Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana.

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Sam Mai 31, 2008 4:38 pm

Cam straniu a face o comparatie intre femeia evreica si femeia musulmana deoarecela intrecerea asta e mai mult ca sigur ca femeia musulmana va ramane mult in urma. Ceace este trist, este ca ea nici nu i-si da seama in ce situatie sarmana se afla.
Pentru a incepe analiza de la o linie de start comuna la cele doua femei ma voi relata la femeia Israeliana evreica si la femeia Palestiniana musulmana.
Fetita evreica i-si incepe viata merg baietiiand impreuna cu baietii la cresa, la gradinita la scoala elementara, la liceu teoretic,real sau profesional si la varsta de 18 ani merge si isi face datoria ei la tara,serviciu militar care tine cam doi ani. Dupa asa o lunga seziune la invatat si la serviciul militar,o parte fac plimbari prin lume in grupuritre luni si ani.Alta parte vor continua sa invete la universitate unde vor ajunge si cele care s`au plimbat ,la un moment dat. In tot cursul vietii lor,femeile au aceleas drepturi ca si barbatii,uneori au drept de prioritate ca sa fiu primite la tot felul de posturi de lucru. Femeile Israeliene evreice au ajuns la cele mai importante posturi in guvernul tarii. Golda Meir a fost prim ministru si toate sansele ca in curand sa avem inca o data o femeie ca prim ministru. Avrem ministre,vice prim ministru, judecatoare inclusiv prim judecatoare la curtea suprema,avem sefa la parlament .Avem generale in armata si ofitere inalte in politie. Avem pazitoare de detinutila inchisori inclusiv o directoare la o mare inchisoare.Majoritatea profesorilor sunt femei In universitati gasesti multe cu titlul profesoar si doctor.
Pot insira inca si inca dar cred ca am fost inteles. Femeia evreica are toate drepturile ca barbatii. Daca o femeie vrea sa divorteze, i se lasa copii automat cel putin pana la varsta de 7 ani sau de tot. Daca judecatorul ajunge la concluzia ca plangerile femeii sunt adevarate cere de la barbat sa dea divort. Daca nu se supune, barbatul este inchis la inchisoare pana da divort.Azi majoritatea femeilor au autoturismul lor.

Acuma fac o pauza inainte de ce voi scrie de care drepturi se bucura femeia musulmana in Palestina.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Sam Mai 31, 2008 6:29 pm

Nu uita ca evreica nu este chemata la Torra!

3 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Dum Iun 01, 2008 12:04 pm

Stai domnule ca nu am terminat sa scriu.
In cadrul armatei Israeliene fetele sunt recrutate la tot felul de service inclusiv combatante. Printre sutele de aviatori se pot gasi si un numar de piloate de combat, de transport si de helicoptere. O parte din ofitere fac si un curs de parasutiste.
Femeia Israeliana Are dreptul la 50% din averea familii pana la ultimul ban.Asta daca este casatorita sau numai traieste cu un barbat. Ca sa fiu mai explicit: nu conteaza cine este scris in acte ca propietar- barbatul si femeia sunt asociati la toate bunurile familiei.
Femeia Israeliana-evreica i-si traieste viata cum i-si doreste , nimeni nu poate sa-i impuna sa faca pasi care nu vrea. Ea se marita cu cine vrea si nu e obligata de traditii arhaice sa se marite cu cineva care i se impune. Femeia Israeliana -evreica poate sa aduca pe lume copii fara sa fie castorita si ca familie cu parinte unic va primi ajutor si pensie lunara de la asigurarea sociala. Ea va primi ajutor si la primirea de locuinta.

Sunt sigur ca am omis o parte din caracteristicele femeii evreice dar pe moment ajunge.

Cand vine timpul ca fata musulmana sa mearga la scoala,nu toate ajung sa invete la scoala. O parte sunt lasate acasa ca sa ajute la treburile casei si la crescutpe copii mai mici.Lipsa de importanta care parintii musulmani dau la educatia si instruirea fetelor este motivul ca un procent nu mic de femei musulmane raman analfabete pentru totdeauna. Aceste femei vor fi cele care la randul lor nu vor trimete fetele lor sa invete la scoala si prin asta vor continua sa mareasca numarul femeilor analfabete.
Femeia Musulmana se va marita cu cine parintii ei vor dori. De multe ori cu un barbat din familia sa care nu a reusit sa stranga bani pentru a plati Mohar. Traditia cere ca barbatul sa plateasca bani sau bunuri la parintii femeii pentru ca sa acepte ca sa se castoreasca cu fica lor. De fapt, pentru o suma de bani sau doua camile si un magar,barbatul o cumpara de la parintii ei exact ca si cum ar fi cumparat un cal. Femeia nu are drept a se impotrivi. Femeia musulmana traieste incontinu in spaima ca poate va fi suspecta ca a vorbit cu un barbat strain sau mai rau.In asa un caz, familia nu se vor gandi de doua ori,ei o vor omora pentru a salva onoarea familii. Asa se va face si la cine nu va respecta ordinele parintilor ei care pentru un pret frumos o vor marita cu un barbat batran sau ca a treia nevasta a altuia.Femeia Musulmana nu are drept la mostenire si nici la banii si bunurile barbatului ei. Femeia Musulmana se poate alunga din casnicie si familie in fiecare moment daca barbatul ei spune in fata martorilor de trei ori "esti alungata".
"Serviciul militar" al femeilor musulmane se rezumeaza ca sunt trimise de bande de teroristi sa mearga in fata lor cu copii lor pentru ai apara de soldatii tzionisti care se stie ca fie ce o fi, nu se trage in femei si copii.

Procentul femeilor Musulmane in politica,cu educatie universitara este foarte mic. Islamul este o religie in care
la femei nu li se da mare importanta.

4 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Dum Iun 01, 2008 12:10 pm

Dorstor a scris:Nu uita ca evreica nu este chemata la Torra!

Nu am descris pe amanunte diferentele intre femeile religioase si cele laice care sunt majoritatea.
Afara de asta, sa sti ca in curentul Reformist a judaismului,femei sunt numite Rabi si da sunt chemate la Tora sa citeasca in fata credinciosilor lor.

Nu am uitat dar nu am crezut ca este asta asa de important.

Dorstor, pot sa-ti trimet un mesaj particular?

5 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Dum Iun 01, 2008 4:26 pm

De data asta ai gresit.
In Tora goi=popor/ un om care nu este evreu. Nici o aluzie la sacrilegiu. Daca intentia ta a fost ca este sacrilegiu ca o femeie se chiama sa citeasca in Tora,asta este credinta lor si trebuie sa respectam fiecare credinta care nu ne lezeaza in nici un fel.

6 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Dum Iun 01, 2008 4:46 pm

eu m-m referit in raport cu iudaismul.normal ca pt ei este credinta.sacrilegiu este si cand un iudeu se manifesta ca neiudeii!toate religiile trebuie respectate dar fiecare religie are dreptul sa-si precizeze pozitia in raport cu propria dogma.ar fi o fatarnicie pretentia de a respecta o religie cand nu-i permiti sa faca catalogari in raport cu dogma proprie(ai desfiinta acea religie)normal ca nu cred ca o femeie poate fi chemata la Torra cand ai nevoie de cel putin n barbati(ca sa acopr toate situatiile)si sa mai fie vorba de iudaism

7 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Lun Iun 02, 2008 11:10 am

Nu ca la Crestinism unde ai biserici diferite fara sfarsit,la judaism sunt 'CURENTE" ca de exemplu Ortodox,Conservativ si Reform. In curentul Ortodox stiu ca sunt si ei impartiti in mai mult religiosi,mai putin si traditionali.laicii depind de fiecare curent.
Numai reformii permit la femei a citi din Tora la sinagoga.

La femei nu se da voie ca sa slujeasca la templu si la sinagoga deoarece in Tora este scris ca femeia este "ne cushera" sau spurcata in timpul menstruatiei lunare. Deoarece nu se stie cand femeia are sau nu are, femeia a fost indepartata sa slujeasca credinciosii la templu.

8 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Lun Iun 02, 2008 8:13 pm

Corect!si atunci de ce ma provocati?Eu la cei ce cheama femeia la torra m-am referit ca fac sacrilegiu.Eu sunt crestinortodox si de exemplu catolicismul romano-papal eu il consider erezie!Dar nu despre acest subiect este topicul.

9 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Mar Iun 03, 2008 11:58 am

Dorstor, mentalitatea majoritatii poporului evreu din Israel cred in tema :Traieste cum vrei si lasa pe altii sa traiasca cum gasesc de bine,numai unu sa nu deranjeze pe altul.
Afara de religiosii fanatici care slava Domnului nu sunt multi,nimeni nu-si baga nasul unde nu este locul lui. Pot spune ca de situatia asta se bucura si homosexualii si lesbiele ca in tarile din apus.
Apropo, cu toate ca Israel se afla in orientul apropiat,de obicei el face partela multe organizatii si concursuri sportive de tarile din apus.

10 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Mar Iun 03, 2008 6:47 pm

Din cate stiu noi discutam despre iudaism si nu despre situatia din Israel.Fiti sigur ca cunosc destui evrei care mananca slanina cu paine si trag la masea ,dar nu despre aceia discutm,ci despre iudaism,iudei nu sunt toti evreii ci acei ce respecta si practica iudaismul.si unii evrei pot fi apostati! se schimba prin asta iudaismul?vreti sa va apar religia eu, un crestin!daca trebuie ca evreilor sa le apere altcineva religia atunci statulIsrael este in pericol de a disparea.dar eu stiu ca nu va disparea!dar cei ce nu-si apara religia, vor fi mai devreme sau mi tarziu exclusi de la mostenirea lui Israel!

11 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Mier Iun 04, 2008 7:31 am

Cu toate ca esti destul de informat despre Judaism vreau sa te asigur ca INCA nu esti complect informat.
Nu de mult ti-am scris tie si lui Cris ca voi ,poate fara sa vreti,cam amestecati intre credinte.
Tu scri ca Judeu este numai un om religios. Cu alte cuvinte numai un om credincios si care pazeste tot ce i se cere ca om religios evreu se poate numi Judeu.
GRESIT! Dupa infintarea statului Israel,in anii 50 s`a deschis o discutie publica care a starnit valuri de tzunami.Subiectul discutii: Cine este evreu?.
Simpla intrebare .Nu?. Religiosii au tras inspre religie si laici inspre stat modern, inaintat si patrie a tuturor evreilor din lume.Deoarece in Israel sunt mai multi ne-religiosi,s`a terminat discutia asa ca nu s`a proclamat care este definitia evreului.
Religiosii s`au potolit si laicii conduc statul spre binele tuturor, inclusiv religiosi.
Noi chemam statutul acesta "status qvo".
Nimic nu se schimba fara asentimentul tuturor.

Ca sa facem ordine in idei: Judaismul este sinonim cu a fii evreu si NU ARE NIMIC CARE IL LEAGA DE RELIGIA JUDAICA NECONDITIONAT.
Si la crestini, nu se pune conditia a fii evavlios pentru a detine titlul de Crestin.

Eu nu cer sa aperi religia evreilor. Religia asta se apara asa de bine singura ca multe religii au disparut si ea inca traieste. Mai arata-mi o religie care din ea s`au intemeiat alte religii asa de importante...

12 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Mier Iun 04, 2008 1:03 pm

Diana

inger
ai scris mai sus ca femeile evreice din Israel participa si la viata militara, este obligatoriu pentru ele? sau este optional?

13 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Mier Iun 04, 2008 4:22 pm

Studenta_87 a scris:ai scris mai sus ca femeile evreice din Israel participa si la viata militara, este obligatoriu pentru ele? sau este optional?

Serviciul militar este obligatoriu la tineri si tinere. Barbatii fac 3 ani, femeile cam 2 ani de serviciu. Fetele care provin din familii religioase extremiste care nu vor ca fetele lor sa fiu cu soldati impreuna au posibilitatea, in loc de serviciu militar ,fac un servuciu in favoarea comunitatii, de exemplu ca ajutoare la spitale sau ajutoare la profesoarele care invata copii la scolile elementare din periferie.Uneori ele fac un curs care le califica a invata pe noii emigranti limba Ivrit.

In general tineretul i-si face serviciul militar cu bunavointa.

14 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Mier Iun 04, 2008 8:46 pm

Am mai postat ca iudaisma inseamna a fi evreu doar pt zece triburi si ceva.evrei se considera toti urmasii lui israel (Iacob).Mai era un trib de evrei pierdut pt aceia nu iudaismul inseamna a fi evreu!Evident imi prezentati punctul de vedere care va convine,dar asta nu inseamna ca este si cel real!eu cunosc evrei crestini!Aceia fac parte din iudaism sau nu?

15 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Joi Iun 05, 2008 12:01 pm

comparatia e gresita de la bun inceput...
el compara o evreica nereligioasa cu o musulmana religioasa...
mai bine ai compara o evreica religioasa..aia nu face armata, nu se atinge 2 saptamani pe luna de nici un barbat , ca e in perioada de nida), nu merge nic macar la scoala , e doar fabrica de copii....

16 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Joi Iun 05, 2008 12:17 pm

Dorstor a scris:Iata insa de ce acuza pe iudei o evreica devenita crestina:
http://www.trilulilu.ro/dancamen/82d852f9664041
Monica fermo o fosta actrita locuieste in ierusalim!
puteti comenta aceste acuzatii?Ascultati mai intai cu atentie,pt ca pe undeva s-a arata ca iudaismul cuprine pe toto evreii(indiferent de religie?)

Daca vrei sa discuti serios ,nu aduce aci povesti de la trillulilu ca daca asa o sa aduc eu "CULEGEREA ANECDOTELOR LUI PACALA"
TOTUS SA STI CA NU CUNOSC SI NIMENI NU A AUZIT DE O ACTRITA MONICA FERMO

17 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Joi Iun 05, 2008 8:24 pm

Este o conferinta inregistrata! nu am avut cum sa va postez inregistrarea mea pt ca nu am posibilitati tehnice!aia doar au postat o inregitrare dintr-o conferinta ASCOR.A scris mai multe carti printre care si Talita Kumi cu succes la vanzare.Eu nu am fost de acord cu ce spune dar am vrut sa vad ce impresie va face d-voastra ca iudeu ce spune ea acolo despre neamul careia apartine!Eu in tinerete(eram cam ateu)am cunoscut un pic lumea actoriei si o stiu ca o libertina si am fost surprins cand dupa multi ani a devenit religioasa si inca crestina si calugarita!Nu am gasit alta posibilitate de postare.Nu sunt povesti de la trilulilu chiar daca este inregistrarea acolo. este ceva serios cu care poti sa fii sau sa nu fii de acord.Si nu si-a schimbat cetatenia!Voiam sa vedeti daca face parte dintre iudei sau nu si sa-mi argumentati parerea.Eu nu postez ceva neserios niciodata!

18 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Vin Iun 06, 2008 7:39 am

Dorstor a scris:Am mai postat ca iudaisma inseamna a fi evreu doar pt zece triburi si ceva.evrei se considera toti urmasii lui israel (Iacob).Mai era un trib de evrei pierdut pt aceia nu iudaismul inseamna a fi evreu!Evident imi prezentati punctul de vedere care va convine,dar asta nu inseamna ca este si cel real!eu cunosc evrei crestini!Aceia fac parte din iudaism sau nu?
mai corect e termenul de mozaism...
cimunitatea evreiasca din romania se mai numeste si de rit mozaic....
intr-adevar , in ebraica s e zice yahadut - iudaism, dar mai sunt si urmasi a lui levi, care clar nu sunt din tribul lui iuda...dar si ei se considera a avea reigia iudaica "yahadut"
si cei din tribull lui iuda mai traiesc azi, levi, s-au mai gasit si din dan...toti sunt evrei "ivriim" , iudei "yehudim"
apartenenta la iudaism (yahadut) se da atat pe linie materna, cat si prin convertire.... un german convertit la iudaism, devine iudeu si apartine de tribul lui israel. cand e chemat in sinagoga i se spune numele urmat de "ben avraham avinu" - fiul lui avraham, tatal nostru...unii rabini se aventureaza in a afirma ca sufletele convertitilor la iudaism sunt sufletele evreilor care au stat in egipt si au refuzat sa iasa de acolo spre cnaan...

Dece sa scrii prostii domnule? Nu e musai sa scri daca nu sti ceva. Daca taceai totii ar fi crezut ca esti foarte intelept.

19 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Dum Iun 15, 2008 6:50 pm

Freud

muritor de rand
Der Bedeu a scris:... mentalitatea majoritatii poporului evreu din Israel este ca ei cred in tema : Traieste cum vrei si lasa si pe altii sa traiasca cum gasesc de bine, numai unul sa nu deranjeze pe altul. Afara de religiosii fanatici care slava Domnului nu sunt multi,...
Asa mentalitate as dori sa aiba si rom^nii mei majoritari. Dar cine sa-i invetze sau sa-i educe in aceasta privintza ? Poate daca trec si ei la mozaism !

20 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Vin Iun 27, 2008 2:52 am

SAVIN

vrajitor
egalitatea intre barbati si femei in judaism nu exista.
femeia are privilegile si obligatile ei, si la fel si barbatul.
in judaism avem obligati legale numite MITZVOT. obligatile barbatului sant diferite de obligatile femei.de aia un barbat si o femeie formeaza o unitate.
obligatile barbatilor vizavi de sinagoga sant diferite de ale femeilor. judaismul a recunoscut ca o mama este diferita de un tata.

NU EXISTA EVREI CRESTINI, ASA CUM NU EXISTA PISICI CAINE.UN/O EVREICA ,RAMAN PE VESNICIRE. crezant in comunism, capitalism, buda, isus sau in yoga,ca sant slabe, frumoase sau destepte, nu schimba cu nimic judaismul persoanei. cand esti nascut evreu, nu poti sa renunti.
ca exemplu, seful biserici catolice franceze, era un evreu nascut evreu. a fost inmormantat untr-un cimitir evreiesc, dupa legea ebraica.repet ca el era arhibishopul frantei.

21 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Vin Iun 27, 2008 8:56 am

Ada_Pal

inger
Sunt intrutotul de-acord cu Savin privind "egalitatea",obligatiile si drepturile femeii si barbatului. Exact aceleasi principii exista si in Islam.
O femeie nu are cum renunta la sensibilitatea ei si nevoia de ocrotire,innascute tot asa cum barbatul nu poate renunta la dorinta de ocrotire si responsabilitatile fata de familie si societate.
Femeile ar trebui sa multumeasca la D-zeu pt. ca nu au responsabilitatile unui barbat si din aceasta cauza nu se pot numi EGALE cu barbatii. Ele sunt complementare si necesare precum aerul barbatilor insa niciodata EGALE.

22 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Sam Ian 17, 2009 4:12 am

Alex

djin
In general tineretul i-si face serviciul militar cu bunavointa

si eu l`ash face daca as fi acu acolo Smile

Vezi profilul utilizatorului http://paranoictimes.blogspot.com/

23 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Sam Ian 17, 2009 8:16 pm

Anticristul

eliberat
Alex ,citeste Isaia 56 dar cu mare atentie si daca ceva nu intelegi ,intreaba-ma.Cu stima Haym din Ierusalaym.

24 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Mar Ian 20, 2009 3:45 am

Alex

djin
Anticristul

am citit. numai ca versetele 10. 11. 12 nu e inteeg. parca nu au legatuta cu tot textul.
ms

25 Re: Diferenta intre femeia evreica si femeia musulmana. la data de Mar Ian 20, 2009 11:56 am

Alex

djin
Da, de ce anume Isaia 56?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum