Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Sarbatorile iudaice

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Sarbatorile iudaice la data de Sam Iun 07, 2008 10:01 pm

Diana

inger
care sunt sarbatorile iudaice si ce presupun ele?

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Sarbatorile iudaice la data de Dum Iun 08, 2008 1:30 pm

sarbatori mozaice(ca nu vreau sa dau iar prilej de confuzie si ma refer doar la religie);
1Ros Hasana
2Iom Kipur
3Sucot
4Smini Ateret
5Simhat Tora
6Hanuca
7 Hamisa Asar Bisvat
8Purim
9Pesah
10Lag Baomer
11Savuot

SE SPUNE IZKOR la urmatoarele date
!Iom Kipur
2Smini Ateret
3 Ahron sel Pesah(ultima zi de Pesah)
4Savuot(a doua zi)

mai sunt unele date comemorative si zile de post
Tom Ghedalia
Iom Kipur
Asara beTevet-kadis general pt kedosimii din holocaust
Iartait pt kedosimii din Bucuresti (reb leg.1941)
Iartait pt kedosimii de pe ,,Struma''
Taanit Ester
Iom Hasoa Vehagvura
Iartait pt kedosimii deportati de hortisti(1944)
Iartait pt kedosimii de la Dorohoi(1940)
Iertait pt kedosimii de la iasi(1941)
Siva Asar be Tamuz
Tisa beAv
am incercat sa le ordonez cam in ordinea in care ar urma in anul iudaic.Situatia acestor din urma este valabila pt Romania si tot din aceste unle se pot amana.

3 Re: Sarbatorile iudaice la data de Dum Iun 08, 2008 8:03 pm

Studenta,Dorstor a scris adevarat dar daca tu vrei sa sti semificatia la fiecare sarbatoare trebuie sa sti ca la judaism nimic nu e simplu si nu se "rotunjeste colturi". Ce se face in fiecare sarbatoare, care sunt rugaciunile si traditile , totul estefix si oprit a omite sau schimba ceva.
Carti cu sute de pagini descriu ce este de facut la sarbatorile judaice.
La lista lui Dorstor mi-as permite a adouga o sarbatoare sfanta saptamanala, shabat, sambata.

4 Re: Sarbatorile iudaice la data de Dum Mar 29, 2009 7:13 pm

Alex

djin
Tisrei - septembrie/ octombrie
Anul Nou (Ros-ha-Sana). (Tishrei 1-2) Rosh Hashanah trebuie sa fie sarbatorita intr-un spirit de optimism. Se mananca lucruri dulci care sa simbolizeze dorintele noastre pentru un an nou bun si dulce. Cele o suta de sunete impresionante produse de suflatul din shofar (corn de berbec) in fiecare din cele doua zile de Rosh Hashanah sunt destinate sa ne "trezeasca" in mod simbolic, ca sa putem reflecta si deveni mai buni.

Yom Kipur - (10 Tishrei) Este Ziua Rascumpararii. Aceasta zi a fost stabilita pentru a aduce impacare intre oameni, si pentru a reafirma relatia dintre oameni si Dumnezeu. Regretele sincere exprimate in aceasta zi vor rascumpara orice gresala a oamenilor impotriva creatorului lor. Intreaga zi este interzis sa se manance, bea, sa se poarte pantofi de piele, sa se foloseasca machiaj, parfum sau lotiuni, sa se intretina relatii sexuale.

Sukot. (15-22 Tishrei) Este o sarbatoare de opt zile, dintre care primele si ultimele doua implica stricta respectare a regulilor religioase. Se locuieste intr-o sukkah, o locuinta temporara, timp de sapte zile, timp in care se comemoreaza calatoria de 40 de ani a evreilor in desert, catre Israel, perioada in care nu au putut sa-si construiasca un adapost permanent. Peretii acestei sukkah sunt in mod normal facuti din lemn sau din panza si tavanul este facut din crengi taiate. Trebuie lasate gauri intre crengi pentru ca oamenii dinauntru sa poata vedea stelele.

Hesvan – octombrie/novembrie --

Kislev – noiembrie/decembrie

Hanuka – sarbatoarea luminii - (25 Kislev - 2 Tevet) In prima seara se aprinde o lumanare si se adauga cate una in fiecare din cele opt seri. Chanukah sarbatoreste rededicarea Templului din Ierusalim de catre macabei in 167 i.e.n. si victoria lor impotriva grecilor si a evreilor elenisti. Prin traditie, oamenii se joaca cu titirezi cu patru fete, numiti dreidli. Se mananca mancaruri prajite, ca de exemplu chiftelute de cartofi sau lotkes, gogosi cu jeleu sau safganiot, datorita asociatiei miracolului de Chanukah cu uleiul.

Tevet – decembrie/ianuarie - Se posteste pe data de 10 a acestei luni.

Svat – ianuarie/febriarie –
Tu B'Svat - (15 Svat)- sau Anul Nou al Arborilor este o sarbatoare minora in calendarul evreiesc. Nu este mentionata in Biblie si referiri la aceasta sarbaroare dateaza din perioada celui de al Doilea Templu. Se obisnuieste sa se manance din cele sapte specii care cresc in Israel: grau, secara, struguri, smochine, curmale, rodii si masline. In Israel se obisnuieste de asemeni sa se planteze pomi.

Adar – februarie/martie
Postul din inainte de Purim.
Purim. (14 Adar). Purim comemoreaza ziua cand Haman planuise sa omoare pe evreii din Persia, dar, prin interventia lui Mordechai si a reginei Estera, evreii au fost salvati si in schimb au fost omorati cei care intentionasera sa-i omoare. In timpul zilei se sarbatoreste. Se da de pomana la doi oameni nevoiasi si se fac daruri care constau din mancare catre doi prieteni pentru a-i ajuta pe ceilalti cu sarbatorirea si pentru a raspandi un simt de fraternitate. O delicatesa care se serveste de Purim este Ozna-Haman, prajiturele in trei colturi umplute cu jeleu sau cu seminte de mac, miere si nuci

Nissan – martie/aprilie
Pessah. (15-23 Nisan) Este o sarbatoare care dureaza opt zile, dintre care primele si ultimele doua implica stricta respectare a regulilor religioase. Se mananca matzah si nu se mananca produse cu drojdie, pentru ca de-a lungul celor opt zile pentru a comemora painea nedospita pe care au mancat-o evreii cand au plecat din Egipt, deoarece nu avusesera timp sa lase aluatul sa creasca.
Yom Hashoa ( 27 Nisan ). Aceasta este Ziua Memoriala a Holocaustului, cand se comemoreaza milioanele de oameni ucisi in Holocaust. In Israel, o sirena suna timp de doua minute la ora 11; atunci toata lumea se opreste din lucru si pastreaza un moment de liniste.

Iyar aprilie/mai

Yom Hazikaron (Iyar 4). O zi dedicata tuturor soldatilor cazuti in Israel si civililor din cauza atacurilor teroriste.
Yom Ha'Atzmaut (5 Iyar). Aceasta este Ziua Independentei Israelului, ziua cand evreii din Israel si-au proclamat independenta si au infiintat Statul Israel.
Yom Yerushalayim ( 28 Iyar). Aceasta este cea mai noua sarbatoare evreieasca si sarbatoreste recapturarea Ierusalimului in timpul razboiului de sase zile din 1967.

Sivan mai/iunie
Suvot (6-7 Sivan). Suvot comemoreaza aniversarea oferirii Torei catre evrei pe muntele Sinai.

Tamuz iunie/iulie

Av iulie/aug.
Tisha B'Av (9 Av). Tisha B'Av este o zi de post care comemoreaza distrugerea primului si a celui de-al doilea Templu sfant din Ierusalim, precum si alte tragedii ale evreilor.

Vezi profilul utilizatorului http://paranoictimes.blogspot.com/

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum