Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

26 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Sam Apr 04, 2009 7:09 am

pai daca Iisus e Dumnezeu , atunci ce face El o face in calitatea Lui de Dumnezeu ... deci El e Dumnezeu , si daca spui ca El a facut asta ( a judecat lumea de exemplu ) , atunci spui ca Dumnezeu a facut asta ...

Dumnezeu Tatal ( Lui Iisus ) si Dumnezeu Duhul Sfant , conlucreaza cu Dumnezeu Fiul ( Iisus Hristos ) , caci Aceste Trei Persoane se iubesc intre Ele infinit de mult , si conlucreaza desavarsit , adica ce fac fac impreuna , fara despartire ...

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Sam Apr 04, 2009 6:31 pm

Anticristul

eliberat
De ce este nevoie de 3,chiar daca se iubesc atit de mult?Ca Dumnezeu zice ca el singur face toate lucrurile.Si nu a fost si nu va fi un alt dumnezeu dupa el.

28 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Dum Apr 05, 2009 4:42 pm

de ce era nevoie ? pai tu Il intrebi pe Dumnezeu de ce era nevoie ca Dumnezeu sa fie Trei Persoane ?
daca Dumnezeu ar fi fost o singura persoana in vesnicia dinainte de crearea ingerilor , ar fi fost o persoana singuratica , iar o persoana singuratica nu poate iubi ca nu are pe cine ; un Dumnezeu neiubitor nu poate fi Dumnezeu ... iata de ce era nevoie sa fie Trei Persoane in Dumnezeu ...
lui Avraam , Dumnezeu S-a aratat ca si Trei Persoane Care vorbeau ca Unul , adica Trei Persoane Care actioneaza ca Unul , adica conlucreaza permanent , din infinita iubire ...

29 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Dum Apr 05, 2009 7:29 pm

Anticristul

eliberat
Adica si cei 2 ingeri care au plecat spre Sodoma au fost tot dumnezeuacela care a ramas si a vorbit cu Avraam?

30 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Lun Apr 06, 2009 7:33 am

aceia trei au fost ingeri nu Dumnezeu Insusi , insa ei simbolizau Treimea de Persoane Care actioneaza ca Unul , adica pe Sf Treime ... acei ingeri , prin faptul ca erau trei si vorbeau ca unul singur , au avut rolul de a simboliza Sf Treime , adica taina lui Dumnezeu ... insa avraam si poporul evreu nu putea pe vremea aia sa priceapa o asemenea adancime , si nici azi inca nu au priceput cei mai multi ...

31 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Lun Apr 06, 2009 6:45 pm

Soimos

admin
ISIHAST a scris:aceia trei au fost ingeri nu Dumnezeu Insusi , insa ei simbolizau Treimea de Persoane Care actioneaza ca Unul , adica pe Sf Treime ... acei ingeri , prin faptul ca erau trei si vorbeau ca unul singur , au avut rolul de a simboliza Sf Treime , adica taina lui Dumnezeu ... insa avraam si poporul evreu nu putea pe vremea aia sa priceapa o asemenea adancime , si nici azi inca nu au priceput cei mai multi ...
Multa fantezie mai aveti!

Adica cei trei ingeri apartinand religiei mozaice au simbolizat prin prezenta lor Treimea unei alte religii care ii casapea si ii progroma pe mozaici!

Asta da minune !

Nebanuite mai sunt Caile Tale Doamne... adica ti-ai tradat propria ta lege si religie doar ca sa ajungi la pootza Mariei!

32 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Lun Apr 06, 2009 10:23 pm

Anticristul

eliberat
Cum de nu sau certat care sa ramina cu Avraam sa se tirguiasca cu el si care sa plece la Sodoma la Lot?Parca aveau misiuni separate fiecare.

33 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Mar Apr 07, 2009 5:34 am

da, Dumnezeu a vrut sa Isi descopere taina existentei Sale celor care inca nu o stiau , adica la cei cu credinta mozaica ; si a facut asta si prin exemplul cu ingerii care s-au aratat lui Avraam ...

34 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Mar Apr 07, 2009 11:27 am

Soimos

admin
ISIHAST a scris:da, Dumnezeu a vrut sa Isi descopere taina existentei Sale celor care inca nu o stiau , adica la cei cu credinta mozaica ; si a facut asta si prin exemplul cu ingerii care s-au aratat lui Avraam ...
Si cand s-a descoperit El crestinilor... tinand cont de faptul ca nici Isus si nici Apostolii sai nu au fost crestini?

Nu cumva "dumnezeul" crestinilor s-a revelat printr-un imparat criminal ?

35 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Mar Apr 07, 2009 12:55 pm

Anticristul

eliberat
Daca exemplul cu ingeri ar fi fost numai ca sa inteleaga evreitrinitatea.Atunci nici Isus nu ar fi venit singur ci si-ar mai fi luat cu el inca doi macar

36 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Mar Apr 07, 2009 3:03 pm

pai nu avea de ce sa ia cu El inca doi ... deoarece in calitatea Sa de Dumnezeu era o autoritate suficient de credibila incat sa poata afirma ca Dumnezeu e sf Treime ... daca nici Dumnezeu nu ar sti cum este El insusi , atunci cine sa mai stie ? Iisus a propovaduit ani de zile credinta crestina , si nu avea nevoie neaparat sa mai aduca cu El inca doi ; poti sa arati adevarul si prin cuvinte nu numai prin simboluri ...

37 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Mar Apr 07, 2009 5:12 pm

Anticristul

eliberat
Eu nu stiu Isihaste care din noi doi este beat?Unde ai auzit tu pe Isus predicind crestinismul?Isus a zis ;Lui Dumnezeu inchina te si numai lui Sa-i slujesti.A mai zis;Au pe Moise si pe prooroci sa asculte de ei.A mai zis Daca vrei sa intri in viata ;pazeste poruncile.Si a mai zis.CEEA CE VA INVATA CARTURARI SI FARISEI SA FACETI,FACETI .dE CE?pENTRU CA EI VA VESTESC CUVINTELE LUI dUMNEZEU CA SI iSUS.

38 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Mier Apr 08, 2009 5:39 am

pai cand a zis astea s-a referit ca sa ia crestinismul ceea ce este bun din iudaism ; dar mai apoi a zis : porunca noua va dau voua ; cu aceasat porunca noua a fost fondat crestinismul care e mai presus decat mozaismul ... crestinismul este descoperirea Lui Dumnezeu despre cum este El ...

39 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Mier Apr 08, 2009 1:05 pm

Soimos

admin
ISIHAST a scris:pai cand a zis astea s-a referit ca sa ia crestinismul ceea ce este bun din iudaism ;

Ha ha ha ...ce banc tare ...vad ca esti bine dispus ...ai gatat de baut sticla cu vin?

dar mai apoi a zis : porunca noua va dau voua ; cu aceasat porunca noua a fost fondat crestinismul care e mai presus decat mozaismul

Alt banc sec!
Cred ca ai baut prea mult ...ca daca nu e asa atunci inseamna ca e mult mai grav !

Crestinismul de care vorbesti a fost o SECTA a religiei Mozaice ...si nu o religie!
Ea a devenit religie doar atunci cand Criminalul Constantin l-a ridicat in functie de Dumnezeu al crestinilor (la apelul de seara de la Niceea) pe Christosul ...adica pe DRACU!

... crestinismul este descoperirea Lui Dumneze

Uahahaha ...adica voi nu l-ati mai furat pe Yahwele mozaicilor ci l-ati descoperit ...probabil ca sa ii vedeti madularul numit Duhu Sfant cu care EL a "binecuvantat-o" pe Maria!

40 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Vin Apr 10, 2009 8:03 am

Anticristul

eliberat
Saraca a fost credula.Credea ca asa arata duhul sfint.

41 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Sam Apr 11, 2009 8:25 am

Soimos

admin
Oricum prin acel "Sfant Duh" al soldatului Panthera ea a ajuns in al 9-lea cer cunoscand raiul si viata in adevaratul paradis

42 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Sam Apr 11, 2009 12:41 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Soimos a scris:Oricum prin acel "Sfant Duh" al soldatului Panthera ea a ajuns in al 9-lea cer cunoscand raiul si viata in adevaratul paradis

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Tare faza! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

43 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Sam Apr 11, 2009 6:23 pm

Anticristul

eliberat
Mai tare a fost duhul.Nu ti se pare?

44 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Sam Apr 11, 2009 7:35 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Anticristul a scris:Mai tare a fost duhul.Nu ti se pare?

Productiv "duhul"......... Laughing Laughing Laughing

45 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Dum Apr 12, 2009 6:59 am

Soimos

admin
Anticristul a scris:Mai tare a fost duhul.Nu ti se pare?
Evident!
Daca s-ar fi inmuiat .... cum sa fi ajuns Maria in al 9-lea cer !

46 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Lun Apr 13, 2009 8:19 am

Anticristul

eliberat
E.Mai erau duhuri pe acolo si tot se gasea unul s-o....,ca stii ce dulce era felina?

47 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Joi Apr 16, 2009 9:31 pm

Artistu

demon
Anticristul a scris:E.Mai erau duhuri pe acolo si tot se gasea unul s-o....,ca stii ce dulce era felina?

Daca in Tanah scrie ca o fecioara va lua in pantece pe fiul - cf Isaia - cum crezi ca se va intampla? Facand misto de crestinism faci misto de credinta ta, asa mi se pare mie. Sau cel putin de ceea ce au scris oamenii aia ...

48 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Joi Apr 16, 2009 11:25 pm

Anticristul

eliberat
Pai vezi artistule?In Tanach nu scrie asa.Ia citeste tu cu atentie ISAIA 7 DAR NU NUMAI VERS 14 ,CITESTE CU ATENTIE ,SI IN LOC DE FECIARA LA VERS 14 CITESTE ;fEMEIEA ACEASTA ,ASA CUM ESTE SCRIS IN tANACH SI VEZI CAM CE VEI INTELEGE?Am sa ti dau amanunte daca chiar nu stii.

49 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Vin Apr 17, 2009 6:09 am

pai chestia este ca evreii au schimbat fecioara cu femeia ... asa a inercat sa faca si dreptul simeon de trei la rand , insa ingerul l-a pedepsit sa ramana viu ( 300 de ani ) pana la nasterea lui Iisus ; si cand simeon l-a vazut pe pruncul Iisus , a zis : acum libereaza pe robul tau Stapane ca vazura ochii mei mantuirea ta pe care ai gatit-o tuturor popoarelor ; lumina spre descoperirea neamurilor si slava poporului tau israel " ... dupa care a murit ...

acuma evreii , desigur , au repetat greseala lui simeon , ca au schimbat fecioara cu femeia ... mare inselaciune insa ...

in primul rand Mesia nici nu are cum sa se nasca din femeie frate , ci absolut numai din fecioara ... vrei sa iti explic motivul ? iaca de ce : caci prin nastrere fireasca , din barbat si femeie se transmite pacatul stramosesc ; ati auzit voi evreii de transmiterea pacatului stramosesc ? cititi pe David la psalmul 50 creca stiti de ce e vorba ... deci orice om e nascut in pacate tocmai din cauza ca se naste pe cale fireasca din femeie si barbat ; ori Mesia dupa parerea voastra ar mai fi Mesia daca s-a naste in pacate ? ce inseamna a te naste in pacate dupa capu vostru ? va zic io : a te naste in pacate inseamna ca in viata ta de dupa nastere ai sa fii supus pacatului , adica ai sa ai slabiciuni si ai sa cazi obligatoiru in pacate ; de asta a si zis David " tot omul este mincinos " , pentru ca tot omul se naste in pacate si este supus datorita acestui fapt legii pacatului in care s-a nascut si deci cade in pacate fara voia lui , si fara sa isi dea seama ... asta este o lege valabila pentru absolut toti oamenii de pe pamant , caci toti s-au nascut din femeie ... insa un om nascut din fecioara , nu pe cale fireasca , de la Duhul sfant , fara de nici o samanta barbateasca luata de la om , ci o samanta barbateasca creata din nimic de Duhul sfant Dumnezeu ( Duhul sfant totul din nimic , si de ce sa nu poate recrea samanta barbateasca din nimic ? sigur ca poate fiind Dumnezeu ) ; iar o samanata barbateasca care nu e luata de la om nu transmite mai departe legea pacatului , deoarece nu e luata de la om pacatos ; cand Dumnezeu a recreat in Maria samanta barbateasca din nimic , a creat-o perfecta , deci acea samnata a transmis legea lui Dumnezeu si nu legea pacatului ( legea pacatului se transmite prin samanta barbateasca luata de la om pacatos tocmai deoarece acea samanta barbateasca are imperfectiuni si acele imperfectiuni se transmit copilui ) ... iata de ce Hristos trebuia obligatoriu sa se nasca din fecioara si nu din femeie , de de la Duhul sfant Dumnezeu ... acu vedeti cat de tare orbecaiti voi evreii , si cu cata viclenie ati schimbat voi sf scriptura numai ca sa nu dati dreptate crestinilor ? ati ajuns pana si pe Mesia sa il faceti om pacatos nascut in pacate , deci un mesia fals , care nu are nici el mantuire si deci nu poate sa mantuiasca pe nimeni ... mantuirea inseamna a avea puterea sa nu mai pacatuiesti ... ori mantuirea nu poate sa vina de la om pacatos ci numai de la un om cu totul sfant si fara de pacate ... adica de la Iisus Hristos Dumnezeu nascut din Fecioara Maria ...

50 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Vin Apr 17, 2009 12:39 pm

Artistu

demon
Anticristul a scris:Pai vezi artistule?In Tanach nu scrie asa.Ia citeste tu cu atentie ISAIA 7 DAR NU NUMAI VERS 14 ,CITESTE CU ATENTIE ,SI IN LOC DE FECIARA LA VERS 14 CITESTE ;fEMEIEA ACEASTA ,ASA CUM ESTE SCRIS IN tANACH SI VEZI CAM CE VEI INTELEGE?Am sa ti dau amanunte daca chiar nu stii.

Ideea ramane, ca vad ca te legi de cuvinte in loc de actiuni. Fecioara/femeie/muiere/sotie/tiitoare cum crezi tu ca va fi lasata insarcinata/va purta marca de/lui Yahve? Sau de fapt "semnul" ala se refera la vreo stampila care va fi recunoscuta cand copilul se va naste? Va avea vreun vis viitoarea mama, prin care Yahve o anunta ca ce poarta in pantece e "semnul"? (asta ar fi 0, in psihologie se cunoaste termenul de profetie autoindeplinita)
Explica-mi daca poti in cuvinte simple CUM crezi tu ca se va intampla toata povestea asta cu Messia. Cuvinte simple dar cu cunostintele secolului 21. Ce te-ar face pe tine sa crezi ca e "semn" daca nu un fapt cu totul si cu totul iesit din normalitate? Ai cuvinte cheie: femeie/copil/semn.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum