Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 0 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 0 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Al 3-lea ochi (ajna)

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

26 Re: Al 3-lea ochi (ajna) la data de Mar Iun 17, 2008 5:23 pm

Heruer

inger
Ecstasy a scris:Pai stai bre cum vine asta .. "opinia mea este sa nu incerci, nu cum sa incerci" ... pana la urma ramanem doar cu teoria... si practica? La ce folos sa citim ceva despre practica si sa nu punem in practica.. e absurd stuart Cand ne dam seama ca suntem sau nu pregatiti?
Cred ca trebuie sa citesti ceva mai mult decat carti despre "cum sa faci" ca sa "ajungi mare si tare". Citeste carti care iti prezinta ce inseamna evolutie spirituala, cum se obtine ea, ce consecinte au excesele de orice fel si ce inseamna excese si cand vei fi pregatit sa "practici" vei sti ca esti pregatit ... sau ... inceaca ce vrei, practica atunci cand vrei, dar cel putin nu uita nici o clipa ca de la legea cauzei si efectului nu se poate sustrage nimeni (nici chiar Dumnezeu).

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Al 3-lea ochi (ajna) la data de Mar Iun 17, 2008 7:39 pm

daca ai un tel fa practica nu teorie daca nu ai nici un tel nu fa nici practica nici teorie.Viata adevarata insemna traire nu lectura!

28 Re: Al 3-lea ochi (ajna) la data de Mar Iun 17, 2008 7:45 pm

Baghera eu nu sunt actor.Dar sunt nista personaje care explica actorilor cum ar face ei daca ar fi in stare sa fie actori!

29 Re: Al 3-lea ochi (ajna) la data de Mar Iul 01, 2008 12:52 pm

Andi_

muritor de rand
Dorstor a scris:daca ai un tel fa practica nu teorie daca nu ai nici un tel nu fa nici practica nici teorie.Viata adevarata insemna traire nu lectura!

Poate sunt oamenii care doresc sa citeasca si altceva decat niste prostioare de la tv sau din ziare....pt asta sunt cartile....ca sa invatam din ele.....practica fara teorie....nu prea isi are sensul.......si invers e valabil...

30 Re: Al 3-lea ochi (ajna) la data de Lun Iul 28, 2008 8:34 pm

Alex

djin
...daca undeva ceva apare, atunci undeva ceva dispare... asa ca fiti atenti la ce riscuri mergeti

Vezi profilul utilizatorului http://paranoictimes.blogspot.com/

31 Re: Al 3-lea ochi (ajna) la data de Mar Aug 05, 2008 6:06 pm

Ignorantul

vrajitor
"Al treilea ochi" sunt de fapt ochii sufletului.Ori de cate ori doresc cu ochii inchisi vad intr-adevar imagini dorite dar numai cele care imi sunt permise.Este posibil ca ceea ce vad si vad in culori sa fie chiar reale ...deocamdata nu stiu ce sa spun.Totusi daca ne-am putea concentra mai mult poate am stii exact de unde sunt imaginile inclusiv cine sunt persoanele precum si daca sunt evenimente trecute,prezente sau viitoare.Sufletul are ochi sa vada?

32 Re: Al 3-lea ochi (ajna) la data de Joi Aug 07, 2008 6:48 am

Cris

inger
Nu stiu daca sufletul are ochi sa vada,depinde de suflet.
Spiritul insa are ,in caz ca este constientizat .
Al 3-lea ochi nu este imaginatie si nici " viziune" .

33 Re: Al 3-lea ochi (ajna) la data de Joi Aug 14, 2008 10:18 pm

Bla_1

moderator
energia vitala "curge" de jos in sus, pe sira spinarii - orice blocaj al acestei energii (prana) duce la stari nedorite... vezi Kundalini.

adica:
1. devii intelept (Sahasrara) crazy
2. obtii clarviziunea (Ajna) shades
3. inveti comunicarea (Vishuddha) wife beater
4. iubesti cu toata inima (Anahata) huglove
5. simti totul cu plexul solar (Manipura) zambaret
6. echilibrezi emotiile primare (Swadhistana) Boobies
7. controlezi instinctele primare(Muladhara) horse

Cat timp chakra Mulahadra nu este deschisa, prana nu are unde sa se blocheze insa Ajna nu se deshchide fara Sahasrara. Cel care este clarvazator este deja intelept...
ca deh... cine credeti ca ar castiga la 6/49...

(de prin carti adunate) Idea

34 Re: Al 3-lea ochi (ajna) la data de Lun Sept 08, 2008 4:33 pm

Bagherra a scris:Stai un pic,Heruer...ca daca inchid ochii,nu vad ci imi imaginez un
Clarviziunea am inteles ca presupune imagini...ca un film.Ca si cum ai visa cu ochii deschisi.Are cineva asa ceva? crazy
eu am trait niste situatii in ultimele luni in care parca eram in alta realitate fata de restul lumii. o sa vad pe viitor daca acele situatii erau niste premonitii sau niste amintiri din vieti anterioare... sau poate doar niste amarate de deja-vu-uri

35 Re: Al 3-lea ochi (ajna) la data de Lun Sept 08, 2008 4:58 pm

cat despre deschidere si inchidere... mie mi s-a deschis brusc, in stare de trezire si mi-a fost foarte greu sa asimilez fluxul de informatii. prima oara am avut un "atac de panica" care m-a afectat energetic vreo 2 saptamani, apoi pentru aproape o saptamana, pe la inc lui ianuarie, ma simteam de parca eram legata cu un cordon din cap catre restul "lumii" si primeam energie pe acolo, pentru ca nu am mancat mai nimic si am slabit vreo 4 kg. in schimb aveam tot felul de perceptii ciudate si simteam ca sunt legata mai mult de o persoana. parca il si vedeam in pozitie de lotus Very Happy... in fine, din cauza faptului ca perceptiile cresteau, prezentul, trecutul si viitorul parca nu mai erau definite, dorintele mele erau linii de destin si "simteam" (foarte nasol) finalitatea multora dintre ele... cu timpul am "detasat" o entitate cu care vorbeam si ma simteam mult mai sigura. de foarte multe ori imi zicea ce sa fac, mai ales atunci cand simteam ca nu mai am putere sa-mi infrunt viata. cand prindeam putina energie ii spuneam sa taca si n-o mai auzeam. poate are mai multa legatura cu ghizii spirituali, dar si aia se percep tot prin ochiul al treilea.

as mai avea f multe de comentat, dar... as strica topicurile pentru ca informatiile se leaga intre ele pana devin un tot unitar si percepi lumea asta materiala, inclusiv intalnirile cu ceilalti, de undeva de deasupra

36 Re: Al 3-lea ochi (ajna) la data de Lun Sept 08, 2008 5:07 pm

Alice Bailey

vrajitor
Ai practicat yoga intr-un grup organizat ori ceva tehnici singura?
Ar fi interesant sa ne marturisesti din experientele tale... Eventual, putem deschide un topic in acest sens sau, poate, ar fi interesant sa se creze niste blog-uri aici ... kisses1

37 Re: Al 3-lea ochi (ajna) la data de Lun Sept 08, 2008 9:11 pm

Bla_1

moderator
Stefania a scris:...as mai avea f multe de comentat, dar... as strica topicurile pentru ca informatiile se leaga intre ele pana devin un tot unitar si percepi lumea asta materiala, inclusiv intalnirile cu ceilalti, de undeva de deasupra
povesteste mai departe... ce anume practici? in ce imprejurari s- produs deschiderea (brusc e foarte vag)?
gratulation

38 Re: Al 3-lea ochi (ajna) la data de Mar Sept 09, 2008 9:42 am

eu n-am facut niciun curs de yoga sau de trezire spirituala, dar am citit o carte ( in oct anul trecut)... si apoi alta... si tot asa adunam elemente lipsa din gandirea mea... parca eram obsedata de cunoastere...si ma trezeam cu diverse cuvinte care imi rasunau in cap si cand cautam ce inseamna ramaneam uimita... spre ex: experiente psihedelice...

dupa ce am facut niste initieri de reiki, ianuarie-martie (I, II, III si inforeiki I) am inceput sa am mai multa incredere in gandurile si perceptiile mele si chiar daca prietenii si parintii imi spuneau ca "a fost o coincidenta" eu nu mai cred de mult in ele... unele chestii sunt mult prea cusute cu ata alba ca sa fie coincidente. dupa ce am citit niste chestii despre inforenergetica si radiestezie am realizat ca sunt capabila de mai multe lucruri... dar daca n-am companioni ma pierd si "cobor"... si ma trezest brusc la realitatea asta materiala si plictisitoare.

matusa mea (sora tatalui) este tratata cu niste medicamente de schizo-paranoica... de vreo 20 de ani... si anul trecut nu a mai gasit medicamentele si le-a intrerupt... era sa se bata cu bunica, ca zicea ca o persecuta si nu o asculta niciodata etc si a venit salvarea si a luat-o de acasa si a internat-o... intr-o zi le-am studiat cu atentie, si saraca matusa avea dreptate, bunica o ignora complet! doar pt ca era mult mai calma... ca deh, nu-si mai permitea sa faca scandal...

pr mine m-au dus parintii in august la un "psihoterapeut" pentru ca nu voiau / puteau sa mai inteleaga modul meu de gandire... e, acesta s-a dovedit a fi psihiatru si m-am suparat foarte tare si mi-am pierdut toata increderea in ei, pentru ca habar nu aveau unde ma duc si aveau mai multa incredere intr-un strain decat in propriul copil. mi-a prescris medicamente dupa o juma de ora de privit tablouri (desi i-am spus ca datorita masterului stiu f bine ce efecte au formele si culorile) si nu mi-a spus pt ce se dau si mi-a recomandat nici sa nu caut... am luat doua saptamani si m-au transformat intr-o semileguma... dormeam tot timpul si mi se distrusese masa musculara de nici nu ma mai puteam tine in picioare... plus alte deraglari hormonale... pana cand am pus piciorul in prag si am zis ca nu se mai poate asa! si de aproape 2 saptamani ma simt iar stapana pe mine.

cand au aflat ai mei ca nu le mai iau au facut crize, de parca ar fi vazut brusc pe dracul Very Happy daca tot se duc la biserica, sa fie frate mai intelegatori... nu inteleg ABSOLUT NIMIC! eu ii zic maicamii in fiecare zi sa faca yoga... ca sunt diverse entitati care abia asteapta sa-si gaseasca loc in mintea ei... si am renuntat ca n-am cu cine... o ignor si gata.

cateodata ma simt de parca ma lupt intre taramul asta si celalalt... parca ma vor din partea cealalta (poate bunicul...)... si ma lupt sa-mi mentin echilibrul si sa ma comport cat mai normal si fara sa trezesc suspiciuni... dar oricum, sunt muuuult mai tacuta si mai rezervata...

39 Re: Al 3-lea ochi (ajna) la data de Mar Sept 09, 2008 10:01 am

Bla_1 a scris:
ca deh... cine credeti ca ar castiga la 6/49...
(de prin carti adunate) Idea

oricat de clarvazator ai fii, daca nu e e destinul tau sa castigi degeaba... ultima oara cand am "perceput" sa joc, stiam ca vor fi doi castigatori, si asa a si fost, dar altii Very Happy

40 Re: Al 3-lea ochi (ajna) la data de Mar Sept 09, 2008 10:09 am

Heruer a scris:
Dorstor a scris:Al treilea ochi se refera la functionarea glandei pineale si a conexiunilor nervoase si endocrine ale acesteia!
D.p.d.v. stiintific. Ce te faci insa cu corespondenta subtila a glandei pineale (Ajna chakra) ? Sau nu este dovedita destul de stiintific pentru a fi luata in serios ?

sau cu legatura dintre emisfera stanga si emisfera dreapta?
eu cateodata traiesc ceva, derulez mental, traiesc din nou etc pana inteleg perceptia si mesajul:ce trebuie sa fac ca sa fie toate bine pt toti.

41 Re: Al 3-lea ochi (ajna) la data de Mar Sept 09, 2008 10:24 am

nu stiu daca tine tot de asta... de cand ma stiu aveam probleme cu concentrarea... istoria nu am putut sa o suport niciodata... cu toate astea am ajuns sa fiu ghid turistic. ultima oara cand am vrut sa invat ceva, nu ma atragea deloc subiectul, mi-am luat si o foaie si un pix. pe masura ce citeam, imi notam si gandurile (care bineinteles ca nu aveau nicio legatura cu textul). la sfarsit am reusit sa retin textul si sa scot o revelatie numai buna de scris pe blog.

si de atunci numai asa fac... orice as citi... mai ales Harry Potter blum

42 pineala la data de Mar Sept 09, 2008 11:05 am

Dorstor a scris:s-a reusit ca unii orbi sa vada cu degetele antrenand glanda pineala.Dar acesta glanda a fost redusa la pasitate de omul modern.In copilarie este mare si apoi regreseaza.glanda pineal ajuta la descopunerea triptofanului in melatoninacu ajutorul epifizei.Daca stam mult timp in intuneric gl.pineala produce tot mai mult melatonina si cand se ajunge la concentratii de circa 20mgla suta corpul produce pinolina care este un supercoductor.in acel moment triptofanul produce dimetilirikamina si acesta pune in functie centrii psihici si o mare acuitate de perceptie prin tegumente si ca atare o vedre extraoculara.Dar dimetilirikamina da si atare de iubire generala!

Ai dreptate, epifiza concentreaza mult fier si astfel realizeaza efectul de antena .
Poate mai discutam pe e-mail / mesagerie .
Cu stima deosebita .

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum