Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Romania,buricul pamintului

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 4 din 5]

76 Re: Romania,buricul pamintului la data de Mar Ian 20, 2009 10:19 am

Garrybaldi

vrajitor
1. Ba da, dar cica l-am pierdut pe drum cand am trecut Dunarea si Oltul ( ...pai unde-o fi, pai unde-o fi Oltul mai maaare/ m-o trece, m-o trece, m-o trece mandra-n spinare/... si uite asa s-a pierdut latinitatea )Si virginitatea.

2. De fapt scopul e altul si anume sa demonstreze cum e si normal, ca poporul roman n-are nic de-a face cu Traian si Decebal, raportul fiind pervers. Laughing Dacii au fost exterminati, romanii s-au retras din fata gotilor, si nimic n-a mai ramas.
Cat despre aur,
-Dacilor !!! AICI sant banii dumnevoastra:

O investitie sigura, si de viitor ( produce bani si astazi).

3, Nuu, inainte de secolul 17 se vorbea slavona in dialect, greceste la Bucuresti, ungureste la Kolosvar, nemteste la Temesvar, si romales pe ici pe colo.
De fapt se vorbea in limbi.
Chiar exista o limba comuna cunoscuta a provinciilor? Nu. Din cate stiu nu existau nici scoli.
Ca atare stie cineva in ce limba vorbea Stefan Cel Mare cu plaiesii?

Abia dupa ce a venit Scoala Ardeleana si celelalte scoli, copiii au inceput sa mearga la scoala ( si sa o unga cu clisa ca sa o manance cainii) rolf

Ei au fost purtatori ai avantul revolutionar al creari statului national (si a limbii unitare) pentru ca era o moda pe atunci,cauza si progresul tehnic, si i-au imitat pe italieni care aveau cam aceleasi probleme.

Dar care a fost limba vorbita inainte nu stie nima.
4 .Despre tarani nu a mai fost problema sa invete limba, imagineaza-ti ca s-ar face reforma lingvistica pe engleza, (cum fac anumite caste din India, astazi) iti garantez ca in zece ani orice taran roman va sti sa spuna "uat da fac" cu cel mai pur accent new-yorkez.

5. Chestia cu tara aleasa e un mesaj "printre randuri" cum bine zice Baghera, pentru "intern" ( nu pentru export )adica stati acasa ( afara numa prostii faceti Evil or Very Mad ) ca tara a fost aleasa si ca atare in curand se va alege ceva, (ca se apropie alegerile.) lol!

Ultima editare efectuata de catre Garrybaldi in Mar Ian 20, 2009 2:36 pm, editata de 1 ori

Vezi profilul utilizatorului

77 Re: Romania,buricul pamintului la data de Mar Ian 20, 2009 2:35 pm

Bulache

demon
Nu sunt de acord cu cele de mai sus.Roma nu a ocupat nici jumatate din Dacia si in 260 de ani de stapanire romana cate razboaie au mai fost intre daci si romani.Sa nu uitam ca legiunile romane nu vorbeau latina ci limba majoritara a soldatilor care proveneau din orient.In definitiv europeni vorbeau acum 6000 de ani o latina primitiva,limba Pelasga.Dar sa vedem ce zice Cactus ca este istoric. study Apoi un document polonez specifica ca un cneaz polonez a primit ajutor militar de la triburile dacice din nordul Bucovinei si asta la inceputul sec XVII Deci moldoveni care vorbesc ca noi.sau Macedoneni. study

78 Re: Romania,buricul pamintului la data de Mar Ian 20, 2009 5:26 pm

Raluca

muritor de rand
Very Happy 1 si 2) Da, dar daca dacii au murit toti si stramosii nostri au venit din alta regiune romanizata de f mult timp si plina de romani nu inseamna ca avem (si) sange roman ? Dacic nu am avea dar roman de ce nu ?

3. Sper ca glumesti dar la tine nu imi prea dau seama pentru ca si cand vorbesti serios e funny (intr-un sens bun ). Ok, asta e din 1406 :
„Eu, întru Hristos Dumnezeu binecredincios și binecinstitor și de Hristos iubitor și autocrat, Io Mircea mare voievod și domn din mila lui Dumnezeu și cu darul lui Dumnezeu, stăpânind și domnind peste toată Țara Ungrovlahiei și a părților de peste munți, încă și către părțile tătărești și Amlașului și Făgărașului herțeg și domnitor al Banatului Severinului și pe amândouă părțile pe toată Podunavia, încă până la marea cea mare și stăpânitor al cetății Dârstorului”.
Slavona sau romales ? Smile Analizeaza... Very Happy

4. Da, e drept ce spui aici...desi e totusi o diferenta intre taranii de acum si cei de atunci.

5. Very Happy Very Happy Very Happy

Si filmuletzele alea sunt facute de un italian satul de romanii care merg la munca in Italia ? Ca asa pare...

79 Re: Romania,buricul pamintului la data de Mier Ian 21, 2009 12:36 pm

Garrybaldi

vrajitor
Bulache a scris:Nu sunt de acord cu cele de mai sus...

Sa-ti spun sincer nici eu.
Dar pentru linistea nostra, musai trebuie lamurite niste chestii.

Vine dom profesor sau trebuie platita ora ? Laughing

80 Re: Romania,buricul pamintului la data de Mier Ian 21, 2009 1:43 pm

Garrybaldi

vrajitor
1. Nu m-i se pare logica povestea cu exterminarea dacilor in conditiile in care se puteau retrage din fata dusmanului in munti sau in regiunile invecinate.
Dar toate astea s-ar putea lamuri usor prin analiza genelor.

Oricum buricul pamantului se afla pe teritoriul Ro mai exact pe valea Ariesului unde erau minele de aur adica exact pana unde au ajuns romani. Laughing

2. Ar fi o gluma buna daca titlul lui Mircea nu ar ...o traducere (facuta de Hasdeu) ca si leto-pisania lui Grigore (dupa) Ureche:

Prima insemnare in limba romana (cu caractere chirilice) dateaza 1521, scrisoarea lui Neacsu de la Campulung.
Apoi a fost diaconul Coresi care a scris in limba romana ( culmea si asta tot italian). Very Happy

3. Nenea s-a saturat nu de cei care vin la lucru, pe aia nu-i vede nimeni ca lucreaza zi lumina, ci de cei care vin la furat - cam multi spune el pentru un popor de sorginte latina.

81 Re: Romania,buricul pamintului la data de Mier Ian 21, 2009 6:46 pm

Raluca

muritor de rand
1. A, e bine atunci. Nici eu nu cred ca au fost exterminati. Imi puneam doar problema ce ar fi fost daca...Smile
Daca e sa analizam gene, ma indoiesc ca avem mare lucru in comun cu grecii si albanezii.

2. Wow... Ok, chestia asta e ciudata pentru ca noua ni s-a zis la scoala ca exact asa era titlul...e o traducere din ce ? Din ruseste ? Care e originalul atunci ? Lol, ce indoctrinare pe capul nostru.Very Happy
Bine, chiar daca povestea cu Mircea nu e adevarata, spui ca totusi s-a pastrat textul acela din 1521. Asa ca faza cu limba artificiala creata in secolul 18 tot pica pana la urma din cate observ. Si daca abia de atunci s-a pastrat ceva scris nu inseamna ca limba nu se vorbea de mai demult...

Vai, pai si pe wikipedia scrie ca Letopisetul e scris in limba romana. Nu e in romana ? Chestia aia cu descalecatul ??? Very Happy

3. Ma abtin ca mai inainte ti-am dat ocazia sa faci poante si oricum furtul nu e acelasi lucru cu rapirea. Smile

82 Re: Romania,buricul pamintului la data de Mier Ian 21, 2009 9:47 pm

Anticristul

eliberat
Cea mai frumoasa descriere a plaiurilor Mioritei ,din toate timpurile ,
cred ca o face Mihail Sadoveanu in romanul Baltagul.
Si Romania cred ca are o parte din binecuvintarilezisei :Tara aleasa"
Nu degeaba si aici la noise spune ca Dumnezeu ia zis lui Avraam sa mearga in Tran-Silvania dar el neintelegind bine a mers in Trans-Iordania.

83 Re: Romania,buricul pamintului la data de Joi Ian 22, 2009 11:09 am

Bulache

demon
Raluca,verificarea genelor a fost facuta in America si s-a gasit ca o gena se trage din carpati pe ramura femenina.Daca intrati pe www.Dacia Nemuritoare.ro sau Zlmoxis .ro veti afla dovezi mai ample.Cu cateva luni in urma am citit un reportaj despre descifrarea unei carti scrisa prin 900en.Originalul se afla la muzeul academiei ungare.Unguri nu l-au putut descifra si ziceau ca e un tratat secret de alchimie.O cercetatoare romanca afla si merge si obtine o copie a carti.dupa 2 ani descifreaza scrierea care e un intrumator pt pregatirea trupelor militare .este scrisa in latina,de jos in sus si de la dreapta spre stanga.Dar gasiti reportajul si pe una din siteurile de mai sus. study

84 Re: Romania,buricul pamintului la data de Vin Ian 23, 2009 12:15 pm

Garrybaldi

vrajitor
1. Cica avem totusi, dar se pare ca nu ne va lamuri nimeni.
Dom' profesor ( autorul video-ului este plecat in America sa-i lamureasca pe indienii pieile rosii ca ei nu au nimic in comun cu gloria lui Tupakamaru ci sant neam de bolshevici din Rusia...si pe Cristofor Columb ca nu-i italian ci grec. Very Happy

2. Ceea ce stiu sigur e ca nu scriau in alfabet latin. Apoi slavona era limba oficiala la curtile domnesti.
Deci foarte probabil ca Stefan cel Mare asta sa fi vorbit.
In cele doua poze se vede un fragment din Letopisania lui Grigore Ureche si scrierea lui Coresi.
NICI UNA NU SANT INTELIGIBILE PENTRU NOI.
Alta e treaba cu francezii, italienii, nemtii etc ce au avut de la inceput alfabet latin.
Ce zici tu ca scrie deasupra lui Mircea in poza asta:

Limba se vorbea, altfel nu ar fi fost nici o baza pentru romanizare, dar CAT din limba veche era slavona, cat latina, asta-i intrebarea, ...pentru ca asa cum stim au fost indepartate multe cuvinte si inlocuite cu italienisme si frantuzisme.
S-a mentinut ceva din structura gramaticala macar?
Noapte si ceata... sau ceata si manipulare?

3. Ciudat e ca atat "furt" cat si "rapire" este de origine latina - Oare ctitorii limbii romane l-au preluat s-au l-au inlocuit? Laughing

85 Re: Romania,buricul pamintului la data de Vin Ian 23, 2009 12:24 pm

Garrybaldi

vrajitor
Anticristul a scris:cred ca o face Mihail Sadoveanu in romanul Baltagul.

A scris frumos in totul despre arealul romanesc. Si despre oameni.

Am o nelamurire daca ma poti ajuta...
M-am contrazis odata ca Mihail Sadoveanu a purtat steaua galbena in timpul razboiului.
Eu stiam ca da, si ca era batjocorit de fascisti.
Avea origine evreiasca, cumva?

86 Re: Romania,buricul pamintului la data de Vin Ian 23, 2009 12:33 pm

Garrybaldi

vrajitor
Bulache a scris:Raluca,verificarea genelor a fost facuta in America si s-a gasit ca o gena se trage din carpati pe ramura femenina.Daca intrati pe www.Dacia Nemuritoare.ro sau Zlmoxis .ro veti afla dovezi mai ample.:

Verificarea genelor populatiei indiene a dat ca ei vin din centru Asiei, trecand stramtoarea Bering acum 10 mii de ani.

Cat despre situl in cauza mai bine ...nu intrati.rolf Eu am intrat si am iesit habauc. crazy
Oare "habauc" ce origine are? rolf
http://www.dacii.ro/

Ultima editare efectuata de catre Garrybaldi in Vin Ian 23, 2009 12:56 pm, editata de 1 ori

87 Re: Romania,buricul pamintului la data de Vin Ian 23, 2009 12:42 pm

Bulache

demon
De ce nu faci o comparatie intre Macedoneana de azi si romana?Nu e greu si aromana se aseamana cu cea macedoneana.Italiana este rezultatul a multor limbi.Practic exista dialecte din sud care nu pot fi intelese in nord sau vice versa.Ori romana e perticibila de la Nistru incoase si vorbirea nu difera mult. study

88 Re: Romania,buricul pamintului la data de Vin Ian 23, 2009 12:51 pm

Garrybaldi

vrajitor
Multumita reformatorilor, nu crezi? Smile

Eu nu vorbesc macedona. Tu?

89 Re: Romania,buricul pamintului la data de Dum Ian 25, 2009 7:08 am

Bulache

demon
Nici io dar am citit poiezii si le-am inteles.
Laughing

90 Re: Romania,buricul pamintului la data de Dum Ian 25, 2009 4:31 pm

Anticristul

eliberat
Garrybaldi a scris:
Anticristul a scris:cred ca o face Mihail Sadoveanu in romanul Baltagul.

A scris frumos in totul despre arealul romanesc. Si despre oameni.

Am o nelamurire daca ma poti ajuta...
M-am contrazis odata ca Mihail Sadoveanu a purtat steaua galbena in timpul razboiului.
Eu stiam ca da, si ca era batjocorit de fascisti.
Avea origine evreiasca, cumva?
...................................................................
Sunt citeva personalitati in Romania asupra carora a fost impus Tabu.
M Sadoveanu M Eminovici (Eminescu)-Romanizat etc.

91 Re: Romania,buricul pamintului la data de Lun Ian 26, 2009 8:15 am

Bulache

demon
Ce inportanta are religia ?Erau oameni de arta. cheers

92 Re: Romania,buricul pamintului la data de Lun Ian 26, 2009 11:44 am

Garrybaldi

vrajitor
Erau oameni de cultura, dar pentru cultura nu i-a discriminat nimeni ci pentru atitudinea politica - si mai apoi religie.

93 Re: Romania,buricul pamintului la data de Lun Ian 26, 2009 11:49 am

Garrybaldi

vrajitor
Anticristul a scris:

Intrebarea era de ce?
Mai ales de ce erau asa de inversunati legionarii inpotriva lui Sadoveanu care a scris atat de frumos de tara?

Asta e o alta enigma a istoriei.

94 Re: Romania,buricul pamintului la data de Lun Ian 26, 2009 11:50 am

Garrybaldi

vrajitor
Anticristul a scris:

Intrebarea era de ce?
Mai ales de ce erau asa de inversunati legionarii inpotriva lui Sadoveanu care a scris atat de frumos de tara?

95 Re: Romania,buricul pamintului la data de Lun Ian 26, 2009 11:58 am

Ivan

muritor de rand
Garrybaldi a scris:
Anticristul a scris:

Intrebarea era de ce?

Poate pentru ca Sadoveanu era mason??

96 Re: Romania,buricul pamintului la data de Lun Ian 26, 2009 12:00 pm

Garrybaldi

vrajitor
Bulache a scris:.Italiana este rezultatul a multor limbi.Practic exista dialecte din sud care nu pot fi intelese in nord sau vice versa.

Italiana oficiala este 9o % limba latina, si se invata in scoli in toata tara.

Ceea ce numesti tu italieni din sud vorbind dialecte neiteligibile sant tot atata italieni cat secuii si ciangaii sant romani.
Iar tu poate ca te-ai putea intelege cu secuii, dar eu nu.
Exista in Italia, o zona unde locuieste o minoritate albaneza, altele a caror dialect se aseamana cu greaca, si asa mai departe.
Unele regiuni chiar aspira la independenta (financiara cel putin) si la limba proprie.
Deci aceleasi probleme peste tot.

97 Re: Romania,buricul pamintului la data de Lun Ian 26, 2009 12:03 pm

Garrybaldi

vrajitor
Ivan a scris:

Poate pentru ca Sadoveanu era mason??

Mason si patriot roman??
exista asa ceva? Sad

98 Re: Romania,buricul pamintului la data de Lun Ian 26, 2009 12:08 pm

Ivan

muritor de rand
Si ajungem din nou la idealurile masoneriei, la adevaratele idealuri ale masoneriei.

99 Re: Romania,buricul pamintului la data de Lun Ian 26, 2009 12:15 pm

Garrybaldi

vrajitor
Ivan a scris:Si ajungem din nou la idealurile masoneriei, la adevaratele idealuri ale masoneriei.

Ma intrebam pur si simplu ce este "masonic" in operele lui.
Si-a dedicat intreaga viata scrierii unor romane istorice, si alte opere de mare valoare pentru romani si totusi este catalogat antiroman.
De ce?

100 Re: Romania,buricul pamintului la data de Lun Ian 26, 2009 9:43 pm

Anticristul

eliberat
Ca a fost anti roman n-am auzit.Poate pentru ca sint plecat de multi ani din tara.
Ca a fost mason ,se vorbeste,nu stiu daca e demonstrat.
Dar ca a fost un adevarat roman ,chiar daca uni spun ca ar fi fost evreu ,asta este cel mai adevarat.
Eu ca evreu ,pretuiesc la Sadoveanu patriotismul sau romanesc.
Si tot ce tine de numele lui i-mi face placere.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 4 din 5]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum