Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Este Biblia inspirata de Dumnezeu? Cum demonstram aceasta?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Este Biblia inspirata de Dumnezeu? Cum demonstram aceasta? la data de Lun Iun 02, 2008 10:42 am

Alice Bailey

vrajitor
Eu cred ca inainte de a comenta ceva, este esential sa demonstram ca acel ceva merita atentia cuvenita.

De unde stim noi ca Biblia nu este o carte pentru oameni, scrisa de oameni? Daca nu reusim sa demonstram ca este de inspiratie divina, nimeni nu va acorda nici o atentie spuselor noastre, nu credeti?

Si, pentru aceasta, trebuie sa ne bazam pe demonstratii logice, sustinute de dovezi, de practica, si nu pe ceea ce noi sau altul a "simtit" ca ar fi adevar si sa impunem si altora(orbeste) crezul nostru!

O alta greseala este de a demonstra adevarul biblic prin ceea ce spunea Biblia despre ea insasi... Si eu sau altul poate spune despre el insusi ceva, dar asta nu inseamna ca este si adevarat.

Noul Testament este compus ce biserica crestina, fiind in continua adaugare, modificare etc. S-au ales cateva epistole, dintre multele existente in vremea respectiva si s-a intocmit un Nou Testament. Dar aceasta este o cu totul alta problema! Macar sa demonstram ca baza, Vechiul Testament, nu se surpa si e in regula.
Cand temelia este subreda, cum dorim sa mai construim cladirea?

Vezi profilul utilizatorului

AdiM

muritor de rand
Bisericile care au Biblia la baza sunt cele care sustin ca Biblia e inspirata de Dumnezeu.
E dreptul si datoria lor sa spuna asta, in fond pe asta se bazeaza doctrina si existenta lor in ochii oamenilor care au nevoie de o carte sacra pentru a-si trai viata dupa principii sacre.
Pe de alta parte, daca Dumnezeu e creatorul tuturor lucrurilor, atunci orice lucru este creat si/sau inspirat de Dumnezeu.

HaymHerman

vrajitor
Bisericile au biblia ca baza tocmai ca sa poata sa si desfasoare activitateainafara Bibliei

Biserica Ortodoxă de exemplu în practică are la bază canoanele iar preoții ortodocși se feresc să încurajeze studiul teologiei la enoriași.
În teologie sunt foarte multe elucubrații interpretabile subiectiv iar scopul teologiei în practică este doar intimidarea lumii pentru ca prin asta preoții să câștige mai mult respect.

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

Azazel

demon
REMUSSATALA ,EU AS COMPLECTA CA DE FAPT BISERICA VREA SA CISTIGE TOT MAI MULTI BANI,STI CINE ESTE CEA MAI BOGATA ENTITATE DUPA STATUL ROMIN,BISERICA ORTODOXA
SA NU MAI VORBESC DE BOGATIA BISERICII CATOLICE,SI DE AVEREA VATICANULUI,PAI CUM SE IMPACA
DUMNEZEIREA CU ATITA AVERE,CA ISUS ZICEA CA UNUI BOTATAS II VA FI TARE GREU SA AJUNGA IN IMPARATIA CERULUI,CAM NASOL PENTRU FETELE BISERICESTI,NU?

inspiratia biblica s-a dat prin vedenii direct de la dumnezeu si nu prin deductii logice ... deci cei care au scris-o au avut dovada clara ca este de inspiratie divina , caci Insusi Dumnezeu li se arata lor si le descoperea un lucru sau altul ... deci asta este demonstratia ca biblia eset de inspiratie divina ... iar bogatia nu este un pacat in sine ci numai reaua intrebuintare a ei ... de aceea bogatia bisericii nu este condamnabila atata timp cat este folosita la bine ...

Heruer

inger
Evident ca biblia este scrisa de oameni (altfel oamenii nu ar intelege nimic din ceea ce este scris in ea si probabil nici nu ar realiza ca este scris ceva) si evident ca este scrisa pentru oameni, din moment ce face referire, ca destinatie a continutului ei, la oameni.
Cine/cand/cum/de ce/cui a inspirat-o, nu cred ca va veni cineva (vreun om) cu "probe" irefutabile.

SAVIN

vrajitor
cum stia bilia cu mii de ani mai devreme,ca stiinta va descoperi cum sa creat universul, si ambele povesti se potrivesc.
cum stia biblia ca circumzitia va fi descoperit de stiinta ca fiind o masura de higiena care poate salva de la sida si de la cancer cervical ?
cum stia biblia cea este bine si ce nu este bine de mancat, reflectat in legile de kashrut?
cum stia biblia ca amestecul genetic este de dorit, ca formeaza oameni sanatosi, frumosi si inteligenti, cum sa intamplat cu cele 12 triburi care aveau 12 mame diferite la sursa ?
cum stia biblia inainte de fapt, ca evrei vor fi imprastiati printre popoare, asa cum sa intamplat in anul 70 ad ?

Heruer

inger
SAVIN a scris:cum stia bilia cu mii de ani mai devreme,ca stiinta va descoperi cum sa creat universul, si ambele povesti se potrivesc.
cum stia biblia ca circumzitia va fi descoperit de stiinta ca fiind o masura de higiena care poate salva de la sida si de la cancer cervical ?
cum stia biblia cea este bine si ce nu este bine de mancat, reflectat in legile de kashrut?
cum stia biblia ca amestecul genetic este de dorit, ca formeaza oameni sanatosi, frumosi si inteligenti, cum sa intamplat cu cele 12 triburi care aveau 12 mame diferite la sursa ?
cum stia biblia inainte de fapt, ca evrei vor fi imprastiati printre popoare, asa cum sa intamplat in anul 70 ad ?
Daca vrei sa fi credibil, da si citatele de rigoare, in care "Biblia stia" ceea ce susti tu ca stia.

SAVIN

vrajitor
biblia a fost scrisa, sa fie intelesa diferit, de diferite generati, in timpul istoriei.
de la inceput, in povestea creieri, exista o descriere despre LUMINA DESPARTINDUSE DE INTUNERIC.
suna o limba creativa, frumoasa, lirica. mii de ani asa a fost vazuta aceast paragraf.
pana cand un om de stiinta, doctorat in fizica, de la universitatea tel aviv, a explicat ca aceasta fraza contine un adevar stiintific.
la inceput totul era topit in totul, intr-o caldura infernala.se numeste PLASMA, in limba stiintifica. nimic nu iesea din plasma la asemenea calduri, inclusiv lumina.
dar cand plasma sa racit, lumina se despartea de intuneric.
oare o fraza frumoasa si fara intentie, intamplator, a devenit un subiect stiintific.
or biblia stia si ne relateaza cea ce ne-a luat mult timp sa intelegem.

Heruer

inger
SAVIN a scris:biblia a fost scrisa, sa fie intelesa diferit, de diferite generati, in timpul istoriei.
de la inceput, in povestea creieri, exista o descriere despre LUMINA DESPARTINDUSE DE INTUNERIC.
suna o limba creativa, frumoasa, lirica. mii de ani asa a fost vazuta aceast paragraf.
pana cand un om de stiinta, doctorat in fizica, de la universitatea tel aviv, a explicat ca aceasta fraza contine un adevar stiintific.
la inceput totul era topit in totul, intr-o caldura infernala.se numeste PLASMA, in limba stiintifica. nimic nu iesea din plasma la asemenea calduri, inclusiv lumina.
dar cand plasma sa racit, lumina se despartea de intuneric.
oare o fraza frumoasa si fara intentie, intamplator, a devenit un subiect stiintific.
or biblia stia si ne relateaza cea ce ne-a luat mult timp sa intelegem.
(bolduirile imi apartin)
Esti strain de fizica si nu este nimic rau in asta, dar rezuma-te numai la instrainare. Daca vrei sa te documentezi, cauta pe google, despre plasma, despre "caldurile" ei, despre lumina si intuneric, despre ce poate tine lumina "in loc", nelasand-o sa plece (este vorba de gravitatie nu de "caldurile" plasmei), etc., etc., dar nu posta decat ceea ce cunosti.

iata ca totusi oamenii care au vazut pe Dumnezeu si au vorbit cu El fata catre fata au dovezi incontestabile care sa demonstreze ca biblia este inspirata de Duhul Sfant ... insisi proorocii sau moise au scris ceea ce au scris in urma unor vedenii sau descoperiri dumnezeiesti ... ei au avut contace directe si au vorbit direct cu Dumnezeu si de aceea biblia este cuvantul lui Dumnezeu adresat noua ... oricine poate verifica aceasta daca se va curati pe sine mai intai si se va ruga cu rugaciunea lui Iisus , caci cei care fac aceasta ajung sa vorbeasca cu Dumnezeu fata catre fata si sa Il vada fata catre fata si sa Il vada asa cum este El : Sfanta Treime , si sa cunoasca de la El daca biblia este sau nu descoperire divina ...

Heruer

inger
Emanuel a scris:iata ca totusi oamenii care au vazut pe Dumnezeu si au vorbit cu El fata catre fata au dovezi incontestabile care sa demonstreze ca biblia este inspirata de Duhul Sfant ... insisi proorocii sau moise au scris ceea ce au scris in urma unor vedenii sau descoperiri dumnezeiesti ... ei au avut contace directe si au vorbit direct cu Dumnezeu si de aceea biblia este cuvantul lui Dumnezeu adresat noua ... oricine poate verifica aceasta daca se va curati pe sine mai intai si se va ruga cu rugaciunea lui Iisus , caci cei care fac aceasta ajung sa vorbeasca cu Dumnezeu fata catre fata si sa Il vada fata catre fata si sa Il vada asa cum este El : Sfanta Treime , si sa cunoasca de la El daca biblia este sau nu descoperire divina ...
Scuze, dar astfel de indoctrinari vecine cu altele ... ma determina sa te intreb : de ce nu ai incheiat postarea cu Amin ?

SAVIN

vrajitor
heruer, ai dreptate in concluzia ta ca nu sant om de stiinta. cea ce am relatat eu a aparut in israel, intr-un articol semnat de un profesor de fizica de la universitatea din tel aviv.
nu am scris in amanunte cea ce a explicat el, dar este vorba de momentele imediate dupa big-bang, cand caldura imensa facea imposibil sa se formeze molecule, neuroni, etc.
el a explicat ca nici lumina, ca o forma de energie, nu era inca separata de aceasta plasma primara.
discutia nu este despre cunostintele mele in domeniu, pacat de timp.
discutia este ca un om de stiinta astazi intelege o fraza care reprenta o realitate inainte cu o gramada de timp, si care este reflectata in biblie.
cea ce dovedeste ca biblia nu este o carte ordinara scrisa ordinar de ori si cine.nimeni nu stie cine a scriso, dar contine informati medicale si stiintifice surprizantoare pentru perioada in care a aparut.

Heruer

inger
SAVIN a scris:heruer, ai dreptate in concluzia ta ca nu sant om de stiinta. cea ce am relatat eu a aparut in israel, intr-un articol semnat de un profesor de fizica de la universitatea din tel aviv.
nu am scris in amanunte cea ce a explicat el, dar este vorba de momentele imediate dupa big-bang, cand caldura imensa facea imposibil sa se formeze molecule, neuroni, etc.
el a explicat ca nici lumina, ca o forma de energie, nu era inca separata de aceasta plasma primara.
discutia nu este despre cunostintele mele in domeniu, pacat de timp.
discutia este ca un om de stiinta astazi intelege o fraza care reprenta o realitate inainte cu o gramada de timp, si care este reflectata in biblie.
cea ce dovedeste ca biblia nu este o carte ordinara scrisa ordinar de ori si cine.nimeni nu stie cine a scriso, dar contine informati medicale si stiintifice surprizantoare pentru perioada in care a aparut.
am inteles ce ai vrut sa comunici si inteleg si acum, dar :
1. nu exista carti ordinare si/sau extraordinare ci doar carti. Impactul lor asupra cititorilor le confera caracterul de ordinar sau extraordinar si tine de gradul de instruire, cultura, etc. ale cititorilor
2. daca vreau sa fiu util, pe forum, este recomandabil sa vehiculez numai informatii cat de cat documentate, care sa nu frizeze ridicolul si reduse la ceea ce stiu si inteleg, in primul rand eu, cel care postez.

SAVIN

vrajitor
heruer, nu sant religios.
si daca auzi ceva nou, nu inseamna ca este gresit.
si daca nu ai auzit de ceva pana acuma, nu inseamna ca nu exista si nu este valabil.
biblia este o carte UNICA. cea ce o face UNICA este continutul sau.
este singura carte, care intr-o forma organizata, lineara istoric vorbind, incepe de la INCEPUTUL universului, INCEPUTUL omeniri, si INCEPUTUL evreilor.
este singura carte in care dumnezeu intra in contact DIRECT cu oameni .
este singura carte unde dumnezeu da INSTRUCTIUNI PRECISE CUM VIATA TREBUIE TRAITA, ca o carte de instructiuni.
este singura carte care si-a gasit cititori si intelegere, dealungul lungei istori.
nu exista o alta carte care a fost mai mult tiparita si tradusa in toate limbile.
este cea mai bine STUDIATA carte din istorie, care a generat BIBLIOTECI INTREGI CU DOCUMENTATIE SI EXPLICATI.
este singura carte care contine CODURI SECRETE, care cere cunostinte de ivrit ca sa le intelegi sau sa le descoperi.
in sfarsit, este singura carte de istorie care acopera o mare perioada antica, despre care exista foarte putina informatie, dar care sa dovedit ca a existat prin arheologie saU situri geografice diverse.
deci, ca sa preiau critica ta, critica cand sti ce critici, si adauga daca sti, ca sa adaugi este pozitiv, sa critici nu ajuta prea mult la nimeni.
BIBLIA ESTE O CARTE SPECIALA SI NU SE POATE COMPARA CU NIMIC ALCEVA. VORBESC BINE INTELES DE VECHIUL TESTAMENT.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum