimic ,el a "spus" .
Forma " propusa " de textul neotestamentar a fost modificata timp de 1200 de ani,astea sunt " propunerile" .Pacat,mare pacat,stii de ce? Ca lumea oricum face ce vrea si nu-i pasa de nici un NT cum nu-i pasa de popol vuh sau zend avesta sau coran.
Oamenilor le pasa de ei insisi ,ceea ce arata ca situatia e neschimbata de mii de ani.Pe langa asta oamenilor le mai pasa si de bani nemunciti,de unde si bad karma de azi,cu razboaie care nu se mai termina si sufera mamele si copiii.
Cu ceva timp in urma am vazut poza unui copil negru care a murit de foame in drum spre mancare...si in acelasi timp vad religii si politica nesfarsita.Hotie,pe scurt si ideologie institutionalizata.In timp ce oameni mor de foame,religiile isi vad de ale lor si politica la fel,ca nu-i nici o diferenta.O vizita papala costa un milion de euro ,n-ar putea sa mai lase vizitele si sa faca cheta ptr amarati?

23 Re: Tatal Nostru la data de Joi Aug 07, 2008 8:29 am

MariaB

muritor de rand
Cris a scris:
MariaB a scris:
sigur ca este
Ma depaseste ce intelegi prin variante propuse de Isus.Isus n-a propus nimic ,el a "spus"
ok
reformulez:
forma propusa de textul neotestamentar este (cel mai aproape de varianta) spusa de Isus - in felul in care oamenii au ales sa si-o aminteasca

Cris a scris:Oamenilor le pasa de ei insisi ,ceea ce arata ca situatia e neschimbata de mii de ani.Pe langa asta oamenilor le mai pasa si de bani nemunciti,de unde si bad karma de azi,cu razboaie care nu se mai termina si sufera mamele si copiii.
Cu ceva timp in urma am vazut poza unui copil negru care a murit de foame in drum spre mancare...si in acelasi timp vad religii si politica nesfarsita.Hotie,pe scurt si ideologie institutionalizata.In timp ce oameni mor de foame,religiile isi vad de ale lor si politica la fel
intr-o comunitate de evrei ajung doi barbati
fiecare are aceeasi intrebare sa puna rabinului: "cum sunt oamenii pe aici?"
unul spune: "pe unde am trecut am vazut oameni buni, frumosi, altruisti... cum sunt oamenii pe aici?"
celalalt spune: "pe unde am trecut am vazut oameni rai, urati, egoisti... cum sunt oamenii pe aici?"
rabinul are acelasi raspuns pentru amandoi: "exact asa cum i-ai intalnit pe ceilalti"
si are dreptate - omul vede ceea ce vrea sa vada
Cris, tu ce spuneai ca vezi?!?

24 Re: Tatal Nostru la data de Joi Aug 07, 2008 9:18 am

Vizitato

Vizitator
Foarte biblic răspunsul!!!!

Exact asta vrea Dumnezeu de la noi: să ne dăm noi cu părerea, nu?

25 Re: Tatal Nostru la data de Vin Aug 08, 2008 7:45 am

HIRAN

demon
MariaB a scris:va propun si eu o simbolistica a rugaciunii "Tatal nostru"
(cu "n" mic pentru ca noi nu suntem Noi, vreo spita regala...)
pe care am primit nota maxima la Cursul de Kabbala (Universitatea Bucuresti, Facultatea de Litere, Masterul de Studii ebraice) pe lucrarea cu titlul
"Arborele SEFIROT și Sistemul CHAKRAS

Bolduirea imi apartine.

Fara suparare dar esti deviata de la calea spre tinta, cu toate facultatile si masteratele oamenilor.
Ba mai mult, acestea te-au incuiat su noi zavoare de fier si te tin legata in lanturi de arama.

Ef 3:14 ... Iata de ce, zic, imi plec genunchii inaintea Tatalui Domnului nostru Iisus Hristos,
15 din care isi trage numele orice familie, in ceruri si pe pamant,
Fa 17:29 Astfel dar, fiindca suntem de neam din Dumnezeu, nu trebuie sa credem ca Dumnezeirea este asemenea aurului sau argintului sau pietrei cioplite cu mestesugirea si iscusinta omului.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 6]

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum