Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Sarbatorile la Crestini

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 7 din 10]

151 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Aug 04, 2008 8:14 pm

Anticristul

eliberat
Referitor la Tora nu exista .Tora este una si intelesul ei unul.Dute unde vreisei roaga pe cineva sa ti citeasca .Indiferent cine va fi ,I ti va da acelasi raspuns.

Vezi profilul utilizatorului

152 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Aug 04, 2008 8:19 pm

Alice Bailey

vrajitor
Eu va rog sa mergeti sa consultati siteul rabinuului Rosen si acolo puteti pune intrebari ce va framanta

http://dvartora.jewish.ro/pagina_principala.php

153 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Aug 04, 2008 8:20 pm

Diana

inger
Anticristul a scris:Il gasesti pe net sau in Tora ,daca gasesti pe cineva sa ti traduca.
Daca ma cvrezi pe mine:Acolo scrie 'Femeia aceasta tinara.Adica femeia era aclo.si copilul trebuia sa fie semn pentru imparatul acela.Deci timpul era scurt.Vezi Isaia 7 .10,15.

poti sa ma ajuti cu un link? pe mine m-ar interesa mai mult NT Rolling Eyes

154 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Aug 04, 2008 8:22 pm

Anticristul

eliberat
Puteti veni si la mine ,numai sa nu va plingeti pe urma.

155 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Aug 04, 2008 8:23 pm

Anticristul

eliberat
Pe cine intrebi?Ca eu sint rupt de oboseala dar daca totusi ai nevoie de mine o fac pe Samariteanul.

156 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Aug 04, 2008 8:24 pm

Diana

inger
pe tine blum si eu sunt franta....zi lunga la lucru Sad

157 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Aug 04, 2008 8:31 pm

Anticristul

eliberat
Spune dar ca astept .

158 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Aug 04, 2008 8:43 pm

Diana

inger
Anticristul a scris:Spune dar ca astept .

Embarassed pai vroiam sa te intreb daca ma poti ajuta cu ceva link...sa vad in original....ma refer la NT study

159 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Aug 04, 2008 8:48 pm

Alice Bailey

vrajitor
Studenta_87 a scris:

Embarassed pai vroiam sa te intreb daca ma poti ajuta cu ceva link...sa vad in original....ma refer la NT study

NT nu exista in Iudaism. Ar trebui sa stii cum s-a constituit NT si ca nu are nici o valoare. Au existat sute de epistole din care biserica a ales cateva. Erau scriitori en-gross de epistole atunci

Scriptura e Tora(VT)

160 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Aug 05, 2008 6:35 am

Heruer

inger
Alice Bailey a scris:..... Ar trebui sa stii cum s-a constituit NT si ca nu are nici o valoare. .....
(bolduirea imi apartine)
Cred ca te inseli. Noul Testament are exact aceeasi valoare ca si Vechiul Testament. Problema apare la observator (cel care masoara valoarea) si este legata de unitatea de masura a valorii, pe care o foloseste acest observator.

161 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Aug 05, 2008 6:43 am

Cris

inger
Heruer a scris:
Alice Bailey a scris:..... Ar trebui sa stii cum s-a constituit NT si ca nu are nici o valoare. .....
(bolduirea imi apartine)
Cred ca te inseli. Noul Testament are exact aceeasi valoare ca si Vechiul Testament. Problema apare la observator (cel care masoara valoarea) si este legata de unitatea de masura a valorii, pe care o foloseste acest observator.

Daca e sa ma duc la limita extrema ,nici o carte si nici o invatatura n-ar avea valoare daca umanitatea ar dispare brusc.
la cealalta extrema ar fi faptul ca daca omenirea ar avea cunoastere ,atunci n-ar fi nevoie de nici o invatatura.Omenirea ar sti pur si simplu.
Intre acestea ,gasim o plaja de posibilitati de intelegere a invataturilor: de la mai nimic la foarte mult.
Toate invataturile sunt intesate de valori ,doar ca omul isi pune limite singur.Divinitatea s-a exprimat in toate timpurile si s-a exprimat fata de toti copiii sai ,fara deosebire.

162 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Aug 05, 2008 10:22 am

Vizitato

Vizitator
Studenta_87 a scris:

Strong's Number: 5959
hml(
Original Word Word Origin
hml( from (5958)
Transliterated Word Phonetic Spelling
`almah al-maw'
Parts of Speech TWOT
Noun Feminine 1630b
Definition
virgin, young woman
of marriageable age
maid or newly married ++++ There is no instance where it can be proved that this word designates a young woman who is not a virgin.

Translated Words
KJV (7) - damsels, 1; maid, 2; virgin, 4;
NAS (7) - girl, 1; maid, 1; maiden, 1; maidens, 3; virgin, 1;

Mai avem și noi resurse, nu suntem chiar proști dacă nu mergem la biserică sau, mai rău, la sinagogă.

Uite link-uri de studiu individual, nu te mai lua după "așa-ziși" experți, care repetă papagal ce le zice la biserică.

http://www.studylight.org/isb/bible.cgi?query=isaiah+7%3A14&section=0&it=kjv&ot=bhs&nt=na&Enter=Perform+Search

http://interlinear.biblos.com/

http://unbound.biola.edu/index.cfm?method=unbound.showBibleStudyTools
(aici nu te sfătuiesc să citețti niciun comentariu, ci doar instrumentele anlitice folositosre studierii textului..... restul e vrăjeală)

http://www.zhubert.com/concordance

Și aici ai versiunea în KOINE, unde poți da copy la cuv grecesc și să-l cauți în tot NT.
http://www.biblegateway.com/passage/?search=ioan20:1;&version=69;

163 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Aug 05, 2008 7:58 pm

Diana

inger
multumesc frumos Rolling Eyes , voi arunca un ochi peste ele imediat ce stau mai bine cu timpul

164 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Aug 05, 2008 8:24 pm

Anticristul

eliberat
Citeste deuteronom cap 4 vers 1 si 2 .
Ca sa ti faci o idee .Apoi Det cap 13 si vei intelege mult mai mult decit toate lincurile.

165 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mier Aug 06, 2008 3:18 pm

Vizitato

Vizitator
Da, să nu adaugi la Cuvânt nici să crezi mincinoși.

OK. Ia să vedem, dacă nu cumva cei care nu știu cele 1290 de zile din Daniel 12:11 nu sunt cumva făcuți nelegiuiți în versul 10.

Să vedem toată șleahta de rabini dacă va găsi vreodată proba biblică cu care să demonstreze cele 1290 de zile și A DOUA METODĂ, diferită de prima.

Dacă nu, atunci Dumnezeu le spune că sunt nelegiuiți.

Hopa......... păi n-au găsit decât ce cred ei, nu au probă biblică.

166 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mier Aug 06, 2008 10:59 pm

HIRAN

demon
Pentru un tablou complet sa se spuna si despre acele 10 fecioare din Mat.25, care asteptau Mirele.

167 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mier Aug 06, 2008 11:18 pm

Vizitato

Vizitator
Stim ca 10 este "completion" a ceea ce este in vedere. Fecioara=biserica, fecioara inteleapta=cei salvati din biserici, fecioara proasta=cei nesalvati; se defineste si dualitatea cifrei 5 care inseamn salvare sau judecata, in functie de contextul spiritual.

168 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mier Aug 06, 2008 11:32 pm

HIRAN

demon
Iar aici nu mai incap discutii despre himen.

169 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Aug 07, 2008 10:48 am

Vizitato

Vizitator
Să nu uităm că celor 5 fecioare neînțelepte li s-a treminat uleiul lîmpilor, adică Duhul nu mai era în mijlocul lor.....

Apocalipsa 18

23 Lumina lămpii nu va mai lumina în tine, și nu se va mai auzi în tine glasul mirelui și al miresei, -pentrucă negustorii tăi erau mai marii pămîntului, pentrucă toate neamurile au fost amăgite de vrăjitoria ta,

170 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Aug 07, 2008 11:22 am

Cris

inger
Zexelica a scris:Să nu uităm că celor 5 fecioare neînțelepte li s-a treminat uleiul lîmpilor, adică Duhul nu mai era în mijlocul lor.....

Apocalipsa 18

23 Lumina lămpii nu va mai lumina în tine, și nu se va mai auzi în tine glasul mirelui și al miresei, -pentrucă negustorii tăi erau mai marii pămîntului, pentrucă toate neamurile au fost amăgite de vrăjitoria ta,

Nu e nici un duh exterior,este duhul intelepciunii care alege cele 5 atribute divine in defavoarea celor 5 simturi materiale .Cine alege materialul egoist nu are lumina intelepciunii,are doar focul stins al simturilor.Are ce si-a dorit.

171 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Aug 07, 2008 11:33 am

Delta

demon
Zexelica a scris:Să nu uităm că celor 5 fecioare neînțelepte li s-a treminat uleiul lîmpilor, adică Duhul nu mai era în mijlocul lor.....
Normal că au rămas fără client dacă nu aveau măcar atâta minte să se asigure că au suficient carburant la dispoziție! Sad

172 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Aug 07, 2008 2:16 pm

HIRAN

demon
Cris a scris:

Apocalipsa 18

Nu e nici un duh exterior,este duhul intelepciunii care alege cele 5 atribute divine in defavoarea celor 5 simturi materiale .Cine alege materialul egoist nu are lumina intelepciunii,are doar focul stins al simturilor.Are ce si-a dorit.

Intr-adevar parabola vorbeste despre 5 fecioare intelepte si 5 nechibzuite.
Dar intelepciunea de unde vine ?

Prv 23:23 Cumpara adevarul, si nu-l vinde, intelepciunea, invatatura si priceperea.
Acuma sa nu-mi spuna cineva ca a reusit sa cumpere ceva din cele patru de mai sus de la aprozarul din colt.

173 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Aug 07, 2008 2:22 pm

Cris

inger
HIRAN a scris:

Prv 23:23 Cumpara adevarul, si nu-l vinde, intelepciunea, invatatura si priceperea.
Acuma sa nu-mi spuna cineva ca a reusit sa cumpere ceva din cele patru de mai sus de la aprozarul din colt.

Da ,este o cumparare : dau la schimb banul(materia si simturile egoiste ) .
Cumparatul este un troc ,ceva se schimba in altceva,se transforma in altceva.
Materialul egoist se transforma (prin alegere si vointa) in cele de mai sus:intelepciune,invatatura...etc
Este o alchimie spirituala.

174 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Aug 07, 2008 3:49 pm

HIRAN

demon
Conform politicii de marketing asa este.

Dupa Scriptura intelepciune este de la Dumnezeu si o da cui vrea El ca pe un dar.
Tot dupa Scriptura trebuie sa ai loc unde sa asezi acest dar. De acea se cere ca ucenicul sa fie mai intai curatit si golit.
Deci numai asa se poate vorbi de o plata, luand in calcul ca renuntarea la continut este un pret care trebuie platit.
Dar sa tot plateasca oricine acest pret, si daca Dumnezeu nu-i va darui intelepciunea, va pierde in loc sa castige, deoarece starea de pe urma a unui astfel de om va fi mai rea decat cea dintai.

"Daca ucenicul este gol, el va fi umplut de lumini, dar daca ucenicul este impartit, el va fi umplut de intunecimi." Ev. Toma

175 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Dum Aug 10, 2008 7:12 pm

Anticristul

eliberat
Să nu uităm că celor 5 fecioare neînțelepte li s-a treminat uleiul lîmpilor, adică Duhul nu mai era în mijlocul lor.....
..............................................................................................
Tare destept trebuie sa fie zexelica asta ,din moment ce cunoaste taina celor 1290 de zile ,si compozitia uleiului din candela fecioarelor.Cele 1290 de zile nu sint referitoare la crestini ,in primul rind ,iar undelemnul ,daca Isus a fost totusi un om intelept ,il vindeau niste negustori ,care nu stiau ca trebuie sa vina vreun mire si nici nu stiau cind vine.Faptul ca fecioarele au cumparat undelemn dar au ajuns prea tirziu ,denota ca nu Duhul sfint era acela.Ci ceva specific comerciantilor ,care ei nu l folosesc, dar celor ce vor sa intre in odaia de nunta le este strict necesar.Acum sa vedem intelepciunea inteleptilor.Ce lucru fizic sau spiritual se vinde pe bani si este necesar fecioarelor.Este scris in prooroci si in lege.Isus nu a vorbit in Zadar.Pilda are inteles ,cuvint cu cuvint .

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 7 din 10]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum