Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 0 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 0 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Ghizi spirituali

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Ghizi spirituali la data de Sam Mai 31, 2008 10:49 am

Khaarsha

muritor de rand
Majoritatea oamenilor simte, mai des ori mai rar, ca cineva ajuta, indruma, sfatiueste in mod subtil , dar eficient. Fenomenul a fost asociat cu intuitia, cu influenta unor persoane decedate care incearca sa ajute. Unii zic ca ar fi vorba de ingeri pazitori sau ghizi spirituali.
Aceste prezente se manifesta diferit, in functie de nevoile si constructia fiecaruia. Sunt persoane care colaboreaza cu ghizii lor doar atunci cand au neaparata nevoie, in acest caz prezenta avand de obicei o aparitie spectaculoasa, marcand puternic pe cel in cauza. Alti oameni comunica permanent cu acest ajutor , sfatuindu-se cu el mereu, in probleme simple sau complexe;auzindu-l zi de zi, in fiecare secunda, uneori nu mai fac diferenta intre el si ei insisi. Unii pun totul pe seama intuitiei, ignorand posibilitatea existentei unei prezente care e acolo ori de cate ori e nevoie, totul rezumandu-se la activitati (nu tocmai normale) ale creierului.
Sunt teorii ce sustin ca fiecare om are doi indrumatori, unul negativ altul pozitiv(nu neaparat bun-rau sau diavol-inger), care isi fac simtita prezenta in functie de natura problemelor, starea de spirit a "muritorului" etc.
Ce parere aveti despre existenta acestei "voci interioare" si cata atentie ii acordati?

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Ghizi spirituali la data de Sam Mai 31, 2008 11:30 am

Lucretia

muritor de rand
~

Eu una ii acord multa atentie pentru ca am vazut ca intotdeauna are dreptate . Nu stiu nici eu cum sa o numesc .. intuitie, inger pazitor, ghid spiritual ..
De cand ma stiu, nu prea mi-a placut sa cer parerea nimanui ( lucru care nu este atat de bun, recunosc )si am obisnuit sa fac asa cum m-a taiat pe mine capul, insa am avut norocul ca aceasta intuitie sau cum s-o numi ea, nu a dat gres .
Cand sunt nevoita sa iau decizii mai importante si ma aflu in situatia in care nu stiu ce decizie sa iau, ma inchid intr-un loc linistit si incep sa analizez situatia ; la final daca tot nu stiu ce sa fac, pun inrebarea problemei pe care vreau sa o rezolv ca si cum as astepta raspuns de la cineva si imediat dupa aceea apare raspunsul .. nu stiu cum sa-l definesc.. nu aud vodea nimanui ; sunt tot eu cea care da raspunsul in mintea mea .. apare ca un impuls, o chestie de moment care chiar ma mira dar incerc pe tot posibilul sa respect acel raspuns, care se dovedeste a fi cel bun.

Ca tot a venit vorba si de ingeri pazitori am avut vreo doua momente in viata cand am fost intr-o situatie mai delicata si chiar nu stiam cum sa o rezolv, nu aveam nicio idee si nu am primit nici acel raspuns de care am vorbit mai sus.. insa m-am rugat pur si simplu.. m-am rugat sa se gaseasca o rezolvare problemei respective pentru ca eu una nu stiam cum sa o rezolv. Si in timp lucrurile s-au rezolvat de la sine... dar au fost niste situatii cand chiar simteam ca cineva imi poarta de grija si imi pune lucrurile cap la cap pentru ca ele sa se rezolve.

~

3 Re: Ghizi spirituali la data de Lun Iun 02, 2008 9:52 am

Cris

inger
Eu imi ascult intuitia/instinctul ,ptr ca intotdeauna instinctul imi este cel mai bun prieten .
Oamenii in general nu cred in instinct,poate cu exceptia momentelor cind sint in mare pericol .
Instinctul eu il vad ca pe o constientizare de sine dar si ca pe o legatura directa cu divinitatea,ca pe un racord.
Totusi,privind ingerii pazitori sau ghizii spirituali,nu i-as incadra la intuitie ,sint entitati separate.

4 Re: Ghizi spirituali la data de Sam Iun 07, 2008 11:18 pm

Roman

muritor de rand
La botez fiecare crestin primeste un inger pazitor care sa-l indrumeze pe calea lui Dumnezeu, se spune insa ca si satana isi trimite un demon care sa-l abata pe om de la calea cea adevarata. Din nefericire, cand crestem si facem pacate, ingerul se indeparteaza de noi pt ca Dumnezeu a lasat liberul arbitru si trebuie sa ne alegem singuri calea. Atunci demonul incepe sa ne influenteze spre calea gresita, trimitandu-ne fel de fel de ganduri, idei gresite, stari emotionale, in unele faze poate vb cu noi spunandu-ne ca e un inger pazitor. Aveti grija! la inceput ne poate da sfaturi bune pt. ne castiga increderea si a ne indrepta apoi mai usor pe calea gresita. Demonii pot ataca un om in multe feluri. Majoritatea dintre noi este atacata zilnic in moduri subtile prin transmiterea de ganduri rele, stari proaste, ispite, cosmaruri care credem ca vin din mintea noastra. Mai rar pot ataca direct, posedand o persoana cu vointa mai slaba (un om poate fi posedat de mai multi demoni in acelsi timp), sau mai des prin fenomene tip poltergeist. Nu exista ``persoane decedate care vor sa ne ajute`` pt ca sufletul omului dupa moarte este judecat si primit in rai sau trimis in iad, el nu poate ramane aici. Chiar daca ar ramane, este imaterial si nu se poate face simtit intr-o lume materiala pt ca nu are puteri supranaturale. Cand o persoana decedata vrea sa ne spuna ceva sau vrea sa ne ajute este de fapt un demon ce urmareste sa ne insele, el ne poate convinge spunandu-ne un detaliu intim din viata acelei persoane iar noi putem crede apoi in fantome(asa e si cu sedintele de spiritism si cu tot ce e legat de paranormal, pt ca ingerul pazitor se arata foarte rar si invocat prin multe rugaciuni, in timp ce demonul nu asteapta de 2 ori sa-l chemi sa-ti spuna ca el este ingerul tau pazitor). Din experienta va spun, pt a va feri de demoni si inselatoriile lor, rugati-va seara cat mai des si incercati sa fiti cat mai buni in timpul zilei, astfel va veti apropia ingerul pazitor. Acum cativa ani am trait pe pielea mea cateva fenomene poltergeist combinate cu cosmaruri. Intamplarile mi-au fost de folos pt ca mi-au indreptat un pic fata spre religie si de atunci nu am mai trait astfel de fenomene.

5 Re: Ghizi spirituali la data de Dum Iun 08, 2008 9:05 am

Heruer

inger
Roman a scris:La botez fiecare crestin primeste un inger pazitor care sa-l indrumeze pe calea lui Dumnezeu, se spune insa ca si satana isi trimite un demon care sa-l abata pe om de la calea cea adevarata. Din nefericire, cand crestem si facem pacate, ingerul se indeparteaza de noi pt ca Dumnezeu a lasat liberul arbitru si trebuie sa ne alegem singuri calea. Atunci demonul incepe sa ne influenteze spre calea gresita, trimitandu-ne fel de fel de ganduri, idei gresite, stari emotionale, in unele faze poate vb cu noi spunandu-ne ca e un inger pazitor. Aveti grija! la inceput ne poate da sfaturi bune pt. ne castiga increderea si a ne indrepta apoi mai usor pe calea gresita. Demonii pot ataca un om in multe feluri. Majoritatea dintre noi este atacata zilnic in moduri subtile prin transmiterea de ganduri rele, stari proaste, ispite, cosmaruri care credem ca vin din mintea noastra. Mai rar pot ataca direct, posedand o persoana cu vointa mai slaba (un om poate fi posedat de mai multi demoni in acelsi timp), sau mai des prin fenomene tip poltergeist. Nu exista ``persoane decedate care vor sa ne ajute`` pt ca sufletul omului dupa moarte este judecat si primit in rai sau trimis in iad, el nu poate ramane aici. Chiar daca ar ramane, este imaterial si nu se poate face simtit intr-o lume materiala pt ca nu are puteri supranaturale. Cand o persoana decedata vrea sa ne spuna ceva sau vrea sa ne ajute este de fapt un demon ce urmareste sa ne insele, el ne poate convinge spunandu-ne un detaliu intim din viata acelei persoane iar noi putem crede apoi in fantome(asa e si cu sedintele de spiritism si cu tot ce e legat de paranormal, pt ca ingerul pazitor se arata foarte rar si invocat prin multe rugaciuni, in timp ce demonul nu asteapta de 2 ori sa-l chemi sa-ti spuna ca el este ingerul tau pazitor). Din experienta va spun, pt a va feri de demoni si inselatoriile lor, rugati-va seara cat mai des si incercati sa fiti cat mai buni in timpul zilei, astfel va veti apropia ingerul pazitor. Acum cativa ani am trait pe pielea mea cateva fenomene poltergeist combinate cu cosmaruri. Intamplarile mi-au fost de folos pt ca mi-au indreptat un pic fata spre religie si de atunci nu am mai trait astfel de fenomene.

Care sunt sursele acestor informatii ?

6 Re: Ghizi spirituali la data de Dum Aug 17, 2008 10:17 am

XXI

muritor de rand
Roman a scris:Din nefericire, cand crestem si facem pacate, ingerul se indeparteaza de noi pt ca Dumnezeu a lasat liberul arbitru si trebuie sa ne alegem singuri calea. Atunci demonul incepe sa ne influenteze spre calea gresita, trimitandu-ne fel de fel de ganduri, idei gresite, stari emotionale, in unele faze poate vb cu noi spunandu-ne ca e un inger pazitor. Aveti grija! la inceput ne poate da sfaturi bune pt. ne castiga increderea si a ne indrepta apoi mai usor pe calea gresita.

ma intreb cati ingeri pazitori si cati demoni "pazitori" are o marmota...

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum