Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Sarbatorile la Crestini

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 8 din 10]

176 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mier Aug 13, 2008 12:54 pm

Vizitato

Vizitator
Tare destept trebuie sa fie zexelica asta ,din moment ce cunoaste taina celor 1290 de zile ,si compozitia uleiului din candela fecioarelor.Cele 1290 de zile nu sint referitoare la crestini ,in primul rind ,iar undelemnul ,daca Isus a fost totusi un om intelept ,il vindeau niste negustori ,care nu stiau ca trebuie sa vina vreun mire si nici nu stiau cind vine.
Probă biblică? Din părți! Știi despre Scriptură ce am uitat eu!
Neeeeeeeeeeeext!!! beach

Intr-adevar parabola vorbeste despre 5 fecioare intelepte si 5 nechibzuite.
Dar intelepciunea de unde vine ?
Scriptura descrie înțelepciune de două feluri: a lumii acesteia și a lui Dumnezeu (1Cor 2).

Și Saul a fost călăuzit de Dumnezeu, deși nu era salvat. Însă, când i s-a terminat, s-a dus...... Mai sunt exemple de necredincioși călăuziți de Dumnezeu.
La fel și cei necredincioși din biserici, fecioara (biserica) neînțeleaptă (nesalvați, neghina plantată de satan - Mat 13), care când li se termină lumina (Duhul nu mai este în biserici 2 Tes 2:7, Apoc 18:23) rămân de proști tot în biserici, cu satan ca șef, când evanghelizarea se petrece înafara instituției bisericii.
La fel a acționat Dumnezeu și cu Israelul. Nu mai e demult binecuvântarea Cuvântului prin propovăduirea în sinagogi. Însă, câți evrei ascultă? Câți sunt aleși și, din momentul salvării, nu mai merg în sinagogă și nu mai țin legea ceremonială.

Și cu biserica la fel. Cei salvați înțeleg și ascultă porunca de a ieși din Ierusalimul devenit Babilon.

177 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Aug 14, 2008 12:47 am

HIRAN

demon
Normal, intelepciunea oamenilor vine de la oameni, iar cea a lui Dumnezeu vine de la Dumnezeu.

O intrebare legata de legea ceremoniala:
Dumnica si sarbatorile puse de biserici nu sunt tot ceremonii ?
Te intreb deoarece am impresia ca am observat intr-o discutie anterioara a ta cu o adventista ca sustineai inlocuirea sambetei cu duminica, ca zi de odihna. Sau poate nu am citit cu atentie.

Vezi profilul utilizatorului

178 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Aug 14, 2008 8:42 am

Vizitato

Vizitator
Sarbatorile scrie ca sunt umbre, sunt puse laolalta cu legile privind mancarea, care scrie ca nu se mai observa.

Coloseni 2

16Nimeni dar să nu vă judece cu privire la mîncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă, sau cu privire la o zi de Sabat,

17cari sînt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos.

Acum, in NT se face cunoscut ca duminicile sunt NOILE SABATE, insa traducerile nu ajuta vederea acestui adevar. Observa textul grecesc in Matai 28:1, Ioan 20:1, unde este sabaton, pluralul cuvantului sabata.

ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 20

1τη δε μια των σαββατων μαρια η μαγδαληνη ερχεται πρωι σκοτιας ετι ουσης εις το μνημειον και βλεπει τον λιθον ηρμενον εκ του μνημειου

Singura traducere care observa pluralul este Young's

Matthew 28

1And on the eve of the sabbaths, at the dawn, toward the first of the sabbaths, came Mary the Magdalene, and the other Mary, to see the sepulchre,

In plus, gasim mentionata ziua de adunare in care se observa ceremonia cinei Domnuli ca fiind DUMINICA.

Faptele Apostolilor 20

7În ziua dintîi a săptămînii, eram adunați laolaltă ca să frîngem pînea. Pavel, care trebuia să plece a doua zi, vorbea ucenicilor, și și -a lungit vorbirea pînă la miezul nopții.

Insa, problema adventistilor este ca ei nu au ca autoritate Scriptura, ci visele femeii lovite la cap.

179 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Vin Aug 15, 2008 1:59 am

HIRAN

demon
Am verificat despre sabbaton si apare asa cum ai relatat in textele mentionate.
Numai ca in acesta forma de plural, apare in tot NT: Mt.12, Mr.2, Mr.16, Luc.13, Fa.13, etc.
In Col 2:16 pentru o zi de Sabat apare σάββατον (sabbaton)
iar pentru o zi de sarbatoare apare ἑορτή (heorte)

Nu ma pricep deloc la greaca ca sa aprofundez aceasta problema si sa vad daca sabbaton are o forma de singular, si care este gramatica lor.
De asemenea am mai gasit ca acest cuvant la plural „sabbaton” se mai foloseste in greaca si pentru definirea unei saptamani (intervalul dintre doua sabate), ceea ce ma lamureste despre folosirea lui de doua ori in Mat.28:1, care s-ar traduce, in cazul acesta, cuvant cu cuvant cam asa: La sfarsitul saptamanii cand incepea sa se lumineze inspre saptamana urmatoare....

Cat despre legiferarea Duminicii ca sarbatoare sau zi de odihna, personal nu am gasit nici un argument in Biblie, ci doar contra argumente, si libertatea de a-ti organiza oricum timpul fizic:
- in primul rand logica aplicata asupra textului din Col 2:16-17 (postat de tine) ma impiedica sa cred ca a fost inlocuita o umbra cu o alta umbra (adica o zi cu o alta zi) din moment ce spune ca trupul lui Hristos este originalul si era prefigurat de umbrele VT.
- Gal 4:9 Dar acum, dupa ce ati cunoscut pe Dumnezeu, sau mai bine zis, dupa ce ati fost cunoscuti de Dumnezeu, cum va mai intoarceti iarasi la acele invataturi incepatoare, slabe si saracacioase, carora vreti sa va supuneti din nou ?
10 Voi paziti zile, luni, vremi si ani.

11 Ma tem sa nu ma fi ostenit degeaba pentru voi
- Rom14:5 Unul socoteste o zi mai pe sus decat alta; pentru altul, toate zilele sunt la fel. Fiecare sa fie deplin incredintat in mintea lui.

Din contextul Scripturii eu am inteles ca Lumina adusa de Domnul Iisus Hristos este ziua de odihna (sau ziua a saptea):
Ps 118:24 Aceasta este ziua pe care a facut-o Domnul: sa ne bucuram si sa ne veselim in ea ! (a se vede contextul intre vers. 22-26)
Mat 11:28 Veniti la Mine, toti cei truditi si impovarati, si Eu va voi da odihna.
29 luati jugul Meu asupra voastra, si invatati de la Mine, caci eu sunt bland si smerit cu inima; si veti gasi odihna pentru sufletele voastre.
Isa 28:12 El ii zicea: „Iata odihna; lasati pe cel ostenit sa se odihneasca; iata locul de odihna!” Dar ei n-au vrut sa asculte.
Isa 32:17 Lucrarea neprihanirii va fi pacea, roada neprihanirii: odihna si linistea pe vecie.
Ioan 8:12 Iisus le-a vorbit din nou, si a zis: „Eu sunt Lumina lumii; cine Ma urmeaza pe Mine, nu va umbla in intuneric, ci va avea lumina vietii.”
Lu 1:78 datorita marii indurari a Dumnezeului nostru, in urma careia ne-a cercetat Soarele care rasare din inaltime,

Cat despre frangerea painii, textul din Fa 20:7 nu este unul referitor la oranduiri sau reguli ci este o descriere a imprejurarii si momentului in care a avut loc caderea lui Eutih.
Acum din moment ce s-au adunat la olalta era si firesc sa franga painea, ca doar nu faceau sedinta de partid politic.
Iata ca aceast gest se facea si zilnic sau ocazional:
Fa 2:46 Toti impreuna erau nelipsiti de la Templu in fiecare zi, frangeau panea acasa, si luau hrana, cu bucurie si curatie de inima.
Mai mult hranirea cu painea aceasta este o conditie pentru salvare (reiese din parabola din Fa. Cap.27)
Fa 27:31 Pavel a zis sutasului si ostasilor: „daca oamenii acestia nu vor ramanea in corabie, nu puteti fi scapati”.
34 De aceea va rog sa mancati, caci lucrul acesta este pentru scaparea voastra;…..
35 …. A luat paine a multumit lui Dumnezeu, inaintea tuturor, a frant-o, si a inceput sa manance.

Si aici, din contextul Scripturii eu am inteles ca painea care se frangea si cu care se hraneau este cea descrisa in Ioan 6:22-59, mai precis:
Io 6:63 Duhul este acela care da viata, carnea nu foloseste la nimic; cuvintele pe care vi le-am spus Eu, sunt duh si viata.

180 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Vin Aug 15, 2008 11:31 am

Vizitato

Vizitator
Da, am mai postat odata etimologia cuvântului sâmbătă și săptămână, care vin din evr. șabat și șavuot, cu pluralele respective.
Sunt două cuvinte diferite și în greacă, însă traducătorii nu au înțeles cum să fie SFÂȘITUL SÂMBETELOR, etc.... și au trecu ce au crezut ei de cuviință. Asta nu împiedică un student al Bibliei să ia textul original și să vadă.
Iar, am mai dat și proba că Dumnezeu este foarte exact când este vorba de singular sau plural

Galateni 3

16Acum, făgăduințele au fost făcute ,,lui Avraam și seminței lui``. Nu zice: ,,Și semințelor`` (ca și cum ar fi vorba de mai multe), ci ca și cum ar fi vorba numai de una: ,,Și seminței tale``, adică Hristos.

Seminariile ignoră și preferă să spună că este, probabil, vorba de o greșeală scribală, de fiecare dată când sunt depășiți sau când găsesc izvoare arheologice care, aparent, contrazic Scriptura.
Această atitudine față de Scriptură a generat această rebeliune față de Cuvânt ce se regăsește astăzi.

La fel cum e cu "locul pe care-l voi alege Eu" când e vorba de templu, nu specifică un singur loc, tot așa și cu sabatul, care este o UMBRA a faptului că pt salvare nu se lucrează, că Dumnezeu este Cel care sfințește.

Exod 31

13,,Vorbește copiilor lui Israel, și spune-le: ,Să nu care cumva să nu țineți sabatele Mele, căci acesta va fi între Mine și voi, și urmașii voștri, un semn după care se va cunoaște că Eu sînt Domnul, care vă sfințesc.

De aceea se omora persoana care lucra sâmbăta (Num 15:32), moartea fizică era UMBRA morții spirituale, Dumnezeu nu salvează pe cine lucrează Legea, ci pe cine vrea El.

Romani 9

16Așa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

22Și ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Și arate mînia și să-Și descopere puterea, a suferit cu multă răbdare niște vase ale mîniei, făcute pentru peire;

23și să-Și arate bogăția slavei Lui față de niște vase ale îndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?

181 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Vin Aug 15, 2008 11:38 am

Vizitato

Vizitator
Cat despre frangerea painii, textul din Fa 20:7 nu este unul referitor la oranduiri sau reguli ci este o descriere a imprejurarii si momentului in care a avut loc caderea lui Eutih.
Acum din moment ce s-au adunat la olalta era si firesc sa franga painea, ca doar nu faceau sedinta de partid politic.
Bine, în această manieră, nu există poruncă directă să merg la biserică.

Însă, versul menționează motivu adunării: frângerea pâinii.

Îmi pare bine că te apuci să studiezi ceea ce nu ești sigur. Eu m-am rugat 8 luni că să-mi deschidă minte să înțeleg definiția spirituală a ORFANILOR. Așa se face treaba bună, așa te poți corecta, că de greșit, toți greșim. De corectat și recunoscut nu o fac decât cei salvați.

182 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Sam Aug 16, 2008 1:29 am

HIRAN

demon
Desigur ca orfani sunt cei fara tata (ceresc). La fel vaduve sunt femeile ramase fara sot (ceresc). Deci ambii fara Salvator si fara Domn.
Tocmai legat de acestia ai fost atentionat , deoarece lezezi drepturile orfanului si vaduvei.

In relatarea descrisa cu Eutih, mentionarea despre frangerea painii era obligatorie la fel ca si alte detalii aparent neimportante fizic, deoarece acea scena este de fapt si o parabola spirituala.

In dictionarul de nume proprii am gasit Eutih = Fericitul, Norocosul; ceea ce inseamna spiritual, ca acel tanar era unul dintre cei pe care Dumnezeu l-a ales.
Ps 32 :1 Ferice de cel cu faradelegea iertata, si de cel cu pacatul acoperit !
Remarca ca era tanar inseamna ca era de curand intors la Dumnezeu sau altfel spus era la inceput pe Cale.
Despre “ziua dintai” si „frangerea painii” din v.7 deja s-a vorbit pana acum. Mai adaug doar
Ge 14:18 Melhisedec, imparatul Salemului, a adus pane si vin; el era preot al Dumnezeului Celui Prea Inalt.

In versetul 8 apare mentionata „odaia de sus” care are si ea semnificatia ei.
1Imp 17:19 El i-a raspuns: „Da-mi incoace pe fiul tau.” Si la luat de la sanul femeii, l-a suit in odaia de sus unde locuia el, si la culcat pe patul lui. (invierea fiului vaduvei)
2Imp 4:11 Elisei, intorcandu-se la Sumen, s-a dus in odaia de sus si s-a culcat acolo.
(invierea fiului Sunamitei)
Lu 22:12 Si are sa va arate o odaie mare de sus, asternuta gata: acolo sa pregatiti Pastele.
(praznuirea pastelor – se incheie cel vechi si incepe cel nou)
Fa 1:13 Cand au ajuns acasa s-au suit in odaia de sus, unde stateau de obicei.
(locul de rugaciune si cereri)
Fa 2:1 In ziua Cincizecimii, eram toti impreuna in acelasi loc. (n.a. odaia de sus)
(pogorarea Duhului Sfant)
Fa 9:39 Petru s-a sculat, si a plecat impreuna cu ei. Cand a sosit l-au dus in odaia de sus. (invierea Tabitei)

Tot in versetul 8 apare si „multe lumini” expresie care se refera la invataturile Domnului.
Daniel 5:14 Am aflat despre tine ca ai in tine duhul dumnezeilor, si ca la tine se gasesc lumini, pricepere, si o intelepciune nemaipomenita.

Apoi actiunea se petrece noaptea (in intuneric) care indica si el ceva.
(mentionez ca exista salvati aflati in intuneric si salvati aflati in lumina – am dezvoltat pe celalat topic)

Pe ansamblul evenimentului, se contureaza concluzia ca cei alesi vor fi salvati chiar in pofida caderii lor de la credinta si a mortii spirituale, pentru ca vor fi reabilitati.

183 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Sam Aug 16, 2008 10:11 am

Vizitato

Vizitator
Desigur ca orfani sunt cei fara tata (ceresc). La fel vaduve sunt femeile ramase fara sot (ceresc). Deci ambii fara Salvator si fara Domn.
Tocmai legat de acestia ai fost atentionat , deoarece lezezi drepturile orfanului si vaduvei.
Nu am eu cum sa lezez nimic, pt ca eu nu fac idolatrie si nu ma predic pe mine, iar daca se aduce proba biblica ce contrazice vreo concluzie de-a mea, ce nu contrazice nimic altceva din Scriptura, eu am tacut.

Unde este definitia orfanului? Versul direct.

Nu stiu despre odaia de sus, nu am studiat, deci nu comentez pt ca as face idolatrie.

Pe ansamblul evenimentului, se contureaza concluzia ca cei alesi vor fi salvati chiar in pofida caderii lor de la credinta si a mortii spirituale, pentru ca vor fi reabilitati.
Cei ce cad din credinta au credinta lor, nu crdinta lui Hristos, pe care o au cei alesi dupa salvare. Iar, credinta lui Hristos nu se poata pierde.

Galateni 2

16Totuș, fiindcă știm că omul nu este socotit neprihănit, prin faptele Legii, ci numai prin credința lui Isus Hristos, am crezut și noi în Hristos Isus, ca să fim socotiți neprihăniți prin credința lui Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentrucă nimeni nu va fi socotit neprihănit prin faptele Legii.

Efeseni 2

8Căci prin har ați fost mîntuiți, prin credință. Și aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.

9 Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.

Cei alesi nu au cum sa fie morti spiritual, decat inainte de salvare. Dupa salvare au viata vesnica.

184 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Sam Aug 16, 2008 8:59 pm

Anticristul

eliberat
Normal, intelepciunea oamenilor vine de la oameni, iar cea a lui Dumnezeu vine de la Dumnezeu.
...................................................................................
.De ce confundam termeni ,ca vrea zexelica sa abata drumul?
Este vorba de intelepciune si de untdelemn.Deci 2 lucruri.Isus spune celor nechibzuite ,ducetiva si cumparati .De la cei ce vind.Nu e vorba de intelepciunea ce vine de la Dumnezeu.E vorba de ceva anume si se putea cumpara pe bani.Altfel pilda ar fi fara rost.Isus mai specifica si ca si au cumparat dar timpul a trecut si ele au ajuns tirziu.
Asa dar cele intelepte aveau si intelepciune si untdelemn.Pe cind cele nechibzuite ,pentruca nu aveau intelepciune au ramas fara untdelemn.

185 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Dum Aug 17, 2008 1:09 am

Vizitato

Vizitator
Observ ca citezi din ce a zis Isus. Sa inteleg ca alegi versurile care iti convin sau tot NT este autoritativ pt tine?
Daca nu, atunci chiar nu are rost dialogul academic, deoarece ai alt domeniu de definitie.

186 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Dum Aug 17, 2008 2:07 am

HIRAN

demon
Zexelica a scris:Nu am eu cum sa lezez nimic, pt ca eu nu fac idolatrie si nu ma predic pe mine, iar daca se aduce proba biblica ce contrazice vreo concluzie de-a mea, ce nu contrazice nimic altceva din Scriptura, eu am tacut.

Daca un salvat nu poate leza nimic, de ce crezi ca a trebuit ca Domnul Iisus sa vindece urechea DREAPTA a lui Malhu, pe care o taiase Simon Petru ? (scena din Ev.- prinderea lui Iisus)

Ai pus mana pe o sabie pe care inca nu stii cum trebuie sa o folosesti corect, si ridici mana impotriva orfanilor si a vaduvelor intrucat te simti sprijinit de judecatori. (drepturile lor sunt precizate in Deut 24 :19-22 si repetate in Iacov 1 :26-27)
Si nu uita:
Ps 68:5 El este Tatal orfanilor, Aparatorul vaduvelor, El, Dumnezeu, care locuieste in locasul Lui cel sfant.
Prov 23 :10 Nu muta hotarul vaduvei, si nu intra in ogorul orfanilor,

Unde este definitia orfanului? Versul direct.

Io 14 :18 Nu va voi lasa orfani, Ma voi intoarce la voi

Plangeri 5 :3 Am ramas orfani, fara tata ; si mamele noastre sunt ca niste vaduve.
21 Intoarce-ne la Tine, Doamne, si ne vom intoarce ! ...

Cei ce cad din credinta au credinta lor, nu crdinta lui Hristos, pe care o au cei alesi dupa salvare. Iar, credinta lui Hristos nu se poata pierde.

Banuiesc ca este doar o mica/mare confuzie pe care o faci asemanand credinta cu mantuirea. Credinta este doar un mijloc, iar salvarea este un scop.
Intr-adevar salvarea alesilor este garantata, dar modul de lucru, mijloacele si metodele nu sunt sablonate, ci adaptate fiecarui individ.

1 Tim 1:19 si sa pastrezi credinta și un cuget curat, pe care unii l-au pierdut, si au cazut din credinta.
Ps 37 :24 daca se intampla sa cada, nu este doborat de tot. Caci Domnul il apuca de mana.
Ps 116 :15 Scumpa este inaintea Domnului moartea celor iubiti de El.
2 Cron 13 :17 Abia si poporul lui le-au pricinuit o mare infrangere, si cincisute de mii de oameni alesi au cazut morti printre cei din Israel.
Ps 78 :64 Preotii sai au cazut ucisi de sabie, si vaduvele lui nu s-au bocit.

Dar tot Domnul spune :
Ier 8 :4 Spune-le : “Asa vorbeste Domnul: “Cine cade si nu se mai scoala?” “Sau cine se abate fara sa se intoarca iarasi ? „
Prov 24:16 Caci cel neprihanit de sapte ori cade, si se ridica, dar cei rai se prabusesc in nenorocire.

Cei alesi nu au cum sa fie morti spiritual, decat inainte de salvare. Dupa salvare au viata vesnica.

Ca sa pot discuta despre aceasta te rog sa precizezi, dupa intelegerea ta, momentul salvarii si momentul intrarii in posesia vietii vesnice.

Deoarece este o deosebire intre viata si viata vesnica si ce inseamna fiecare dintre acestea.
Si prin Lege au fost puse inaintea alesilor viata si moartea. Si oamenii primeau viata, dar viata tinea pana la o calcare de porunca, asa ca nimeni nu o putea pastra vesnic. De aceea s-a si spus ca Legea a adus osanda, moartea si domnia ei.
Viata vesnica vine prin puterea invierii, nu prin puterea Legii, nici prin desfiintarea ei.

187 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Dum Aug 17, 2008 10:03 am

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Daca un salvat nu poate leza nimic, de ce crezi ca a trebuit ca Domnul Iisus sa vindece urechea DREAPTA a lui Malhu, pe care o taiase Simon Petru ? (scena din Ev.- prinderea lui Iisus)
Acum sustii exact ce sustin ortodocsii si catolicii, care nu s-au obosit s studieze gramatica versului

19Îți voi da cheile Împărăției cerurilor, și orice vei lega pe pămînt, va fi legat în ceruri, și orice vei deslega pe pămînt, va fi deslegat în ceruri.``

Gramatica este cu totul altfel, explicand ca prima actiune are loc in cer "va fi FOST LEGAT in cer" este corect, etc.....
Noi nu putem face nimic, suntem doar niste vase care indeplinesc voia Sa, nu putem lua credit pt nimic, desi Dumnezeu pare sa ne laude munca. Insa, restul Scripturii este categorica: 100% slava o ia Dumnezeu.

Ioan 3

27Drept răspuns, Ioan i -a zis: ,,Omul nu poate primi decît ce -i este dat din cer.

Eu nu pot face rau decat daca otravesc apa, ceea ce este imposibil, deoarece intelepciunea nu vine de la mine, iar corectia Scripturii nu este doar un slogan la mine. Nu este meritul meu, of course....

Io 14 :18 Nu va voi lasa orfani, Ma voi intoarce la voi
Da, tare, bravo!

188 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Dum Aug 17, 2008 6:57 pm

Vizitato

Vizitator
Ca sa pot discuta despre aceasta te rog sa precizezi, dupa intelegerea ta, momentul salvarii si momentul intrarii in posesia vietii vesnice.

Ezechiel 36

25Vă voi stropi cu apă curată, și veți fi curățiți; vă voi curăți de toate spurcăciunile voastre și de toți idolii voștri.

26Vă voi da o inimă nouă, și voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, și vă voi da o inimă de carne.

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

2 Corinthians 1:22

Who hath also sealed us, and given the earnest of the Spirit in our hearts.

Ephesians 1:13
In whom ye also trusted, after that ye heard the word of truth, the gospel of your salvation: in whom also after that ye believed, ye were sealed with that holy Spirit of promise,

Ephesians 4:30
And grieve not the holy Spirit of God, whereby ye are sealed unto the day of redemption.

189 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Aug 18, 2008 1:16 am

HIRAN

demon
Zexelica a scris:
HIRAN a scris:Daca un salvat nu poate leza nimic, de ce crezi ca a trebuit ca Domnul Iisus sa vindece urechea DREAPTA a lui Malhu, pe care o taiase Simon Petru ? (scena din Ev.- prinderea lui Iisus)
Acum sustii exact ce sustin ortodocsii si catolicii, care nu s-au obosit s studieze gramatica versului

19Îți voi da cheile Împărăției cerurilor, și orice vei lega pe pămînt, va fi legat în ceruri, și orice vei deslega pe pămînt, va fi deslegat în ceruri.``

Gramatica este cu totul altfel, explicand ca prima actiune are loc in cer "va fi FOST LEGAT in cer" este corect, etc.....
Noi nu putem face nimic, suntem doar niste vase care indeplinesc voia Sa, nu putem lua credit pt nimic, desi Dumnezeu pare sa ne laude munca. Insa, restul Scripturii este categorica: 100% slava o ia Dumnezeu.

Ioan 3

27Drept răspuns, Ioan i -a zis: ,,Omul nu poate primi decît ce -i este dat din cer.

Tocmai intrucat cunosti cele expuse mai sus ti se pretinde sa-i intelegi pe idolatri si sa nu-i asupresti.

Este adevarat ca pe cei alesi Domnul ii va face sa umble in ce este drept si sa implineasca legile Lui, caci sta scris. Numai ca, daca ne intrebam CUM, vom observa ca aceasta nu se face printr-o magie alba.
Expun cateva instrumente si metode de lucru a Domnului:
- SFATUL si INVATATURA
Ap 3:18 te sfatuiesc sa cumperi de la Mine aur curatit prin foc, ca sa te imbogatesti; si haine albe ca sa te imbraci cu ele, si sa nu ti se vada rusinea goliciunii tale; si doftorie pentru ochi, ca sa-ti ungi ochii, si sa vezi.
Ps 16:7 Eu binecuvantez pe Domnul, care ma sfatuieste, caci pana si noaptea imi da indemnuri inima.
Ps32:8 Eu - zice Domnul - te voi invata, si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi, te voi sfatui, si voi avea privirea indreptata asupra ta.
9 Nu fiti ca un cal sau ca un catar fara pricepere, pe care-i strunesti cu un frau si o zabala cu care-i legi, ca sa nu se apropie de tine.
Ps 73:24 ma vei calauzi cu sfatul Tau, apoi ma vei primi in slava.
Prv 19:20 Asculta sfaturile si primeste invatatura ca sa fii intelept pe viitor.
- MUSTRAREA SI INDEMNUL
Prv 6:23 Caci sfatul este o candela, invatatura este o lumina, iar indemnul si mustrarea sunt calea vietii.
Iov 5 :17 Ferice de omul pe care-l cearta Dumnezeu ! Nu nesocoti mustrarea Celui Atot Puternic.
Prv 15 :32 Cel ce leapada mustrarea isi dispretuieste sufletul, dar cel ce asculta mustrarea capata pricepere.
- ALTELE
Iov 33 :14 Dumnezeu vorbeste insa, cand intr-un fel, cand intr-altul, dar omul nu ia seama.
15 El vorbeste prin visuri, prin vedenii de noapte, cand oamenii sunt cufundati intr-un somn adanc, cand dorm in patul lor.
16 Atunci El le da instiintari, si le intipareste invataturile Lui,
17 ca sa abata pe om de la rau, si sa-l fereasca de mandrie,
18 ca sa-i pazeasca sufletul de groapa si viata de loviturile sabiei.
19 Si prin durere este mustrat omul in culcusul lui, cand o lupta necurmata ii framanta oasele ... (20-30)
Ps 89 :32 atunci le voi pedepsi faradelegile cu nuiaua, si nelegiuirile cu lovituri ;
33 dar nu-Mi voi indeparta deloc bunatatea de la ei, si nu-Mi voi face credinciosia de minciuna ;
1 Co 5 :5 am hotarat ca un astfel de om sa fie dat pe mana Satanei, pentru nimicirea carnii, ca duhul lui sa fie mantuit in ziua Domnului Iisus.

Eu nu pot face rau decat daca otravesc apa, ceea ce este imposibil, deoarece intelepciunea nu vine de la mine, iar corectia Scripturii nu este doar un slogan la mine. Nu este meritul meu, of course...

Chestia cu hainele albe care nu pot fi murdarite este o gogorita de-a unora dintre aceia de se autointituleaza pocaiti.
Dar Cuvantul suna altfel :
Ap 7 :14 “Doamne”, i-am raspuns eu, “Tu stii”, Si el mi-a zis: “Acestia vin din necazul cel mare; ei si-au spalat hainele, si le-au albit in sangele Mielului.”
Se vede clar ca ei aveau hainele albe nu pentru faptul ca nu si le-au murdarit (sau nu le-au putut murdari) dupa ce le-au primit ci pentru faptul ca si LE-AU SPALAT.

190 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Aug 18, 2008 1:38 am

HIRAN

demon
Zexelica a scris:

Ezechiel 36

25Vă voi stropi cu apă curată, și veți fi curățiți; vă voi curăți de toate spurcăciunile voastre și de toți idolii voștri.

26Vă voi da o inimă nouă, și voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, și vă voi da o inimă de carne.

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

2 Corinthians 1:22

Who hath also sealed us, and given the earnest of the Spirit in our hearts.

Ephesians 1:13
In whom ye also trusted, after that ye heard the word of truth, the gospel of your salvation: in whom also after that ye believed, ye were sealed with that holy Spirit of promise,

Ephesians 4:30
And grieve not the holy Spirit of God, whereby ye are sealed unto the day of redemption.

Da, ai descris momentul parafarii contractului, dar aceasta este doar inceputul procesului de salvare consemnat acolo. Procesul salvarii desi face obiectul contractului, este diferit de contract .
Se poate observa din Ef 4:30 unde ai subliniat bine, ca ziua rascumpararii este diferita de momentul pecetluirii.
Cei pecetluiti sunt vii pentru ca au primit viata, insa dupa cum am precizat viata vesnica nu este totuna cu viata.
De exemplu viata vor primi si Neamurile pe noul pamant. Dar viata vesnica vor primi la sfarsitul procesului de salvare doar cei gasiti vrednici Lu 20:35-36.

ESTE CLAR CA UN STUDENT INSCRIS LA MEDICINA VA LUA GARANTAT LICENTA DE DOCTOR SI NU DE ECONOMIST, DAR ASTA LA SFARSITUL CURSURILOR NU LA INCEPUT.
1 Co 15:1 Va fac cunoscut fratilor Evanghelia, pe care v-am propovaduit-o, pe care ati primit-o, in care ati ramas,
2 si prin care sunteti mantuiti, daca o tineti asa dupa cum v-am propovaduit-o; altfel, degeaba ati crezut.

191 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Vin Aug 22, 2008 2:48 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:
Tocmai intrucat cunosti cele expuse mai sus ti se pretinde sa-i intelegi pe idolatri si sa nu-i asupresti.
Cum sa-i asupresc? Condamnand doctrina? Pai, atunci sun un asupritor. Eu condamn cu Scriptura, iar pe cine deranjeaza e treaba lui, eu am treaba mea sa anunt pericolul.

Este adevarat ca pe cei alesi Domnul ii va face sa umble in ce este drept si sa implineasca legile Lui, caci sta scris. Numai ca, daca ne intrebam CUM, vom observa ca aceasta nu se face printr-o magie alba.
Un fel de struto-camila, as expected: salvarea este 100% de la Dumnezeu, DAR...... TREBUIE sa faci tu ceva. Clasicul jmen de la biserica. Daca e cadou, atunci nu trebuie sa faci tu nimic. Daca nu te comporti ca un salvat, atunci concluzia biblica este ca n-ai fost niciodata salvat, nu ca "ai pierdut salvarea" cum te invata la biserica.

Chestia cu hainele albe care nu pot fi murdarite este o gogorita de-a unora dintre aceia de se autointituleaza pocaiti.
Dar Cuvantul suna altfel :
Ap 7 :14 “Doamne”, i-am raspuns eu, “Tu stii”, Si el mi-a zis: “Acestia vin din necazul cel mare; ei si-au spalat hainele, si le-au albit in sangele Mielului.”
Se vede clar ca ei aveau hainele albe nu pentru faptul ca nu si le-au murdarit (sau nu le-au putut murdari) dupa ce le-au primit ci pentru faptul ca si LE-AU SPALAT.

Struto-camila, again: sa ai hainala spalate este echivalentul faptului ca Hristos ti-a platit TOATE pacatele.
Ce sa mai speli, daca El face TOTUL?

192 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Vin Aug 22, 2008 3:22 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Da, ai descris momentul parafarii contractului, dar aceasta este doar inceputul procesului de salvare consemnat acolo. Procesul salvarii desi face obiectul contractului, este diferit de contract .
Adica, Hristos a platit, sau n-a platit pt pacate? Iar daca a platit, se poata ca la judecata sa fii condamnat?

Hai sa fim seriosi! Salvarea este plata pacatelor, punct. Aaaa, ca inviata unui salvat intervine un proces de crestere, asta e altceva. Insa cresterea este garantata de Dumnezeu, nu de om.

Unul care zice ca e salvat si nu creste, e mort, nu a fost salvat, ci doar pacalit de biserica lui care l-a declarat salvat. Se vede cu versurile care declara ca pt intelegerea lor trebuie intelepciune. Cei nesalvati fug de ele.

193 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Vin Aug 22, 2008 3:45 pm

Haina aceea mai trebuie si pastrata curata. Haina este echivalentul faptelor noastre.
Depinde ce faci dupa ce ai cunoscut adevarul. Odata ce ai cunoscut adevarul toate pacatele sin trecut nu ti se iau in considerare si asa ai haina alba, dar daca pacatuiesti cu voia si iti manjesti haina atunci cu ce jertfa sa iti mai curete haina din nou??

Apocalipsa 3:4 Totuși ai în Sardes câteva nume, care nu și-au mânjit hainele. Ei vor umbla împreună cu Mine, îmbrăcați în alb, fiindcă sunt vrednici.

Apocalipsa 16:15 "Iată, Eu vin ca un hoț. Ferice de cel ce veghează și își păzește hainele, ca să nu umble gol și să i se vadă rușinea!" -

194 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Sam Aug 23, 2008 9:06 pm

HIRAN

demon
Zexelica a scris:
Cum sa-i asupresc? Condamnand doctrina? Pai, atunci sun un asupritor. Eu condamn cu Scriptura, iar pe cine deranjeaza e treaba lui, eu am treaba mea sa anunt pericolul.

Bine faci ca anunti pericolul, dar uneori conteaza si cum o faci.
Filipeni 1:15 unii, este adevarat, propovaduiesc pe Hristos din pizma si din duh de cearta; dar altii din bunavointa.

Un fel de struto-camila, as expected: salvarea este 100% de la Dumnezeu, DAR...... TREBUIE sa faci tu ceva. Clasicul jmen de la biserica. Daca e cadou, atunci nu trebuie sa faci tu nimic. Daca nu te comporti ca un salvat, atunci concluzia biblica este ca n-ai fost niciodata salvat, nu ca "ai pierdut salvarea" cum te invata la biserica.

Mereu intelegi cum iti place sau rastalmacesti in mod deliberat.
Cred ca am fost destul de clar in exprimare unde am aratat modul de lucru a lui Dumnezeu si nici nu am pomenit pe undeva de lucrarea omului acolo.

Struto-camila, again: sa ai hainala spalate este echivalentul faptului ca Hristos ti-a platit TOATE pacatele.
Ce sa mai speli, daca El face TOTUL?

Nu eu am scris Biblia asa ca explica-i asta autorului care a spus: "ei si-au spalat hainele, si le-au albit in sangele Mielului"
Eu am aratat doar ca si dupa momentul primirii Duhului salvatii mai calca in strachini, si trebuiesc spalati din nou.
Altfel nu s-ar fi zis:
Io 13:10 Iisus i-a zis: "Cine s-a scaldat, n-are trebuinta sa-si spele decat picioarele, ca sa fie curat de tot;...
1 Io 1:8 Daca zice ca n-avem pacat, ne inselam singuri, si adevarul nu este in noi.
9 Daca ne marturisim pacatele, El este credincios si drept, ca sa ne ierte pacatele si sa ne curateasca de orice nelegiuire.
10 daca zicem ca n-am pacatuit, Il facem mincinos, si Cuvantul Lui nu este in noi.

Adica, Hristos a platit, sau n-a platit pt pacate? Iar daca a platit, se poata ca la judecata sa fii condamnat?
Hai sa fim seriosi! Salvarea este plata pacatelor, punct. Aaaa, ca inviata unui salvat intervine un proces de crestere, asta e altceva. Insa cresterea este garantata de Dumnezeu, nu de om.
Unul care zice ca e salvat si nu creste, e mort, nu a fost salvat, ci doar pacalit de biserica lui care l-a declarat salvat. Se vede cu versurile care declara ca pt intelegerea lor trebuie intelepciune. Cei nesalvati fug de ele.

Da, dragul meu, El mi le-a platit si pe acelea pe care le voi face maine sau poimaine. Dar a reduce salvarea doar la iertarea pacatelor inseamna o siluire a Cuvantului.
Iar simpla ieratre nu ar fi de nici un folos:
Isa 26:10 Daca ierti pe cel rau, el totusi nu invata neprihanirea, se deda la rau in tara in care domneste neprihanirea, si nu cauta la maretia Domnului.
De fapt singur recunosti ca mai exista o nastere din nou si o evolutie si banuiesc ca nu esti strain nici de celelalte procese care insotesc salvarea.

Cu bisericile care amagesc oamenii ca sunt salvati ai dreptate, caci scrie:
Prv. 30:12 Este un neam de oameni care se crede curat, si totus nu este spalat de intinaciunea lui.

195 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Sam Aug 23, 2008 9:26 pm

Anticristul

eliberat
Mare brambureala trebuie sa mai fie in lumea asta,cu salvarea si nesalvarea.Hotaritiva insa odataca sa fie clar pentru toti.Daca Isus a desfiintat legea si a instalat haosul,sau mai clar :ti a iertat si pacatele pe care inca nu le ai facut.Dar de ce mai sint pacate pe lume, daca nu mai este lege?De ce a desfiintat Isus legea si nu a schimbat firea omului?Ca daca s ar gasi un destept azi sa desfiinteze legea circulatiei dar circulatia ar ramine in vigoare la liberul arbitru al fiecaruia,citi morti ar fi pe sosele zilnic?ar nefiind lege nu ai fi vinovat de nimic.Ce haos ar mai fi in lume.Tot asa si cu legea lui dumnezeu,Cum s ar fi putut desfiinta legea dar rautatea si toate relele se comit in continuare.La ce foloseste desfiintarea legi ,daca numai celor rai ca sa nu poata fi osinditi si sa faca ce vor ,ca nu mai exista lege.Nu ar trebui si judecat putin cu mintea cind vorbiti despre desfiintarea legi?Daca omul poate pacatui ,si pacatuieste chiar atnci legea exista.Ca sa zicem ca ,Isus i ti plateste pacatele facute in nestiinta e una dar sa zicem ca nu mai este lege ,atunci e haos de nedescris.Si in astfel de situatie toti trebuie sa fie salvati ca nu pot pacatui ,nefiind lege.

196 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Aug 25, 2008 2:30 pm

Vizitato

Vizitator
Ruben121 a scris:Haina aceea mai trebuie si pastrata curata.
Haina aia ori e, ori nu e curată.

Coloseni 2

13Pe voi, cari erați morți în greșelile voastre și în firea voastră pămîntească netăiată împrejur, Dumnezeu v'a adus la viață împreună cu El, după ce ne -a iertat toate greșalele.

TOATE înseamnă TOATE. Ce poți să faci? Ce greșală să faci, care să nu fie deja inclusă la plată? D-aia salvarea este 100% munca lui Dumnezeu și d-aia nu se poate pierde.

197 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Aug 25, 2008 2:45 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris: Nu eu am scris Biblia asa ca explica-i asta autorului care a spus: "ei si-au spalat hainele, si le-au albit in sangele Mielului"
Eu am aratat doar ca si dupa momentul primirii Duhului salvatii mai calca in strachini, si trebuiesc spalati din nou.
Salvații mai calcă în străchini, da. Însă nu mai POT păcătui, pt că TOATĂ obligația față de Lege a fost achitată.

1 Ioan 3

9 Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuiește, pentrucă sămînța Lui rămîne în el; și nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu.

Și vine biserica ta și spune că poți păcătui!!!!!!!! rolf rolf rolf Scrie clar că NU POȚI.

Spălare=plata păcatelor.

Deci, după ilustra doctrină a bisericii tale, Hristos te pune la pltă de mai multe ori, este nedrept, mai trebuie să se răstignească încă odată după mintea voastră rolf rolf

Sunt scârbit și plictisit, deja, de doctrina asta falsă. Îți dau eu versurile care le dă biserica ta ca probă că salvarea se pierde.

Evrei 6

6și cari totuș au căzut, este cu neputință să fie înoiți iarăș, și aduși la pocăință, fiindcă ei răstignesc din nou pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu, și -L dau să fie batjocorit.

Această ignoranță crasă a Scripturii este clsică erei bisericilor, când adevătul încă nu era revelat complet cu privire l unele aspecte ale salvării.
Se ignoră faptul că și propovăduirea Evangheliei prin intermediul instituției bisericii a beneficiat de binecuvântare și de prezența Duhului în această operațiune.
Această binecuvântare poate înceta, după cum am avut exemplul Israelului, care a pierdut acea binecuvântare în favoarea instituției bisericii.
Exemple avem, însă sunt ignorate pt a putea da slavă omului sau, doar pt a nu corecta o greșlă și, implicit, să recunoscă că au greșit. Tipic!! beach beach

198 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Aug 26, 2008 8:52 pm

HIRAN

demon
Ai o fobie fata de doctrine si ca sa ti-o satisfaci iti imaginezi din orice diverse forme doctrinare.

Eu am citat 1Io1:8-10.
iar in Scriptura mai scrie :
Evr 3:12 Luati sema dar, fratilor, ca nici unul dintre voi sa n-aiba o inima rea si necredincioasa, care sa va desparta de Dumnezeul cel viu.

Ca unii nu pot primi aceste parti a Cuvantului, este din cauza ca nu le-a fost dat din cer.

Credinciosii nu pot pacatui doar atata timp cat raman in har:
Rom 4:15 pentru ca Legea aduce manie; si unde nu este o lege, acolo nu este nici calcare de lege.
16 De aceea mostenitori sunt cei se se fac prin credinta, pentru ca sa fie prin har, .............

Toti cei ce sunt sub Lege sunt pacatosi, fara sa exista macar unul singur neprihanit, conform Rom 3:9-12

Faptul ca exista alesi care au trebuit sa fie corectati si intorsi o atesta cazul Galatenilor:
Gal 5:4 Voi, care voiti sa fiti socotiti neprihaniti prin Lege, v-ati despartit de Hristos; ati cazut din har.

In ce priveste cazul celor din Evr 6:6 este arata clar ca ei nu mai pot fi curatati prin apa, dar versetele 7 si 8 arata ca ei sunt curatati prin foc, tocmai datorita faptului ca nu-si pot pierde salvarea.

Iar aici in Evr.6:6 se refera doar la cei ce au primit Duhul Sfant, au fost luminati, au experimentat puterile veacului viitor, etc, nu la niste carturari sclifositi.

Ultima editare efectuata de catre HIRAN in Mar Aug 26, 2008 9:00 pm, editata de 1 ori

199 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Aug 26, 2008 8:56 pm

Vizitato

Vizitator
Tu chiar nu intelegi sau doar repeti o mantra?
Scrie ca a platit TOATE pacatele? Scrie.
THE END.

200 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Aug 26, 2008 9:03 pm

HIRAN

demon
Nu eu sunt cel care repeta o mantra.
Eu am pus in observatie intreg Cuvantul fara sa neg ce ai postat din Biblie.
Daca ai impresia ca versetele se contrazic este doar o problema de intelegere.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 8 din 10]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum