Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

REGELE SI EU.

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

26 Re: REGELE SI EU. la data de Mar Iun 24, 2008 10:26 am

Dorstor a scris:Ha!ha!ha!
Setuaginta =taducerea panteuhului in limba greaca s-a facut de de 72 de invatati evrei,cate 6 de fiecare semintie a lui Israel trimisi de arhiereul Eleazar in insulaFaros de langa Alexndria.
Ha!ha!ha! acestia dupa unii slabi la .....erau,,cu putina intelegerea a limbii ebraice.
Am zis canu mai bag in seama ce este ...dar asa atac la adresa celor mai invatati evrei din acele timpuri facut de un asa zis evreu , eu nu am mai intalnit.dar erau spuma intelectualitatii evreiesti de atunci! harhar

Ma Dorstor, daca se vor omora totii destepti din lume, n`ai grija ca tu vei trai mai departe. Biblia care o ti in mana si mergi cu ea peste tot si o citesti si dai citate si inveti pe de rost,aceia Biblie nu valoreaza hartia pe care este scrisa deoarece este poate a 50 -a traducere din Tanahul acela care a fost tradus din Ebraica. Ca joaca aceia la copii, telefon-rupt. Un rand de copii si primul sopteste un cuvant la cine sta langa el, de exemplu Avion. Fiecare sopteste ce a auzit la cine sta langa el. La sfarsit se intreaba pe ultimul ce i s`a spus si el, Pantof zice ca asta a auzit. Asa cu Biblia ta care este deocamdata ultima in randul traducerilor. Voi nu ati fost asa de isteti ca evreii ca sa nu se permita nici o schimbare in textul scris de mana si fapt ca el nu s`a schimbat mii de ani.
Sunt in Tanah VT cativa psalmi care nu se inteleg. Se numesc " Psukim stumim" .Mii de ani se incearca sa fiu intelese. Totus, sunt scrise exact ca la original cu speranta ca vor veni vremuri in care se va primi raspunsul. Ce au facut crestinii? Deoarece ei sunt mai destepti, le-au tradus si nu le pasa ca au iesit cam alan-dala si n`au legatura cu nimica.Ei le vor lega deacuma... secret secret secret secret secret secret secret secret secret secret secret secret secret secret secret secret secret secret

Vezi profilul utilizatorului

27 Re: REGELE SI EU. la data de Mar Iun 24, 2008 11:59 am

Pt asa zisi evrei neinstruiti
Primele traduceri ale vechiului testament s-au facut de invatati iudei
1Despre septuaginta am spus
2Traducerea lui Achila 117-138 .Este primita de evreii din lumea greaca in loculSeptuagintei. Achila era ucenicul faimosului rabin Achiba
3Traducerea lui Simah -aesta era un ebionit trecut de tanar la iudaism si unul din aparatorii iudismlui in discutii cu grecii in acele vremi.
Traducerea lui Teodotion prozelit iudeu din Efes.

dupa exilul babilonian,cu vremea evreii au uitat limba ebraica si vorbeau limba aramaica si nu mai intelegeau cand li ase citea din Tanah.de aceea intimpul cultului se citea intai din Tanah in original si apoi se traducea(parafraza)in limba poporului.Cu timpul aceste parafraze s-au scris si au primit numele de Targum(plural targumim in aramaica)
Targumul lui Onkelos se mai numeste si Targumul babilonian.Acest targum are ,,masora,ca si textul ebraic Onkelos a fost ucenicul lui Gamaliel.Acest targum a fost scris in vremea daramarii Ierusalimului
Targumul lui Ionatan.acest targumare si fabule rabnice.Ionatan a fost fiul lui Uyiel si ucenicul lui Hilel.Dar redactarea definitiva a aceastui targun s-a facut abia in secolulV de Rabi Iosef ben Hiia care era rectorul scolii din Pumbedita.
iata telefonul fara fir !!!!!!!!!!dar eu am respecte pt iudei dar nu pt pseuoiudei.Pt mine un evreu nereligios nu valoreaya nici cat o ceapa degerata!prefer pe evreii care isi cunosc credinta chiar daca sunt in contradictie cu mine.Aceiia au o anume valoare!

Si acum as vrea sa postez aici un proverb romanesc nu cu adresa la cineva ci pt a provoca la meditatie pe cei ce citesc aici!

Tot nebunu-si vine-n fire,
dar prostul pe-a lui o tine!

Este doar un motiv de meditatie si concluzionare si nu o adresare cuiva!dar daca se simte cineva vizat sa-i ceara socoteala imaginatiei sale!

28 Re: REGELE SI EU. la data de Mar Iun 24, 2008 2:15 pm

Dorstor a scris:Pt asa zisi evrei neinstruiti
1Despre septuaginta am spus
2Traducerea lui Achila 117-138 .Este primita de evreii din lumea greaca in loculSeptuagintei. Achila era ucenicul faimosului rabin Achiba
3Traducerea lui Simah -aesta era un ebionit trecut de tanar la iudaism si unul din aparatorii iudismlui in discutii cu grecii in acele vremi.
Traducerea lui Teodotion prozelit iudeu din Efes.

dupa exilul babilonian,cu vremea evreii au uitat limba ebraica si vorbeau limba aramaica si nu mai intelegeau cand li ase citea din Tanah.de aceea intimpul cultului se citea intai din Tanah in original si apoi se traducea(parafraza)in limba poporului.Cu timpul aceste parafraze s-au scris si au primit numele de Targum(plural targumim in aramaica)
Targumul lui Onkelos se mai numeste si Targumul babilonian.Acest targum are ,,masora,ca si textul ebraic Onkelos a fost ucenicul lui Gamaliel.Acest targum a fost scris in vremea daramarii Ierusalimului
Targumul lui Ionatan.acest targumare si fabule rabnice.Ionatan a fost fiul lui Uyiel si ucenicul lui Hilel.Dar redactarea definitiva a aceastui targun s-a facut abia in secolulV de Rabi Iosef ben Hiia care era rectorul scolii din Pumbedita.
iata telefonul fara fir !!!!!!!!!!dar eu am respecte pt iudei dar nu pt pseuoiudei.Pt mine un evreu nereligios nu valoreaya nici cat o ceapa degerata!prefer pe evreii care isi cunosc credinta chiar daca sunt in contradictie cu mine.Aceiia au o anume valoare!

Si acum as vrea sa postez aici un proverb romanesc nu cu adresa la cineva ci pt a provoca la meditatie pe cei ce citesc aici!

Este doar un motiv de meditatie si concluzionare si nu o adresare cuiva!dar daca se simte cineva vizat sa-i ceara socoteala imaginatiei sale!

Da ma calugare sau poate calugarita,exact cum ai scris:Primele traduceri ale vechiului testament s-au facut de invatati iudei. PRIMELE, intelegi ce ai scris? EXACT.PRIMELE. CUM AM SCRIS SI EU.DAR CE TE FACI CU TOATE ALTELE TRADUCERI CARE AU URMAT? iN FIECARE TRADUCERE ATI VRUT SA ARATATI CA SUNTETI MAI DESTEPTI DECAT ACEIA CARE AU SCRIS TANAHUL SI L-ATI MODIFICAT ASA CA MULT NU MAI SEAMANA CU ORIGINALUL. SI ASTA NU AU FACUT CEI 72 DE INTELEPTI EVREI CI DESTEPTI CA TINE.

SI CU PROVERBU TAU SUNT DE ACORD. DIN EL INTELEG CA NU O SA TE LEPEZI DE BOALA TA...

29 Re: REGELE SI EU. la data de Mar Iun 24, 2008 3:29 pm

Ada_Pal

inger
Se pare d=le Der Bedeu ca te iei la "hartza"cu toti membrii forumului....cu mine am inteles .."o tiganca fanatica musulmanca de la shatra" ce se afla de cealalta parte a baricadei in razboi, insa cu Dorstor, Yahia, Naeema, Studenta, No Name, Roman, Hans.......ce ai?

Se pare ca aveti o problema ,totusi!!!! harhar crazy
[b]

30 Re: REGELE SI EU. la data de Mar Iun 24, 2008 6:26 pm

SAVIN

vrajitor
ai sa rezolvam problema.
azi, limba ebraica, originala, nu mai este straina evreilor sau celor care o studiaza..
recunoscand ca chiar fara greseli, este greu de tradus o limba fara vocale,cum este ivritul, si daca nu este scrisa cu NICUD (punctaj precis, care indica unde vocalele, si ce vocale, se aplica), se pot si sau facut greseli in trecut.de aia TORA ( cele 5 carti a lui moshe, care fac parte din biblia ) este scrisa cu punctaj precis, si cand tora este citita in public, este o obligatie a publicului sa remarce imediat daca cititorul nu pronunta corect cuvintele, ca o schimbare de pronuntie poate schimba intelesul.
in plus, sau ADAPTAT" termi utilizand cuvinte sa se "POTRIVEASCA" intereselor celor care aveau nevoie de un anumit inteles ca suport.
exemplu ar fi faptul ca in ivrit nu scrie nicaieri ca MIRIAM, mama lui isus, care din motive de interes i sa schimbat numele in MARIA, ar fi virgina, cea ce in ivrit este BETULA. ce scrie de fapt este ca miriam (maria) era NAARA, cea ce inseamna ca era O FATA TANARA ( cca. 15-18 ani), o varsta la care fetele erau casatorite atunci.
de aia, sefi biserici catolice, inclusiv popa de la roma, studiaza limba ebraica ca sa poate citi si studia in original biblia si toate comentarile.iar rabini, toti, studiaza in plus aramaic, limba de facto in timpul lui isus, limba babiloniei, un fel de limba internationala, ca engleza astazi, pentru ca exista un mare numbar de documente de importanta scrise in aramaic. inclusiv contractul de casatorie, KTUBAH, care este folosit si astazi in formatul original, adica in limba aramaica, si este citit in public in originalul aramaic, cu traducere dupa aia, bine inteles..
in concluzie, au fost multe traduceri in multe limbi, carti imprimate sau scrise de mana. traduceri cu greseala, schimbari de termi, sau greseli de imprimarie sau propulgat.traduceri de la o limba, la alta,si la alta.
eu am urmarit texte in ivrit cu traduceri paralele in romaneste, engleza sau franceza. in mare textul tradus serveste originalul o.k. dar dai de multe cazuri unde expresile sau anumite cuvinte sant imposibile de tradus, si atuncea cadem in aproxomati sau pur si simplu greseli. daca cititi un text ca un roman, nu conteaza. DAR CAND STUDIATI UN TEXT, UN CUVANT SAU O EXPRESIE CARE NU ARE PARALEL PRECIS IN TRADUCERE POATE SCHIMBA COMPLECT INTELESUL TEXTULUI. asta este un fact.
voi mai ajuta ca in talmud se gasesc discuti foarte interesante intre rabini diversi asupra intelegeri care trebuie data anumitor terms, in ivrit, tinand seanma de inportanta preciziei, ca vorbim de legi care eventual vor fi utilizate pentru o eventuare judecata.
deci, de facto, o traducere nu este un original, si deci nu trebuie sa fim mirati ca cea ce srie in greceste, sau latina, sau romaneste, nu este cea ce textul spune in originalul ivrit.

31 Re: REGELE SI EU. la data de Mar Iun 24, 2008 7:26 pm

da domnule Savin dar nu poate sa vina un evreu si sa spuna ca acei traducatori evrei nu cunosteau cannitica.mai mult aceste traduceri (citate de mine)au foste facute pt uzul cultic al iudeilor din diaspora de atunci(desi eu as folosi termenul de exil)si un citat:

,, Biblia voastra a fost tradusa din ebraica de persoane cu multa bunavointa dar cu putina intelegerea limbii ebraice''.

biblia pe care o utilizez eu este otraducere exacta dupa septiaginta(VT)si traducerea lui Achila,si din fericire am in preajma si buni cunoscatori ai elinei.
atunci ce sa inteleg ca elita intelectualitatii iudaice care a tradus Septuaginta avea putina inteleger a limbii ebraice? pai asta este o tampenie.si daca un evreu isi piermite sa insulte in asa hal pe fostii invatati ai lui Israiel eu ca crestin ii apar, iar evreii care asista si tolereaza o asemenea insulta ar trebui sa se rusineze de strabunii lor,caci pt credinta si cultura lor milioane de evrei au murit in chinuri greu de imaginat !pt religia lor si cultura,nu pt aiureli atee!Iar cultura cuprinde si elita intelectuala fosta si prezenta!

32 Re: REGELE SI EU. la data de Mar Iun 24, 2008 7:40 pm

SAVIN

vrajitor
nu ai inteles....evrei stiau limba ebraica bine, dar nu se stie cat de bine stiau limba in care traduceau ei. nu este usor de tradus, si nici nu este usor de a transfera intentia textului intr-o alta limba.
dar mai departe traducerea a fost folosita ca baza de a se traduce in alte limbi, o problema magnificata.
in plus, cred ca logica ta personala, nu poate sa nu iti spuie, ca o traducere, nu poate intotdeauna
sa transmita 100% intentia originalului.
oare sti alte limbi, in afara de romaneste? ca cunostinta altor limbi te ar ajutasa sa intelegi problema.

33 Re: REGELE SI EU. la data de Mar Iun 24, 2008 7:52 pm

cunosc grafic cateva limbi dar nu cunosc ivrit si in special vechea cananitica.asta m-ar interesa ,suluri de Tora am la indemana!dar ma bazez doar pe traduceri ocazionale(cand contactez cate un rabin binevoitor,)iar in Romania sunt tot mai putin evrei si aceia stiu mai mult idish

34 Re: REGELE SI EU. la data de Mier Iun 25, 2008 9:45 am

Interesant cum au ajuns acele suluri de Tora la manastirea ta ca de la evrei nu ati cumparat. Sau furate, sau jefuite. Evreii nu ar fi vandut asa suluri niciodata.

35 Re: REGELE SI EU. la data de Mier Iun 25, 2008 12:20 pm

Ada_Pal

inger
drunk papa bat smiley

...asa Om asa Raspuns..."TOT HOTULUI AI ESTE FRICA DE FURAT" spune un vechi proverb romanesc...

36 Re: REGELE SI EU. la data de Mier Iun 25, 2008 6:35 pm

Freud

muritor de rand
Eu as zice ca nu este nici o problema daca totzi cei de religie crestina cred ca Dzeu este intrupat si impreuna cu Duhul Sfant formeaza Sft. Treime. Crestinii de azi au fost increstinatzi cu fortza. Inainte de increstinare actualele popoare aveau alte credintze(si ma refer nu numai la rom^ni ci si la incasi, la azteci, la vechile popoare europene). Cine nu credea sau cine il nega pe Iisus, era pedepsit cu cele mai grele pedepse inclusiv prin arderea pe rug. Actualii crestini ar fi putut foarte bine sa fie si ei iudei, dar iudeii au fost si sunt ca o casta din punct de vedere religios si nu primesc printre ei decat cu aprobare de la "imparatzie". Si atunci de ce sunt revoltatzi iudeii ca cei de religie crestina sunt adeptzii Sfintei Treimi ? La crestini ortodocsi rom^ni nu este atat credintza cat traditzie. De cand se stiu rom^nii sunt botezatzi in biserica de un popa, cununatzi in biserica de un popa, binecuvantatzi pe ultimul drum tot de un popa. Aproape toate cultele legale din rom^nia se pretind tot crestine, inclusiv mesianicii. Deci oamenii nu au alta optiune decat crestinismul. Chiar ateii se nasc, se casatoresc, mor si traditzia existenta in familie, la rude cer ajutorul popii(care este crestin). Foarte rar ajung crestini ortodocsi la musulmani intrucat mamele crestine au puternica retzinere in a-si lasa baietzii sa fie supusi circumciziei. In Romania nu stiu sa existe culte religioase necrestine precum budisti, sintoisti, mazdeisti, etc, deci nu se pune problema spre o asa orientare. Iar catre cultul mozaic nici poveste sa adere un crestin ortodox rom^n datorita miilor de piedici pe care le-ar intampina intr-un asa demers. Poate ma insel, dar nici crestinii, chiar daca ar crede intr-un unic Dzeu, neintrupat, datorita traditziei mai greu ar accepta ca un trup plapand de baiat de 7 zile sa fie botezat si taiat imprejur daca nu este de necesitate medicala. Si inca ceva : crestinismul s-a nascut in mediul evreiesc. De ce tot ei ii trimit la balamuc daca cred in intrupare ? Evreii au raspandit crestinismul si tot ei vor arata care este adevarata credintza. Eu stau linistit, evreii vor rezolva si aceasta problema. Asa cum s-a nascut un evreu destept, Iisus, care a facut o noua religie, se va naste un nou evreu destept care va lamuri lucrurile odata pentru totdeauna si cu religia. Nu stiu cand va fi aceasta, dar va fi. Dupa cum astept sa se nasca altzi evrei si mai desteptzi ca Marx sau Lenin care sa mai puna ordine in lume(dar nu cu noua ordine mondiala a democratziei lui Bush care nici nu este evreu).
Imi plac dezbaterile si argumentele pro si contra la temele abordate pentru ca din ciocnirea ideiilor tzisneste adevarul. Numai nu va jignitzi. Cine nu mai are argumente pe moment, sa taca si sa nu jigneasca. Please !
PS. Sper ca nu am jignit pe nimeni prin cele afirmate si daca da, imi cer scuze. Desi sunt botezat ortodox, credintza mea este acum intre ateism si gnosticism. Maine cine stie unde ma va indruma Dzeu.

37 Re: REGELE SI EU. la data de Mier Iun 25, 2008 6:47 pm

Am avut un prieten oficiant!Si spre deosebire de atei eu am mai fost din cand in cand prin sinagogi!Iar suluri ale Torei se gasesc de cumparat pana si in Israel!.iar eu nu sunt calugar ci nazireu crestin.intradevar un nazireu crestinduce o viata aspra dar se poate casatori,nu consuma alcool nu fumeaza,dar nu sta intr-o manastire.Si cea mai impotanta deosebire un nazireu crestin este un luptator sau fost luptator!
D-le Freud d-voastra va referiti la falsa crestinatatea condusa de papa de la Roma.Dar mai exista crestinismul ortodox.Eu sunt crestin orodox si consider Biserica condusa de papa de la Roma o biserica Luciferica si nu crestina!Inchizitia nascuta din biserica papala a fost o institutie criminala.dar crestinii ortodocsi au fost si ei prigoniti de aceiasi biserica papala numai ca ei n-au cedat si in momentul cand ortodoxa crestina era pe punctul de a fi distrusa de papalitate a fost salvata de musulmani!

38 Re: REGELE SI EU. la data de Mier Iun 25, 2008 10:43 pm

SAVIN

vrajitor
INTREBAREA ESTE....DE CE DISCUTAM CRESTINISMUL LA JUDAISM ?

FREUD, am explicat, daca citesti materialele, ca evrei exilati din israel, au incercat timp de aproape 100 de ani sa transfere si sa explice paganilor din europa , despre dumnezeul unic (monoteismul) si despre legile transmise lumei prin evrei.
mesajul nu a fost bine priceput si deci sa nascut ceva care dupa toate evidentele este contra legilor primite de la dumnezeu. sa nascut crestinismul care a facut o ciorba de cea ce sa transmis, sa adaugat la ciorba si practice paganiste, ceva sarbatori paganiste, pentru gust, sa ajutat si o cruce, statui, imagini pictate, etc.
asta este adevarul istoric.
cat despre "diferenta" intre catolici, protestani sau ortodoxi, este vorba de amanunte, ca esenta este aceasi.

39 Re: REGELE SI EU. la data de Joi Iun 26, 2008 8:14 am

Dorstor a scris:Am avut un prieten oficiant!Si spre deosebire de atei eu am mai fost din cand in cand prin sinagogi!Iar suluri ale Torei se gasesc de cumparat pana si in Israel!.iar eu nu sunt calugar ci nazireu crestin.intradevar un nazireu crestinduce o viata aspra dar se poate casatori,nu consuma alcool nu fumeaza,dar nu sta intr-o manastire.Si cea mai impotanta deosebire un nazireu crestin este un luptator sau fost luptator!
D-le Freud d-voastra va referiti la falsa crestinatatea condusa de papa de la Roma.Dar mai exista crestinismul ortodox.Eu sunt crestin orodox si consider Biserica condusa de papa de la Roma o biserica Luciferica si nu crestina!Inchizitia nascuta din biserica papala a fost o institutie criminala.dar crestinii ortodocsi au fost si ei prigoniti de aceiasi biserica papala numai ca ei n-au cedat si in momentul cand ortodoxa crestina era pe punctul de a fi distrusa de papalitate a fost salvata de musulmani!

D-nule Freud, cu toate ca nu accept multe din ce ai scris,gasesc replica dumitale civilizata si cu "limba curata" cum as dori pe toate subiectele aci la forum.

Dorstor, ai mare gresala deoarece progromurile contra evreilor care s`au facut din cauze religioase, inclusiv antisemitismul oficial si publicarea "Protocoalele batranilor din Zion" un fals care a avut tinta a propaga antisemitismul,toate au fost facute de crestini ortodocsi-rusi. Asa ca catolici nu au fost singurii.

40 Re: REGELE SI EU. la data de Joi Iun 26, 2008 12:40 pm

No Name

inger
ortodocsi sau catolici ...tot frati sunt ...o alta marie cu alta palarie !
Orice religie este de la dracu prin dogmatismul si rigiditatea doctrinara !

41 Re: REGELE SI EU. la data de Joi Iun 26, 2008 1:36 pm

eu nu stiu ca biserica ortodoxa rusa sa fi fost implicata in progrom!Stiu insa ca Bo rusa a fost prigonita de un evreu LENIN!Dar sunt unii evrei care uita ajutorul primit si mai uita ca fara crestini ei nu ar fi avut un stat acum!Si acel prigonitor a fost unul dintre cei mai de seama atei din lume!

42 Re: REGELE SI EU. la data de Vin Iun 27, 2008 12:32 am

SAVIN

vrajitor
DORSTOR, ultimele remarci facute de tine miroase a alcol, si prin asta iti dau o escuza, ca altfel cum sa explic cele eselonate aicea.

1. lenin, pentru ca NU era evreu, a fost facut fruntea revoluti de trosky care era evreu. ca antisemitismul rusesc, creat, si ingrasat de biserica ortodoxa rusesca, ar fi format o problema pentru revolutie. mai ales la inceput.
2.biserica ortodoxa era mana dreapta a regimului tarist. rasputin, era prietenul familiei si suportul emotional, uni zic ca dadea si alte supoarte, tarinei.
cand tarul a dat ordine ca evrei sa fie atacati prin progromuri diverse, biserica stia si nu aridicat nici un deget.
nici biserica ortodoxa romana nu a ridicat un deget sau cel putin vocea, cand sute de mii de evrei erau ucis.
cat de naiv poti tu sa fi ca sa crez ca biserica nu avea un rol, sau cel putin o obligatie morala.
cine tace in fata crimei, este vinovat.
3.vorbeste despre musulmani care a salvat viata religioasa a evreilor.....la ce te refer ?

43 Re: REGELE SI EU. la data de Vin Iun 27, 2008 5:44 am

d-le savin nu va deosebiti prea mult de der bedeu.Eu nu consum alcool din fericire,Din cate stiu eu Lenin avea sange evreiesc,este posibil sa aveti alte informatii.Mi se pare ca Karl Marx avea stramosi evrei.
rasputin nu facea parte din BORusa ci era un dezident din punct de vedere doctrinar.
nu stiu cat de naiv sunt dar am cunoscut multi evrei care au fost salvati in zona mea de preoti ortodocsi si de simpli crestini!fac parte dint-o familie care a riscat mult atunci cand evreii au fost in prigoana si chiar a introdus alimente si medicamente in mod gratuit(nu pe bani)in locurilr unde erau stransi evreii atunci.Chiar si unii din familia celui de care v-am facut intrebare au stat ascunsi in gospodaria bunicilor mei mult timp!.Si asta s-a intamplat doar pt ca traisera alaturi de familia mea si la bine si la rau.Si pt...ca asa cerea adevaratul crestinism ortoox sa se procedeze.Nu o sa va spun ca au fost din familia mea unii care au platit atunci pt indrazneala!Evident ca nu am a ma plange de evreii pe care i-am inalnit in viata mea afara de cei de pe acest forum si aici numai de 2!
Bunicul din partea mamei al lui Lenin a fost evreu practicant!Bunica din partea mamei a fost de origine luterana iar bunicii dinspre tata au fosta de credinta calmaca,adica o religie veche pagana din acea zona.Parintii lui s-au apropiat aparent de ortodoxie ca tatal lui avea nevoie de asta pt postul de inspector!
Ma mir insa ca un cadru universitar sa nu cunoasca nimic despre un mare musulman caruia evreii ae trebui sa-i arate recunostinta>va mai dau totusi un indiciu care nu este cunoscut decat celor ce au studiat cat de cat islamul:pe langa alte functii avea si rang de calif!

44 Re: REGELE SI EU. la data de Vin Iun 27, 2008 8:49 am

Ada_Pal

inger
In Mghreb(Maroc), D-le Savin
Evreii au fost ajutati evident de musulmani si ocrotiti pt a nu fi ucisi. Portile caselor evreilor din Maroc erau toate colorate in albastru ,acest obicei exista pina in zilele noastre; albastrul si albul nisipului da impresie vizuala extrem de frumoasa acolo.

45 Re: REGELE SI EU. la data de Vin Iun 27, 2008 8:30 pm

Nu Ada Pal nu la asta ma refeream ,ci la ceva si mai mult!

46 Re: REGELE SI EU. la data de Vin Iun 27, 2008 8:41 pm

SPRS

demon
Dorstor a scris:eu nu stiu ca biserica ortodoxa rusa sa fi fost implicata in progrom!

Inseamna ca trebuie sa mai insisti asupra subiectului.
http://www.spartacus.schoolnet.co.uk/RUSpogroms.htm

Nu este oarecum hilar sa afirmi ca nu au existat pogromuri in rusia controlata de BO, cand insasi cuvantul pogrom vine din rusa si inseamna devastare.

47 Re: REGELE SI EU. la data de Vin Iun 27, 2008 8:58 pm

BORUSA nu a controlat chiar as de mult Rusia.Au fost tot felul de miscari dizidente si chiar rascol,Eu nu am spus ca nu au fost progromuri in Rusia ci ca BOrusa nu a fost implicata.Si poateeu nu cunosc suficienta engleza dar traduceti-mi si mie la acea adresa o proba pertinenta care incrimineaza BORusa,dar o proba nu presupuneri

48 Re: REGELE SI EU. la data de Vin Iun 27, 2008 9:07 pm

SPRS

demon
Dorstor a scris:BORUSA nu a controlat chiar as de mult Rusia.Au fost tot felul de miscari dizidente si chiar rascol,Eu nu am spus ca nu au fost progromuri in Rusia ci ca BOrusa nu a fost implicata.Si poateeu nu cunosc suficienta engleza dar traduceti-mi si mie la acea adresa o proba pertinenta care incrimineaza BORusa,dar o proba nu presupuneri

Uite o proba, Tarul Ivan al 4 lea ordona inecarea tuturor evreilor care refuza sa treaca la ortodoxie.
Daca BORusa nu ar fi avut nici un amestec in aceasta actiune, ce interes ar fi avut Tarul sa inece "platitorii de taxe".?
http://books.google.com/books?id=T3D7CmSOMfIC&pg=PA13&lpg=PA13&dq=russian+othodox+pogrom&source=web&ots=4pgZJFGoeO&sig=gWAmh5TSMbzD2oclCnYbTeN16zc&hl=en&sa=X&oi=book_result&resnum=5&ct=result

In completare va ofer si o lista a pogromurilor cunoscute si autentificate istoric.

http://www.territorioscuola.com/wikipedia/en.wikipedia.php?title=Pogrom

Intr-una din primele scrieri ale BORusa, "Predica despre Lege si Gratie Divina", scrisa de Mitropolitul Hillarion al Kievului, in secolul 11, este o lucrate Anti-Semita prin excelenta, Judaismul fiind numit, in acesta lucrare, "Religie inferioara".
http://books.google.com/books?id=pF-I25OC5ugC&pg=PA196&lpg=PA196&dq=russian+orthodox+church,+jews&source=web&ots=mVTT4B8whX&sig=kOgyG0wruZzg-PDLSVUQQlddXfk&hl=en&sa=X&oi=book_result&resnum=9&ct=result#PPA198,M1

49 Re: REGELE SI EU. la data de Sam Iun 28, 2008 6:53 pm

Vreau textul in lb rusa pt ca nu am incredere in traducere.titlu are nuante de exprimare tipice bisicii papale nu unei biserici orodoxe.de aceea suspectez de traducere tendentioasa!

ntr-una din primele scrieri ale BORusa, "Predica despre Lege si Gratie Divina", scrisa de Mitropolitul Hillarion al Kievului, in secolul 11, este o lucrate Anti-Semita prin excelenta, Judaismul fiind numit, in acesta lucrare, "Religie inferioara".

In ortodoxie nu se folosete termenul de gratie divina!

50 Re: REGELE SI EU. la data de Sam Iun 28, 2008 7:12 pm

SPRS

demon
Scuze dar nu vb si refuz sa invat RUSA.
Ti-am dat o referinta bibliofila, cauta varianta in rusa.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum