Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 3]

51 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Vin Apr 17, 2009 3:26 pm

Anticristul

eliberat
Pai daca Isus sa nascut Dumnezeu si nu putea pacatui ,de ce a venit ca om sa sufere,ca numai neinduce in eroare .Ca el nici nu a suferit si nici nu a murit ,daca nici nupoate pacatui.Dar cu Magdalena tot a avut el ceva flirturi ca nu degeaba se vorbeste.

Vezi profilul utilizatorului

52 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Vin Apr 17, 2009 3:42 pm

Artistu

demon
ISIHAST a scris:in primul rand Mesia nici nu are cum sa se nasca din femeie frate , ci absolut numai din fecioara ... vrei sa iti explic motivul ? iaca de ce : caci prin nastrere fireasca , din barbat si femeie se transmite pacatul stramosesc ; ati auzit voi evreii de transmiterea pacatului stramosesc ? cititi pe David la psalmul 50 creca stiti de ce e vorba ... deci orice om e nascut in pacate tocmai din cauza ca se naste pe cale fireasca din femeie si barbat ; ori Mesia dupa parerea voastra ar mai fi Mesia daca s-a naste in pacate ? ce inseamna a te naste in pacate dupa capu vostru ? va zic io : a te naste in pacate inseamna ca in viata ta de dupa nastere ai sa fii supus pacatului , adica ai sa ai slabiciuni si ai sa cazi obligatoiru in pacate ; de asta a si zis David " tot omul este mincinos " , pentru ca tot omul se naste in pacate si este supus datorita acestui fapt legii pacatului in care s-a nascut si deci cade in pacate fara voia lui , si fara sa isi dea seama ... asta este o lege valabila pentru absolut toti oamenii de pe pamant , caci toti s-au nascut din femeie ... insa un om nascut din fecioara , nu pe cale fireasca , de la Duhul sfant , fara de nici o samanta barbateasca luata de la om , ci o samanta barbateasca creata din nimic de Duhul sfant Dumnezeu ( Duhul sfant totul din nimic , si de ce sa nu poate recrea samanta barbateasca din nimic ? sigur ca poate fiind Dumnezeu ) ; iar o samanata barbateasca care nu e luata de la om nu transmite mai departe legea pacatului , deoarece nu e luata de la om pacatos ; cand Dumnezeu a recreat in Maria samanta barbateasca din nimic , a creat-o perfecta , deci acea samnata a transmis legea lui Dumnezeu si nu legea pacatului ( legea pacatului se transmite prin samanta barbateasca luata de la om pacatos tocmai deoarece acea samanta barbateasca are imperfectiuni si acele imperfectiuni se transmit copilui ) ... iata de ce Hristos trebuia obligatoriu sa se nasca din fecioara si nu din femeie , de de la Duhul sfant Dumnezeu ... acu vedeti cat de tare orbecaiti voi evreii , si cu cata viclenie ati schimbat voi sf scriptura numai ca sa nu dati dreptate crestinilor ? ati ajuns pana si pe Mesia sa il faceti om pacatos nascut in pacate , deci un mesia fals , care nu are nici el mantuire si deci nu poate sa mantuiasca pe nimeni ... mantuirea inseamna a avea puterea sa nu mai pacatuiesti ... ori mantuirea nu poate sa vina de la om pacatos ci numai de la un om cu totul sfant si fara de pacate ... adica de la Iisus Hristos Dumnezeu nascut din Fecioara Maria ...

Rolul Fecioarei este total altul. Elementul anormal care ar fi trebuit sa fie SEMNUL. Atat si nimic mai mult. Restul e poliloghie.

53 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Vin Apr 17, 2009 4:53 pm

Soimos

admin
Artistu a scris:

Explica-mi daca poti in cuvinte simple CUM crezi tu ca se va intampla toata povestea asta cu Messia. Cuvinte simple dar cu cunostintele secolului 21. Ce te-ar face pe tine sa crezi ca e "semn" daca nu un fapt cu totul si cu totul iesit din normalitate? Ai cuvinte cheie: femeie/copil/semn.
Scuze ca ma bag singur in seama ...dat povestea cu Messia (varianta crestina) cam pute!

Isus nu e Messia ci doar dorea sa fie Messiah ... dar cum planul sau a cazut si a fost crucificat ...saracu si-a terminat "munca messianica" inainte de a o incepe!

Chiar nici atat nu intelegi din poveste ?

54 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Vin Apr 17, 2009 5:37 pm

Artistu

demon
Soimos a scris:
Artistu a scris:

Explica-mi daca poti in cuvinte simple CUM crezi tu ca se va intampla toata povestea asta cu Messia. Cuvinte simple dar cu cunostintele secolului 21. Ce te-ar face pe tine sa crezi ca e "semn" daca nu un fapt cu totul si cu totul iesit din normalitate? Ai cuvinte cheie: femeie/copil/semn.
Scuze ca ma bag singur in seama ...dat povestea cu Messia (varianta crestina) cam pute!

Isus nu e Messia ci doar dorea sa fie Messiah ... dar cum planul sau a cazut si a fost crucificat ...saracu si-a terminat "munca messianica" inainte de a o incepe!

Chiar nici atat nu intelegi din poveste ?

Te bagi aiurea, scuze. E povestea iudaica pe care vroiam sa mi-o explice anticristu. Mi se cam falfaie CINE e Mesia. CUM il asteapta ei pe Mesia si cum il recunosc si cum interpreteaza ei semnul era intrebarea. Inteleg, crestinii si-au bagat duhul sfant in maria fecioara, dar evreii ce-si baga (sau nu-si baga)ca sa iasa semnul din Tanahul lor? Dar esti scuzat ca nu intelegi.

55 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Vin Apr 17, 2009 8:08 pm

de ce a ales Iisus sa sufere ? pentru a ne arata noua un exemplu de blandete si rabdare ; fara aceste doua mari virtuti nimeni nu se poate mantui ; iar Iisus a dus aceste doua virtuti la desavarsirea lor , caci nimeni altul nu a rabdat cu atata blandete suferinta mortii ca El ... uitate la filmul despre viata lui Iisus , si vei vedea chiar si in acel film cat de bine poti invata virtutea rabdarii din exemplu Lui ...

56 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Sam Apr 18, 2009 7:23 am

Soimos

admin
ISIHAST a scris:de ce a ales Iisus sa sufere ? pentru a ne arata noua un exemplu de blandete si rabdare ; fara aceste doua mari virtuti nimeni nu se poate mantui ; iar Iisus a dus aceste doua virtuti la desavarsirea lor , caci nimeni altul nu a rabdat cu atata blandete suferinta mortii ca El ... uitate la filmul despre viata lui Iisus , si vei vedea chiar si in acel film cat de bine poti invata virtutea rabdarii din exemplu Lui ...
Isus daca era Dumnezeu cu adevarat ...nu putea sa sufere!

Tu crezi ca daca il batem pe Dumnezeu pe cruce sau ii bagam o tapa in fund ... El sufera?

Sigur ca nu sufera caci coorul sau este doar unu spiritual ...adica virtual ...si tot asa cum imaginea din oglinda a Mariei nu poate avea orgasm ca e doar ceva virtual ...tot asa nici Dumnezeu nu putea suferii pe cruce!

Artistu a scris:. CUM il asteapta ei pe Mesia si cum il recunosc si cum interpreteaza ei semnul era intrebarea.
Astea sunt intrebari la care le gasesti raspunsul in 5 secunde pe wikipedia.
Dar nu stiu la ce iti foloseste acest raspuns ca cineva care este Dumnezeu sau Messia ...nu de aia e Dumnezeu sau Mesia ca il recunosc unii dupa niscaiva semne ca el ar fi ... ci pentru ca EL este cu adevarat Dumnezeu sau Messia si asta indiferent de ce cred niste analfabeti primitivi de acum 2000 de ani si ca el se manifesta plenar si incontestabil ca un adevarat Dumnezeu sau adevarat Messia!
Iar in cazul crestinilor ...el a murit inainte de a deveni Messia!

57 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Sam Apr 18, 2009 9:14 am

ca Om a suferit cuiele si bataile si moarte ... ca Dumnezeu a suferit numai din pricina compatimirii caderii oamenilor si pacatelor lor ...

58 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Sam Apr 18, 2009 3:02 pm

Artistu

demon
Soimos a scris:Astea sunt intrebari la care le gasesti raspunsul in 5 secunde pe wikipedia.

Wiki nu e raspunsul la tot. Vroiam opinia unui evreu.

Soimos a scris:Dar nu stiu la ce iti foloseste acest raspuns ca cineva care este Dumnezeu sau Messia ...nu de aia e Dumnezeu sau Mesia ca il recunosc unii dupa niscaiva semne ca el ar fi ... ci pentru ca EL este cu adevarat Dumnezeu sau Messia si asta indiferent de ce cred niste analfabeti primitivi de acum 2000 de ani si ca el se manifesta plenar si incontestabil ca un adevarat Dumnezeu sau adevarat Messia!
Iar in cazul crestinilor ...el a murit inainte de a deveni Messia!

Mda, cand o sa aterizeze vreo nava spatiala extraterestra o sa stiu sigur ca a venit dumnezeu. Pana atunci, Mesia pentru evrei nu e dumnezeu.

59 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Sam Apr 18, 2009 6:37 pm

Soimos

admin
ISIHAST a scris:ca Om a suferit cuiele si bataile si moarte ... ca Dumnezeu a suferit numai din pricina compatimirii caderii oamenilor si pacatelor lor ...

Cum sa decada Dumnezeu in rolul de om doar ptr ca oamenii sunt pacatosi?
Nu stia "dumnezeul" crestin ca aceste lucruri se pot indrepta prin educatie?

Pai ce sa intelegem din actiunea Sa descrisa de tine mai sus ...ca daca compatimeste vitele sau porcii ptr caderea lor in pacat ...dumnezeu se naste ca bou sau porc?
Sau porcii si boii nu au suflete deci nici nu le pot murdari cu pacate?

Pai decat sa se nasca din pipoasca Mariei si sa sufere a proasta chinuindu-si si parintii ... nu era mai simplu ca Dumnezeu sa zica hocu pocus sa se deie de 3 ori peste cap si sa devina om ?

Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Apr 19, 2009 7:32 am, editata de 3 ori

60 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Sam Apr 18, 2009 8:28 pm

Anton_LaVey

vrajitor
Lasati ma omu' in pace ca nu-i dumnezeu! E unu' ca si noi! OM! Simplu ca si naoi! lasati baiatu' in pace ca nui dumnezeu, altii l-au facut!

61 Re: Cum se poate realiza comunicarea cu Hristos la data de Sam Apr 18, 2009 10:02 pm

Anticristul

eliberat
Ce afacere mai buna puteau face ,ca sa scoata bani?Traiesc pe picior mai mare decit imparati ,si cite calugarite ,saracutele ,ii servesc.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum