Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Sarbatorile la Crestini

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 9 din 10]

201 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Aug 26, 2008 9:21 pm

Vizitato

Vizitator
Singura maniera ca sa existe salvare este ca Dumnezeu sa plateasca TOATE pacatele.

Omul nu mai poate face nimic in plus fata de ca a platit Hristos. Asta scrie.

Ai cateva versuri pe care nu le intelegi in lumina intregii Scripturi, neintelegand ce este salvarea.

202 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Sept 16, 2008 8:50 pm

Anticristul

eliberat
13Pe voi, cari erați morți în greșelile voastre și în firea voastră pămîntească netăiată împrejur, Dumnezeu v'a adus la viață împreună cu El, după ce ne -a iertat toate greșalele.
..................................................................................
Toate care le ai avut cind ai fost chemat.Dar tu ai in fata o viata de trait .Printre prieteni si dusmani,bogati si saraci.Ce faci ?Dupa ce criterii traiesti?Care sint regulile de convietuire?Toata ziua bati din palme si te uiti la cer?Ai servici ,cresti copii esti inselat la salariu sau esti furat ,sau esti batut .Sint multe probleme in viata.Dumnezeu ,tot plateste datoriile pe care le faci?

Vezi profilul utilizatorului

203 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Sept 16, 2008 10:05 pm

HIRAN

demon
Zexelica a scris:Singura maniera ca sa existe salvare este ca Dumnezeu sa plateasca TOATE pacatele.

Omul nu mai poate face nimic in plus fata de ca a platit Hristos. Asta scrie.

Ai cateva versuri pe care nu le intelegi in lumina intregii Scripturi, neintelegand ce este salvarea.

De unde stii tu ce intelegere mi-a fost data ?

Exemplu:

1 Io 1:10 daca zicem ca n-am pacatuit, Il facem mincinos, si Cuvantul Lui nu este in noi.

1 Io 3:9 Oricine este nascut din Dumnezeu, nu pacatuieste, pentru ca samanta Lui ramane in el; si nu poate pacatui, fiindca este nascut din Dumnezeu

Aceste versete nu se contrazic ci sunt complementare, iar lamurirea vine in:
1 Io 5:16 Daca vede cineva pe fratele sau savarsind un pacat care nu duce la moarte, sa se roage; si Dumnezeu ii va da viata, pentru cei ce n-au savarsit un pacat care duce la moarte. Este un pacat care duce la moarte; nu-i zic sa se roage pentru pacatul acela.
17 Orice nelegiuire este pacat; dar este un pacat, care nu duce la moarte.
18 Stim ca oricine este nascut din Dumnezeu, nu pacatuieste, ci Cel nascut din Dumnezeu il pazeste, si cel rau nu se atinge de el.

In concluzie un salvat nu poate sa savarseasca un pacat care sa duca la moarte, deoarece el are viata vesnica. In acest sens el nu poate sa pacatuiasca.

Dar poate sa savarseasca o nelegiuire care este ispasita prin jertfa Domnului Iisus (1Io2:1-2), iar pentru aceasta suntem constientizati in vederea marturisirii.
1 Io 1:9 daca ne marturisim pacatele, El este credincios si drept, ca sa ne ierte pacatele si sa ne curateasca de orice nelegiuire.

Acum toate cele de mai sus sunt scrise pentru sfintii alesi care au credinta Domnului Iisus.
De aceea numai daca privesti problema pacatelor de pe pozitia mortilor poti sa te gandesti ca o faradelege ar conduce la pierderea mantuirii. Astfel ca aceeasi fapta sau aceeasi faradelege savarsita de un individ salvat si de un individ nesalvat, au conotatii diferite la Dumnezeu.

Textele postate nu pot fi relevante pentru un mort (neinviat in Iisus). Un mort indiferent de genul pacatelor ramane mort si nu poate face nimic pentru a primi viata vesnica.

Rom 8:8 Deci cei ce sunt pamantesti, nu pot sa placa lui Dumnezeu.
9 Voi insa nu mai sunteti pamantesti, ci duhovnicesti, daca Duhul lui Dumnezeu locuieste in adevar in voi. Daca n-are cineva Duhul lui Hristos nu este al Lui.

204 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mier Sept 17, 2008 2:50 pm

Artistu

demon
HIRAN a scris: Daca n-are cineva Duhul lui Hristos nu este al Lui.

Si atunci cu drept s-ar apuca sa judece ce nu e al lui?

205 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mier Sept 17, 2008 3:28 pm

HIRAN

demon
Fa 10:42 Iisus ne-a poruncit sa propovaduim norodului, si sa marturisim ca El a fost randuit de Dumnezeu Judecatorul celor vii si al celor morti.

206 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mier Sept 17, 2008 5:07 pm

Artistu

demon
HIRAN a scris:Fa 10:42 Iisus ne-a poruncit sa propovaduim norodului, si sa marturisim ca El a fost randuit de Dumnezeu Judecatorul celor vii si al celor morti.

Cu ce masura poti judeca pe cineva care nu-ti apartine? Sau pe cei care sunt de alta religie? Propovaduirea era in cadrul poporului evreu, nu universala. Asta a fost marea miscare a lui Paul care a vrut sa universalizeze cultul sectei crestine bazandu-se pe imensitatea imperiului roman si legaturile care le avea in diaspora si cu cei din jur.

207 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Vin Sept 19, 2008 5:49 am

Anticristul

eliberat
Una e ce a intentionat Pavel si alta ce a intentionat Sefu.

208 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Vin Sept 19, 2008 12:12 pm

Shabat Shalom, draga Herman!
Salam Alecum!
Pace voua!

Vad draga Herman ca te poticnesti la ceea ce spun oamenii despre Isus!
In loc sa aplici pur si simplu ceea ce spune Dumnezeu!
Oricum sunt increzator ca-ti vei aduce aminte ceea ce spune Dumnezeul lui Iacob, Isaac si Avraam.
Iubesteti aproapele Herman fie ca este crestin, musulman sau evreu. Dumnezeu imi este martor ca noi doi suntem prieteni pentru ca vorbim despre Dumnezeu. Hai sa si facem si sa fim ceea ce vrea El.
Haideti fratilor sa lasam diferentele, dezbaterile inutile in detalii si sa vedem ce ne uneste. Iar daca ne uneste dragostea si cautarea lui Dumnezeu inseamna ca suntem frati chiar daca ne numim crestini, evrei sau musulmani.

209 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Vin Sept 19, 2008 12:48 pm

Artistu

demon
Anticristul a scris:Una e ce a intentionat Pavel si alta ce a intentionat Sefu.

Care Sefu? Cel din VT sau cel din NT? Ca cel din VT vroia sa aiba adoratori - anumiti adoratori - in schimbul unui troc: voi ma adorati si eu va eliberez si va dau pamant.

210 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Vin Sept 19, 2008 2:04 pm

Anticristul

eliberat
Toma a scris:Shabat Shalom, draga Herman!
Salam Alecum!
Pace voua!

Oricum sunt increzator ca-ti vei aduce aminte ceea ce spune Dumnezeul lui Iacob, Isaac si Avraam.
Iubesteti aproapele Herman fie ca este crestin, musulman sau evreu. Dumnezeu imi este martor ca noi doi suntem prieteni pentru ca vorbim despre Dumnezeu. Hai sa si facem si sa fim ceea ce vrea El.
Haideti fratilor sa lasam diferentele, dezbaterile inutile in detalii si sa vedem ce ne uneste. Iar daca ne uneste dragostea si cautarea lui Dumnezeu inseamna ca suntem frati chiar daca ne numim crestini, evrei sau musulmani.
................................................................................................................................................................................
Bun venit la noi acasa,Toma.Eu nu ma poticnesc,doar ti se pare tie.Punctul tau de vedere e putin piezis ,si nu se vede bine.Noi avem un singur Dumnezeusi el ne a rinduit tot ce avem nevoie,si tot ce avem voie.Nu avem nevoie de intermediari.Dimpotriva ,chiar ne a interzis acest lucru.Se apropie Sabartul si nu am mult timp ,sper sa revin dupa Sabat.
Cu stima .

211 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Vin Sept 19, 2008 2:08 pm

Anticristul

eliberat
Care Sefu? Cel din VT sau cel din NT? Ca cel din VT vroia sa aiba adoratori - anumiti adoratori - in schimbul unui troc: voi ma adorati si eu va eliberez si va dau pamint.
......................................................................................
Dumnezeu este unul pentru toti ,cei ce vreau sa-l urmeze.Cind ma refer la Pavel si sefu,inseamna ca gruparea respectiva are un sef,dar sint uni ,sau au fost care au deturnat anumite reguli in folosul lor,cind seful nu era prezent.

212 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Vin Sept 19, 2008 2:16 pm

Anticristul a scris:
Salam Alecum!
Pace voua!

................................................................................................................................................................................
Bun venit la noi acasa,Toma.Eu nu ma poticnesc,doar ti se pare tie.Punctul tau de vedere e putin piezis ,si nu se vede bine.Noi avem un singur Dumnezeusi el ne a rinduit tot ce avem nevoie,si tot ce avem voie.Nu avem nevoie de intermediari.Dimpotriva ,chiar ne a interzis acest lucru.Se apropie Sabartul si nu am mult timp ,sper sa revin dupa Sabat.
Cu stima .
Pai inseamna ca nu aveati nevoie nici de Moise sau Ilie?
Dumnezeu a randuit tot ce va trebuie dar si tot ce ne trebuie si noua insa ma indoiesc ca stii chiar tot.
Nu vad rostul pentru care comentezi ce au comentat altii despre Isus. Nu inteleg de ai atata placere in analiza ceea ce spun altii despre Isus.
Mi se pare mult mai relevant sa stii cum sunt oamenii si de ce, iar in acest e mult mai bine sa stii ce au spus si facut: Isus, Moise, Ilie, Daniel s.a. dar sa si pui in aplicare aceste lucruri.
Nea Herman haide sa fim niste oameni pragmatici si nu visatori. Hai sa punem in aplicare ceea ce stim ca vrea Dumnezeu.
Cu totii stim ce vrea Dumnezeu dar mereu ne uitam in ograda celuilalt si critic. Hai sa facem si sa fim si nu doar sa vorbim!
Pace frate Herman! Shabat Shalom!

213 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Vin Sept 19, 2008 3:05 pm

Anticristul

eliberat
Noi nu avem nevoie de moise ca persoana .Prin el Dumnezeu ne a aratat voia sa.El nu si a arogat nici un merit prin asta.Iar de ce comentez ce au spus alti?In primul rind ma amuz,iar in al 2 lea rind ma mir cum le a mers mintea unora ,pina sa-l faca Dumnezeu.De ce nu puteau asculta de primul?De ce le trebuia unloctiitor?E mai usor de dus in eroare.Or nu puteau nega legile lui Dumnezeu direct.Trebuia sa le puna in spate la cineva ,ca ar fi facut-o si abia apoi se dedau la calcarea lor.Dar Isus se disculpa usor ca el a fost destept si a zis.Cine va desfiinta una din cele mai mici porunci si va invata pe oameni asa .etc.Deci el nu a desfiintat si nu a invatat decit .Intoarceti va la Dumnezeu .Cu stima Sabat Salom din Israel.

214 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Vin Sept 19, 2008 3:30 pm

Eu Unul

admin
Anticristul a scris:
Salam Alecum!
Pace voua!

Bun venit la noi acasa,Toma...

Bun venit, Toma!
Ma bucur ca ai venit printre noi si-i multumesc lui Herman ca te-a invitat!

215 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Sept 22, 2008 12:06 pm

Anticristul a scris:Noi nu avem nevoie de moise ca persoana .Prin el Dumnezeu ne a aratat voia sa.El nu si a arogat nici un merit prin asta.Iar de ce comentez ce au spus alti?In primul rind ma amuz,iar in al 2 lea rind ma mir cum le a mers mintea unora ,pina sa-l faca Dumnezeu.De ce nu puteau asculta de primul?De ce le trebuia unloctiitor?E mai usor de dus in eroare.Or nu puteau nega legile lui Dumnezeu direct.Trebuia sa le puna in spate la cineva ,ca ar fi facut-o si abia apoi se dedau la calcarea lor.Dar Isus se disculpa usor ca el a fost destept si a zis.Cine va desfiinta una din cele mai mici porunci si va invata pe oameni asa .etc.Deci el nu a desfiintat si nu a invatat decit .Intoarceti va la Dumnezeu .Cu stima Sabat Salom din Israel.

Pai bine Herman, eu iti spun sa nu te iei dupa ce spun unii sau altii si tu tot despre ei vorbesti Smile
N-am vrut sa spun ca aveti nevoie de Moise in "flash and bones" ci doar de ceea ce a spus el. Pai asa am si eu nevoie de ceea ce a spus Isus.
Chiar nu conteaza ce spun altii despre Isus, Herman. Sa lasam asta!
Ce parere ai despre ce a spus Isus? fara sa-mi spui ce crezi "printre randuri" despre ce a spus, crezi ca ceea ce a spus si facut El sunt lucruri bune de urmat?

216 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Sept 22, 2008 7:23 pm

Anticristul

eliberat
Da ce a spus Isus a spus din Tora .deci a spus adevarul .Si tu daca spui ceva din Tora spui adevarul.Dar asta nu inseamna ca Isus a spus. El doar a citat.O poate face oricine la fel.Problema ca e ca lumea de dupa Isus nu mai seamana cu lumea din timpul lui.Iar cei ce zic ca merg pe urmele lui sint tare departe.Cu stima Haym din Ierusalaym.

217 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Sept 23, 2008 11:58 am

Anticristul a scris:Da ce a spus Isus a spus din Tora .deci a spus adevarul .Si tu daca spui ceva din Tora spui adevarul.Dar asta nu inseamna ca Isus a spus. El doar a citat.O poate face oricine la fel.Problema ca e ca lumea de dupa Isus nu mai seamana cu lumea din timpul lui.Iar cei ce zic ca merg pe urmele lui sint tare departe.Cu stima Haym din Ierusalaym.

Draga Haym, Isus a afcut mult mai mult decat sa citeze din Tora. El a explicat Adevaratul ei inteles si a spus prin pilde cum vrea Dumnezeu sa ne purtam noi cu adevarat.
Isus a dat sens Torei si a facut sa fie inteles adevaratul Spirit al Legii draga Haym.
Isus a aratat ce trasaturi sufletesti sunt de pret pentru Dumnezeu si a invatat multi oameni cum sa fie cum sa se poarte intre ei si mai ales fata de Duumnezeu.
Mi se pare mie ca tu realizezi ca Isus n-a facut lucruri gresite sau de lepadat din timp ce pe vremea Sa au fostt multi evrei care L-au urmat. Ca tu contesti interpretarile altor oameni despre El asta e un subiect care nu-si are importanta.
Importanta e draga Haym daca tu iti dai seama cum a interpretat Isus Tora si ce ne-a "tradus" din Voia Domnului? Iti dai tu seama Haym?

218 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Sept 23, 2008 8:55 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:In concluzie un salvat nu poate sa savarseasca un pacat care sa duca la moarte, deoarece el are viata vesnica. In acest sens el nu poate sa pacatuiasca.
Deci, nu se poate pierde salvarea. OK. Asta e concluzia biblica. Atunci poti intelege ca atunci cand vorbeste de pedepsirea sau divortul femeii adultere, nu poate fi in discutie biserica eterna, ci doar cea pamanteasca, custodienii nevrednici ai Cuvantului.

219 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Sept 23, 2008 9:08 pm

Anticristul

eliberat
Ai bagat de seama ca Isus nu da interpretari ci doar citate scurte?El spune doar :Este scris'.El nu interpreteaza in nici un fel.Scrisul ramine scris.
El a dat exemplu cu viata lui.Ca la sarbatori mergea la Ierusalaym iar in sabat mergea la sinagoga.Citi din cei ce zic ca merg pe urmele lui se aseamana cu Isus?Din 10 000- de crestini de toate confesiunile ,nu vei gasi unul sa mearga pe urmele lui.Dar mie nu mi-ar fi rusine sa ma intilnesc cu el.Si ne vom intilni sigur.

220 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mier Sept 24, 2008 11:37 am

Anticristul a scris:Ai bagat de seama ca Isus nu da interpretari ci doar citate scurte?El spune doar :Este scris'.El nu interpreteaza in nici un fel.Scrisul ramine scris.
El a dat exemplu cu viata lui.Ca la sarbatori mergea la Ierusalaym iar in sabat mergea la sinagoga.Citi din cei ce zic ca merg pe urmele lui se aseamana cu Isus?Din 10 000- de crestini de toate confesiunile ,nu vei gasi unul sa mearga pe urmele lui.Dar mie nu mi-ar fi rusine sa ma intilnesc cu el.Si ne vom intilni sigur.
Crezi ca Isus spunea doar "este scris" si atat. Pildele ocazionale crezi ca doar explicau scolareste cum trebuie intelese lucrurile.
Ei bine stii si tu f bine Haym ca Isus strangea oameni cu miile pe care ii fascina prin puterea sa din cuvant, explicatii dar si fapte. pe Isus se gandeau sa-L faca imparat! de ce? ca vorbea doar cu "este scris"
Daca il privim pe Isus din perspectiva de invatator, de rabin daca vrei, ne dam seama ca are sa ne invete foarte multe.
Intelegi tu macar Haym pilda samariteanului sau cea cu talantii? Intelegi Haym pildele complet?
E ceva care a deranjat evreii atunci si poate mai deranjeaza si acum, dar tu ca un om cu minte iluminata si deschisa iti pot da seama ca Isus are dreptate prin zicala adevarata acum si atunci "nu face ce face preotul fa ce spune el" (atunci fariseu).
recunoaste ca Isus a avut si are dreptate cu acel lucru si bine ar fi sa-i recunosti invatatura bazata pe Cuvantul Domnului ("este scris").

221 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mier Sept 24, 2008 1:17 pm

Toma a scris:
Crezi ca Isus spunea doar "este scris" si atat. Pildele ocazionale crezi ca doar explicau scolareste cum trebuie intelese lucrurile.
Ei bine stii si tu f bine Haym ca Isus strangea oameni cu miile pe care ii fascina prin puterea sa din cuvant, explicatii dar si fapte. pe Isus se gandeau sa-L faca imparat! de ce? ca vorbea doar cu "este scris"
Daca il privim pe Isus din perspectiva de invatator, de rabin daca vrei, ne dam seama ca are sa ne invete foarte multe.
Intelegi tu macar Haym pilda samariteanului sau cea cu talantii? Intelegi Haym pildele complet?
E ceva care a deranjat evreii atunci si poate mai deranjeaza si acum, dar tu ca un om cu minte iluminata si deschisa iti pot da seama ca Isus are dreptate prin zicala adevarata acum si atunci "nu face ce face preotul fa ce spune el" (atunci fariseu).
recunoaste ca Isus a avut si are dreptate cu acel lucru si bine ar fi sa-i recunosti invatatura bazata pe Cuvantul Domnului ("este scris").
Problema e ca nici Haym si nici eu nu credem ce scrie in Noul Testament, nici macar ca ar fi real in totalitate si nu potrivit de biserica. Asadar, nu numai ca nu il recunoastem ca Scriptura, ci nici ca istorioara adevarata in totalitate!

222 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mier Sept 24, 2008 2:29 pm

Vasile Barsan a scris:Asadar, nu numai ca nu il recunoastem ca Scriptura, ci nici ca istorioara adevarata in totalitate!
Nu stiu despre dumneata dar stiu ca Haym are incredere in unele pasaje din NT.
Daca si dumneata te increzi intr-un minim de pasje ca si Haym in care sunt marturisite anumite pilde/invataturi ale lui Isus, atunci va rog pe amandoi sa-mi spuneti ce parere aveti despre acestea si daca ele merita urmate?
Nu ma intereseaza ce parere aveti despre interpretari ale diversilor oameni de-a lungul timpului ci parerea voastra despre invataturile predate de Isus si recunoscute de voi, daca e cazul!

223 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mier Sept 24, 2008 7:10 pm

Anticristul

eliberat
Iata ce cred eu din N T."Daca se va ridica in mijlocul tau un prooroc sau un visator de vise ,si ti va vesti un semn sau o minune.Si se va implini semnul sau mununea de care ti a vorbit(deci vei veda cu ochii tai)dar i ti va zice nu mai trebuie sa implinesti ce ti a cerut Dumnezeu,ce doar nu vezi ca eu sint aici ,si va pot mintui fara sa faceti nimic.Nu mai trebuie sa ascultati de Dumnezeu.La ce va mai trebuie sarbatori si zile de inchinare?La ce sa mai mergeti la Ierusalaym ?Sa nu ascultati cuvintele acelui prooroc sau pui de Dumnezeu,cum sar intitula,caci Domnul Dumnezeul vostru va pune la incercare.Sa iei piatra si sa omori pe proorocul acela sau visatorul(facatorul de minuni)din mijlocul vostru.Am adaugat citeva cuvinte de la mine ca sa intelegeti mai bine ce a spus Dumnezeu.Daca Isus a facut minuni sau vindecari ,indiferent orice ,dar a abatut ,sau abate poporul cu o iota de la ce a zis Dumnezeu,este vrednic de moarte.Dumnezeu a spus-o si nu eu.

224 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mier Sept 24, 2008 10:38 pm

Vizitato

Vizitator
Si tu crezi rabinii si interpretarile lor in locul Scripturii..... asa ca....

Iar, daca sustii ca Hristos nu a venit, atunci de ce nu ne dai tu data venirii lui Meshuach din Daniel 9:24-27?

Este scrisa acolo de mii de ani. Cum de "pre-intelepciunile lor" tot asteapta?

Iar, ca sa va arat cat de ipocriti sunteti, voi TOT UN OM stiti ca va fi, pt ca ziceti ca e nuj ce RABBI, pt ca scrie ca va fi invatator.

Insa, ignorati cand scrie de leul din CASA LUI IUDA, deci nu are cum sa fie preot din casa lui Levi.

Neeeeeeeeeeeext!!!!!!!

225 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Sept 25, 2008 11:41 am

Anticristul a scris:Iata ce cred eu din N T.".

Draga Haym dupa cate inteleg eu tu crezi ca nu tot ce scrie in NT este adevarat si deci prefer sa vorbesc cu tine pe ce consideri ca ar fi adevarat din ce scrie in NT.
Iar daca tu crezi ca altii au scris despre Isus cu tenta de a-i convinge pe oameni sa creada in El ca Isus asta nu inseamna ca Isus nu ar fi profetit multe alte lucruri insa sa nu se fii scris despre acestea pur si simplu. Dupa cate iti dai seama nu s-a putut scrie tot ce a spsu si facut Isus, corect?
Propun deci ca pe topicul asta sa continui duelul cu zexelica ..care cred ca a pus bine pucntul pe "I" iar cu mine sa vobesti pe topicul cu pilde despre ce crezi tu ca a spus Isus cu adevarat!

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 9 din 10]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum