Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Importanta curateniei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Importanta curateniei la data de Mar Iun 03, 2008 6:26 pm

Diana

inger
Nu s-au spălat de 16 ani!

Anatoli și Larisa Șakhov s‑au întîlnit în urmă cu 21 de ani. El avea 52 de ani.Ea avea doar 19 ani și era studentă la Facultatea de Muzică. Cei doi au avut un lucru în comun, și anume pasiunea pentru obiectele zburătoare neidentificate. În prezent, cei doi sînt încă împreună, locuind în Makeevka, în apropierea orașului Donețk din Ucraina.

Nu s‑au mai spălat de 16 ani! Nu‑și spală niciodată hainele, purtînd aceleași piese vestimentare timp de un an, pînă cînd acestea devin umede. În urmă cu 10 ani, după construirea pieței din vecinătate, țeava de apă care le alimenta locuința s‑a spart, dar au decis să nu roage pe nimeni să o repare. În consecință, au început să colecteze apă de ploaie pentru a o folosi la gătit și pentru a o bea. Soții Șakhov declară că apa obținută în acest mod le este suficientă, deoarece sînt foarte cumpătați: mănîncă și beau o dată pe zi sau chiar o dată la cîteva zile.

Cel mai surprinzător lucru este că, deși au trăit într‑un mediu lipsit de apă curentă și, implicit, de igienă, nu au avut niciodată nevoie de medicamente sau de asistență medicală.

Cînd au fost întrebați dacă le place modul în care miros, cei doi au răspuns că nu le place mirosul de șampon sau deodorant și consideră că acestea din urmă sînt mult mai dăunătoare sănătății decît să stea nespălați ani întregi.

În plus, bărbatul nu s‑a mai bărbierit de acum 16 ani, barba lui avînd acum aproape doi metri lungime. Este dificil de spus ceva despre lungimea părului celor doi, care a devenit un adevărat covor.

Cei doi spun că le place modul în care trăiesc și nu s‑ar putea acomoda altor condiții de viață...

http://www.evenimentul.ro/articol/nu-s-au-spalat-de-16-ani.html

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Importanta curateniei la data de Sam Iun 07, 2008 7:36 pm

Păi dacă lor le place acest mod de viață poate că este mai bine să nu se spele atunci.
Animalele de exemplu nu au săpunuri și șampoane iar noi nu ne deosebim de animale decât prin posibiliatea superioară de a mânui obiecte și uneori prin inteligență care câteodată ne mai ajută să comunicăm mai bine între noi.
Dacă ceva, orice, îi poate face fericiți pe oameni iar acel lucru nu influențează în sens negativ existența pe termen scurt, mediu și lung atunci din spre partea mea chiar e OK.
E adevărat însă că alții au obiceiuri diferite și deci o cultură diferită iar oamenii de culturi diferite rare ori pot trăi fericiți împreună. Dar atâta timp cât nu sunt astfel de probleme de natură culturală este OK. Atâta tot că oamenii se mai etichetează între ei cu tot ce pot găsi mai rușinos. Însă și rușinea asta în principiu nu înseamnă nimic altceva decât a fi socotit ca fiind pe ultimul loc într-o întrecere. Cam ăsta e sentimentul de rușine ca definiție de principiu. Dar ar trebui totuși zic eu să se mai țină cont și de faptul că poate unora nu le place premiul înterecerii tale cu care tu te lauzi că ești primul. Oare chiar așa toți oamenii care nu participă la întrecerea la care tu ești primul trebuie socotiți ca fiind pe ultimul loc? Fiecare cultură are întrecerile ei și competițiile ei în care cine e pe ultimul loc trebuie să se simtă rușinat. Dar poate altora nu le place premiul acelei întreceri sau competilii și se simt fericiți așa, nu deranjează pe nimeni și sunt bine, sănătoși.

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

3 Re: Importanta curateniei la data de Dum Iun 29, 2008 8:17 pm

Irene05

muritor de rand
in trecut oamenii nu se spalau prea des si totusi erau mai sanatosi ca noi....dar lumea a evoluat.....daca cei 2 vor sa se intoarca la vremurile gen viata in pestera..cu conditii minime de supravietuire e ok pt ei atata timp cat stau departe de ceilalti...pentru ca nu stiu cine i ar accepta in conditiile astea.....cand mirosul a devenit din ce in ce mai fin........

Vezi profilul utilizatorului http://irene05.hi5.com

4 Re: Importanta curateniei la data de Dum Iun 29, 2008 8:53 pm

SPRS

demon
Irene05 a scris:in trecut oamenii nu se spalau prea des si totusi erau mai sanatosi ca noi....dar lumea a evoluat.....daca cei 2 vor sa se intoarca la vremurile gen viata in pestera..cu conditii minime de supravietuire e ok pt ei atata timp cat stau departe de ceilalti...pentru ca nu stiu cine i ar accepta in conditiile astea.....cand mirosul a devenit din ce in ce mai fin........

Tu ai auzit de intarirea sistemului imunitar si de selectia naturala?
Normal ca erau mai rezistenti pt ca in decursul generatiilor s-a dezvoltat un sistem imunitar superior, dar asta s-a facut prin sacrificiul celor care nu au rezistat virusilor.

5 Re: Importanta curateniei la data de Dum Iun 29, 2008 9:09 pm

Puiu.T

inger
mare-i gradina!

6 Re: Importanta curateniei la data de Joi Aug 21, 2008 12:17 pm

XXI

muritor de rand
de unde stii?
asta e iadul...

ps. dupa 16 min.