Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Despre icoane

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

26 Re: Despre icoane la data de Sam Iun 14, 2008 11:01 pm

Anticristul

eliberat
E foarte tirziu dar incerc pe scurt sa raspund.In primul rind sa mi explici tu ce intelegi sau ce ai vrea sa fie mintuirea ?
De ce trebuie sa fii mintuit Dumnezeu spune asa "Daca vei pazi aceste legi vei trai.A trai nu inseamna ca daca ai murit esti mort.Avraam a murit dar in Ivrit nu se spune ca a murit ci a trecut de aici in alta parte .Niftar A fost adaugat .Unde?Aici deja se complica DAR TREBUIE INTII CREZUT CE ESTE SCRIS

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Despre icoane la data de Dum Iun 15, 2008 2:17 am

Emil Condor

vrajitor
Anti a scris:Tu practic nici nu stii ce zici cind zici mintuire.
Si... tot "practic": tu stii ce zici despre ceea ce cred eu despre mântuire? De unde stii ce cred eu?
Mântuirea de păcat este exact explicatia ce încercai tu să dai (acum, nu stiu cât întelegi tu!), adică mântuirea de moarte, ori trecerea de la o viată la alta.
Ai o părere prea bună despre tine!
Hai, să ai pace, omule!

28 Re: Despre icoane la data de Dum Iun 15, 2008 3:51 am

Azazel

demon
Cind spune ca daca vei respecta aceste legi vei trai ,se refera la faptul ca cei care nu in acea perioada cei care nu le respectau erau pur si simplu omoriti cu pietre,si deci daca le incalcau mureau,de exemplu daca o femeie era prinsa in adulter trebuia omorita cu pietre si asta s-a pastrat pina la Isus,care si-a dat seama de cruzimea judecati din vechea lege,si a scos ideea cu judecata de apoi
decei care nu respectau legile mureau pur si simplu,nu traiai in alta parte
in vechiul testament nu prea exista chestia cu mintuirea,asta apare in noul testament,nicaieri nu spune ca cei mintuiti vor trai in rai ,de fapt in vechiul testament nu se prea vorbeste de rai

29 Re: Despre icoane la data de Dum Iun 15, 2008 4:17 am

Emil Condor

vrajitor
Azazel a scris:cei care nu respectau legile mureau pur si simplu,nu traiai in alta parte
in vechiul testament nu prea exista chestia cu mintuirea,asta apare in noul testament,nicaieri nu spune ca cei mintuiti vor trai in rai ,de fapt in vechiul testament nu se prea vorbeste de rai
Daniel 12:01,02 - "În vremea aceea se va scula marele voievod Mihail, ocrotitorul copiilor poporului tău; ... în vremea aceea, poporul tău va fi mântuit, și anume oricine va fi găsit scris în carte. Mulți din cei ce dorm în țărâna pământului se vor scula: unii pentru viața veșnică, și alții pentru ocară și rușine veșnică".

30 Re: Despre icoane la data de Dum Iun 15, 2008 4:25 am

Azazel

demon
Nu stiu daca sti,dar cartea lui daniel este foarte controversata,se pare ca a fost scrisa ,sau daca nu scrisa imbunatatita,dupa moartea lui isus

31 Re: Despre icoane la data de Dum Iun 15, 2008 4:36 am

Emil Condor

vrajitor
Da. Actualmente, mai toate cărtile biblice sunt controversate.
Totusi, înteleg ce spui, Azazel. Totodată stiu că Scripturile au fost "atinse" de unii cu interese diferite decât cele initiale si au apărut modificări nedorite.

32 Re: Despre icoane la data de Dum Iun 15, 2008 5:22 am

Anticristul

eliberat
Iosunt a scris:
Anti a scris:Tu practic nici nu stii ce zici cind zici mintuire.
Si... tot "practic": tu stii ce zici despre ceea ce cred eu despre mântuire? De unde stii ce cred eu?
Mântuirea de păcat este exact explicatia ce încercai tu să dai (acum, nu stiu cât întelegi tu!), adică mântuirea de moarte, ori trecerea de la o viată la alta.
Ai o părere prea bună despre tine!
Hai, să ai pace, omule!
......................................................................................................................................................................................
Eu nu ti am ce parere am eu despre mine .Eu am spus la general ce vorbeste biblia pentru om in general.In biblie nu exista cuvintul rai si nu exista o imparatie in ceruri.Pamintul insusi estein cer.Pamintul a fost dat oamenilor sa l locuiasca ,asa este scris.Cine nu stie sa se bucure de frumusetea pamintului ,nici cerul nu o sa l satisfaca.In toate locurile este scris"Cind va veni el Adica Isus sau indiferent cine"Deci nu este scris "Cind vom pleca noi.Isus va sta cu Avraam cu Isac si Iacob ,aici unde vor fi ei nu in cer.Vezi ca este scris"Pe ascest Isus pe care cerul trebuie sa l primeasca pina la vremile asezari din nou a tuturor lucrurilor.Deci lucrurile se vor aseza din nou aici si atunci si el va veni aici.
Pamintul va deveni ca Gradina Edenului.Deci nu exista un cuvint special pentru Rai.Isus nu a mintuit pe nimeni pina in prezent si nu o va face.Cine traieste cuvintul lui Dumnezeu acela va trai in veci.

33 Re: Despre icoane la data de Dum Iun 15, 2008 5:30 am

Anticristul

eliberat
Azazel a scris:Nu stiu daca sti,dar cartea lui daniel este foarte controversata,se pare ca a fost scrisa ,sau daca nu scrisa imbunatatita,dupa moartea lui isus
..........................................................................................................................................................................
Cartea lui Daniel a fost in Babilon departe de mina crestinilorIar dublura ei a fost trimisa preotilor din Ierusalim.Si era cunoscuta pe vremea lui Alexandru Macedon asa ca nu a putut fi modificata
mai tirziu.Tradusa de crestini gresit ,da ca ea a fost scrisa ,parte in aramit si parte in ivrit ,asta da .Dar originalul este si azi asa cum sa scris atunci.Un exemplu Este un cuvint care la scris Daniel in care o litera in interiorul cuvintului a fost scris mai mare decit celelalte.Si nimeni nu stia de ce?Asa este si azi Inte;\lepti din Babilon stiau ca au trait alaturi de Daniel ,dar traducatori l au tradus cum au vrut fara sa dea o importantaacelei litere.Desi ea avea o mare insemnatate.

34 Re: Despre icoane la data de Dum Iun 15, 2008 10:30 am

eu vad ca voi sunteti gata sa il primiti pe falsul mesia care va veni curand si va promite o imparatie aici pe pamant ... insa este de inteles ca aceasta imparatie a lui Dumnezeu , va veni cu adevarat la a doua venire a Lui Iisus si nu va fi o imparatie pamanteasca ci una cereasca ... caci odata ce firea noastra a oamenilor este pacatoasa si noi toti ne nastem in pacate , o imparatie a iubirii vesnice si desavarsita nu se poate intemeia asa pur si simplu pe pamant , ci numai dupa ce firea noastra va fi ridicata din pacate , cand adica firea omeneasca va fi curatita de pacatul stramosesc ... ori o curatire de pacatul stramosesc nu este posibila fata o inviere a tuturor oamenilor , inviere care desigur se va face la sfarsitul veacurilor ... iar aceasta inviere nu ar fi fost posibila daca nu mai intai ar fi venit Mesia pe pamant ca sa ia asupra Lui pacatele noastre si sa moara pentru ele ... deci imparatia pamanteasca pe care o va instaura antihrist care va veni nu va fi decat una inselatoare caci el nu va ridica nicicum firea omeneasca din pacatul stramosesc ci doar va aduce o oarecare pace intre oameni la inceput pentru a putea sa fie primit ca un om bun ... dupa care se autoproclama pe sine drept dumnezeu si atunci va aduce mania lui Dumnezeu asupra omenirii , iar dupa aceea va veni sfarsitul si invierea ...

35 Re: Despre icoane la data de Dum Iun 15, 2008 2:34 pm

Vechiul testament a fost tradus de evrei in greaca si nu de crestini!

36 Re: Despre icoane la data de Dum Iun 15, 2008 2:42 pm

Azazel

demon
Bine, hai sa vedem unde se mai vorbeste in vechiul testament tespre inviere si judecata de apoi?

37 Re: Despre icoane la data de Dum Iun 15, 2008 5:08 pm

Emil Condor

vrajitor
Azazel a scris:Bine, hai sa vedem unde se mai vorbeste in vechiul testament tespre inviere si judecata de apoi?
Deci, pe lângă Daniel 12:1,2 avem:
Iov 19:29 - "Si să stiti că este o judecată."
Psalmii 9:7 - "Ei s-au dus, dar Domnul împărăteste în veac, si Si-a pregătit scaunul de domnie pentru judecată".
Psalmii 94:15 - "Ci se va face odată judecata după dreptate, si toti cei cu inima curată o vor găsi bună".
Eclesiastul 8:6 - "Căci pentru orice lucru este o vreme si o judecată".
Eclesiastul 11:9 - "Bucură-te, tinere, în tineretea ta, fii cu inima veselă cât esti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta si plăcute ochilor tăi; dar să stii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată".
Eclesiastul 12:14 - "Căci Dumnezeu va aduce orice faptă la judecată, si judecata aceasta se va face cu privire la tot ce este ascuns, fie bine, fie rău."
Isaia 42:1 - "Iată Robul Meu, pe care-L sprijinesc, Alesul Meu, în care Îsi găseste plăcere sufletul Meu. Am pus Duhul Meu peste El; El va vesti neamurilor judecata".
Apocalipsa 17:1 - "Apoi unul din cei sapte îngeri, care tineau cele sapte potire, a venit de a vorbit cu mine, si mi-a zis: "Vino să-ti arăt judecata curvei celei mari, care stă pe ape mari".
Apocalipsa 20:4 - "Și am văzut niste scaune de domnie; si celor ce au sezut pe ele, li s-a dat judecata".

Astea sunt găsite în fugă - mă asteaptă ai mei să mergem la un grătar, afară. Lectură plăcută!

38 Re: Despre icoane la data de Dum Iun 15, 2008 6:27 pm

Azazel

demon
IOV- cap 14-10-Dar cind omul moare ramine nimicit,cind omul isi da sufletul unde mai este el
-12-La fel si omul se culca si nu se mai scoala,si cit vor sta cerurile el nu se mai desteapta si nu se mai trezeste din somnul lui
deci IOV este incoerent si se refera la judecata din timpul vietii lui pentru ca considera ca a fost gresit judecat de dumnezeu si va muri pentru asta,
-3-Si asupra lui privesti si pe mine Tu ma silesti sa vin la judecata cu Tine
-4-Cine ar putea sa scoata ceva curat din cea ce este necurat?Nimeni
deci oricum dupa el orice judecata nu are sens pentru ca omul este necurat in orice pozitie
De Eclesiastu nu mai vorbesc pentru ca este si el foarte nehotarit si ajunge sa spuna in final ca totul este desertaciune si chiar gaseste o multime de nedreptati pe pamint,ambi vorbesc de judecata pe care ar face-o dumnezeu in timpul vietii ,pentru ca una din legile lui moise era ca cei ce gresesc vor muri,deci ei credeau ca cei ce mor devreme se datoreaza lui dumnezeu pentru ca i-a gasit vinovati,de acea si IOV este consternat de cele ce ise intimpla pentru ca se stia un om corect si conform legi lui moise nu trebuia sa moara asa repede,sau sa i se intimple nenorociri
Apocalisa face apogeu noului testament,eu am facut referire la vechiul testament

deci in vechiul testament dumnezeu judeca si pedepseste in timpul vietii nu dupa

39 Re: Despre icoane la data de Dum Iun 15, 2008 6:39 pm

Diana

inger
sau:
"Morții Tăi vor trăi și trupurile lor vor învia! Deșteptați-vă, cântați de bucurie, voi cei ce sălășluiți în pulbere! Căci roua Ta este rouă de lumină și din sânul pământului umbrele vor învia." (Isaia 26,19)

Iezechil 37, 1-14
"1.Fost-a mâna Domnului peste mine și m-a dus Domnul cu Duhul și m-a așezat în mijlocul unui câmp plin de oase omenești,
2.Și m-a purtat împrejurul lor; dar iată oasele acestea erau foarte multe pe fața pământului și uscate de tot.
3.Și mi-a zis Domnul: "Fiul omului, vor învia, oasele acestea?" Iar eu am zis: "Dumnezeule, numai Tu știi aceasta".
4.Domnul însă mi-a zis: "Proorocește asupra oaselor acestora și le spune: Oase uscate, ascultați cuvântul Domnului!"
5.Așa grăiește Domnul Dumnezeu oaselor acestora: Iată Eu voi face să intre în voi duh și veți învia.
6.Voi pune pe voi vine și carne va crește pe voi; vă voi acoperi cu piele, voi face să intre în voi duh și veți învia și veți ști că Eu sunt Domnul".
7.Proorocit-am deci cum mi se poruncise. și când am proorocit, iată s-a făcut un vuiet și o mișcare și oasele au început să se apropie, fiecare os la încheietura sa.
8.Și am privit și eu și iată erau pe ele vine și crescuse carne și pielea le acoperea pe deasupra, iar duh nu era în ele.
9.Atunci mi-a zis Domnul: "Fiul omului, proorocește duhului, proorocește și spune duhului: Așa grăiește Domnul Dumnezeu: Duhule, vino din cele patru vânturi și suflă peste morții aceștia și vor învia!"
10.Deci am proorocit eu, cum mi se poruncise, și a intrat în ei duhul și au, înviat și mulțime multă foarte de oameni s-au ridicat pe picioarele lor.
11.Și mi-a zis iarăși Domnul: "Fiul omului, oasele acestea sunt toată casa lui Israel. Iată ei zic: "S-au uscat oasele noastre și nădejdea noastră a pierit; suntem smulși din rădăcină".
12.De aceea proorocește și le spune: Așa grăiește Domnul Dumnezeu: Iată, Eu voi deschide mormintele voastre și vă voi scoate pe voi, poporul Meu, din mormintele voastre și vă voi duce în țara lui Israel.
13.Astfel veți ști că Eu sunt Domnul, când voi deschide mormintele voastre și vă voi scoate pe voi, poporul Meu, din mormintele voastre.
14.Și voi pune în voi Duhul Meu și veți învia și vă voi așeza în țara voastră și veți ști că Eu, Domnul, am zis aceasta și am făcut", zice Domnul. "

Psalmi 96, 4-6:
"4.Luminat-au fulgerele Lui lumea; văzut-a și s-a cutremurat pământul.
5.Munții ca ceara s-au topit de fața Domnului, de fața Domnului a tot pământul.
6.Vestit-au cerurile dreptatea Lui și au văzut toate popoarele slava Lui."

40 Re: Despre icoane la data de Dum Iun 15, 2008 6:41 pm

Anticristul

eliberat
Emanuel a scris:eu vad ca voi sunteti gata sa il primiti pe falsul mesia care va veni curand si va promite o imparatie aici pe pamant ... insa este de inteles ca aceasta imparatie a lui Dumnezeu , va veni cu adevarat la a doua venire a Lui Iisus si nu va fi o imparatie pamanteasca ci una cereasca ... caci odata ce firea noastra a oamenilor este pacatoasa si noi toti ne nastem in pacate , o imparatie a iubirii vesnice si desavarsita nu se poate intemeia asa pur si simplu pe pamant , ci numai dupa ce firea noastra va fi ridicata din pacate , cand adica firea omeneasca va fi curatita de pacatul stramosesc ... ori o curatire de pacatul stramosesc nu este posibila fata o inviere a tuturor oamenilor , inviere care desigur se va face la sfarsitul veacurilor ... iar aceasta inviere nu ar fi fost posibila daca nu mai intai ar fi venit Mesia pe pamant ca sa ia asupra Lui pacatele noastre si sa moara pentru ele ... deci imparatia pamanteasca pe care o va instaura antihrist care va veni nu va fi decat una inselatoare caci el nu va ridica nicicum firea omeneasca din pacatul stramosesc ci doar va aduce o oarecare pace intre oameni la inceput pentru a putea sa fie primit ca un om bun ... dupa care se autoproclama pe sine drept dumnezeu si atunci va aduce mania lui Dumnezeu asupra omenirii , iar dupa aceea va veni sfarsitul si invierea ...
........................................................................................................................................................................................
Emanu-El,sa stii ca noi nu putem primi un fals masiah,daca nici pe cel care voi credeti ca a fost adevarat nu l-am primit.Vezi ca sita noastra este prea deasa ca sa poata sa se strecoare um masiah fals prin ea.Falsul masiah ar trebui sa fie un fel de Anticrist daca nu ma insel.Deci departe de Israel de a primi vreun Cristos ,adevarat sau fals.Numai crestini ar putea fi inselati de un oarecare Cristos.Pentru ca ei asteapta cea de a 2 a venire a lui Isus .In acest caz poate aparea ceva care sa duca lumea in ratacire ,dar nu pe Israel.
Nu este scris nicaieri ca dupa ce Dumnezeu ii va stringe dintre toate popoarele ,ii va mai lasa in ratacire inca odata.Citeste si verifica cu atentie.Explica mi si mie ,cum va fi imparatia cereasca ?Daca este scris despre Isus ca cerul trebuie sa-l primeasca pe el singur ,doar pina la implinirea tuturor lucrurilor.Atunci El va reveni.Or ca se va intoarce inapoi singur sau insotit de cineva ,nu mai este scris.De ce nu cercetati cu atentie scrierile ,cel putin cele Nou testamentale.Tu crezi ca sar putea ridica un oarecare om politic sau politic-o religios pe fata pamintului fara binecuvintarea sfintului Scaun ,cum se spune?Cine l ar primi si unde s ar instala fara ca oameni sa l cunoasca?Daca ar fi Evreu ,nu ar putea insela crestini.Iar daca va fi din cadrul Biserici ,atunci nu va insela pe Israel ci doar pe falsi crestini.De ce nu sinteti putin logici?

41 Re: Despre icoane la data de Dum Iun 15, 2008 6:59 pm

Azazel

demon
IEZECHIEL se refera la faptul ca ramasita poporului evreu se va reintoarce in tara ,in israel,de fapt i se si traduce viziune ceva mai incolo,daca citesti cu atentie vei vedea
ISAIA se refera la renasterea poporului israel,de fapt mai susu in acelasi capitol tot el scrie
ISAIA 26-14-Morti nu vor mai trai si umbrele lor nu vor invia ,fiindca Tu le-ai pedepsit si le-ai nimicit
si ai sters pina si numele lor,
asta cam asa este nici macar nu se mai cunosc numele celor din trecut dar sa mai reinvie
citeste cu atentie te rog

42 Re: Despre icoane la data de Dum Iun 15, 2008 7:34 pm

Anticristul

eliberat
Azazel a scris:IEZECHIEL se refera la faptul ca ramasita poporului evreu se va reintoarce in tara ,in israel,de fapt i se si traduce viziune ceva mai incolo,daca citesti cu atentie vei vedea
ISAIA se refera la renasterea poporului israel,de fapt mai susu in acelasi capitol tot el scrie
ISAIA 26-14-Morti nu vor mai trai si umbrele lor nu vor invia ,fiindca Tu le-ai pedepsit si le-ai nimicit
si ai sters pina si numele lor,
asta cam asa este nici macar nu se mai cunosc numele celor din trecut dar sa mai reinvie
citeste cu atentie te rog
......................................................................................................................................................................
Citeste tot contextul sa vezi si binecuvintarile .Acolo in vers 14 proorocul se plinge dar vezi vers 19si pina la capat ce face Dumnezeu cu poporul sau.Caci Dumnezeu mustra si pedepseste dar si binecuvinteaza.

43 Re: Despre icoane la data de Mier Iun 18, 2008 4:59 am

uite ca suntem foarte logici , caci antihristul nu va insala pe crestin ci numai pe falsii crestini ... caci el prin intermediul ecumenismului despre care cred ca ati auzit , si care este o inventat de masonerie , deci prin intermediul acestuia religiile lumii se vor uni intr-o singura religie si acea religie va fi a lui antihrist ... iar in cadrul acelei religii vei putea sa iti pastrezi traditia in care te-ai nascut , fie ea iudaica , fie ea crestina , fie ea musulmana sau budista etc , dar cu o singura conditie pe care va trebui sa o indeplineasca toti : sa il accepte pe antihrist ca unic dumnezeu iar pe ceilalti invatatori religiosi ai omenirii ca simpli prooroci ... deci Hristos Iisus Dumnezeu va fi redus in religia lui antihrist la nivel de simplu prooroc .. si iata ca si falsii crestini vor accepta sa intre in aceasta pan - religie mondiala a lui antihrist ... tu ai auzit de noua ordine mondiala care se pregateste ... este aceea despre care iti vorbesc ... dominatia lui antihrist ... insa nu toti il vor accepta pe spurcatul acela , caci adevaratii crestini vor ramane fideli credintei lor ortodoxe fara sa il accepte pe antihrist ... iar evreii la inceput vor fi inselati de falsul mesia si il vor accepta ca adevarat mesia , insa la sfarsit vazand manaia lui Dumnezeu care va veni asupra omenirii isi va da seama ca antihristul nu este mesia ci vrajmas al lui Dumnezeu si se vor intoarce la Iisus Hristos si se vor mantui ...

iar adevaratii crestini nu vor putea sa fie pacaliti de antihrist caci ei stiu ca la a doua venire , Hristos se va arata de la apus pana la rasarit pe norii cerului si va fi vazut de catre toti cei de pe pamant , intr-o slava dumnezeiasca de nedescris , insotit de sfintii ingeri , cum se spune in noul testament ... deci venirea Lui va fi inconfundabila , iar antihristul va aparea numai ca un conducator politic cu puteri magice ... iar la venirea lui Hristos cerul si pamantul vor fi preschimbate si va fi un cer nor si un pamant nou ... deci iata ca venirea lui este inconfundabila , caci daca antihristul va avea puteri magice si va zbura si pe sus cu putere draceasca si va pogora si foc din cer , totusi el nu va putea sa preschimbe cerul si pamantul si sa vine insotit de sfintii ingeri pe norii cerului ...

44 Re: Despre icoane la data de Mier Iun 18, 2008 6:53 am

Azazel

demon
De fapt se pare ca IEZIECHEL a avut dreptate ,ramasita poporului evreu s-a intors si au creat statul Israel,si nu mai sunt dezbinati, cum i se explica de catre inger,ramasita poporului islael va fi readusa din toate colturile lumii,si vor forma un popor,nu morti au inviat si au intemeiat statul in 1946,interesant este daca viziunea se va indeplini pina la sfirsit,

45 Re: Despre icoane la data de Mier Iun 18, 2008 8:08 am

mortii nu vor intemeia nici un stat evreiesc , ci mortii cand vor invia la invierea tuturor se va intemeia imparatia lui Dumnezeu unde Iisus va fi Lumina in rai ... iar in locul ierusalimului actual se va cobora din cer ierusalimul ceresc si va fi aici pe pamant ... caci la cadere s-a luat raiul de pe pamant , dar la a doua inviere se va cobora din nou ...

46 Re: Despre icoane la data de Mier Iun 18, 2008 9:33 am

Azazel

demon
Nu inteleg,exista un IERUSALIM ceresc?
interesant

47 Re: Despre icoane la data de Vin Iun 20, 2008 5:23 pm

da ... ierusalimul ceresc este raiul care s-a ridicat de la caderea lui adam in pacat ... el s-a ridicat in cer , dar la inviere se va pogora inapoi pe pamant pentru vesnicie si nu se va mai lua niciodata de pe pamant ... in el vor sta cei care L-au iubit pe Mantuitorul Iisus si au crezut in El ...

48 Re: Despre icoane la data de Vin Iun 20, 2008 5:43 pm

Vizitato

Vizitator

Poze cu isus Idea

PS: nu inteleg o treaba: De ce intr-o poza are ochii maro si in alta is albastrii + ca in a treia is verzi? affraid

49 Re: Despre icoane la data de Vin Iun 20, 2008 6:32 pm

Azazel

demon
Sa inteleg c ierusalimul ceresc este raiul?
Pai ierusalimul pamintesc unde era localizat,coincidea cu raiul lui adam sau era ierusalim orasul

50 Re: Despre icoane la data de Vin Iun 20, 2008 8:55 pm

se zice ca raiul adica ierusalimul spiritual era cam unde este astazi irakul sau bagdadul , fostul babilon ...

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum