Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Sarbatorile la Crestini

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 10]

26 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Iul 17, 2008 8:48 am

Vizitato

Vizitator
Esti sigur ? Daca ti-l dau, tu iti dai dreptul de intai nascut ?
Asta e o întrebare idioată.

Tu mori de ciudă că nu poți știi de cănd până când sunt cele 1335 de zile Very Happy lol2

Încerci, probabil, cum au mai încercat și alți, să găsești de unde să copiezi lol2 lol2 Nu o să găsești.

Cu Dumnezeu nu e de joacă: El ne dă posibilitatea să-i încercăm pe cei nesalvați cu Scriptura. De aia scrie că pe noi nu ne afectează otrava, doctrina falsă pe care o promovați voi, apostolii lu' satan, adepții liberului arbitru, care furați din slava lui Dumnezeu ca să vă puneți voi linia întâi.

27 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Iul 17, 2008 10:18 am

HIRAN

demon
De ce sa fie idioata. Iacov i-a pus-o lui Esau.
Mai gandeste-te.

Vezi profilul utilizatorului

28 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Iul 17, 2008 10:41 am

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:De ce sa fie idioata. Iacov i-a pus-o lui Esau.
Mai gandeste-te.
Hombre, scrie clar:

1 Corinteni 4

7Căci cine te face deosebit? Ce lucru ai, pe care să nu -l fi primit? Și dacă l-ai primit, de ce te lauzi ca și cum nu l-ai fi primit?

Hristos a plătit pt păcate. Ce poți tu, eu, sau baba cloanța să facem ca să ștergem o eternitate petrecută sub mânia lui Dumnezeu de către El? :face:

beach beach beach

29 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Iul 17, 2008 1:09 pm

No Name

inger
Mai gandeste-te.

Basketball ulala secret

30 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Iul 17, 2008 1:25 pm

HIRAN

demon
Zexelica a scris:
Mai gandeste-te.
Hombre, scrie clar:

1 Corinteni 4

7Căci cine te face deosebit? Ce lucru ai, pe care să nu -l fi primit? Și dacă l-ai primit, de ce te lauzi ca și cum nu l-ai fi primit?

Hristos a plătit pt păcate. Ce poți tu, eu, sau baba cloanța să facem ca să ștergem o eternitate petrecută sub mânia lui Dumnezeu de către El? :face:

beach beach beach

Pai ce eu ma laud pe aici ? S-au preasfintia ta se baga in seama cu intelepciunea (IQ-ul) mai mare ca a lui Daniel ?

Si pentru ca tot o dai pe toate topicurile cu 1335, iata Cuvantul Domnului pentru tine voievoade:
Eze 28:3 Iata ca esti mai intelept decat Daniel, nici o taina nu este ascunsa de tine;
A se vedea si restul.

Si acuma nu poti sa mai zici ca nu vorbesc duhovniceste, doar ti-am dat citat din Scriptura.

31 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Iul 17, 2008 7:43 pm

Anticristul

eliberat
Cine te-a pacalit ca a stat si duminica noapte in mormant daca nu O IDEE PRECONCEPUTA ?
......................................................................................................................
Hirame ,vad ca totusi esti sincer.Uite ca revin cu clarificari
De miercuri dupa masa pina simbata dupa masa sint 3 zile si 3 nopti.Cind incepea sa se lumineze de ziua inspre ziua intia a saptamini ,sa facut un marecutremur de pamint .Te intreb dar .Cind a inviat Isus?In Sabat ?Sau in noaptea zilei intia ?Adica a 4 a noapte ,dupa socotelile tale.Si daca stii ce e aia Sabat Hagadol cum se face ca spune ca sabatul acela care urma dupa moartea lui era un Sabat mare .Adica Sabat hagadol.Poti sa mi explici cumva versetul 62din Matei 27?In ce zi sau dus preoti la pilat sa ceara straja?Ca a 2 a zi dupa ziua pregatiri e ori zia de pesah dupa explicatia ori ziua de Sabat dupa intelesul contextului din Matei.Sint sigur insa ca daca a fost zi de Pesach nu sau dus ,si cu atit mai putin daca era Sabat.

32 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Vin Iul 18, 2008 7:10 am

MariaB

muritor de rand
Zexelica a scris:
MariaB a scris: unde a spus Isus ceva de trei zile si trei nopti ?
Ahm.........aici-ișa beach beach

Matei 12

40Căci, după cum Iona a stat trei zile și trei nopți în pîntecele chitului, tot așa și Fiul omului va sta trei zile și trei nopți în inima pămîntului.

Scriptura este autoritatea.

aici, se face o analogie cu Iona
iar de la "trei zile si trei nopti" din Iona, se trece la "a treia zi" chiar in textul lui Matei (16.21)
in plus, ideea cu "trei zile si trei nopti" apare o singura data, si doar in analogie su Iona, in schimb, inviatul "a treia zi" este de muuuulte ori in textele neotestamentare

asa ca, dupa vorba ta, si tu intri in categoria
Zexelica a scris: Noi vrem ca NOI să avem dreptate. pope

33 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Sam Iul 19, 2008 5:57 pm

HIRAN

demon
Anticristul a scris:Cine te-a pacalit ca a stat si duminica noapte in mormant daca nu O IDEE PRECONCEPUTA ?
......................................................................................................................
Hirame ,vad ca totusi esti sincer.Uite ca revin cu clarificari

1. De miercuri dupa masa pina simbata dupa masa sint 3 zile si 3 nopti.Cind incepea sa se lumineze de ziua inspre ziua intia a saptamini ,sa facut un marecutremur de pamint .Te intreb dar .Cind a inviat Isus?In Sabat ?Sau in noaptea zilei intia ?Adica a 4 a noapte ,dupa socotelile tale.

Avand in vedere ca esti un user civilizat si poate chiar interesat de adevar voi face o cercetare a acestor clarificari:

1. DOMNUL IISUS A INVIAT IN SABAT MAI EXACT LA SFARSITUL ACESTUIA.
Intra-adevar cutremurul de pamant s-a produs in zorii zilei intai a saptamanii sau a patra de la rastignirea Domnului Iisus. Insa acest cutremur nu marcheaza invierea Domnului si nici nu are vre-o legatura cu invierea.
Textul referitor la cutremur este acesta:
Mat. 28:2 Si iata ca s-a facut un mare cutremur de pamant; caci un inger al Domnului s-a pogorat din cer, a venit si a pravalit piatra de la usa mormantului, si a sezut pe ea.
Am subliniat, in text cauza cutremurului. Acel inger dupa ce a pravalit piatra mormantului si a sezut pe ea, le-a vorbit femeilor spunandu-le ca Domnul Iisus a inviat conform spuselor Lui de mai inainte, si le-a invitat sa viziteze mormantul gol pentru a constata lipsa Acestuia.
Mat 28:6 Nu este aici; a inviat dupa cum zisese. Veniti de vedeti locul unde zacea Domnul;
Revenind la cauza cutremurului pentru a lamuri aspectul trebuie sa spun ca acel inger nu a fost o vedenie de grup, nici nu se afla undeva in apropiere si a aparut acolo la mormant ci dupa cum este mentionat el s-a pogarat din cer in acel moment si ca atare mijlocul sau de locomotie este cauza cutremurului descris.
Pentru edificare dau un text in care este descris mai detaliat un astfel de eveniment:
Eze 3:13 Am auzit si vajaitul aripilor fapturilor vii, care se loveau una de alta, uruitul roatelor de langa ele, si dardaitul unui mare cutremur de pamant.
La fel in timpurile noastre cei ce stau in apropierea unei rampe la lansarea rachetelor sau navetelor spatiale pot fi martorii unui astfel de "cutremur".

2. Si daca stii ce e aia Sabat Hagadol cum se face ca spune ca sabatul acela care urma dupa moartea lui era un Sabat mare .Adica Sabat hagadol.

2. In Lev. cap. 23 sunt mentionate sarbatorile si Sabatul stabilite de Dumnezeu pentru Israel. Pastele este cea mai mare dintre toate sarbatorile, fiind mentionat primul, si tocmai datorita acesti importante s-a extins mai tarziu (nu stiu cand) aceasta importanta si asupra sabatului (sambetei) care il precede. Prin urmare textul din Ioan nu este gresit ci mentioaneaza o sarbatoare mare intre sarbatorile Domnului, adica Pesah.
Sabat hagadol este un fel de Sambata Mare inventat de traditia populara fara vre-o porunca de la Domnul in aceste sens.
La fel cum au ortodoxii Dumnica Mare. Sincer nu stiu cand au procedat Israelitii la aceasta "facatura" dar poti studia istoria si s-ar putea sa ai surpriza sa afli ca Sabat hagadol s-a nascut cu mult dupa primul secol, cand a fost scrisa Evanghelia lui Ioan.

3. Poti sa mi explici cumva versetul 62din Matei 27? In ce zi sau dus preoti la pilat sa ceara straja?Ca a 2 a zi dupa ziua pregatiri e ori zia de pesah dupa explicatia ori ziua de Sabat dupa intelesul contextului din Matei.Sint sigur insa ca daca a fost zi de Pesach nu sau dus ,si cu atit mai putin daca era Sabat.

Cum am mai mentionat in alt post undeva mai sus, de obicei se face greseala ca ziua evenimentului este considerata ziua unu cand de fapt ea este ziua zero.
Un exemplu pentru intelegere: cand se naste un copil la o data oarecare, putem spune despre el ca are un an abia in anul urmator cand copilul va implini aceasta varsta. Ca atare anul nasterii copilului (a evenimentului) este anul zero. Anul urmator este anul unu sau primul. La fel este si cu zilele. Pentru aprofundare reiau textul in cauza.
Mat 27:62 A doua zi care vine dupa ziua Pregatirii, preotii cei mai de seama si fariseii, s-au dus impreuna la Pilat,
Deci avem ziua Pregatirii, cand a fost rastignit Domnul (miercuri)
Prima zi care vine dupa ziua Pregatirii, Pastele (joi)
A doua zi care vine dupa ziua Pregatirii este vineri.
Tocmai datorita Pastelui nu au putut merge preotii la Pilat in urmatoarea zi dupa inmormantare ci au fost nevoiti sa astepte pana a doua zi.
Dupa cat de stresati erau presupun ca s-au dus cu noaptea-n cap la usa lui Pilat si asteptau sa se trezeasca.

34 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Sam Iul 19, 2008 6:44 pm

HIRAN

demon
MariaB a scris:
Zexelica a scris:
MariaB a scris: unde a spus Isus ceva de trei zile si trei nopti ?
Ahm.........aici-ișa beach beach

Matei 12

40Căci, după cum Iona a stat trei zile și trei nopți în pîntecele chitului, tot așa și Fiul omului va sta trei zile și trei nopți în inima pămîntului.

Scriptura este autoritatea.

aici, se face o analogie cu Iona
iar de la "trei zile si trei nopti" din Iona, se trece la "a treia zi" chiar in textul lui Matei (16.21)
in plus, ideea cu "trei zile si trei nopti" apare o singura data, si doar in analogie su Iona, in schimb, inviatul "a treia zi" este de muuuulte ori in textele neotestamentare

asa ca, dupa vorba ta, si tu intri in categoria
Zexelica a scris: Noi vrem ca NOI să avem dreptate. pope

Preafericita MariaB, textele Scripturii nu se contarzic pentru ca au fost inspirate de acelasi Duh. Contradictii pot sa apara doar in cazul modificarilor ulterioare operate de oameni straini de Dumnezeu, sau pot sa mai apara in mintea noastra necultivata si fara rod.
Mai trebuie avut in vedere si faptul ca Dumnezeu nu este dictator si nici nu a dictat cuiva textele Scripturilor, ci fiecare om fiind inspirat de la Duhul Sfant a transpus asa cum s-a priceput el, in cuvinte omenesti ceea ce a primit de la Domnul.
Pentru cazul in care esti o cautatoare a adevarului (desi nu lasi sa se observe) vezi ultimul punct al postului de mai sus.
Pentru o imagine completa iti redau si celelalte texte ale Scripturilor, care nu au fost mentionate mai sus referitoare la acest subiect:
Matei 27:40 si ziceau: "Tu, care strici Templul, si-l zidesti la loc în trei zile, mântuieste-Te pe Tine însuti! Daca esti Tu Fiul lui Dumnezeu, pogoara-Te de pe cruce!"
Matei 27:63 si i-au zis: "Doamne, ne-am adus aminte ca înselatorul acela, pe când era înca în viata, a zis: ’Dupa trei zile voi învia.’
Marcu 8:31 Atunci a început sa-i învete ca Fiul omului trebuie sa patimeasca mult, sa fie tagaduit de batrâni, de preotii cei mai de seama si de carturari, sa fie omorât, si dupa trei zile sa învieze.
Marcu 10:34 care îsi vor bate joc de El, Îl vor bate cu nuiele, Îl vor scuipa si-l vor omorî; dar, dupa trei zile, va învia".
Marcu 14:58 "Noi L-am auzit zicând: ’Eu voi strica Templul acesta, facut de mâni omenesti, si în trei zile voi ridica un altul, care nu va fi facut de mâni omenesti".
Marcu 15:29 Trecatorii îsi bateau joc de El, dadeau din cap, si ziceau: "Ua! Tu, care strici Templul, si-l zidesti la loc în trei zile,
Ioan 2:19 Drept raspuns, Isus le-a zis: "Stricati Templul acesta, si în trei zile îl voi ridica".
Osea 6:2 El ne va da iaras viata în doua zile; a treia zi ne va scula, si vom trai înaintea Lui.
Matei 16:21 De atunci încolo, Isus a început sa spuna ucenicilor Sai ca El trebuie sa mearga la Ierusalim, sa patimeasca mult din partea batrânilor, din partea preotilor celor mai de seama si din partea carturarilor; ca are sa fie omorât, si ca a treia zi are sa învieze.
Matei 17:23 Ei Îl vor omorî, dar a treia zi va învia". Ucenicii s-au întristat foarte mult.
Matei 20:19 si-l vor da în mânile Neamurilor, ca sa-l batjocoreasca, sa-l bata si sa-l rastigneasca; dar a treia zi va învia".
Marcu 9:31 Caci învata pe ucenicii Sai, si zicea: "Fiul omului va fi dat în mânile oamenilor; ei Îl vor omorî, si a treia zi dupa ce-l vor omorî, va învia".
Luca 9:22 Apoi a adaugat ca Fiul omului trebuie sa patimeasca multe, sa fie tagaduit de batrâni, de preotii cei mai de seama si de carturari, sa fie omorât, si a treia zi sa învieze.
Luca 18:33 si, dupa ce-l vor bate cu nuiele, Îl vor omorî, dar a treia zi va învia".
Luca 24:7 când zicea ca Fiul omului trebuie sa fie dat în mânile pacatosilor, sa fie rastignit, si a treia zi sa învieze".
Luca 24:46 Si le-a zis: "Asa este scris, si asa trebuia sa patimeasca Hristos, si sa învieze a treia zi dintre cei morti.
Fapte 10:40 Dar Dumnezeu L-a înviat a treia zi, si a îngaduit sa Se arate,
1 Corinteni 15:4 ca a fost îngropat si a înviat a treia zi, dupa Scripturi;

In concluzie expresiile: "DUPA TREI ZILE" = "A TREIA ZI" = "TREI ZILE SI TREI NOPTI" = "IN TREI ZILE"

35 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Sam Iul 19, 2008 9:36 pm

Anticristul

eliberat
1. DOMNUL IISUS A INVIAT IN SABAT MAI EXACT LA SFARSITUL ACESTUIA
............................................................................................................
Oricum ai lua o .Nu stim la cit timp dupa sabat a inviat Isus.Un lucru insa e clar ca daca a inviat dupa Sabat a inviat a 4 a zi si nu a 3 a.Daca a murit Miercuri la ora 3 dupa masa ,asta e ceasul al 9 lea.In maxim 2 0re trebuia sa fie inmormint ,ca iudei sa poata sarbatori pastele.Daca bineinteles nu stii ca in Israel nu a existat niciodata vreun proces in ajun de Sabat sau sarbatoare.

36 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Dum Iul 20, 2008 9:04 pm

HIRAN

demon
Daca din toate carnaturile de texte postate pana aici nu ai inteles ca a fost introdus in mormant miercuri intre orele mai mult de 3 dupa masa si maxim 6 dupa masa si a inviat sambata la aceeasi ora, eu nu voi continua sa mai sustin ceva, pentru ca ar insemna sa fac presiuni de a sparge tiparele de gandire si ideile tale preconcepute fara voia ta si aceasta ar fi un viol intelectual.

Cat despre proces Sinedriul s-a intrunit pentru sfat marti seara cand l-au prins pe Iisus dar l-au dat sa fie judecat de Pilat care era roman si nu era supus legii Tanakh-ului.
In ce priveste faptul ca in zilele de Pregatire nu se tin procese in Israel ai perfecta dreptate. Iata ce relateaza Ioan despre preoti:
Ioan 18:28 Au adus pe Iisus de la Caiafa in odaia de judecata: era dimineata. Ei n-au intrat in odaia de judecata, ca sa nu se spurce si sa poata manca Pastele.
29 Pilat deci a iesit afara la ei si le-a zis : "Ce para aduceti impotriva omului acestuia"

Daca esti atent am subliniat si mentiunea ca parasii lui (israelitii) nu au intrat ca sa nu se spurce si sa poata manca Pastele. Iata inca o dovada indirecta ca era ajunul lui Pesach si nu a unei Sambete.

Pentru cultura generala mai mentionez (ca proba indirecta cu privire la ziua rastignirii) si obiceiul eliberarii unui detinut de sarbatoarea Pastelui care se facea in fiecare ajun de Pesach in vremea aceea (a dominatiei romane):
Mat 27:15 La fiecare praznic al Pastelor, dregatorul avea obicei sa sloboada norodului un intemnitat, pe care-l voiau ei.
Si probabil ca stiti cu totii despre alegerea dintre Baraba si Iisus.

37 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Dum Iul 20, 2008 9:14 pm

Cris

inger
Baraba -bar aba -

38 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Iul 21, 2008 12:30 pm

Vizitato

Vizitator
MariaB a scris: in plus, ideea cu "trei zile si trei nopti" apare o singura data, si doar in analogie su Iona, in schimb, inviatul "a treia zi" este de muuuulte ori in textele neotestamentare

Sunt convins că biserica ta nu consideră Scriptura ca fiind Cuvântul lui Dumnezeu. Însă, DOAR O DATĂ este de ajuns.

39 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Iul 21, 2008 12:41 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:Daca din toate carnaturile de texte postate pana aici nu ai inteles ca a fost introdus in mormant miercuri intre orele mai mult de 3 dupa masa si maxim 6 dupa masa si a inviat sambata la aceeasi ora, eu nu voi continua sa mai sustin ceva, pentru ca ar insemna sa fac presiuni de a sparge tiparele de gandire si ideile tale preconcepute fara voia ta si aceasta ar fi un viol intelectual.

Cat despre proces Sinedriul s-a intrunit pentru sfat marti seara cand l-au prins pe Iisus dar l-au dat sa fie judecat de Pilat care era roman si nu era supus legii Tanakh-ului

rolf rolf De la ce biserică ziceai că ești? rolf rolf

Incredibil!!!!! Așa ceva n-am mai auzit!!! De la coana mare citire?

40 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Iul 21, 2008 9:03 pm

HaymHerman

vrajitor
La fiecare praznic al Pastelor, dregatorul avea obicei sa sloboada norodului un intemnitat, pe care-l voiau ei

Obiceiul eliberari unui detinut nu exista in atunci. Asta a fost scris doar ca sa indulceasca putin biografia lui Pilat. Dar nu asta e important acum. Baga de seama 2 aspecte:
1-Bar+aba este fiul tatalui. Deci in cazul nostru Isus. Pe cine au eliberat? Pe Bar+aba.
2-Daca elibera un detinut pe care il cereau ei, la alegere, cum se face ca le-au dat doar 2 alternative si ei mai aveau si alti tilhari inchisi? Daca ei ar fi vrut pe unul din tilhari cum se explica ca le dadeau la alegere?
Uite parerea mea care e: Avind in vedere ca evreii sint totdeauna mai destepti, uite ce s-a petrecut acolo: Au inchis pe Isus in temnita si au zis lui Pilat ca mai au un detinut cu numele Bar+aba. Dar era tot Isus ca doar numai el putea fi Bar+aba. Nu l-au eliberat pe Isus, dar l-au eliberat pe Bar+aba si in locul lui au rastignit un biet cersetor sau hot.
Numai pe voi v-au pacalit ca au rastignit pe Isus. Doar n-or fi prosti evreii sa rastigneasca pe unul care le da piine pe gratis!

41 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Iul 21, 2008 9:09 pm

HaymHerman

vrajitor
Ca si pe asta l -au salvat in cele din urma ca l -au ametit cu mirodenii sa se creada ca a murit. Ca doar n-a veni Pilat in persoana sa verifice! Au zis: "Uita ca a murit."S-a mirat Pilat putin dar, daca ei au zis ,asa a ramas. "Duceti-va de ingropati" le-a zis el. Stia el pe cine ingroapa si pe cine libereaza?
Doar el avea o trupa de soldati care executau ordinele. Ei nu cunosteau persoanele respective ca erau adusi acolo doar de citeva zile ca sa intareasca garnizoana.
Ce nu face mita si banul evreului, nu-i asa?

42 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Iul 21, 2008 9:17 pm

HaymHerman

vrajitor
Cat despre proces Sinedriul s-a intrunit pentru sfat marti seara cand l-au prins pe Iisus dar l-au dat sa fie judecat de Pilat care era roman si nu era supus legii Tanakh-ului
Daca ai fi realist, ai intelege ca l-au dat pe miinile lui Pilat ca era un proces politic. Doar cine l-a arestat?Nu soldati lui Pilat? Ei au actionat din umbra doar cum sa l salveze. Si au reusit de minune. Faptul ca crestini nu stiu asta, e treaba lor.

43 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Iul 21, 2008 9:29 pm

HIRAN

demon
Zexelica a scris:
HIRAN a scris:Daca din toate carnaturile de texte postate pana aici nu ai inteles ca a fost introdus in mormant miercuri intre orele mai mult de 3 dupa masa si maxim 6 dupa masa si a inviat sambata la aceeasi ora, eu nu voi continua sa mai sustin ceva, pentru ca ar insemna sa fac presiuni de a sparge tiparele de gandire si ideile tale preconcepute fara voia ta si aceasta ar fi un viol intelectual.

1. rolf rolf De la ce biserică ziceai că ești? rolf rolf

2. Incredibil!!!!!

3. Așa ceva n-am mai auzit!!! De la coana mare citire?

1. Ce te face sa crezi ca as fi bisericos ?

2. Si ce are a face ca unii sunt necredinciosi. Aceasta nu inseamna ca a ramas fara putere Cuvantul lui Dumnezeu.

3. Nu toti fac copy/paste, si cred ca ai facut un fix pt. coana mare. Nu stii ca cei ce se tachineaza se iubesc ? Mai auzit pe mine pomenind-o in fiecare post ? De fapt tu o inalti intre oameni fara sa-ti dai seama si-i faci un serviciu de "vesnica pomenire".

44 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Iul 21, 2008 9:36 pm

HaymHerman

vrajitor
Cat despre proces Sinedriul s-a intrunit pentru sfat marti seara cand l-au prins pe Iisus dar l-au dat sa fie judecat de Pilat care era roman si nu era supus legi Tanachului.

Te contrazici uneori ca nu cunosti legile si realitatea Iudaismului.
Daca miercuri era ziua de Pesah, marti seara era ziua pregatirii, asa ca Sinedriul nu se putea intruni, ca asa era legea. Or tu nu stii ca ziua pregatirii incepe de seara ca si sarbatoarea.

45 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Iul 21, 2008 9:40 pm

HaymHerman

vrajitor
Nimeni inca nu mi-a raspuns, desi am postat de zeci de ori, l-a intrebarea:
Ce a spus Isus pe cruce cind a zis "Eli Eli Lama Sabacta+ani"? El A spus: "Dumnezeul meu, Dumnezeul meu pentru ce mai incurcat?"
Cum de toti traducatorii scriu si in ivrit corect si o minciuna linga textul original?

46 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Iul 21, 2008 9:49 pm

HIRAN

demon
HaymHerman a scris:
La fiecare praznic al Pastelor, dregatorul avea obicei sa sloboada norodului un intemnitat, pe care-l voiau ei

Obiceiul eliberari unui detinut nu exista in atunci. Asta a fost scris doar ca sa indulceasca putin biografia lui Pilat. Dar nu asta e important acum. Baga de seama 2 aspecte:
1-Bar+aba este fiul tatalui. Deci in cazul nostru Isus. Pe cine au eliberat? Pe Bar+aba.
2-Daca elibera un detinut pe care il cereau ei, la alegere, cum se face ca le-au dat doar 2 alternative si ei mai aveau si alti tilhari inchisi? Daca ei ar fi vrut pe unul din tilhari cum se explica ca le dadeau la alegere?

3. Uite parerea mea care e: Avind in vedere ca evreii sint totdeauna mai destepti, uite ce s-a petrecut acolo: Au inchis pe Isus in temnita si au zis lui Pilat ca mai au un detinut cu numele Bar+aba. Dar era tot Isus ca doar numai el putea fi Bar+aba. Nu l-au eliberat pe Isus, dar l-au eliberat pe Bar+aba si in locul lui au rastignit un biet cersetor sau hot.
Numai pe voi v-au pacalit ca au rastignit pe Isus. Doar n-or fi prosti evreii sa rastigneasca pe unul care le da piine pe gratis!

Fie si parearea ta .
1. Asa este, ai perfecta dreptate numai ca trebuie mentionat care tata. (A se vedea Ioan 8:44)
2. Intotdeauna au fost doi: Cain si Abel, Esau si Iacov. Si ambii sunt bar + aba numai ca aba sunt diferiti.
3. Buna parere. (a se vedea Iov 13:12)

47 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Iul 21, 2008 10:01 pm

HIRAN

demon
HaymHerman a scris:
Cat despre proces Sinedriul s-a intrunit pentru sfat marti seara cand l-au prins pe Iisus dar l-au dat sa fie judecat de Pilat care era roman si nu era supus legi Tanachului.

Te contrazici uneori ca nu cunosti legile si realitatea Iudaismului.
Daca miercuri era ziua de Pesah, marti seara era ziua pregatirii, asa ca Sinedriul nu se putea intruni, ca asa era legea. Or tu nu stii ca ziua pregatirii incepe de seara ca si sarbatoarea.

Contradictiile sunt in mintea ta.
In noaptea in care a fost vandut, Iisus a fost dus acasa la Caiafa iar in curtea acestuia s-au strans preotii cei mai de seama, carturarii si batranii norodului.
De stiut s-ar putea sa stiu mai mult decat ti-ar conveni tie sa stiu.

Pana acum ai compus doar povesti cu Pilati indulciti, in care confunzi slugile lui Ana si Caiafa cu soldatii romani, politica cu religia, otetul cu prafuri de adormit, s.a. asemena.

48 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Lun Iul 21, 2008 11:16 pm

Vizitato

Vizitator
HIRAN a scris:

1. Ce te face sa crezi ca as fi bisericos ?

2. Si ce are a face ca unii sunt necredinciosi. Aceasta nu inseamna ca a ramas fara putere Cuvantul lui Dumnezeu.

3. Nu toti fac copy/paste, si cred ca ai facut un fix pt. coana mare. Nu stii ca cei ce se tachineaza se iubesc ? Mai auzit pe mine pomenind-o in fiecare post ? De fapt tu o inalti intre oameni fara sa-ti dai seama si-i faci un serviciu de "vesnica pomenire".
Heremnutica ta și ignorarea Scripturii.

Cuvântul spune, voi ignorați! Ce-i nou sub soare?

Coana banana este liderul vostru iubit. Dacă nu e coana mare idolul, atunci este un alt teolog sau chiar propria minte.

Lipsa corecției denotă lipsa Duhului.

49 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Iul 22, 2008 7:06 am

MariaB

muritor de rand
HaymHerman a scris:Nimeni inca nu mi-a raspuns, desi am postat de zeci de ori, l-a intrebarea:
Ce a spus Isus pe cruce cind a zis "Eli Eli Lama Sabacta+ani"?
este primul verset din Psalmul 22
este indemn sa recitim Psalmul

50 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Iul 22, 2008 7:23 am

Cris

inger
Eli eli lama sabactani ,in maiasa :" Hili Zabac Tani "-Eu acum ma unesc(de aici de jos) cu preexistenta prezentei tale (existentei tale,plenitudinii tale)"

In psalmul 22 in ebr apare ' azabthani.Este interpretat ca avand legatura si dand legitimitate VT.
Este doar o interpretare subiectiva la o unire fortata.Sunt convinsa ca a avut efect aceasta " unire" 2000 de ani.
Interesant cum in explicatia ta, brusc, ebraica devine aramaica.
Si magii ce crezi ca ar zice ,daca ar trai? Tot despre psalmul 22?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 10]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum