Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Joi Iun 05, 2008 10:50 am

Roman

muritor de rand
CREDETI CA SIONISMUL SAU/SI MASONERIA AU INFLUENTAT ISTORIA? DACA DA CREDETI CA IN BINE SAU IN RAU?

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Joi Iun 05, 2008 1:03 pm

Ce cred eu este ca tu esti pe moment cel mai nepotrivit aci sa discuti despre evrei,zionisti si asa mai departe.
Dece nu mentionezi ca tu faci propaganda legionara. Fac pariu ca habar nu ai de istoria legionarilor.
Evrei nu mai ai in Romania afara de cei care fac afaceri cu voi si va inainteaza situatia financiara a tarii. Tu ai rezolvat toate altele probleme a Romaniei? Sau politica asta vine numai cu scop a ascunde sangele tzigan din vine?Evrei nu ai dar tzigani ai o groaza.Dece sa te agati de evrei?Poate ai dreptate ca dupa cum i-mi amintesc din 1941,Progrom in Bucuresti,grupe -grupe de legionari ,multi dintre ei mai "bronzati", treceau din casa in casa siomorau si jefuiau. Dupa aceste grupuri mergeau satre intregi de tzigani care aveau rolul a complecta jefuirea caselor bietilor evrei. Generalul Antonescu a dat ordin la jandarmi sa patruleze in oras si unde vad legionari sa traga in ei fara preaviz.I s`a spus lui Antonescu, Ion, ma,dar istia sunt copii nostri... Generalul a raspuns, pai nu vedeti ca totii sunt numai tzigani?

Da, Roman.Si tu ai probleme cu evreii? Shatra vine dupa tine?

3 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Joi Iun 05, 2008 1:54 pm

Roman

muritor de rand
In primul rand ca sa purtam o astfel de discutie e nevoie de 2 puncte de vedere diferite. Eu nu am nimic cu evreii, doctrina legionara nu este antisemita(terman oricum gresit) si nici rasista. Legionarii lui horia sima au facut violente fata de evrei(ei erau antisemiti) dar ce fel de legionari erau aia? atunci au intrat in Legiune mii de tineri violenti doar in urma completarii unei adeziuni dupa care primeau pistolul. (si noi ii condamnam pt ce au facut) Adevaratii legionari (ai lui Codreanu) primeau acest rang dupa un stagiu de 5 ani. Eu sunt doar antisionist. Legat de problemele Romaniei nu are rost sa discutam pt ca oricine cu capul pe umeri isi da seama ca orice strain(nu numai evreu)vine sa faca afaceri in Romania pt propriul buzunar, fara a-l interesa de bunastarea oamenilor de aici, pt ca asta e capitalismul, te face sa fii egoist.

4 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Joi Iun 05, 2008 4:21 pm

I-mi pare rau sa constat ca tu habar nu ai de ce-i bun la Romania si ce-i rau.
Daca vine un om de afaceri evreu.Israelian si zionist in Romania si cumpara o fosta fabrica de mobila inchisa deacuma 7 ani, aduce cu banii lui masini noi si incepe sa fabrice mobila pe care exporteaza la IKEIA in Suedia, da de lucru la 450 de muncitori care ani de zile cauta de lucru, Asta-i bine pentru Romania? Si mai aduce Euro din care plateste impozite si electricitate,si apa si impozite municipale si comanda unelte si piese de la alte fabrici din Romania,e bine la Romania? Pe tine te intereseaza numai ca jidanul va castiga.Ca 450 de muncitori pot castiga leafa si totii din prejur, asta nu-ti pasa. Sti tu dece? Pentru ca esti un om pe care il impinge numai ura. Tu nu suferi zionisti. Tu sti ce-i aia?
Du-te la Codreanu si zii ca eu am spus ca toti legionarii care urasc zionisti sunt invitati Duminica sa -i pupe acolo. Banda de defecti.

5 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Joi Iun 05, 2008 6:00 pm

Roman

muritor de rand
Da bine, de exemplu cazul cu fabrica nokia din Germania care s-a mutat la Jucu: ce salariu aveau muncitorii din Germania (1500 de euro) si ce salarii au romanii (200 de euro), e clar de ce s-a mutat fabrica aici nu? noi muncim mai mult ca un neamt pe un salariu de nimic. Sa nu mai vb de politicienii evrei din Romania: Petre Roman (Neulander), Radu Berceanu (Berkovitz), Dan Ilie Morega, Ovidiu Tender etc astia ce au adus bun pentru tara? au adus jaf, jaf, jaf. Cine cumpara teren arabil la pret de nimic din Romania de la taranul nostru naiv si apoi il vinde de zeci de ori mai mult? Cumperi cu 20 de milioane lei vechi si il vinzi cu zeci de mii de euro. Eu stiu ce s-a facut cu comerciantii arabi din israel: au fost fortati sa primeasca o despagubire derizorie si au fost dati afara de catre armata israeliana. Este drept asa? Asa inteleg sionistii sa faca afaceri? Observ ca daca nu mai ai argumente incepi sa devii jignitor si arogant, singur te denigrezi in fata oamenilor cu atitudinea asta. Sa incercam sa vb pe subiect

6 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Joi Iun 05, 2008 6:07 pm

SPRS

demon
Roman si DerBedeu,

Comentariile inafara topicului se fac pe PM.
Considerati acest mesaj ca avertisment.

7 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Joi Iun 05, 2008 7:15 pm

Roman

muritor de rand
Voi fi pe subiect, iata ce spune Roger Garaudy, in cartea ``Afacerea israel-istoria politicii expansioniste a statului israel`` referitor la sionisti: ``Persecutiile si masacrele carora le-au cazut victime evreii de-a lungul regimului nazist, cereau reparatii. Dar asta nu inseamna ca reparatiile trebuie acordate in detrimentul celor care nu au participat la crima.
Statul Israel nu a fost creat de Natiunile Unite, el a fost constituit prin tehnica "faptului implinit", prin violenta Haganah, a Irgunului, si a Grupului Stern.`` Cine erau haganah irgun si stern? grupari paramilitare formate din extremisti sionisti care atacau populatia palestiniana lipsita de aparare pentru a face loc evreilor in nou creat stat israel. Pai nu puteau sa convietuiasca impreuna in pace? Evreii tocmai trecusera prin niste lagare de concentrare dar asta nu i-a impiedicat sa creeze ei lagare cu palestinienii. Actiunea evreilor a generat apoi terorismul palestinian ca reactie de autoaparare, ceea ce a generat uciderea multor evrei civili nevinovati.

8 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Mier Aug 27, 2008 2:50 pm

DEFICITUL FORTEI DE MUNCA DATORAT LACOMIEI PATRONILOR

Un patron castiga cateva mii sau zeci de mii de euro lunar. Daca ar da salarii motivante pentru angajatii sai acestia nu ar mai migra. E adevarat, profitul lor s-ar diminua dar nu si nivelul lor de viata personala. Adica, cu cat mai prost ar trai familia patronului daca in loc de 50 de mii de euro lunar ar castiga numai 30 de mii? Din lacomie insa, nu vor si se uita cum le pleaca oamenii. Si bine le fac! Sau alt calcul: daca un patron are 100 de salariati carora le da cate 10 milioane desi munca lor face 11 milioane ciupind astfel de la fiecare cate 1 milion, inseamna ca, din neplata muncii, patronul obtine 100 de milioane lunar. Va rog sa ma combateti daca gresesc.

9 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Mier Aug 27, 2008 10:04 pm

SPRS

demon
Domnu Cocor,
Care este legatura intre postarea dvs si topicul acesta?

10 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Mier Aug 27, 2008 10:13 pm

Azumix

muritor de rand
Eii,el vrea sa demonstreze ca masoneria e vinovata de ,deficitul de forta de munca datorata de unii patroni cu echerul in frunte(masoni).In opinia lui si nu numai,Masoneria e vinovata pt toate relele...dar e mai usor de spus decat de,demonstrat.Asa ca ramane cu teoria expirata si improbabila.

11 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Joi Aug 28, 2008 4:39 am

To SPRS
Fara suparare imi poti raspunde la intrebare ?
Masoneria are sau nu o componenta economica ?

Precizare : politica lor este axata pe afaceri ( comert, investii, profit ) .

12 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Joi Aug 28, 2008 9:04 am

SPRS

demon
fara suparare.
NU.

13 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Joi Aug 28, 2008 10:47 am

To SPRS
Am cunstinte masoni si ei se ocupa de afaceri la greu .
Unul dintre ei are vreo 7 firme si a primit bani din Israel pentru start-up .
Personal nu ma intereseaza decat politica economica .
Consider ca politicul trebuie sa fie subordonat economicului si nu invers .
Poate gresesc, dar a ne crampona tot timpul de trecut nu cred ca este constructiv .
Nu este in intentia mea de a jignii pe nimeni si ripostez doar cand sunt atacat .
Ce este bun pentru tara mea imi place .
Cetateanul roman nu ar trebui sa fie tratat ca o sluga ci ca un angajat ce isi primeste salariul conform prestatiei .
Indiferent ca patronul este mason, ungur, american, etc acesta isi realizeaza profitul de pe urma angajatilor .
Am auzit si eu ca masonii ar fi contribuit la revolutile din Romania, am mai auzit ca se cearta intre ei, ca in fond sunt si ei oameni ca si noi .
Ideea era ca inainte de a fi mason, el apartine unei natii si asa cum alte natii isi sustin financiar si mediatic tara de unde provin si ai nostri masoni ar avea mult de castigat daca ar proceda la fel .
Apropo de masonerie, imi permit sa fiu obraznic si sa iti mai pun o intrebare : de ce a fost debarcat Alexandru Ioan Cuza de masonerie ?
Asa am auzit, gresesc cu ceva ?
In rest
Sa auzim de bine ca de rau suntem satui .

14 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Joi Aug 28, 2008 11:24 am

Zyraxes

demon
Si sionismul si masoneria sunt doua organizatii de trista amintire.

15 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Joi Aug 28, 2008 8:44 pm

SPRS

demon
Cocorul a scris:To SPRS

de ce a fost debarcat Alexandru Ioan Cuza de masonerie ?
In rest

Parea e ste a mea siu nu reprezinta un punct oficial de vedere.
Cuza a fost debarcat pt ca, in loc sa fie un principe devodat schimbarilor democratice, a devenit un autocrat.

16 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Vin Aug 29, 2008 2:16 am

To SPRS
Zici :
"Cuza a fost debarcat pt ca, in loc sa fie un principe devodat schimbarilor democratice "
Eu zic :
Numai Dumnezeu este perfect .
Alexandru Ioan Cuza a fost unul din mari nostri domnitori patrioti ( vezi unirea )si in privinta schimbarilor democratice actul de la 1864 prin care au fost impropietariti romanii a urmarit creeara unei clase de mijloc, aspect ce a deranjat marea boierime .
De aceea a fost debracat .
Si aici avem motivatia financiara a masoneriei, deci aspectul economic de care vorbeam mai inainte .
Adica logica puterii este BANUL !

Eu cred ca a fost mai mult idealist, decat dictator ( autocrat ) .

17 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Vin Aug 29, 2008 10:09 am

Zyraxes

demon
SPRS a scris:
Cocorul a scris:To SPRS

de ce a fost debarcat Alexandru Ioan Cuza de masonerie ?
In rest

Parea e ste a mea siu nu reprezinta un punct oficial de vedere.
Cuza a fost debarcat pt ca, in loc sa fie un principe devodat schimbarilor democratice, a devenit un autocrat.

Alexandru Ioan Cuza nu a fost mason!

Potrivit istoricului Neagu Djuvara care a recunoscut ca a scris intr-o carte de-a sa ca A.I. Cuza era mason, din cauza faptului ca i-a citat pe altii, insa ulterior a facut cercetari si nu a gasit nicun document care sa ateste ca A.I. Cuza ca ar fi fost mason. Dansul crede ca mai degraba ca nu e adevarat faptul ca se vorbeste despre Cuza ca ar fi fost mason.

18 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Vin Aug 29, 2008 1:52 pm

Mason nemason, a fost un roman adevarat si asta conteaza .
De am mai avea noi un alt Alexandru Ioan Cuza acum ce bine ar fi .

19 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Vin Aug 29, 2008 10:39 pm

SPRS

demon
Zyraxes,

Cuza a fost mason, unul din cele doua mari, motive pt care i-a fost refuzata canonizarea a fost apartenenta sa la fratia masonica, celalalt a fost secularizarea averilor manastiresti, pierdere grea pt averea BOR.

http://www.polemika.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=250&Itemid=1

http://informatia.dntcj.ro/2001Jan23/mate01.html

ii recomand D-lui Djuvara sa cerceteze arhivele Lojei "Steaua Dunarii".

20 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Sam Aug 30, 2008 2:51 pm

Zyraxes

demon
SPRS a scris:Zyraxes,

Cuza a fost mason, unul din cele doua mari, motive pt care i-a fost refuzata canonizarea a fost apartenenta sa la fratia masonica, celalalt a fost secularizarea averilor manastiresti, pierdere grea pt averea BOR.

http://www.polemika.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=250&Itemid=1

http://informatia.dntcj.ro/2001Jan23/mate01.html

ii recomand D-lui Djuvara sa cerceteze arhivele Lojei "Steaua Dunarii".

Daca nu stii documenteaza-te si nu mai veni cu abureli.
Neagu Djuvara a zis ca nu exista niciun act sau altfel de dovada ca A.I. Cuza ar fi fost mason, decat niste zvonuri raspandite de nu se stie cine. Parerea mea e ca zvonurile ar fi putut fi raspandite fie de adversarii politici, fie de masoni ca sa se foloseasca de imaginea lui.

Referitor la secularizarea averilor manastiresti, nu stii in ce a constat actul. Majoritatea averilor manastiresti nu apartineau manastirilor rom^nesti, ci erau apartineau de manastirile din exterior, in cea mai mare parte inchinate celor din Grecia.

Neagu Djuvara despre A.I. Cuza:
întâi de toate a încercat să facă un lucru la care se opunea statul rus (care în general favoriza bisericile din Orient): secularizarea bunurilor mânăstirești. Cu veacurile, domnitorii români, și mulți dintre boieri, credeau că se împacă de-a pururi cu Dumnezeu, înainte de moarte, făcând daruri mari bisericilor de la muntele Athos, de la Locurile Sfinte din Palestina sau de la Sfânta Ecaterina din Egipt, la Muntele Sinai. Și încetul cu încetul s-a ajuns la situația în care o șeptime din pământul arabil al țării, sub formă de moșii ale unor mânăstiri zise „mânăstiri închinate" (Sfântului Munte, de pildă), era dedicată acestor mânăstiri străine care avuseseră cu vremea, din epoca fanariotă, dreptul să trimită un egumen de-al lor la fiecare mânăstire pentru a ține socotelile și a veghea ca, după ce se păstrau cele de folosință traiului călugărilor locului, tot restul, venitul agricol al acestor imense întinderi de pământ, toți banii aceia să plece la Muntele Athos, în Palestina sau în Egipt.

Se încercase o primă dată oprirea aces¬tei „hemoragii", imediat după revoluția de la 1821...dar, după puțini ani, sub presiunea guvernului rus, ai noștri au trebuit să renunțe. Acum însă, sub Alexandru Ioan Cuza, cu Mihail Kogălniceanu ca prim-ministru, se ia această hotărâre în ul¬timele zile ale lui decembrie 1863, profitându-se de faptul că la acel moment, ca urmare a războiului din Crimeea, Rusia nu mai este aceeași mare putere nestăvilită: parla¬mentul votează Legea secularizării bunurilor mânăstirești

Bineînțeles că mânăstirile străine, lovite de această măsură, precum și toți grecii de la Athos și de aiurea, au protestat, au asmuțit pe ruși și toate marile puteri, dar guvernul lui Cuza n-a cedat.

Secularizarea n-a lovit însă numai bunurile mânăstiri¬lor închinate, ci toate bunurile mânăstirești și bisericești din țară

Opinia mea e ca actiunea a avut ca scop stoparea scurgerii banilor din tara si nu a fost indreptata impotriva bisericii.

21 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Sam Aug 30, 2008 3:11 pm

Zyraxes

demon
To SPRS: Ptr mine masoneria este o organizatie conceputa de evrei, anti-nationala, anti-rom^neasca si anti-crestina. Daca sunt unii care au fost prostiti de masoni e treaba lor. Nu ma intereseaza propaganda de 2 bani facuta de masonerie. Ptr mine masonii sunt printre cei mai mari dusmani ai tarii si rom^nismului.

22 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Sam Aug 30, 2008 3:51 pm

SPRS

demon
Zyraxes a scris:

Daca nu stii documenteaza-te si nu mai veni cu abureli.
Neagu Djuvara a zis ca nu exista ......

Neagu Djuvara despre A.I. Cuza:
........

Domnul Djuvara nu este nici singurul istoric roman si nici o autoritate incontestabila.
Ceeace enunta dumnealui este o parere personala nicidecum Adevar Suprem.

Ca dumneata preferi versiunea prezentata de dumnealui este pur si simplu problema dumitale, eu personal am alta opinie.

23 Nu va suparati , este vehiculata ideea ca romanii la data de Sam Aug 30, 2008 6:40 pm

GERULA

vrajitor
care au faurit Romania moderna au fost masoni , chiar daca nu in totalitate, o mare parte dintre ei.
Apoi , de ce sa nu o spunem , multi dintre cei care au fost sau sunt in zilele noastre la butoanele puterii in Romania fac parte din masonerie.Nu am mai citit de mult despre masonerie dar probabil imi voi improspata cunostintele.

24 Re: SIONISMUL SI MASONERIA IN ISTORIE la data de Dum Aug 31, 2008 11:55 am

To Gerula
Pai nu facea-i matale varza masoneria si il desfiintai pe Indigo masonul, pe care il injurai ca la usa cortului pe Realitatea ?
Am pastrat ceva interesant .
Te intereseaza ?
Cati PDL-isti sunt masoni ?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum