Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Sarbatorile la Crestini

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 10 din 10]

226 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Sept 25, 2008 1:16 pm

Enohabel

muritor de rand
Vasile Barsan a scris:.
Problema e ca nici Haym si nici eu nu credem ce scrie in Noul Testament, nici macar ca ar fi real in totalitate si nu potrivit de biserica. Asadar, nu numai ca nu il recunoastem ca Scriptura, ci nici ca istorioara adevarata in totalitate![/quote]

Ca cineva nu crede Scripturile Noului Testament in totalitate ,nu schimba cu nimic adevarul Lui Dumnezeu, nici copii din Africa nu crede ca exista zapada, cei care pun la indoiala adevarul scripturilor sunt calauziti de diavolul...ca el a zis Evei in gradina; A zis Dumnezeu cu adevarat sa nu mancati din pom???, Lui Satan ii este suficient sa nege dumnezeirea lui Hristos

Vezi profilul utilizatorului

227 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Sept 25, 2008 7:06 pm

Anticristul

eliberat
Zexelica a scris:Si tu crezi rabinii si interpretarile lor in locul Scripturii..... asa ca....

Iar, daca sustii ca Hristos nu a venit, atunci de ce nu ne dai tu data venirii lui Meshuach din Daniel 9:24-27?

Este scrisa acolo de mii de ani. Cum de "pre-intelepciunile lor" tot asteapta?

Iar, ca sa va arat cat de ipocriti sunteti, voi TOT UN OM stiti ca va fi, pt ca ziceti ca e nuj ce RABBI, pt ca scrie ca va fi invatator.

Insa, ignorati cand scrie de leul din CASA LUI IUDA, deci nu are cum sa fie preot din casa lui Levi.

Neeeeeeeeeeeext!!!!!!!
..........................................................................................................................................................................
Zexelica , de ce ti se pare tie ca esti atit de destept?Oameni destepti in general sint smeriti si cred ca totdeauna ar mai avea de invatat.Daca 70 de saptamini au fost taiate dintr-un intreg oarecare.Nu stiu daca stii care e intregul acela.Si dupa 7 saptamini trebuia sa apara Conducatorul (hanaghid)Asta nu insemneaza ca a fost masiah.Chiar daca la voi in romaneste scrie asa dar si asta in paranteza.De ce in paranteza?Pentru ca in original nu scrie asa.Or asta sa intimplat cu aproximativ 400 de ani inainte de Isus.Ce sa intimplat de la acest Hanaghid,inca timp de 62 de saptamini,adica 434 de ani ca numai dupa acest timp a fost sters Masiah, si nu a mai avut urmasi.Oh scuze am uitat ca tu ai ramas.Deci cred ca e o greseala pe undeva.
Si sa nu crezi ca noi spunem ca trebuie sa fie preot sau invatator ,iar dumnezeu cu atit mai putin.
Si daca tot e Leul din casa lui Iuda ,Isus nu e in nici un caz daca Iosif nu ia fost tata.
Dar crestinismul a baut din potirul acela ,si deci discut cu oameni beti din cite vad.
Altfel unde-i logica lucrurilor?
Eu nu cred rabini cum crezi tu,dar spune mi ,referitor la textul din Deut 13 daca tu ai fost marele preot al poporului si sar fi ridicat cineva impotriva legi lui Dumnezeu.Lege pe care te a pus DUMNEZEU S-O RESPECTI ,SI SA OMORI PE CINE ABATE POPORUL DE LA EA,ce ai fi facut ?

228 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Sept 25, 2008 7:14 pm

Anticristul

eliberat
Toma a scris:
Anticristul a scris:Iata ce cred eu din N T.".

Draga Haym dupa cate inteleg eu tu crezi ca nu tot ce scrie in NT este adevarat si deci prefer sa vorbesc cu tine pe ce consideri ca ar fi adevarat din ce scrie in NT.
Iar daca tu crezi ca altii au scris despre Isus cu tenta de a-i convinge pe oameni sa creada in El ca Isus asta nu inseamna ca Isus nu ar fi profetit multe alte lucruri insa sa nu se fii scris despre acestea pur si simplu. Dupa cate iti dai seama nu s-a putut scrie tot ce a spsu si facut Isus, corect?
Propun deci ca pe topicul asta sa continui duelul cu zexelica ..care cred ca a pus bine pucntul pe "I" iar cu mine sa vobesti pe topicul cu pilde despre ce crezi tu ca a spus Isus cu adevarat!
.......................................................................................................................................
Toma,eu am mai aratat pe multe forumuri ca Isus nici macar profet mic nu a fost ,de cum un mare PROOROC.iSUS NU A PROFETIT DELOC ,DOAR A CITATdin prooroci.Caci cunostea profetiile.Toti rabini le cunosteau ,nu numai el.Dar ce vorbeste Zexelica din profetii l-ar ride si copiidin Israel.Totusi e bine ca i se pare ca -i destept.E ca si cum un copil care invata aritmetica ,sar ride de un profesor universitar cin il vede rezolvind ecuatii cu multe necunoscute,si ar zice:Ma da orost mai e si asta.

229 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Sept 25, 2008 7:20 pm

Anticristul

eliberat
Enohabel a scris:
Vasile Barsan a scris:.
Problema e ca nici Haym si nici eu nu credem ce scrie in Noul Testament, nici macar ca ar fi real in totalitate si nu potrivit de biserica. Asadar, nu numai ca nu il recunoastem ca Scriptura, ci nici ca istorioara adevarata in totalitate!

Ca cineva nu crede Scripturile Noului Testament in totalitate ,nu schimba cu nimic adevarul Lui Dumnezeu, nici copii din Africa nu crede ca exista zapada, cei care pun la indoiala adevarul scripturilor sunt calauziti de diavolul...ca el a zis Evei in gradina; A zis Dumnezeu cu adevarat sa nu mancati din pom???, Lui Satan ii este suficient sa nege dumnezeirea lui Hristos[/quote]
........................................................................................................................................................
Enoh ,oare nu stii ca nu exista scripturi ale Noului Testament?Isus Cita din scripturi si apostoli invatau poporul din scripturi.In N T este scris ceea ce ei faceau ,dupa scripturi.Deci cel mult poti sa spui :povestiri despre Isus sau apostoli.In nici un caz scripturi.

230 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Sept 25, 2008 10:10 pm

Vizitato

Vizitator
Anticristul a scris:
Zexelica , de ce ti se pare tie ca esti atit de destept?Oameni destepti in general sint smeriti si cred ca totdeauna ar mai avea de invatat.Daca 70 de saptamini au fost taiate dintr-un intreg oarecare.Nu stiu daca stii care e intregul acela.Si dupa 7 saptamini trebuia sa apara Conducatorul (hanaghid)Asta nu insemneaza ca a fost masiah.Chiar daca la voi in romaneste scrie asa dar si asta in paranteza.De ce in paranteza?Pentru ca in original nu scrie asa.Or asta sa intimplat cu aproximativ 400 de ani inainte de Isus.Ce sa intimplat de la acest Hanaghid,inca timp de 62 de saptamini,adica 434 de ani ca numai dupa acest timp a fost sters Masiah, si nu a mai avut urmasi.Oh scuze am uitat ca tu ai ramas.Deci cred ca e o greseala pe undeva.
Si sa nu crezi ca noi spunem ca trebuie sa fie preot sau invatator ,iar dumnezeu cu atit mai putin.
Si daca tot e Leul din casa lui Iuda ,Isus nu e in nici un caz daca Iosif nu ia fost tata.
Nu sunt rabin, ca sa ma cred mai destept ca restul oamenilor, insa Scriptura mi-a insuflat bun simt ca sa tac decat sa ma fac de rusine.

STRONG's # 4899. mashiyach (maw-shee'-akh) este in Daniel 9:25, contextul fiind clar ca este cel care plateste pacatele, iar Isaia 43:11 spune ca numai YHWH este salvatorul.
Chiar daca ar fi fost HANAGHID, nimeni nu piate plati pt pacate decat YHWH. Deci, nu merge sa ne aburesti ca "inainte" nu era MASHIACH in textul ebraic.
Merge cu cei care filozofeaza si nu studiaza, nu cu cine stie meserie.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 10 din 10]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum