Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Întrebări; Controverse; Curiozități... despre istorie...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Eu știu că în Biblie scrie că Israel a plecat prin pustie din Egipt direct la război să cucerească o palmă de pământ în care să locuiască pentru că asta era singura soluție la care se pricepea creatorul universului pentru a putea face rost de o palmă de pământ.
Întrebarea mea ar fi:
Oare au scăpat sau nu Egiptenii cu această ocazie de pericolul invadatorilor dacă Israel nu a cucerit direct Egiptul ci a fost mult mai ușor și mai lejer să plece prin pustie 40 de ani în alte părți necunoscute?
Oare Israel a luptat sau nu cu această ocazie și împotriva unor posibili invadatori ai egiptului ca rărplată pentru că au fost sclaviați acolo și astfel au avut locuri de muncă (așa ca pentru vremea respectivă Smile)?
Eu sincer nu mă prea pricep la istorie și geografie și am nevoie de ajutor pentru ca să pot să înțeleg.
Aș vrea totuși să nu fiu un ignorant dacă nu mă prea pricep și sper să găsesc ajutor aici ca să pot să mai înțeleg și eu câte ceva.

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

Roman

muritor de rand
In istoria oficiala se apune ca evreii au fost sclavi in Egipt in timpul lui Ramses al II-lea si ca erau pusi la construirea piramidelor si a altor munci grele.(Ar trebui sa ceara si egiptenilor despagubiri pt asta) Totusi mai exista din fericire si scapari: am vazut acum vreun an pe Discovery un documentar in care se vb despre subiect. Se aratau ruinele unui palat al unui negustor evreu, mormintele unor evrei bogati din Egipt, statui ale lor pictate s.a.m.d. Poate au fost sclavi, dar prin comertul lor tipic, or fi ajuns in vreo generatie-doua sa se elibereze si sa monopolizeze o parte din comertul Egiptean. Cand Moise a primit Cele 10 Porunci pe muntele Sinai se spune ca evreii si-au facut un idol din aur, ori daca erau sclavi de unde aveau aur? cu siguranta nu puteau sa-l fure daca lucrau la piramide si locuiau in baraci, paziti de soldati. Daca exprimarea din Biblie e metaforica de ce un idol din aur si nu unul din piatra daca erau asa saraci?

Vezi profilul utilizatorului
Roman a scris:In istoria oficiala se apune ca evreii au fost sclavi in Egipt in timpul lui Ramses al II-lea si ca erau pusi la construirea piramidelor si a altor munci grele.(Ar trebui sa ceara si egiptenilor despagubiri pt asta) Totusi mai exista din fericire si scapari: am vazut acum vreun an pe Discovery un documentar in care se vb despre subiect. Se aratau ruinele unui palat al unui negustor evreu, mormintele unor evrei bogati din Egipt, statui ale lor pictate s.a.m.d. Poate au fost sclavi, dar prin comertul lor tipic, or fi ajuns in vreo generatie-doua sa se elibereze si sa monopolizeze o parte din comertul Egiptean. Cand Moise a primit Cele 10 Porunci pe muntele Sinai se spune ca evreii si-au facut un idol din aur, ori daca erau sclavi de unde aveau aur? cu siguranta nu puteau sa-l fure daca lucrau la piramide si locuiau in baraci, paziti de soldati. Daca exprimarea din Biblie e metaforica de ce un idol din aur si nu unul din piatra daca erau asa saraci?
Evreii se spune în Biblie "nu au plecat cu mâinile goale" din Egipt. Dumnezeu a făcut cică minuni mari la pplecarea evreilor din Egipt.
Citește cu atenție problema ridicată de mine totuși. Pe mine mă interesează logica dintre idei mai mult. Cum poate oare un creator al universului să ducă la război un popor pentru o palmă de pământ. Asta e problema. Păi ori ești creator al universului, ori duci niște amărâți la război pentru o palmă de pămănt. Din două una! Dar ceea ce are legătură cu subiectul istorie este dacă cu ocazia plecării din Egipt a evreilor a fost cumva sau nu ajutat Egiptul să nu mai aibă invadatori. Plecarea evreilor din Egipt a ajutat sau nu Egiptul să nu mai fie invadat?

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

SPRS

demon
Remussatala a scris:
Roman a scris:In istoria oficiala se apune ca evreii au fost sclavi in Egipt in timpul lui Ramses al II-lea si ca erau pusi la construirea piramidelor si a altor munci grele.(Ar trebui sa ceara si egiptenilor despagubiri pt asta) Totusi mai exista din fericire si scapari: am vazut acum vreun an pe Discovery un documentar in care se vb despre subiect. Se aratau ruinele unui palat al unui negustor evreu, mormintele unor evrei bogati din Egipt, statui ale lor pictate s.a.m.d. Poate au fost sclavi, dar prin comertul lor tipic, or fi ajuns in vreo generatie-doua sa se elibereze si sa monopolizeze o parte din comertul Egiptean. Cand Moise a primit Cele 10 Porunci pe muntele Sinai se spune ca evreii si-au facut un idol din aur, ori daca erau sclavi de unde aveau aur? cu siguranta nu puteau sa-l fure daca lucrau la piramide si locuiau in baraci, paziti de soldati. Daca exprimarea din Biblie e metaforica de ce un idol din aur si nu unul din piatra daca erau asa saraci?
Evreii se spune în Biblie "nu au plecat cu mâinile goale" din Egipt. Dumnezeu a făcut cică minuni mari la pplecarea evreilor din Egipt.
Citește cu atenție problema ridicată de mine totuși. Pe mine mă interesează logica dintre idei mai mult. Cum poate oare un creator al universului să ducă la război un popor pentru o palmă de pământ. Asta e problema. Păi ori ești creator al universului, ori duci niște amărâți la război pentru o palmă de pămănt. Din două una! Dar ceea ce are legătură cu subiectul istorie este dacă cu ocazia plecării din Egipt a evreilor a fost cumva sau nu ajutat Egiptul să nu mai aibă invadatori. Plecarea evreilor din Egipt a ajutat sau nu Egiptul să nu mai fie invadat?

Un proverb romanesc spune "Ce e de haram, de haram se duce".
Daca Dumnezeu i-ar fi lasat pe cei ce tocmai iesisera din egipt sa locuiasca intr-un eden, acel stat ar fi disparut imediat, poate ca acesta era motivul pt care au fost plimbati prin desert 40 de ani si au trebuit sa moara cucerind pamantul, ca cei ramasi sa stie sa lupte pt ceeace au castigat.

Roman

muritor de rand
Vechiul Testament a fost scris de evrei, de aceea explica intr-un mod subiectiv problema, numai din punctul lor de vedere, iti dai seama ca pt. a-si justifica nevoia de a cuceri pamant s-au folosit de divinitate, dar dumnezeul evreilor nu este dumnezeul crestin, ci este o zeitate distincta, specifica lor. In Noul Testament gasesti pe Dumnezeu adevarat, Hristos si invatatura Lui. Evreii se folosesc de divinitate pt. a te face sa crezi ca inca mai sunt poporul ales, de fapt de cand L-au rastignit pe Hristos nu mai sunt poporul ales, de atunci popoarele crestine sunt alese de Dumnezeu. Cum ar putea Dumnezeu sa-i mai considere popor ales cand L-au rastignit si au respins categoric Invatatura Lui, in timp ce crestinii mureau in arenele romane mancati de lei pt ca nu vroiau sa se lepede de El?

Roman

muritor de rand
la celelalte intrebari e mai mult de spus si nu cunosc suficiet de bine problema ca sa-ti dau o explicatie completa.

SPRS

demon
Roman a scris:Vechiul Testament a fost scris de evrei, de aceea explica intr-un mod subiectiv problema, numai din punctul lor de vedere, iti dai seama ca pt. a-si justifica nevoia de a cuceri pamant s-au folosit de divinitate, dar dumnezeul evreilor nu este dumnezeul crestin, ci este o zeitate distincta, specifica lor. In Noul Testament gasesti pe Dumnezeu adevarat, Hristos si invatatura Lui. Evreii se folosesc de divinitate pt. a te face sa crezi ca inca mai sunt poporul ales, de fapt de cand L-au rastignit pe Hristos nu mai sunt poporul ales, de atunci popoarele crestine sunt alese de Dumnezeu. Cum ar putea Dumnezeu sa-i mai considere popor ales cand L-au rastignit si au respins categoric Invatatura Lui, in timp ce crestinii mureau in arenele romane mancati de lei pt ca nu vroiau sa se lepede de El?

daca nu ma insala memoria, Iisus este numit "fiul lui Dumnezeu, Dumnezeul lui Avraam" si asta de catre iudei, cum poti justifica, folosind argumente Biblice, contrariul?
Ma tem ca nu vei putea, asa cum n-ai demonstrat, inca nici echivalenta Lucifer, Satana.

Roman

muritor de rand
Dumnezeul lui Avraam este cel adevarat, adica Hristos, nu dumnezeul evreilor. Referitor la crestini, musulmani si evrei:

Și chiar dacă toate cele trei religii îl numesc pe Dumnezeu, Tată, al cui Tată este El cu adevărat?

Pentru evrei și musulmani El este Tată al oamenilor în plan creatural, trupesc, câtă vreme pentru noi, creștinii, El este Tată al nostru, rânduindu-ne spre înfierea întru El, prin Iisus Hristos (Efeseni 1,5), în planul mântuirii. Ce asemănare poate fi atunci între paternitatea dumnezeiască din creștinism și cea din celelalte religii?

Alții ar putea spune: "Totuși, Avraam s-a închinat la Unul Dumnezeu; iar evreii prin Isaac și musulmanii prin Agar sunt descendenții acestui adevărat închinător al lui Dumnezeu".

Descendența trupească din Avraam nu ne poate fi de nici un folos dacă nu suntem înnoiți prin apele Sfântului Botez.

Iar credința lui Avraam era credința în Iisus Hristos, după cum Domnul însuși a spus-o: Avraam, părintele vostru, a fost bucuros să vadă ziua Mea și a văzut-o și s-a bucurat (Ioan 8,56).

Aceasta a fost și credința proorocului David, care L-a auzit pe Tatăl ceresc vorbind cu Fiul Cel de o ființă cu Sine: Zis-a Domnul, Domnului Meu (Ps. 109,1; Fapte 2,34).

Aceasta a fost și credința celor trei tineri din cuptorul de foc care au fost scăpați de Fiul lui Dumnezeu (Daniel 3,25); și tot aceeași cea a proorocului Daniel care a văzut în duh cele două firi ale lui Iisus Hristos în taina întrupării Sale atunci când L-a văzut pe Fiul Omului îndreptându-se către Cel vechi de zile (Daniel 7,13).

De aceea spune Domnul, adresându-se posterității după trup a lui Avraam: Dacă ați fi fiii lui Avraam, ați face faptele lui Avraam (Ioan 8,39), iar aceste fapte sunt să credeți în Acela pe Care El L-a trimis (Ioan 6,29).

Cine sunt deci urmașii lui Avraam?

Fiii lui Isaac după trup sau ai lui Agar, egipteanca? Sunt Isaac sau Ismael urmașii lui Avraam?

Ce ne spune Scriptura?

Făgăduințele au fost rostite lui Avraam și urmașului său. Nu zice: "urmașilor" - ca de mai mulți - ci ca de unul singur: "Urmașului tău", CARE ESTE HRISTOS! (Galateni 3,16)

HaymHerman

vrajitor
Făgăduințele au fost rostite lui Avraam și urmașului său. Nu zice: "urmașilor" - ca de mai mulți - ci ca de unul singur: "Urmașului tău", CARE ESTE HRISTOS! (Galateni 3,16)
................................................................................................................
.Daca Isus este saminta lui Avraam si fagaduintele au fost facute lui Cristos prin Avraam cum atunci Cristos promite fagaduinte ,cind el insusile primeste?

HaymHerman

vrajitor
iata ce nemilosi sunt iudeii din ziua de azi http://www.youtube.com/results?search_query=the+video+israel+does+not+want+you+to+see&search_type=&aq=0&oq=the+video+is
.............................................................................................................
Rachetele arabesti aruncate din Gaza peste populatia civila din Israel nu le ai vazut?
Dar exploziile din autobuze unde au murit chiar si muncitori romani ,nici alea nu le ai vazut?

Garrybaldi

vrajitor
Va salut.
In august, vizitand Venetia mai precis palatului Dogilor, am intrat in sala cu hatile lumii, (cunoscuta atunci), desenate pe pereti, ( sala Dogilor, adica) si privind pe acestea am cautat teritoriu Romaniei de astazi.
Am inteles ca acestea dateaza din anul 1700 si ...ceva.
Am vazut localizate mai multe orase ex Tulcea, Temesvar ( Timsoara), Dova ( Deva), dar m-a intrigat orasul Giorgio ( Giurgiu) si faptul ca ceva mai la nord de Deva se gasea localitatea San Georgiut ( posibil Sfantu Gheorghe de azi??).
Cum nu am gasit nicaieri documentatie privind etimologia acestor localitati, as vrea sa va intreb daca poate cineva sa-mi indice vreo sursa , forum, etc ce ar putea sa ma lamureasca.
As fi apelat la Gheorghe Pruteanu avea un forum, ceva, dar stiu a plecat dintre noi...

Va multumesc.O zi buna.

Zyraxes

demon
Garrybaldi a scris:Va salut.
In august, vizitand Venetia mai precis palatului Dogilor, am intrat in sala cu hatile lumii, (cunoscuta atunci), desenate pe pereti, ( sala Dogilor, adica) si privind pe acestea am cautat teritoriu Romaniei de astazi.
Am inteles ca acestea dateaza din anul 1700 si ...ceva.
Am vazut localizate mai multe orase ex Tulcea, Temesvar ( Timsoara), Dova ( Deva), dar m-a intrigat orasul Giorgio ( Giurgiu) si faptul ca ceva mai la nord de Deva se gasea localitatea San Georgiut ( posibil Sfantu Gheorghe de azi??).
Cum nu am gasit nicaieri documentatie privind etimologia acestor localitati, as vrea sa va intreb daca poate cineva sa-mi indice vreo sursa , forum, etc ce ar putea sa ma lamureasca.
As fi apelat la Gheorghe Pruteanu avea un forum, ceva, dar stiu a plecat dintre noi...

Va multumesc.O zi buna.

Cunosc eu un lingvist care poate da niste explicatii referitoare la etimologia numelor, insa din pacate i-am pierdut adresa de email. De asemenea stiu ca e ocupat cu scrierea unor carti.

Poate poti sa-l contactezi pe domnul Ion Pachia Tatomirescu

Garrybaldi

vrajitor
Multumesc, Zyraxes, intre timp am aflat ca orasul Giurgiu, chiar are origine italiana ( a fost intemeiat de genovezi si s-a chemat San Giorgio dupa numele sfantului protector al Genovei).
Asa cum banuiam limba romana a inlocuit "o" latinesc cu "u" ( intre altele chiar cuvantul Dumnezeu a suferit aceiasi transformare provenind din latinescul " Domine deus")

Ei, problema grea e cu San Georgiut, situat cum am spus la nord de Dova ( Deva), cam ( dupa aprecierile mele ) in judetul Alba, dar, surpriza, in judetul Alba chiar exista un sat numit Giurgiut.
http://www.afaceriagricole.net/localitate/223-Horea.html

Din curiozitate am fost acolo, satul apartine comunei Horea, si are vreo patru case intr-un ambient natural de exceptie, iar preotul mi-a spus ca asta vine de la un invatator care a trait pe acele meleaguri si care se chema asa.(?)

Intrebare:

Oare ce o fi fost asa de important acolo incat sa insemneze localitatea cu numele unui sfant si care azi nu mai exista? Aur, bai termale,? tot ce-i posibil, (astea erau si pe vremea romanilor)oricum pentru ei ( venetieni) localiatea era situata la extremitatea nordica, mai departe (spre nord)era tera incognita
Si cine era acel sfant, despre care italienii nu stiu nimic???

Zyraxes

demon
SPRS a scris:
daca nu ma insala memoria, Iisus este numit "fiul lui Dumnezeu, Dumnezeul lui Avraam" si asta de catre iudei, cum poti justifica, folosind argumente Biblice, contrariul?
Ma tem ca nu vei putea, asa cum n-ai demonstrat, inca nici echivalenta Lucifer, Satana.

E ceva ilogic aici. Cum sa-l numeasca evreii pe "Iisus fiul lui Dumnezeu" daca ei l-au considerat ca fiind un impostor si ca urmare l-au crucificat?

Zyraxes

demon
Garrybaldi a scris:
Intrebare:
Oare ce o fi fost asa de important acolo incat sa insemneze localitatea cu numele unui sfant si care azi nu mai exista? Aur, bai termale,? tot ce-i posibil, (astea erau si pe vremea romanilor)oricum pentru ei ( venetieni) localiatea era situata la extremitatea nordica, mai departe (spre nord)era tera incognita
Si cine era acel sfant, despre care italienii nu stiu nimic???

Sfantul Giorgio in limba italiana trebuie sa fie Sfantul Gherghe din limba rom^na.

Anticristul

eliberat
E ceva ilogic aici. Cum sa-l numeasca evreii pe "Iisus fiul lui Dumnezeu" daca ei l-au considerat ca fiind un impostor si ca urmare l-au crucificat?
................................................................................................
Da e foarte ilogic.
1)Isus nu a fost impostor
2)Nu a fost crucificat de evrei.
3)Evrei nu foloseau crucificarea.
4)Evrei nu aveau dreptul sa condamne pe cineva politic.
5)Politica era in mina romanilor.

SPRS

demon
Anticristul, te obosesti degeaba. Zyraxes are o nuca de cocos pe post de materie cenusie, daca nu e ceva ce e publicat in metapedia, nu poate penetra coaja.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum