Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Sarbatorile la Crestini

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 10]

51 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Iul 22, 2008 7:33 am

MariaB

muritor de rand
Cris a scris:Eli eli lama sabactani ,in maiasa :" Hili Zabac Tani "
faptul ca "suna" la fel nu inseamna ca areo legitimitate in plus fata de interpretarea pe care tu o numesti "subiectiva"

este normal si firesc sa isi spuna omul o rugaciune personala in momentele dificile
de pe cruce s-a auzit "Eli eli lama sabactani"
iar unii credeau ca era invocarea lui Ilie
probabil ca erau dintre aceia care nu prea cunosteau textele de la sinagoga

la fel, tu faci conexiune cu maiasii pentru a asta cunosti

pe cruce, nu aveau de ce sa faca conexiuni ezoterice

Vezi profilul utilizatorului

52 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Iul 22, 2008 7:38 am

Vizitato

Vizitator
Unire, huh? Cine comentează? Vreun ortodox?

azab (Strong's 5800) http://www.studylight.org/isb/view.cgi?number=05800

to leave, loose, forsake

a. (Qal) to leave
to depart from, leave behind, leave, let alone
to leave, abandon, forsake, neglect, apostatise
to let loose, set free, let go, free

b. (Niphal) to be left to
to be forsaken

c. (Pual) to be deserted
to restore, repair

d. (Qal) to repair

53 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Iul 22, 2008 7:40 am

Cris

inger
Pe cruce,dar oare chiar nu stii ca n-a fost nici o cruce? Cerceteaza, in greaca este un stalp de lemn uscat,in catacombele romane nu exista nici o cruce desenata ,exista altele.
Era normal sa spuna OMUL ?Care om? Isus?
Iarta-ma dar n-am stiut ca tu erai langa " cruce" si ai auzit si inteles ceva.
Eu nu fac conexiuni ,tu faci,eu cercetez si nu cred nimic ca nu sunt obligata.Tu crezi orice ptr ca esti obligata .
Ezoterismul este atat de blamat .Rastignirea in sine este misterioasa ,oculta ,ezoterica si orice numai dogma si lege aleasa obligatorie nu.
Tot nu mi-ai raspuns de ce au venit magii " pagani" si persi si zoroastrieni pe deasupra.Dar cum ramane cu uciderea lui Zaharia?Hm?
Legitimitate? Ce legitimitate ? Povesti,biblia a fost periata si rescrisa 1200 de ani.mai citeste istorie.Asta daca nu cumva popii ti-au spalat ceea ce candva se numea materie cenusie.dar vezi ca spalatul asta costa.

Ultima editare efectuata de catre Cris in Mar Iul 22, 2008 7:46 am, editata de 1 ori

54 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Iul 22, 2008 7:45 am

Vizitato

Vizitator
Pe cruce,dar oare chiar nu stii ca n-a fost nici o cruce? Cerceteaza, in greaca este un stalp de lemn uscat,in catacombele romane nu exista nici o cruce desenata ,exista altele.

Ia arată-ne și nouă cum ai studiat tu! beach
Eu sunt convins că vorbești din auzite! Care este cuvăntul grecesc și care este cel evreiesc?

Și, conform cărei hermenutici se folosesc catacombele romane la studiul unui cuvânt din Scriptură? rolf rolf

55 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Iul 22, 2008 7:48 am

Cris

inger
Zexelica a scris:

Ia arată-ne și nouă cum ai studiat tu! beach
Eu sunt convins că vorbești din auzite! Care este cuvăntul grecesc și care este cel evreiesc?

Și, conform cărei hermenutici se folosesc catacombele romane la studiul unui cuvânt din Scriptură? rolf rolf

Ce intelegi prin scriptura?
In greaca apare " scrieri sfinte " sau" texte sacre",si nu se refera la unele anume ,ci la toate.

Mai cauta si informeaza-te!Stii ce inseamna uneori sa nu schimbi un cuvant?Poti sa-l arzi,nu-l schimbi.

56 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Iul 22, 2008 7:51 am

Vizitato

Vizitator
Tu ai citit sau n-ai citit BIBLIA?

Dacă nu, te las în pace că nu mă interesează o dezbatere gen "de unde știi că Scriptura e inspirată divin".

Însă, se vede că nu ai o pregătire academică, dacă interpretezi o lucrare în acest fel, luând ca probă catacombele romane rolf rolf

beach

57 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Iul 22, 2008 7:57 am

Cris

inger
Io-te : stauros : o bucata de lemn uscat (mort) ,una singura ,niciodata lemne incrucisate .
Xulon- o bucata de bustean
dendron -copac viu
Totusi X sau chi -energie divina
+ -simbol babilonian al zeului-soare
Totusi crucea este cel mai vechi simbol gasit in lume,apare la nan madol,la civilizatiile precolumbiene .Crucea latina vine de la egipteni,simbolul vietii si al mortii.

catacombele romane sunt importante,600 de km de inscriptii ale crestinilor primari.
Sunt importante ptr unii care nu iau stricto-senso .
CRucea a fost adusa in fata lumii de Constantin ,dar mai ales de urmasii sai si nu ma refer aici la primul fiu decapitat impreuna cu prima nevasta a lui Constantin ,decapitati chiar de Constantin,evident.
Si da ,crucea are legatura cu lumina,este simbol solar al tuturor " fiilor luminii" ,cum era Mithra,Dionisos,Horus.Isus,evident.
Si da,ma informez,asta fac ,academic sau nu.

58 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Iul 22, 2008 8:08 am

Vizitato

Vizitator
Strong's Number: 4716 stauro/v
Original Word Word Origin
stauro/v from the base of (2476)
Transliterated Word Phonetic Spelling
Stauros stow-ros'
Parts of Speech TDNT
Noun Masculine 7:572,1071
Definition
- an upright stake, esp. a pointed one
- a cross a well known instrument of most cruel and ignominious punishment, borrowed by the Greeks and Romans from the Phoenicians; to it were affixed among the Romans, down to the time of Constantine the Great, the guiltiest criminals, particularly the basest slaves, robbers, the authors and abetters of insurrections, and occasionally in the provinces, at the arbitrary pleasure of the governors, upright and peaceable men also, and even Roman citizens themselves
the crucifixion which Christ underwent

Translated Words
KJV (28 ) - cross, 28;
NAS (27) - cross, 27;

59 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Iul 22, 2008 8:18 am

Cris

inger
Asta este o interpretare moderna ,cauta texte antice.
Uneori se imagina un T in loc de par .
Ideea este ca se spunea,in crestinismul primar ca Isus a rastignit crucea (simbol egiptean venerat in zona latina) ,adica a transformat moartea , acesta este simbolul invierii pe " cruce" .
Dar crucea in sine n-a existat ,ci simbolul mortii a fost transcens.Datorita lui Isus n-a mai existat viata si moarte ,ci viata eterna.Acest etern este temporal(aeon) sau preexistent (pro arche -sper sa nu ma-nsel ,ca citez din memorie)
Insasi " eu sunt inceputul si sfarsitul " arata imbinarea si transcederea mortii : arche si telos.Alfa si Omega(metaforic)
Unde pskuhe (muritor,eonic si temporal) se uneste cu pneuma ,Spirit etern preexistent.Scrie in biblie.
Acesta este simbolul sarpelui care-si inghite coada ,inchierea unui ciclu temporal eon in favoarea unirii cu arche netemporal,preexistent.

Ultima editare efectuata de catre Cris in Mar Iul 22, 2008 8:29 am, editata de 1 ori

60 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Iul 22, 2008 8:26 am

Delta

demon
Cris a scris:Asta este o interpretare moderna ,cauta texte antice.
Putea fi și sub formă de X.
Sau orice altă formă.
Ideea era să stea cu mâinile întinse.
Că doar nu neapărat de sângerare mureau cei fixați să stea în acea poziție.
De ce obosești mai repede stând în picioare, dar nemișcat, față de oboseala pe care o simți atunci când te miști?
(mă refer la aceeași perioadă de timp...).

Iar cuie o fi folosit mai des deoarece frânghia era un produs mai scump la acea vreme.
Plasticul încă nu era inventat... rolf

61 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Iul 22, 2008 8:30 am

Cris

inger
Delta a scris:
Putea fi și sub formă de X.
Sau orice altă formă.
Ideea era să stea cu mâinile întinse.
Că doar nu neapărat de sângerare mureau cei fixați să stea în acea poziție.
De ce obosești mai repede stând în picioare, dar nemișcat, față de oboseala pe care o simți atunci când te miști?
(mă refer la aceeași perioadă de timp...).

Iar cuie o fi folosit mai des deoarece frânghia era un produs mai scump la acea vreme.
Plasticul încă nu era inventat... rolf

Daca e amuzant,nu poti posta la " gluma zilei?" Poate rade cineva. Laughing
Ca " pollo" ,gloata in biblie e destula pe lume.

" ideea era sa stea cu mainile intinse"-cine ti-a spus asta ? la scoala de sabat ?

62 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Iul 22, 2008 9:47 am

Vizitato

Vizitator
Ideea este ca se spunea,in crestinismul primar ca Isus a rastignit crucea (simbol egiptean venerat in zona latina) ,adica a transformat moartea , acesta este simbolul invierii pe " cruce" .
Dar crucea in sine n-a existat ,ci simbolul mortii a fost transcens.Datorita lui Isus n-a mai existat viata si moarte ,ci viata eterna.Acest etern este temporal(aeon) sau preexistent (pro arche -sper sa nu ma-nsel ,ca citez din memorie)
Insasi " eu sunt inceputul si sfarsitul " arata imbinarea si transcederea mortii : arche si telos.Alfa si Omega(metaforic)
Unde pskuhe (muritor,eonic si temporal) se uneste cu pneuma ,Spirit etern preexistent.Scrie in biblie.
Acesta este simbolul sarpelui care-si inghite coada ,inchierea unui ciclu temporal eon in favoarea unirii cu arche netemporal,preexistent.
OK, am înțeles că nu citești Biblia. Poate o să o faci. Nu e greu.

63 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Iul 22, 2008 10:03 am

Delta

demon
Zexelica a scris:OK, am înțeles că nu citești Biblia. Poate o să o faci. Nu e greu.
Eu am citit-o.
Din prima. grin
Testamentul Vechi era interesant.
Avea acțiune cât seriile Alien și Predator la un loc.
Testamentul Nou era cam plictisitor.
Oricum, până la urmă totuși face parte din cultura generală să cunoști măcar o parte din detaliile și personajele amintite și în partea a doua.
Dar de obicei partea a doua este mai puțin reușită în cazul oricărei creații.
Excepție face Judgement Day ("Ziua Judecății") - partea a doua a seriei Terminator.

64 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Iul 22, 2008 12:02 pm

Vizitato

Vizitator
Și? Clasa a 3-a ți se pre grea? Laughing harhar

65 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Iul 22, 2008 6:18 pm

HaymHerman

vrajitor
Cris a scris:Eli eli lama sabactani ,in maiasa :" Hili Zabac Tani "-Eu acum ma unesc(de aici de jos) cu preexistenta prezentei tale (existentei tale,plenitudinii tale)"

In psalmul 22 in ebr apare ' azabthani.Este interpretat ca avand legatura si dand legitimitate VT.
Este doar o interpretare subiectiva la o unire fortata.Sunt convinsa ca a avut efect aceasta " unire" 2000 de ani.
Interesant cum in explicatia ta, brusc, ebraica devine aramaica.
Si magii ce crezi ca ar zice ,daca ar trai? Tot despre psalmul 22?
...................................................................................................................................
Da ,cel ce a scris ca ar fi zis Isus asa ,nici macar nu a stiut copia din psalmul 22 corect.Acolo e scris {"Pentru ce mai parasit
Dar daca Isus a zis Sabacta-ani ,a spus Pentru ce mai incurcat.Si aici deja intervin mai multe intrebari.Pe care va las sa le puneti singuri.

66 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Iul 22, 2008 6:22 pm

HaymHerman

vrajitor
De ce crezi ca m ar deranja daca stii multe din Tanach?Cu cit stii mai mult cu atit mai bine,si m as bucura ca am cu cine sa conversez despre adevar.Daca stii ivrit e si mai bine,nu ma feresc de oameni care stiu,dimpotriva.

67 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mar Iul 22, 2008 6:31 pm

HaymHerman

vrajitor
Interesant cum in explicatia ta, brusc, ebraica devine aramaica
...............................................................................................
.Cine ti a spus ca azavta-ani sau Sabachta-ani este aramaica?Sabachta vine de la cuvintul.Mistabech,ma incurc iar azavta,de la laazov a parasi.Este ivrit ,desi nu am verificat poate fi si in aramaica dar nu conteaza.Adevarul ca Isus nu a spus nimic caci chiar dac ar fi spus ,acolo erau soldati romani care nu intelegeau.Si cineva care nu intelege ,chiar daca aude un cuvint nu l poate retine ca nu stie sa l repete .Mai ales ca au trecut zeci de ani de la eveniment,toate sint presupuneri,si aranjamente bisericesti.

68 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mier Iul 23, 2008 6:58 am

MariaB

muritor de rand
Cris a scris: oare chiar nu stii ca n-a fost nici o cruce?
oare?
de fapt, tu ce vrei sa spui?
evident ca nu a fost o cruce asa cum o avem astazi in biserici
dar crucficarea, adica agatarea pe un lemn intr-o forma oarecare, exista in practicile Imperiului Roman

Cris a scris:n-am stiut ca tu erai langa " cruce" si ai auzit si inteles ceva.
dar tu erai?
eu am raspuns doar observatiei ca Isus ar fi spus altceva decat scrie prin textele neotestamentare

Cris a scris:Tu crezi orice ptr ca esti obligata
nu ma obliga nimeni sa cred

Cris a scris:Tot nu mi-ai raspuns de ce au venit magii " pagani" si persi si zoroastrieni pe deasupra.
de ce nu?

Cris a scris:Dar cum ramane cu uciderea lui Zaharia?Hm?
cum ramane?

Cris a scris: daca nu cumva popii ti-au spalat ceea ce candva se numea materie cenusie.
cum ai ajuns la concluzia asta?
ce ai "cercetat" din mesajele mele ca sa faci aceasta firmatie?

HaymHerman a scris: Dar daca Isus a zis Sabacta-ani
de ce sa fi spus asta?
sau de ce sa fi spus ceva?
poate ca nu a spus nimic
HaymHerman a scris:Adevarul ca Isus nu a spus nimic caci chiar dac ar fi spus ,acolo erau soldati romani care nu intelegeau.
erau pe acolo si evrei - caci altfel, ce folos mai avea o rastignire, daca nu era in vazul plebei ... ca sa se teama...

HaymHerman a scris:toate sint presupuneri,si aranjamente bisericesti.
nu chiar toate
in Bibli3 este exact ca intr-un album de fotografii
la inceput, aduni tot ce pica
apoi, selectezi, daca vrei sa te lauzi cu plodul tau
apoi retusezi, daca vrei sa il duci la un casting
apoi pastrezi exact ceea ce iti ofera amintirile pe care vrei sa le pastrezi

69 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mier Iul 23, 2008 12:38 pm

No Name

inger
HaymHerman a scris:
Cris a scris:Eli eli lama sabactani ,in maiasa :" Hili Zabac Tani "-Eu acum ma unesc(de aici de jos) cu preexistenta prezentei tale (existentei tale,plenitudinii tale)"

In psalmul 22 in ebr apare ' azabthani.Este interpretat ca avand legatura si dand legitimitate VT.
Este doar o interpretare subiectiva la o unire fortata.Sunt convinsa ca a avut efect aceasta " unire" 2000 de ani.
Interesant cum in explicatia ta, brusc, ebraica devine aramaica.
Si magii ce crezi ca ar zice ,daca ar trai? Tot despre psalmul 22?
...................................................................................................................................
Da ,cel ce a scris ca ar fi zis Isus asa ,nici macar nu a stiut copia din psalmul 22 corect.Acolo e scris {"Pentru ce mai parasit
Dar daca Isus a zis Sabacta-ani ,a spus Pentru ce mai incurcat.Si aici deja intervin mai multe intrebari.Pe care va las sa le puneti singuri.

27. Bogatul a zis: ,Rogu-te dar, părinte Avraame, să trimiți pe Lazăr în casa tatălui meu;
28. căci am cinci frați, și să le adeverească aceste lucruri, ca să nu vină și ei în acest loc de chin.
29. Avraam a răspuns: ,Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei.
30. ,Nu, părinte Avraame , a zis el; ,ci dacă se va duce la ei cineva din morți, se vor pocăi.
31. Și Avraam i-a răspuns: ,Dacă nu ascultă pe Moise și pe prooroci, nu vor crede nici chiar dacă ar învia cineva din morți.”

70 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mier Iul 23, 2008 12:47 pm

Delta

demon
No Name a scris:27. Bogatul a zis: ,Rogu-te dar, părinte Avraame, să trimiți pe Lazăr în casa tatălui meu;
28. căci am cinci frați, și să le adeverească aceste lucruri, ca să nu vină și ei în acest loc de chin.
29. Avraam a răspuns: ,Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei.
30. ,Nu, părinte Avraame , a zis el; ,ci dacă se va duce la ei cineva din morți, se vor pocăi.
31. Și Avraam i-a răspuns: ,Dacă nu ascultă pe Moise și pe prooroci, nu vor crede nici chiar dacă ar învia cineva din morți.”
Din pasajul de mai sus mai degrabă s-ar putea trage concluzia că Avraam era în cârdășie cu Moise și cu proorocii.
Altfel, nu-l recomanda pe Moise persoanei numită "Bogatul", dacă acesta vroia să apeleze la serviciile lui Lazăr. Sad
Oricum, exista corupție și în Egipt pe vremea Vechiului Regat, așa că nici nu mă miră că Avram era mână-n mână cu Moise & Co.

71 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mier Iul 23, 2008 1:48 pm

Vizitato

Vizitator
HaymHerman a scris:Interesant cum in explicatia ta, brusc, ebraica devine aramaica
...............................................................................................
.Cine ti a spus ca azavta-ani sau Sabachta-ani este aramaica? Sabachta vine de la cuvintul.Mistabech,ma incurc iar azavta,de la laazov a parasi.Este ivrit ,desi nu am verificat poate fi si in aramaica dar nu conteaza.Adevarul ca Isus nu a spus nimic caci chiar dac ar fi spus ,acolo erau soldati romani care nu intelegeau.Si cineva care nu intelege ,chiar daca aude un cuvint nu l poate retine ca nu stie sa l repete .Mai ales ca au trecut zeci de ani de la eveniment,toate sint presupuneri,si aranjamente bisericesti.

STRONG's 7662. shbaq (sheb-ak')
(Aramaic) corresponding to the root of Showbeq; to quit, i.e. Allow to remain -- leave, let alone.

see HEBREW Showbeq

Iar, marea problemă este că voi nu citiți Scriptura, cre ne spune și ce înseamnă în grecește ce a strigat Hristos

Marcu 15:34

34Și în ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare: ,,Eloi, Eloi, lama sabactani`` care, tîlmăcit, înseamnă: ,,Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentruce M'ai părăsit?``

Însă, s-au găsit destui care să inventeze apa caldă și mersul p jos beach beach

72 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mier Iul 23, 2008 4:58 pm

Cris

inger
He,he ,deci nici o concluzie clara.

Talc,talcuire si talmacire,in greaca este ...sunt ...toate variantele hermeneuticii " tainelor"(musterion)
.
Apreciez pe cei care gandesc singuri si cauta raspunsuri.Ei cauta ceva.

Maria draga ,este o diferenta intre oida si ginosko.Cu epignosko e mai greu

73 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Mier Iul 23, 2008 9:04 pm

HaymHerman

vrajitor
Cine ti a spus ca tilmacit inseamna asa?.Tilmacit insemna pentru ce m ai incurcat.

74 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Joi Iul 24, 2008 10:22 pm

Vizitato

Vizitator
Ăsta e chiar tupeu!!! Biblia ne dă traducerea expresiei șoi vine neica Haym, care, în loc să recunoască că a greșit, mai pune el o întrebare ca să nu răspundă gen "unde ești?".......... "da' tu?"

efo ta, haym?

75 Re: Sarbatorile la Crestini la data de Vin Iul 25, 2008 3:10 pm

HaymHerman

vrajitor
Zexelica a scris:Ăsta e chiar tupeu!!! Biblia ne dă traducerea expresiei șoi vine neica Haym, care, în loc să recunoască că a greșit, mai pune el o întrebare ca să nu răspundă gen "unde ești?".......... "da' tu?"

efo ta, haym?
..........................................................................................
Ani roe se ata iodeia ivrit chimaat tov.Spune dar sa vada si alti ,ce insemneaza Lama sabachta-ani.Sa vad daca am gresit eu sau tu tii capra de coarne si spui ca e suta.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 10]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum