Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 0 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 0 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Maryam (Maria-mama lui Isus) in Quran

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Maryam (Maria-mama lui Isus) in Quran la data de Lun Iun 09, 2008 8:58 pm

Ada_Pal

inger
Una din principiile de bază ale Islamului este că toți profeții sunt frați spune Allah Teala: ( noi nu facem nici o deosebire între unul din trimiși săi ) deci respectul față de toți profeții este obligatoriu pentru musulmanii spune Allah SadSpuneți noi credem în Allah și în ceea ce ne-a fost trimis nouă și ceea ce a fost trimis lui Avram ,lui Ismail ,lui Ishak , lui Yakub și semințiilor în ceea ce le-a fost dat lui Moise și lui Isus și în ceea ce le-a fost dat (tuturor)profeților de către Domnul lor noi nu facem deosebire între ei Noi Lui îi suntem supuși (musulmanii)) și credință în ei este obligatorie (și dreptcredincioși fiecare dintre ei a crezut în Allah în îngerii Lui ,în scripturile Lui, în trimisi Lui ).

Acest respect izvoreste din faptul ca Allah i-a ales ca trimisi ,transmit ceea ce li s-a inspirat si raspandesc chemarea lui Allah intre oamenii si mare este nelegiuirea celui care pretinde iubirea lui Allah si uraste pe cineva pe care Allah il iubeste ,a relatat el-Buhari ca Profetul ( pal)a spus : Spune Allah Teala cine-mi trateaza cu dusmanie adeptul ii instiintez razboi .
Insa Isus ( pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa )detine un loc important in Islam , s-a relatat povestea nasterii lui in Coranul cel sfant la inceputul volumului al-Imran citim versetul : (Allah i-a ales pe Adam ,Noe ,familia lui Avram si familia lui Imran peste toate lumile (din vremea lor) si ea este in primul rand aleasa si exista in Coran un volum care-i poarta numele familiei si se numeste volumul Al-Imran.si un alt volum care poarta numele mamei lui Meryem (Maria)si in cele ce urmeaza unele calitati ale Mariei (Allah fie multumit de ea )mama lui Isus pe care Allah le-a mentionat in Coran :
- Curata si cunoscuta ca evlavioasa
- Juruita , fagaduita solemn (adu-ti aminte ) cand sotia lui Imran a zis : Doamne iti juruiesc numai tie ceea ce este in pantecul meu devotat numai tie .Primeste-l de la mine Tu esti Cel Care Aude Totul si Atoatestiutor si cand s-a nascut ea a zis ea :Doamne am zamislit o copila dar Allah stia bine ceea ce ea nascuse ,si un baiat nu este intocmai ca o copila . Eu i-am pus numele Meryem si o incredintez pe ea si pe scoboratorii , descendentii ei ocrotirii Tale impotriva lui Seitan cel izgonit ) deci povestea este ca sotia lui Imran (Allah sa fie multumit de ea ) a fagaduit ceea ce era in pantecul ei pentru servirea religiei pentru servirea unei case sfinte dar a zamislit fecioara (copila) si cum sa serveasca fata in casa lui Allah ?

Si fagaduinta ori se primeste ori se refuza insa Allah a primit fagaduinta si a ferit-o pe ea si pe descendentii ei .
- Ea este acceptata (Domnul a acceptat-o cu buna primire )
- A primit o buna educatie si crestere (Si a lasat-o sa creasca cu buna crestere )
-A fost incredintata profetului (Si a incredintat-o lui Zekeria)
- Primea hrana de la Allah (Si de fiecare data cand intra Zekeria la ea in templu gasea langa ea mancare ).
- Onorata de catre Allah ( A intrebat-o el, o Maria de unde ai aceasta ?Iar ea ii raspundea ,ea este de Allah.
- Constienta de onoarea daruita de Allah si nu ignora (Allah il hraneste pe cel pe care El voieste fara socoteala.
- Aceste raspunsuri frumoase l-au atras atentia lui Zekeria ca Allah Cel Care o hraneste pe aceasta copila pura cu fructe de iarna vara si fructe de vara iarna ,un fenomen neobisnuit este capabil sa-i daruiasca un copil la batranete si de aceea s-a indreptat catre El cu cerinta ( Atunci Zekeria s-a rugat Domnului Sau spunind : Doamne daruieste-mi mie de la tine vlastare alese caci Tu este Cel Care aude ruga ,si a fost primita deindata ( atunci l-au chemat ingerii i timp ce el se ruga stand in piciore in Templu zicandu-i :(Iata ca Allah ti-l vesteste pe Iahya care v-a intari un Cuvant al Lui Allah ( si el va fi ) un barbat nobil neprihanit un profet dintre cei evlaviosi ) si din fericire si uimire a intrebat: ( El a zis Doamne cum sa am un baiat cand m-au ajuns batranetile iar sotia mea este stearpa ?) si i s-a raspuns: a spus Allah asa! Allah face ceea ce voieste .a zis Zekeria :Doamne da-mi mie un semn ! I-a raspuns Allah :semnul tau va fi ca nu vei putea vorbi cu oamenii vreme de trei zile decat prin semne pomeneste-l pe Domnul Tau mereu si lauda-L pe El seara si dimineata.

- Curatenie si alegere (cand ingerii au zis o Maria Allah te-a ales si te-a curatat El te-a ales peste femeile lumilor . ) si rezultatul final al tuturor acestor binefacerii este obligativitatea de a multumi ( O Maria fii cu ascultare fata de stapanul tau prosterneaza-te si pleaca-te rugandu-te impreuna cu cei ce se pleaca . Acestea sant unele din calitatiile mamei lui Isa (Maria) pe care Allah le-a mentionat in sfintul Coran iar daca noi am medita cu atentie vom vedem cum Allah a binecuvantat-o pe Meryem si a ales-o si i-a daruit ceea ce nu a daruit multora dintre oamenii .aceasta este Meryem in mentalitatea fiecarui musulman si aceasta va trebui sa fie credinta fiecarui musulman in ceea ce o priveste pe Meryem .
Iar Profetul ( pal ) a accentuat acest crez numerand intr-un hadis patru dintre cele mai de seama femei care au avut un rol important in societatea in care au trait una dintre ele fiind Meryem .

Iar in final cerem de la bunul Allah san e uneasca in gradinile vesnice impreuna cu robii Lui iubiti impreuna cu Issa(Isus) si mama lui Maria.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Maryam (Maria-mama lui Isus) in Quran la data de Sam Iun 21, 2008 9:57 am

[url][/url]

3 Re: Maryam (Maria-mama lui Isus) in Quran la data de Sam Iun 21, 2008 5:38 pm

Amina

muritor de rand
mashallah!foarte frumos dragii mei.Aceasta este surat Maryam care ne vorbeste despre fecioara Maria si fiul sau Isus saws Smile

4 Re: Maryam (Maria-mama lui Isus) in Quran la data de Sam Iun 21, 2008 9:29 pm

Ada_Pal

inger
Allah sa fie multumit de tine Yahia.
Minunata recitare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

5 Re: Maryam (Maria-mama lui Isus) in Quran la data de Sam Iun 21, 2008 11:04 pm

[url][/url]

al afasy 1-21

6 Re: Maryam (Maria-mama lui Isus) in Quran la data de Sam Iun 21, 2008 11:06 pm

[url][/url]

22-40

7 Re: Maryam (Maria-mama lui Isus) in Quran la data de Sam Iun 21, 2008 11:07 pm

[url][/url]

41-65

8 Re: Maryam (Maria-mama lui Isus) in Quran la data de Sam Iun 21, 2008 11:08 pm

[url][/url]

66-95

9 Re: Maryam (Maria-mama lui Isus) in Quran la data de Dum Iun 22, 2008 8:26 am

[url][/url]

10 Re: Maryam (Maria-mama lui Isus) in Quran la data de Joi Aug 07, 2008 1:34 pm

[url][/url]

11 Re: Maryam (Maria-mama lui Isus) in Quran la data de Joi Aug 07, 2008 2:38 pm

Cris

inger
Ada_Pal a scris:Una din principiile de bază ale Islamului este că toți profeții sunt frați spune Allah Teala: ( noi nu facem nici o deosebire între unul din trimiși săi ) deci respectul față de toți profeții este obligatoriu pentru musulmanii spune Allah SadSpuneți noi credem în Allah și în ceea ce ne-a fost trimis nouă și ceea ce a fost trimis lui Avram ,lui Ismail ,lui Ishak , lui Yakub și semințiilor în ceea ce le-a fost dat lui Moise și lui Isus și în ceea ce le-a fost dat (tuturor)profeților de către Domnul lor noi nu facem deosebire între ei Noi Lui îi suntem supuși (musulmanii)) și credință în ei este obligatorie (și dreptcredincioși fiecare dintre ei a crezut în Allah în îngerii Lui ,în scripturile Lui, în trimisi Lui ).

Avram (Avraam) ...Moise ,Isus ...au suferit schimbari interioare au devenit din ceva ..altceva.
Maria-Miriam-Miryai este un titlu de puritate spirituala.Apocrifele spun" Marta,care era si ea o Marie..."
Mai este si apostoli apostolorum ...Miriam din Turnul de veghe care a invins singura arhontii si a devenit " barbat " adica a devenit pura,sunt metafore.
Oricine poate deveni spiritual pur ,inocent,imaculat ,marie,hialuroi ,barbat ,profet ...acestea sunt metafore nu sex,carpe ,extremism,razboi,inchizitie,razbunare...bla bla

Iubirea sta la baza tuturor acestora si nu ma puteti contrazice ca am citit si e vorba de iubire neconditionata si iertare.E vorba de iubire ,atat ,ca loc este destul pe lume ptr toti. kisses1 kisses1 kisses1

Ps: si sura al fatiha recitata de fahd al kanderi e superba.

12 Re: Maryam (Maria-mama lui Isus) in Quran la data de Joi Aug 14, 2008 7:37 am

mie imi plac al sudais sau afasi

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum