Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Tatal Nostru

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 6 din 6]

126 Re: Tatal Nostru la data de Mier Oct 01, 2008 9:49 am

MariaB

muritor de rand
Remussatala a scris:Un părinte iubitor trebuie să fie mereu cu nuiaua!
Laughing

fiecare are parintii pe care ii merita!

Vezi profilul utilizatorului

127 Re: Tatal Nostru la data de Mier Oct 01, 2008 9:04 pm

Tudorel666

eliberat
MariaB a scris:
Laughing

Nici un fiu nu isi alege parintii.

Vezi profilul utilizatorului http://lazarmariantudorel.blogsite.ro

128 Re: Tatal Nostru la data de Joi Oct 02, 2008 6:55 am

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:
MariaB a scris:
Laughing

Exista si opinia conform careia, inainte de intruparea celor 3 (tata+mama+copil) se stabilesc niste "intelegeri" printre care si acceptarea copilului de catre parinti si a parintilor de catre copil, precum si principalele evenimente din viitoarea viata intrupata a celor 3.

129 Re: Tatal Nostru la data de Joi Oct 02, 2008 7:07 am

Mihai

vrajitor
Heruer a scris:
Tudorel666 a scris:
MariaB a scris:
Laughing

Exista si opinia conform careia, inainte de intruparea celor 3 (tata+mama+copil) se stabilesc niste "intelegeri" printre care si acceptarea copilului de catre parinti si a parintilor de catre copil, precum si principalele evenimente din viitoarea viata intrupata a celor 3.

Cu siguranta ca nu ne nastem intamplator intr-o familie, localitate sau tara. Ne leaga o soarta(karma) comuna pe care o avem de suportat.
De notiunea de EGREGOR ati auzit? Exista un egregor la nivel de familie, un egregor al unei natiuni, al unei grupari spirituale...Chiar si acest forum are un EGREGOR, care acum este pe cale de imbunatire a nivelului spiritual.. Laughing

Da, am citit si eu precum copilul, inainte de nastere isi alege parintii, dar se aseamana dpv al vibratiilor cu mama...

130 Re: Tatal Nostru la data de Joi Oct 02, 2008 8:42 am

Bulache

demon
Sarmanii Decretei, ei aveau Karma lor pe dobitocul de Ceausescu. Laughing Evil or Very Mad

131 Re: Tatal Nostru la data de Joi Oct 02, 2008 9:33 am

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:
Tudorel666 a scris:
MariaB a scris:
Laughing

Asta ar insemna ca totul este stabilit inainte de a se naste persoanele respective si, ca a avea parinti buni sau rai, nu are nici o legatura cu comportamentul copilului din viata aceasta.

132 Re: Tatal Nostru la data de Joi Oct 02, 2008 9:40 am

Mihai

vrajitor
Bulache a scris:Sarmanii Decretei, ei aveau Karma lor pe dobitocul de Ceausescu. Laughing Evil or Very Mad
Faptul ca un copil moare dinainte de a se naste sau ca cineva ii stabileste moartea sau nasterea nu este o intamplare. Atat ii este dat sa traiasca. Daca Dumnezeu nu vrea, nu se poate intampla nimic. Cei care actioneaza in bine sau in rau si ajuta la infaptuirea soartei(karmei) cuiva, sunt doar instrumente. La randul lor intra intr-un lant de cauze-efect si se vor supune unor legi divine, platind mai devreme sau mai tarziu pentru ceea ce au facut. Am intalnit scris, spre exemplu, ca daca cineva se sinucide, in existenta imediat urmatoare va avea de trait atat cat mai avea de trait daca nu o facea.

Atentie! Daca cu ajutorul cuiva ni se intampla un rau, nu trebuie sa condamnam persoana pentru aceasta. Raul oricum ne era dat sa il suportam. Persoana a fost doar un instrument in mana soartei.

133 Re: Tatal Nostru la data de Joi Oct 02, 2008 10:11 am

Heruer

inger
Tudorel666 a scris:...
Heruer a scris:

Asta ar insemna ca totul este stabilit inainte de a se naste persoanele respective si, ca a avea parinti buni sau rai, nu are nici o legatura cu comportamentul copilului din viata aceasta.
Da, totul este stabilit inainte de nasterea persoanelor respective, la nivel de evenimente majore/directii majore de evolutie.
Existenta parintilor "buni sau rai" (in acceptiunea noastra despre bun si rau), are legatura cu comportamentul copilului din aceasta viata. "Intelegerile" despre care am scris mai sus, din perioada destrupata, se stabilesc la nivel de spirite, care au un orizont mult mai larg decat omul intrupat si implica si viitorul comportament "bun sau rau" al viitorilor parinti fata de comportamentul viitorului copil. De fapt se stabilesc incercarile comune prin care vor trece cele 3 entitati (tata+mama+copil) si influentele acestor incercari comune asupra incercarilor individuale. Ceea ce scriu eu este o forma grosiera si in multe privinte denaturata a unor comunicari intre cele 3 entitati destrupate, care nu folosesc cuvintele cu tot "bagajul lor de echivoc". Ideea este ca nu se pune problema de a avea parintii pe care ii meritam, in sens peiorativ, ca o pedeapsa dictata de cineva, cuiva, pentru niste abateri ci avem ca parinti acele entitati cu care am mai facut multe "drumuri impreuna" in numeroasele reincarnari; ceva de genul "lucrului in echipa".

134 Re: Tatal Nostru la data de Joi Oct 02, 2008 10:33 am

Tudorel666

eliberat
Heruer a scris:
Da, totul este stabilit inainte de nasterea persoanelor respective, la nivel de evenimente majore/directii majore de evolutie.
Existenta parintilor "buni sau rai" (in acceptiunea noastra despre bun si rau), are legatura cu comportamentul copilului din aceasta viata. "Intelegerile" despre care am scris mai sus, din perioada destrupata, se stabilesc la nivel de spirite, care au un orizont mult mai larg decat omul intrupat si implica si viitorul comportament "bun sau rau" al viitorilor parinti fata de comportamentul viitorului copil. De fapt se stabilesc incercarile comune prin care vor trece cele 3 entitati (tata+mama+copil) si influentele acestor incercari comune asupra incercarilor individuale. Ceea ce scriu eu este o forma grosiera si in multe privinte denaturata a unor comunicari intre cele 3 entitati destrupate, care nu folosesc cuvintele cu tot "bagajul lor de echivoc". Ideea este ca nu se pune problema de a avea parintii pe care ii meritam, in sens peiorativ, ca o pedeapsa dictata de cineva, cuiva, pentru niste abateri ci avem ca parinti acele entitati cu care am mai facut multe "drumuri impreuna" in numeroasele reincarnari; ceva de genul "lucrului in echipa".

Cam asa gandeam si eu si eram aproape sigur ca asa gandeai si tu, dar am insistat ca sa poata intelege oricine si sa nu ducem pe nici un frate mai mic in ispita, pe o cale gresita.
Deci nu este de vina copilul, ca are niste parinti rai, ba dimpotriva, este foarte posibil ca un copil cu parinti foarte rai sa fie si sa devina un spirit deosebit.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 6 din 6]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum