Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

26 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Vin Iun 06, 2008 6:34 pm

D-le Savin din cate stiu eu d-voastra aveti in USA o functie apreciata si daca nu o mentionati pe forum nici eu nu-mi iau libertatea de a ma adresa cu titulatura cuvenita.Eu nu pot simti un iudeu ca iudeu decat incadrat in tora.D-voastra spuneti ca sunt !5 milioane de evrei si eu afirm ca sunt in lume peste 80 milioane de iudei!Sau poate nu ma exprim bine,cred ca era bune sa spun 80 de milioane de credintiosi de rit mozaic.Ori in iudaism adoptia constituie un procedeu prin care un strain devine iudeu in mod valid(cam fortata exprimare dar sper sa intelegeti!)Atunci ar trebui sa inteleg ca exista iudei care nu sunt evrei!Pot accepta ca exista romani care nu sunt crestini ortodocsi dar sa accepti ca sunt iudei care nu fac parte din poporul ales nu prea pot sa inteleg.Eu asimilez ideia ca poporul evreu este mulat pe tora.Dar toti iudeii sunt mulati pe tora.Atunci cum pot exista iudei in afara poporului ales.S-ar intelege ca evreii sunt doar o parte a iudeilor ceea ce-mi intoarce logica cu 180 grade!Si mai este ceva ,cei ce au devint atei dintre iudei in fapt aposteaza si se autoexclud dintre iudei!Pt ca in realitate evreii sunt israieliti si au legamantul in carnea lor.Ori acest legamant este strict religios.Calcand sau refuzand legamantul se exclud din urmasii lui Israel!Dar acceptand legamantul accepta implicit tora!Iar de cate ori iudeii nu au respectat tora au fost pedepsiti foarte dur de Dumnezeu!iar ce postez eu aici se regaseseste si in conceptia multror iudei!

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Vin Iun 06, 2008 7:24 pm

Dorstor a scris:D-le Savin din cate stiu eu d-voastra aveti in USA o functie apreciata si daca nu o mentionati pe forum nici eu nu-mi iau libertatea de a ma adresa cu titulatura cuvenita.Eu nu pot simti un iudeu ca iudeu decat incadrat in tora.D-voastra spuneti ca sunt !5 milioane de evrei si eu afirm ca sunt in lume peste 80 milioane de iudei!Sau poate nu ma exprim bine,cred ca era bune sa spun 80 de milioane de credintiosi de rit mozaic.Ori in iudaism adoptia constituie un procedeu prin care un strain devine iudeu in mod valid(cam fortata exprimare dar sper sa intelegeti!)Atunci ar trebui sa inteleg ca exista iudei care nu sunt evrei!Pot accepta ca exista romani care nu sunt crestini ortodocsi dar sa accepti ca sunt iudei care nu fac parte din poporul ales nu prea pot sa inteleg.Eu asimilez ideia ca poporul evreu este mulat pe tora.Dar toti iudeii sunt mulati pe tora.Atunci cum pot exista iudei in afara poporului ales.S-ar intelege ca evreii sunt doar o parte a iudeilor ceea ce-mi intoarce logica cu 180 grade!Si mai este ceva ,cei ce au devint atei dintre iudei in fapt aposteaza si se autoexclud dintre iudei!Pt ca in realitate evreii sunt israieliti si au legamantul in carnea lor.Ori acest legamant este strict religios.Calcand sau refuzand legamantul se exclud din urmasii lui Israel!Dar acceptand legamantul accepta implicit tora!Iar de cate ori iudeii nu au respectat tora au fost pedepsiti foarte dur de Dumnezeu!iar ce postez eu aici se regaseseste si in conceptia multror iudei!

Dorstor, tii minte povestea cu Sdom si Gomora? Tii minte cum D-zeu nu ar fi fost gata sa distruga orasele daca ar fi fost acolo numai cativa credinciosi? Ista este raspunsul pentru dilema ta. Daca D-zeu a acceptat situatia ca nu totii sunt drepti si evavliosi tu vrei sa decizicontra decizii Lui? Poporul Ales/poporul Israel/evreii/ iudeii,atei, religiosi, traditionali,totii una sunt.

28 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Vin Iun 06, 2008 7:45 pm

eu vreu doar sa inteleg!dar cum sa fie una ateii(cei ce sunt impotriva lui Dumnezeu)cu cei ce cred in Dumnezeu nu pot pricepe!

29 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Sam Iun 07, 2008 5:01 am

SAVIN

vrajitor
TEXTUL DE MAI JOS, SCRIS DE MINE INAINTE CU UN AN POATE SA TE LAMUREASCA.
CAT DESPRE IDEIA CA SANT 80 DE MILIOANE DE EVREI, SA-TI FIE LIMBA AURITA, DAR NU SANT.

CINE SANT EVREII ?

numarul evreilor in lume e foarte mic, intre 14 si 16 milioane, raspandinti in toata lumea, reprezand numai cca. 0,02% din populatia mondiala. cca. 6 milioane traiesc in israel. nu trece ziua ca nu apare in ziare un articol despre israel sau evrei. pentru bine sau rau, evrei sant in centrul atenti pe plan mondial.
evrei sant o intrebare istorica inveliti intr-o enigma. SANT UN GRUP APARTE. CONTRIBUTILE LOR PE PLAN MONDIAL INTREC CU FOARTE MULT NUMARUL LOR CA POPULATIE.
sant din cele mai vechi populati, dar au dat nastere la un stat nou. sa intelegi pe evrei, inseamna sa intelegi istoria civilizatiei vechi si contemporane.
timp de mii de ani lumea a avut o relatie de "te iubesc/te urasc" cu evrei. poate ceva mai multa urat decat iubire. dealungul miilor de ani evrei au fost injurati, busculati, condemnanti, exilati, pedepsiti, batuti si omorati. mai ales omorati. de aia sant numai intre 14 si 16 milioane in lume. luand in considerate vechimea acestui popor, ar trebui sa aibe o populatie de cateva sute de milioane. si aici unde ajungem la punctul cel mai remarcabil al evreilor....faptul ca mai exista.
evrei au reusit sa faca cea ce nici o natiune, nici un imperiu, nu a reusit in istoria omeniri - sa faca istorie dar sa nu devina istorie .
evrei au trecut prin istorie trecand in drum prin egyptul faraonilor, imperia mesopotama, imperia persana, greci, imperia romana, imperia austro/ungara, imperia otomana turca, hitlerismul, comunismul, islamismul. majoritatea acestor imperi le gasim in cartile de istorie, iar eu, un evreu, sant, exist, traiesc, fac parte din viata moderna, si ajung sa va povestesc despre acest fenomen absolut unic...existenta evreilor in istorie.
mark twain, marele scritor american scriese "totul este mortal, dar nu evrei. toate fortele dispar, dar nu evrei. care este secretul imortalitati evreiesti ?".
mark twain a intrebat, dar nu avea un raspuns.
un mare rabin,rabbi shneerson, rabinul miscari hasidice lubavich/habad, a spus ca un motiv e ca de fapt sant numai doua feluri de evrei si anume ...EVREI RELIGIOSI SI EVREI CARE INCA NU SANT RELIGIOSI.

zece ani dupa infintarea noului israel, o criza politica a aparut in kneset, parlamentul israelian. knesetul deabea a creat o noua lege care se numea "LEGEA INTOARCERI". aceasta lege garanta cetatenie automatica la ori si ce evreu care venea sa traiasca in israel. dar au uitat sa explice in lege cine este considerat evreu. inchipuitiva, ca in sfarsit, dupa 2000 de ani, in care evrei au survechiat istoria, in sfarsit, pot sa se intoarca acasa si se pune intrebarea "cine e evreu ? ".
dupa multe discuti au ajuns pe 20 iulie, 1958 la urmatoarea formula : "ori si cine declara ,fiind cinstit, ca sant evrei, si nu declara ca au o alta religie, sa fie inregistrati ca evrei ". cu alte cuvinte e deajuns sa te declari evreu si vei fi recunoscut ca evreu. dar cum poate un guvern sa stie ca declaratia este corecta ,adevarata, legal vorbind, daca inca nu sa ajuns la o defenitie legala exacta asupra intrebarii :"ci este evreu". observati ca vorbim de legalitate guvernamentala si nu de parerea religiei la acest subiect.
in 1960, curtea superioara a incercat sa clarifice :" in cea ce priveste legea de intoarcere, un evreu, este o persoana nascuta dintro mama evreica, sau sa convertit la religia evreiasca, si nu are nicio alta religie".
curtea superioara a ales in fond sa sublinieze legea religioasa care recunoste un evreu daca are o mama evreica. dar aceasta lege care recunoaste cine este evreu este legea ortodoxa. si in israel pana acum numai legea ortodoxa este recunoscuta. pentru ca dupa judaismul reformist, ori si ce parinte este admis ca sa se determine cine este evreu. dar judaismul reformist nu are status legal in israel. asta inseamna ca intrebarea "cine este evreu", este un subiect de discutie si in judaismul modern, dar fara rezolutie imediata.
dar curtea superioara deasemenea a amintit "si convertiti". convertiti de cine ?. judaismul ortodox are standare mari, si este singurul recunoscut in israel. exista si convertire conservativa si reforma, mai ales in america si canada,. dar nu sant reconoscute in israel.
converti prin sistemul ortodox trebuie sa invete un an sau mai mult, si sa-si ia obligatia sa traiasca o viata evreiasca, celebrand sabatul si toate sarbatorile si sa tina legile de kasrut in casa si in afara casei. in cazul barbatilor, sant obligati sa aiba circumzitia, iar femeile trebuie sa intre in MIKVEH, o baie rituala care a fost copiata de crestinism cu anumite schimbari si se chiama botezul.

EVREI NU SANT O RASA !
nu se poate zice ca evrei sant de aceasi genetica asemanatoare. hitler a incercat sa developeze ideia ca evrei sant o rasa , dar nu este corect. dealfel anthropologisti zic ca o rasa evreiasca nu exista.cu toate ca la inceput evrei si-au inceput cariera istorica pe langa marea mediteraneie,erau insa 12 triburi diferite,si emigratia de jur inprejur a globului,a provocat caractere fizice multiple, din cauza fuziuni cu alte rase pe unde au trait. evrei au acceptat de la inceput converti sinceri, o alta sursa de amestec de rasa. e clar ca fizic vorbind, un evreu roman, etiopien, american, indian,marocan, yemenait, etc., sant diferiti si de genetica diferita.
povestea lui ruth este o demonstratie remarcabila a faptului ca evrei au inbratisat cu multa caldura cei care in mod voluntar au ales sa devina evrei. ruth, dupa traditia evreiasca, era o printesa moabita., .ea sa casatorit cu un evreu. deci existau inca din timpul bibliei casatori mixe. ea a devenit o evreica si unul din urmasi ei a fost regere david. or, dupa traditia evreiasca, din urmasi regelui david va veni masiah.
deci uite un exemplu printre multe altele, ca evrei nu sant o rasa unica, mai curand o amestecatura de rasa.
dupa revolutia franceza, napoleon vroia sa dea evreilor drepturi egale cu ceilanti cetateni francezi.dar o ideie il deranja: oare este posibil sa se considere evrei ca francezi, cand ei, evrei, cred ca posedeaza o alta nationalitate ? . ca sa raspunda la aceasta intrebare , napoleon a convocat un "SANHEDRIN", o asamblare evreiasca de 70 de persoane, caruia napoleon lea pus mai multe intrebari.(SANHEDRIN, ERA CURTEA SUPERIOARA EVREIASCA IN TIMPURILE BIBLICE, LA CARE PARTICIPEAU 70 INTELEPTI BATRANI, DAR DISPARAND DUPA DISTRUGEREA TEMPLULUI. NAPOLEON A ADUNAT 70 DE RABANIM DIN CEI MAI INPORTANTI LA TIMPUL SAU).
uite intrebarile lui napoleon:
--in ochi evreilor, francezi sant socotiti ca frati lor ?
--sant francezi socotiti straini ?
--oare evrei nascuti in franta, recunoscuti ca cetateni francezi, socotesc franta ca tara lor ?
--oare sant evrei obligati sa apere franta in caz de razboi. ?
--oare sant obligati sa se conformeze dupa legile codului civil ?
raspunsul era asa :
--nu exista o natiune evreiasca. exista numai germani, francezi, englezi care sant de religie evreiasca.
--o natiune trebuie sa aibe pamantul lor si guvernul lor. evrei au existat sute de ani fara pamant sau guvern. in acest timp evrei au fost cetateni buni si loyali ori si unde au locuit.
--daca un evreu vorbeste de natiunea evreiasca, nu se refera la notiunea populara in care este utilizata. mai curand se refera la natiunea de responsabilitati mutuale, pentru unul sau altul.o natiune evreiasca se refera la o natiune de ideal, spirit, valoare si istorie comuna, si nu la o locatie geografica.de aia evrei pot sa fie americani si evrei, descriptile se refera la doua lucruri diferite.
noroc ca napoleon nu stia ca rugaciunile evreiesti se termina cu fraza "la anul sa fim in jerusalem", sau fraza "daca uit jerusalemul, sami uit mana dreapta".

POPORUL ALES ! NU! POPORUL CARE A ALES.
se zice ...ce curios este ca dumnezeu a ales pe evrei....si raspunsul evreiesc este ....nu este asa adevarat. evrei lau ales pe dumnezeu.
in MIDRASH, care este o colectie de comentari biblice, scrie ca dumnezeu sa dus la toate natiunile lumi si ia intrebat daca accepta sa primeasca legile sale. fiecare popor a intrebat de detali.cand li sa explicat ca este vorba de legi legate de furt, adulterie, omorari, etc. ei au refuzat legile.numai evrei leau acceptat.ASTA, ZIC RABINI, FACE POPORUL EVREU NU POPORUL ALES, MAI DEGRABA, POPORUL CARE A ALES.

AU EVREI CREDINTA SIMILARA ?

un evreu este naufragiat pe o insula pustie. dupa 20 de ani este salvat. spre mirarea salvatorilor, evreu si-a construit doua sinagoge. de ce ? la una se ducea sa se roage si la a doua nu intra niciodata. din tot deauna erau divergente de pareri despre totul intre evrei, inclusiv credinta religioasa.
ortodoxul crede ca legile au fost date de dumnezeu lui mose, biblia este divina, si toate legile trebuie pastrate in total fara exceptie.
evreul reformist, nu crede ca biblia este divina. si legile pot fi adaptate la viata moderna, adica schimbate.
evreu conservativ se va gasi intre ortodox si reform.
in timp ce ortodox si conservativ adera la legea ca un evreu are o mama evreica, reform accepta ca un evreu e evreu daca are un tata evreu sau o manma.
evrei reconstractionisti, sant interesati de cultura evreiasca.ei cred ca oameni sant divini.
si sant si evrei ateisti. ei vor declara : bunicul a fost ateist, tata a fost ateist, eu sant ateist, SI CU AJUTORUL LUI DUMNEZEU, si copii mei vot fi ateisri.
cine are dreptate ?
doi evrei sant in proces in fata unui rabin. rabinul asculta pe primiul, si zice ca are dreptate. la fel cu al doilea. cineva intreaba : rabai, cum pot amandoi sa aibe dreptate,. si rabinul raspunde...si tu ai dreptate.
judaismul accepta pe toti evrei .un evreu ramane evreu, .indiferent ce greseala sau crima faci, ramai evreu. chiar daca faci o eroare de credinta.
deci un evreu este un evreu fara conditi. .e cineva care accepta religia evreiasca. fie istoric, biologic sau acceptan printr-un act voluntar de convertie. un evreu este cineva care accepta sa faca parte din destinul evreiesc.
YOUR PEOPLE ARE MY PEOPLE, YOUR GOD IS MY GOD ......POPORUL VOSTRU ESTE POPORUL MEU, DUMNEZEUL VOSTRU ESTE DUMNEZEUL MEU.

DECI....
--nu este usor sa desbatem cuvantul "evreu". discutia continua in israel.
--evrei nu sant o rasa, o natiune si nu au fosat alesi, au ales.
--evrei cred in dumnezeu, dar se folosesc de drumuri diferite de a ajunge la el.
--un evreu ramane evreu, indiferent de drumul pe care urmareste.
--cine nu este de acord cu mine, in toate probalitatile ca este evreu !

SCRISA DE CERBU.

30 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Sam Iun 07, 2008 7:27 pm

doi evrei sant in proces in fata unui rabin. rabinul asculta pe primiul, si zice ca are dreptate. la fel cu al doilea. cineva intreaba : rabai, cum pot amandoi sa aibe dreptate,. si rabinul raspunde...si tu ai dreptate.

Aici este o preluare.apare prima data poanta asta la Nastratin Hogea care era musulman.

inainte de toate as dori s aflu de ce semnati Cerbu.intrebarea este justificata pt ca eu am cunoscut un evreu Cerbu care acum este mort.Langa bunicii mei din partea mamei a stat o familie de evrei care se numea Cerbu.O menbra a cestei familii BetY a ramas in romania casatorita cu un roman.fratele ei Lica cerbu a revenit in Romania si s-a recastorit cu o romanca.Acest nume ,,Lica''mi-a parut f ciudat pt un evreu.nu vreau sa va plictisesc cu amanunte despre aceasta familie de evrei dar trebuie sa acceptati numele de cerbu este rarsi ciudat pt un evreu iar sa mai existe si coincidenta ca in america sa mai existe unn evreu cu acest nume este normal sa-mi starneasca coriozitatea!

31 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Sam Iun 07, 2008 7:57 pm

SAVIN

vrajitor
cerbu este fostul meu nume de familie, schimbat dintr-un nume evreiesc, dupa ce garda de fier la-u amenintat pe tata, pe strada, in bucuresti,prin ani 1940, ca il vor bate, pentru ca prin nume stiau ca este evreu.era cu mult inainte de ma-m nascut, deci ma-m nascut de fapt cu acest nume.
azi nu mai port acest nume, avand in schimb un nume complect israelian.singura intrebuintare a acestui nume este astazi sa-mi semnez desteptaciunile sau tampenile mele pe internet.
cerbu de fapt este traducerea in romaneste a numelui evreiesc, venit din idish.
dar culmea este ca numele mamei mele era betty, dar, plecata din romania spre israel,nu sa mai reintors nici macar in vizita, iar acuma, sa-i fie tarana usoara, cum zic romani.o coincidenta interesanta.
cat despre cerbu care tu la-i cunoscut si este mort, uite ca iar dai de un cerbu, viu. ce noroc pe tine.
noi am trait cu numele cerbu in bucuresti.

32 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Sam Iun 07, 2008 8:10 pm

SAVIN

vrajitor
putina istorie.
era clar evreilor, ca in timpul holocostului roman, in timpul existentei garzi de fier, antonescu, etc. un nume evreiesc este o mare problema. odata fiind marcat ca evreu prin nume, tot felul de usi se inchideau, pana si a fi fara capabilitatea de ati castiga painea. deci multi evrei doreau sa-si schimbe numele.
sa putut face asta deabea cand comunismul a fost introduit in romania. si multi si-au schimbat numele .
odata veniti in israel, politica era de a dadea un nume israelian, cat se putea, evreilor veniti de peste tot. era ideia lui ben gurion.
nici un ambasador sau consul israelian, nici un reprezentant oficial israelian, pleca din israel in strainatate, intr-un cadu oficial, fara ca numele vechi, sa nu fie schimbat.
schimbai numele, dar accentul roman ramanea pe viata. deci chiar daca ma prezentam cu numele meo 100% israelian, reactia israelienilor era intodeauna aceasi....roman, ha?
de altfel, curios dar adevarat, in kneset, parlamentul israelian, era greu sa gasesti cineva fara un acent roman, polonez, rus, marocan, iranian, yemenit sau arab.
fostul prezident al israelului avea un acent iranian, peres, prezidentul astazi are un acent specific, lapid care era ministru si a murit saptamana asta, avea un acent greu, si multi alti. si au trecut deja 60 de ani de la crearea statului.

33 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Sam Iun 07, 2008 8:38 pm

Puteti sa-mi explicati de ce Franklin a refuzat sa fie presedintele noului stat evreiesc si sa se intorca in Israel!dar sa nu-mi spuneti ca era agent al Moscovei pt ca placa asta o cunosc!

34 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Sam Iun 07, 2008 8:41 pm

SAVIN

vrajitor
cine era franklin, nu il cunosc de loc.

35 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Sam Iun 07, 2008 8:43 pm

Un mare savant din USA!

36 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Sam Iun 07, 2008 8:45 pm

a in ventat paratrasnetul si a organizat prima Biblioteca in USA.Era evreu nascut in 1906 la Boston

37 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Dum Iun 08, 2008 12:36 am

SAVIN

vrajitor
acum stiu cine este, dar nu am auzit sau citit nici o data ca sa vorbit ca el sa devina presidentul israelului. in ori si ce caz, titlul nu are putere politica.

38 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Dum Iun 08, 2008 1:00 pm

La infiintarea statului Israel fortele care au facut posibila intemeierea acestui stat i-au propus lui Franklin sa fie primul conducator al tanarului stat si acesta a refuzat si mai mult nici nu a vrut sa vina in Israel!Credeam ca stiti amanunte!

39 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Dum Iun 08, 2008 1:42 pm

Azazel

demon
bun MAIMONIDE numai ca se contrazice si in cele treisprezece principii
3.Dumnezeu nu are forma
4.Moise a fost cel mai mare profet si el a vazut chipul domnului
pai ceva fara forma se poate vedea,si de fapt in biblie nu spune ca ia vazut fata lui dumnezeu ci doar o lumina puternica
11.Dumnezeu il rasplateste pe cel bun si il pedepseste pe cel rau
aici o da in bara de tot se pare ca legea pe pamint e chiar invers ,cei rai o duc bine si cei buni nu au noroc,probabil el traia in sfere inalte si nu prea avea de-a face cu viata de zi cu zi
iar chestia cu Mesia a lasat-o in ceata,ca va veni ,pai daca erau profeti trebuia sa spuna cind,asa pot sa spun si eu ca vor veni extraterestri,dar cind...

40 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Dum Iun 08, 2008 1:49 pm

nu te supara dar mai studiaza puti biblia.dureaxza mult ca sa -ti raspund dar fiind vorba despre niste erori prea puerile nu stiu daca merita efortul de a posta cateva zeci de citate pt o ''gluma''

41 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Dum Iun 08, 2008 2:10 pm

Azazel

demon
DORSTOR credema ca am studiat-o si toata e plina de contradictii,care te fac sa crezi ca nu e corenta si nici pe departe inspirata de un spirit superior care ar trebui sa aibe o gindire logica,ci de niste simpli oameni care au incercat si ei sa creeze o istorioara a poporului sau ,evrei

42 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Dum Iun 08, 2008 2:42 pm

Chipul lui dumnezeu nu este una cu fata lui Dumnezeu

10. Și au văzut locul unde stătea Dumnezeul lui Israel; sub picioarele Lui era ceva, ce semăna cu un lucru de safir, curat și limpede ca seninul cerului.
11. Dar El n-a întins mâna Sa împotriva aleșilor lui Israel, iar ei au văzut pe Dumnezeu, apoi au mâncat și au băut. (iesirea 24)

daca iti spun ceva de ce nu ma crezi?nu ai citit biblia cu atentie!

43 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Dum Iun 08, 2008 5:29 pm

Azazel

demon
HAI SA VEDEM CE SPUNE MOISE
18.Si Moise a zis arata-mi slava ta
20.Apoi a adaugat Fata Mea insa nu vei putea s-o vezi ,CA NU POATE VEDEA OMUL FATA MEA SI SA TRAIASCA-iesirea cap 33
Exact ce ti-am spus deci in acelasi text se contrazice cel care a scris cartea,deci nu e coerent deloc,drept dovada ca cei care au scris-o uitau de la mina pina la gura
hai sa-ti mai dau exemple din acelasi capitol din iesirea cap 21
Iar de va fi alta vatamare ,atunci sa plateasca suflet pentru suflet,ochi pentru ochi,dinte pentru dinte...
tot in iesirea cap precedent 21 e scris
13.SA NU UCIZI
Deci contradictie flagrantra sau aveau ceva probleme psihice personajul sau personajele care au scris aceasta carte
CE FACE MOISE cand se intoarce de pe munte si vede ca ei se inchinau la vitelul din aur omaora 3000 de oameni impreuna cu cei care ii ramin fideli vezi cap 31 din aceeasi carte iesirea
SA RECAPITULAM ACELASI MOISE CARE VINE CU LEGILE LUI DUMNEZEU SI SPUNE SA NU UCIZI OMOARA 3000 DE OAMENI PENTRU CA S-AU INCHINAT LA VITEL NU E NORMAL ASA CEVA INDIFERENT CE-MI SPUI TU DORSTOR SI DACA VREI CONTINUAM,SI PE MASURA CE CONTINUAM O SA-TI DAI SEAMA CA BIBLIA E O GRESEALA SI DEVI ATEU ASTA E PROBLEMA EI,SE OMOARA OAMENI LA GREU IN NUMELE LU DUMNEZEU ,EL CARE SPUNE SA NU UCIZI

44 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Dum Iun 08, 2008 5:55 pm

Azazel

demon
Cum ar fi sa omori in ziua de astazi 3000 de oameni pentru ca nu cred in dumnezeu si cred in buda,sau eu stiu in alah,cine esti tu sa ai dreptul asta chiar in numele lui dumnezeu ,de ce nu ii omoara el,de ce s-a intinat Moise cu singele lor,el era mai smecher,dar a simtit ca pierde controlul asupra gloatei de fraieri si a pus ordine prin violenta maxima ,CUM VA FI LA JUDECATA DE APOI POTI SA-MI SPUI II VA IERTA DUMNEZEU SUFLETUL PACATOS 3000 DE OAMENI SA-I AI PE CONSTIINTA,PENTRU CA NU AU CREZUT CE AI VRUT TU ,S-AR PUTEA SA ZACA IN IAD ,ASA AR FI NORMAL,DAR DE FAPT NU E NICI O JUDECATA,ASTIA TOT POVESTI DE FRAIERIT OAMENI SUNT,CU JUDECATA SI IADUL SI RAIUL,ISI BAT JOC DE NOI NISTE SMECHERI CA MOISE

45 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Dum Iun 08, 2008 6:49 pm

Iar vorbesti in dodii!.si nu pe un forum poti sa te vindeci de negandire ca sa nu zic mai rau.Pe mine nu ma deranjeaza ateismul ci parada de ateism care miroase a ...Tu visezi ca eu sa devin ateu.In primul rand nu sunt tampit!La cate stiu eu as fi tampit sa fiu ateu. sa pricepi ceva in textul citat de Tine moise il ispiteste pe Dumnezeu.si Dumnezeu spune ca omul nu poate vedea fata Sa.e normal omul prin puterile sale nu poate vedea Fata lui Dumnezeu.Moise nu spune ajuta-ma sa vad fata Ta pur si simplu pretinde!si Dumnezeu refuza sa faca pogoramant!
ce ti-am posta eu se refera la dispozitia lui Dumnezeu si la faptul ca Dumnezeu a voit sa se arate lor si ca le-a cerut sa faca un Legamant si era solemnitatea incheierii acelui legamat
Dumnezeu poate face ce doreste!Daca Dumnezeu vrea sa se arate omului nu se intampla nimic dar daca omul pretinde(obraznicie)sa vada pe Dumnezeu va muri!Ce vrei mai mult de atat.Este atat de logic incat si un copil daca i se explca cu rabdare intelege!
despre acei evrei aveau viata zalogita adica viata nu mai era a lor dupa ce le fusese salvata la Marea Rosie!Pt asta trebuiau sa respecte legea lui Dumnezeu sau sa piara.Moise era unealta lui Dumnezeu!Iar pana la Iisus Hristos toti oamenii dupa moarte mergeau in iad.dar nu vrei pe acest forum sa predau religie!?eu aici doar discut cu oameni care stiu cate ceva!daca vrei sa discutam ceva o sa gasesc o modalitate fara a consuma mult spatiu dintr-un forum strain unde suntem oaspeti!

46 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Lun Iun 09, 2008 6:45 am

Azazel

demon
DA interesant mod de a percepe biblia ai,dar vezi noi marea majoritate cei saraci cu duhul nu intelegem de ce a omorit atitia oameni moise,pentru ca nu au crezut,eu unul nu il vreau pe acest dumnezeu prezentat de moise,chiar daca imi spui tu ca nu prea gindesc,sa cred intr-un dumnezeu crud care oamoara oameni,nu ma poate forta nimeni ,nici el macar

47 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Lun Iun 09, 2008 6:53 am

Azazel

demon
Hai sa te intreb altfel ca sa intelegi ,daca tie ti-ar spune dumnezeu sa omori 3000 de oameni ai executa porunca,pentru ca nu cred in el,probabil ca da

48 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Lun Iun 09, 2008 1:45 pm

SAVIN

vrajitor
exista intodeauna instante superioare, care decid fara a explica instantelor mai joase de ce, ca nu ar intelege.
de exemplu, intr-un stat modern avem ministru aparari, primul ministru, cabinetul, parlamentu, servicile secrete militare si civile, seful de stat major, generali sefi de diviziuni diverse, coloneli, si insfarsit pe ilie, soldatul.
nu este posibil sa i se explice lui ilie cea ce stie toate instantele superioare, plus gandirea, planificare si planurile secrete lui ilie? si chiar daca sa-r pierde timpul sa i se explice,plus inca sute de mii de alti ilie, daca intelegand prost refuza sa-si serveasca tara, ce faci?
de acea exista instante care ia hotarari si ordona actiune fara discuti.
nu noi putem sa-l judecam pe dumnezeu, daca exista, ca santem prea reduiti in capapibilitatile noastre de a intelege o stragema buna de secole.
dar problema ta pare sa fie raspunsul care il cauti, dar nu pui intrebarea intr-o forma clara si anume :este sau nu dumnezeu?cine sau ce este dumnezeu ?ce dovezi exista ca a existat, ca mai exista si ca va exista ?daca exista, se poate sau nu critica spusul si faptul lui dumnezeu ?cum stiu diferenta intre cea ce dumnezeu a spus si facut, si cea oameni au inteles si transmis cea ce a spus si faut ?si in sfarsit cea mai importanta intrebare personala....cum stiu ca eu am toate informatile necesare de a ajunge la o gandire logica finala ? cine ma invatat sa gandesc logic ? este posibil omului sa gandeasca logic, cand "EU" face parte integrala din formula omeneasca a gandiri, un lucru care intodeauna schimba concluzule?
uite numai cateva puncte pentru care poti sa incepi sa transpiri gandindute la ele.

49 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Lun Iun 09, 2008 4:03 pm

Azazel

demon
Da si tu ai dreptate,numai ca eu nu am treaba cu dumnezeu creatorul care desigur exista,si e fantastic,eu am treaba cu cei care l-au prezentat denaturat in biblie,si si-au batut joc de oameni de-a lungul secolelor,i-au mintit cu nemurirea sufletului si judecata de apoi ,si ei omorau oameni in numele lui dumnezeu,si faceau si fac nedreptati,tot in numele lui,eu cu ei am treba nu cu dumnezeu ,probabil nu m-ai inteles

50 Re: Marturisirea de credinta alui Moise Maimonide la data de Lun Iun 09, 2008 7:30 pm

SAVIN

vrajitor
de unde sti tu, ce dovezi ai, ce documentatie, care ar explica ideia ta, ca biblia reprezinta neadevaruri inventate ?
cand incerti sa ataci originalitatea bibliei, este obligatoriu nu sa te arunci cu pareri prsonale, dar cu adevarate dovezi.
si de ce tu esti cel care le vede, si nimeni alcineva ?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum