Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Sema Israel-crezul fundamental al iudeilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Sema Israel-crezul fundamental al iudeilor la data de Sam Mai 31, 2008 6:41 pm

Asculta israele,
Domnul,Dumnezeul nostru este unul singur.Laudat sa fie numele glorioasei Sale imparatii in vecii vecilor!
Sa iubesti pe omnul Dumnezeul tau din toata inima ta,dint tot sufletul tau si din toata puterea ta.Si sa fie aceste cuvinte,ce eu ti le poruncesc astazi, in inima ta.si sa le intiparesti in mintea fiilor tai si sa vorbesti de ele cand stai in casa ta,cand umbli pedrum,cand te culci si cand te scoli.si sa le legi ca semn de mana ta si sa-ti fie ca fruntar intre ochii tai.Si sa le scrii pe usorii casei tale si pe portile tale.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Sema Israel-crezul fundamental al iudeilor la data de Mar Iun 03, 2008 6:36 pm

eu nu gust bancuri sovine sau cu caracter religios!Imi provoaca indispozitie la stomac.Este un topic pt bancuri.postati acolo si veti avea audienta mare dar nu s pe mine!cu mine pierdeti timpul degeaba!

.

3 Re: Sema Israel-crezul fundamental al iudeilor la data de Vin Iun 06, 2008 7:10 pm

Dorstor a scris:eu nu gust bancuri sovine sau cu caracter religios!Imi provoaca indispozitie la stomac.Este un topic pt bancuri.postati acolo si veti avea audienta mare dar nu s pe mine!cu mine pierdeti timpul degeaba!

.

Ai dreptate, am trecut bancul.

Dorstor, am necazuri cu tine ca nu vrei sa intelegi nici cand iti explic simplu si clar. Tu copiezi acte care se intampla la religia ta ,de exemplu si vrei cu forta sa imbraci si la judaism aceias act.Asta este foarte gresit, nu din cauza ca evreii sunt mai isteti .In Judaism este o alta activitate. Am sa ma explic: Tu scri ca Rugamintea Shma Israel (asculta poporul Israel,) este temelia credintii la evrei. Asta nu-i adevarat.Credinta evreilor religiosi cuprinde toate Mitzvoturile (faptele bune / ce religia cere) si toate au acelas prioritate. Unui evreu evalios este important sa implineasca Toate legile care sunt scrise in Biblie sau depind de traditie care la randul ei depinde de "Tora pe de rost". Ca sa fiu si mai clar:Evreii nu fac nici o omisie,schimb,supliment la ce li se cere in VT si in traditie. Daca de exemplu D-zeu a hotarat ca ziua sfanta de odihna este Shabatul, Sambata ,atunci Sambata va fi. Daca cele 10 porunci s`au primit atuncia cum au fost scrise cand s`au primit asa vor fi imlinite. Dupa religia Judaica nimeni nu are drept a schimba nimic din cele scrise in VT. Mai mult, a schimba ceva va fi un Sacrilegiu.
A manca cusher sau a nu fura sau a nu omora se afla pe aceias treapta de importanta ca rugaciunea Shma Israel.

4 Re: Sema Israel-crezul fundamental al iudeilor la data de Vin Iun 06, 2008 7:40 pm

.eu am lua aceasta afirmatie de la un rabin.Daca o sa cautati la un alt rabin celebru veti gasi o afirmatie interesanta:Daca esti in primejdie calca un sabat pt a putea dupa aceea sa serbezi multe sabaturi in pace!" cum interpretati acetea?. in multe din concluziile mele ma sprijin pe scrierile Eminentei Sale dr Moses Rosen.Iar afirmatia ca Sema Israel este crezul fundamental al evreilor apare intr-o publicatie coordonata de Eminenta Sa si aparuta cu sprijinul financiar al organizatiei,,Memorial Foundation for Jewish Culture in anul 5751

5 Re: Sema Israel-crezul fundamental al iudeilor la data de Sam Iun 07, 2008 12:22 pm

Dorstor a scris:.eu am lua aceasta afirmatie de la un rabin.Daca o sa cautati la un alt rabin celebru veti gasi o afirmatie interesanta:Daca esti in primejdie calca un sabat pt a putea dupa aceea sa serbezi multe sabaturi in pace!" cum interpretati acetea?. in multe din concluziile mele ma sprijin pe scrierile Eminentei Sale dr Moses Rosen.Iar afirmatia ca Sema Israel este crezul fundamental al evreilor apare intr-o publicatie coordonata de Eminenta Sa si aparuta cu sprijinul financiar al organizatiei,,Memorial Foundation for Jewish Culture in anul 5751

In primul rand,in religia Judaica este o clauza care elibereaza pe fiecare credincios de datoriile sale religioase daca executarea datoriilor pune in pericol pe viata lui sau a imprejurimii. Logic si destept.
Shma Israel este o rugaciune care se bazeaza pe prima porunca unde credinciosii evrei se cheama a crede numai intr`un singur Dumnezeu. Bineinteles ca porunca asta este importanta si sta la baza credintei Judaice insa fara implinirea si restul poruncilor Religia Judaica nu ar fi ajuns unde a ajuns.

Dorstor, inca o data ma mir de tine.La evrei inca nu am auzit ca sa spune la un rabi Eminenta sa. Asta se potriveste mai mult la un Episcop sau alt grad inalt crestin.Apropo, la evreii nu exista title si grade la rabani. Avem un rabi la oras/orasel si unu a statului intreg. Nici unu nu Eminenta sa.

6 Re: Sema Israel-crezul fundamental al iudeilor la data de Sam Iun 07, 2008 7:08 pm

Acesta este titulatura pecare si-a luat-o rabinul sef din Romania la acea data si asa apare in publicatii evreiesti!Or fi aceia mai putine informatii despre iudaism.va redau exact titulaura de sub potretul sau
,,Eminenta Sa dl Sef rabin dr,MOSES ROSEN''
cu traducere in romaneste
Eu ma mir de d-voastra pt ca spuneti ca nu ati auzit iar eu am in fata chiar acum o publicatie evreiasca in care apare aceasta titulatura!pesemne ca sunteti ateu si incercati sa-i descreditati pe cei credinciosi!

7 Re: Sema Israel-crezul fundamental al iudeilor la data de Dum Iun 08, 2008 7:33 am

Sunt ateu dar nu discreditez pe nimeni care nu ma supara sa fiu ateu.
Se pare ca ce nu se potriveste este ca in Romania, acei evrei,inclusiv Rabii ,au adoptat titluri care sunt obisnuite la crestini. La noi, in Israel titluri ca astea am auzit numai in legatira cu judecatori de instanta inalta,in legatura cu reprezentanti a corpului diplomatic si a reprezentantii a bisericilor diferite. La presedintele statului nu se numeste "eminenta...samd" .

8 Re: Sema Israel-crezul fundamental al iudeilor la data de Dum Mar 29, 2009 7:02 pm

Alex

djin
שמע ישראל יהוה אלהינו יהוה אחד

http://www.jewfaq.org/prayer/shema.htm

Vezi profilul utilizatorului http://paranoictimes.blogspot.com/

9 Re: Sema Israel-crezul fundamental al iudeilor la data de Dum Mar 29, 2009 8:01 pm

Anticristul

eliberat
Da,frumoasa expunere Alex.
Toda raba.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum