Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

greselile si solutile-palestinieni si israelieni.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 greselile si solutile-palestinieni si israelieni. la data de Mar Iun 10, 2008 6:47 am

SAVIN

vrajitor
ada draga, bravo si felicitarile mele, si nu sant acuma ironic.
ai scris pentru prima oara fara lozincile oficiale arabe/palestiniene.
ai exprimat o parere si ai descris situatia asa cum este in teritori.
ma refer la ultima ta remarca la subiectul inchis aiurea "greselile arabilor in lupta lor cu israelul"
ralitatea tragica este ca de mult palestinieni puteau sa aiba tara lor.de altfel, elita palestiniana educata, scarbita de idioata politica dusa de arafat, au parasit de mult teritorile, ca nu mai puteau inghiti nu numai greselile strategice facute, dar si influenta crescanda a extremismului musulman, care nu intelege ce insemna tratate de pace, dar cunostea bine ce este un kalasnicov.
puteau sa adere la o tara in majoritate palestiniana, si ma refer la jordania. sau puteau sa semneze tratatul de pace semnat de israelieni in camp david, dar arafat a zis nu, si a declarat intifada, care nu a castigat nimic, decat un zid care desparte, ca nu se gasea o alta solutie la terorismul contra populatiei civila israeliana. intifada a schimbat parerea celor mai mari adepti israelieni a pacei si unui stat palestinian. cultura morti era de neaceptat. oameni care sant trimisi sa se sinucuda este o crima odioasa in gandirea evreiasca.
arabi, musulmani, sant numai un grup pe acest glob care contine multe natiuni, si multe religi. ideia ca noi santem ok si alti sant infideli, este o ideie buna, cand traiesti singur in desert, dar este o tragedie cand ai vecini diferiti.
educatia palestiniana data copiilor , a fost si mai este o educatie de ura.
sa vezi copii mici care declara ca vor sa moara pentru palestina, cand inca nu stiu sa se stearga la fund, reprezinta o indoctrinare, care provoaca o simpla intrebare la israelieni....cu cine o sa facem pace ?
si cand live,la televiziune, sa vazut cum un copil de 12 ani a fost trimis in israel cu o bomba atasata de el, copilul fiind in panica, te intrebi cu ce oameni vrem sa avem relati.
erau cei care visau in public de a transforma regiunea intr-un noua elvetia. cu tehnologia avansata a israelienilor si cu mana de lucru palestiniana, se intrevadea o economie de mare succes.
problema insa sa dovedit sa fie pe de o parte o dogma religioasa islamica, care nu inghite existenta unor asa numiti "infideli" ca vecini, dar si mai grav, interesul multor tari arabe , contra propagandei oficiale, de nu a lasa nici o data un stat arab DEMOCRATIC, sa exista, si ei stiau ca un stat palestinian o sa fie un stat democratic, inspiranduse de la democratia israeliana.
gaza sufera ca conducatori gazei sant niste islamisti incuiati care nu judeca mai departe de cartea lor de rugaciuni.li sa dat tot teritoriu inapoi, totul. se spera ca conducatori gazei, cu ajutorul banilor veniti din europa si tarile arabe, isi vor sufleca bratele si vor incepe developarea gazei, ca exemplu .
in loc, am avut parte numai de atacuri zilnice cu rachete.parcul industrial intre gaza si israel a fost atacat, fortand israelul sa-l inchida, multiplicand lipsa de munca in gaza. daca nu vor sa iar invadeze gaza, ce soluti puteau sa aibe israelieni. cum le bagi in cap celor care nu au cap, ca israelul nu poate accepta ca sa fia atacat zilnic, ranind civili si provocand pierderi materiala la infinit. inchiderea electricitati venita din israel , sau inchiderea granitelor, sant minimum.
si teritorile sufera, ca conducerea actuala, slabita de incompetenta conduceri arafat, care pur si simplu a furat ce a putut, cand poporul nu avea ce manca, si care face o mare greseala, ca nu au puterea, de a scapa de tot felul de aiuriti care sau grupat in tot felul de organizati teroriste.legea nu poate fi mentinuta cu politi private si derbedei tineti, fara tinta, educatie si meserie, care se invart inarmati cautand sa provoace ceva.asta este o problema interna palestiniana, inainte de devine o problema israeliana.
daca armata israeliana nu ar controla situatia, cei din teritori ar suferi si mai mult decat gaza.
mai este ceva....evrei nu vor cadea in mare. este un vis palestinian, dar a venit timpul ca palestinieni sa se trezesca si sa miroasa cafeaua .
israelul trebuie sa ramana si va ramane o tara evreiasca. deci este imposibil israelului sa acepte refugiati. dar cum israelul a absorbit un milion de evrei refugiati din mai multe tari arabe, uite formula de ajustare, daca intradevar se vrea pace de partea palestiniana si este intelesa ca o realitate politica.
inca odata, imi pare bine sa vad ca nu ti-ai pierdut complect capul locuind in regiune.
din pacate, ganditori critici palestinian, se ascund azi in londra sau new york.

Vezi profilul utilizatorului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum