Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

YERUSHALAIM -JERUSALEM

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 YERUSHALAIM -JERUSALEM la data de Mier Iun 11, 2008 1:37 am

SAVIN

vrajitor
JEERUSALEM = YERUSHALAIM

judaismul si yerushalaim au o istorie unica in analele istoriei si a religiei. yerushalaim este mentionat de peste 800 de ori in talmud.
in afara israelului, toate rugaciunile se termine cu BE SHANA HABA BE YERUSHALAIM, adica la anul sa fim in yerushalaim.
in israel, rugaciunile se termina cu IM ISHCAH YERUSHALAIM, SHE ISHCAH IEMINI, adica "daca voi uita yerusalaim, sa mi se uite mana mea dreapta".
yerusalaim este sfant,pentru ca geografic se afla in israel, tara daruita evreilor de dumnezeu. evrei au inteles ca acolo trebuie sa construiasca templele, ca acolo va veni dumnezeu pe pamant.
yerushalaim este cel mai unic oras din lume. nu cunosc un alt oras care cu tote ca a fost complect distrus de mai mult de 30 de ori, a revenit, iar si iar, ca astazi sa fie un oras a lumi, cu trafic, turisti, si o populatie care socotesc toti, indiferent daca sant evrei, crestini sau musulmani, ca acest oras este sfant.
istoria lui este istoria civilizatiilor care au fost si nu mai sant. acest oras a avut acelasi fir de viata ca evrei, adica nimeni nu mai exista, in afara de evrei si yerushalaim. si pentru ca istoria yerushalaimul este extraordinar, ce urmeaza este o istorie pe scurt. in loc de date, voi inscrie cati ani au trecut de la evenimente istorice. deci 2595 inseamna ca inainte cu 2595 de ani sa intamplat asa.

INAINTE CU:
-5007 de ani, un popor numit CANAANITE, se aseaza langa o sursa de apa numita GIHON.

-4507 de ani, documentul sirian "EBLA", mentioneaza yerushalaim ca un oras bine etablit.

-3004 de ani, regele DAVID preloa orasul numit JEBUSITE, si il botezeaza ORASUL LUI DAVID. (PRELOA ORASUL este o forma eleganta de a explica ca david ia taiat capul regelui).

-2967 de ani, regele SOLOMON , fiul lui regele DAVID, construieste primul templu, dar si multe alte cladiri, ca palate, case, cladiri guvernamentale si un zid de aparare. se poate vedea mici ramasite ale acestui zid in yerushalaimul vechi azi.

-2930 de ani, regata se desparte in doua, yerushalaim devenind capitala lui JUDAH, sub regele REHOBOAM, fiul lui SOLOMON.

-2712 de ani, regele HEZEKIAH continua sa developeze orasul. se creaza tunelul de apa hezekiah si piscina siloam, care garanteaza apa orasului.

-2594 de ani, regele babyloniei, NEBUCHADNEZZAR, cucereste yerushalaim, distruge templu, si scoate evrei in exil.

-2545 de ani, regele babiloniei, CYRUS, declara ca evrei pot sa se intoarca la yerushalaim.

-2523 de ani, cei care sau intors din babilonia reconstruiesc templu, numit AL DOILEA TEMPLU.

-2447 de ani, regele NEHEMIAH, fortifica zidurile orasului.

-2205 de ani, ALEXANDER CEL MARE, cucereste yerushalaim, si cetateni regatului JUDAH, cad sub ocupatia imperiei grece.

-2176 de ani, ANTIOCHUS EPIPHANES intra in yerushalaim, si fura bogatiile templului. (templu continea o sumedeni de utile in aur si argint pur).

-2171 de ani,HASMONEANS, o familie evreiasca dinastica, elibereaza yerushalaim de ANTIOCHUS EPIPHANES, si purifica templu. (legat de sarbatoarea de HANUKA).

-2070 de ani, generalul roman POMPEY, cucereste yerushalaim, si roma raman stapana
pe o perioada de aproape 30 de ani.

-2044 de ani, regele HEROD cucereste yerushalaim, refortifica orasul, reenoieste templul, ajutand splendoare dar si facandul mai mare, construieste palate, o sitadela si cladiri diverse cu caracter public.

-2011 de ani, regele HEROD moar. ISUS se naste.

-1974 de ani, ISUS este crucifiat.( la 37 de ani ).

-1875 de ani, revolta lui BAR KOCHBA ia loc contra emperor HADRIAN. revolta nu reuseste. (legat de METHADA).

--1941 de ani, are loc marea revolta contra imperiei romane. se naste un stat evreiesc nou care nu recunoaste guvernarea romana.

--1937 de ani, TITUS cucereste YERUSHALAIM si distruge templul, furand totul si ducand averile templului la roma .pe un arc de triunf in roma se poate vedea cum bogatiile templului, inclusiv candelabra de aur sant luate de soldati.

-1871 de ani, HADRIAN, construieste AELIA CAPITOLINA( capitala )pe ruinele yerushalaimul, creaza un templu pentru JUPITER pe ruinele templului si nu da voie evreilor sa intre.

-1677 de ani, incepe perioada crestina byzantina, sub regele CONSTANTINE . se construieste BISERICA LUI ISUS.

1646 de ani, apostolul JULIAN permite evreilor sa se intoarca si sa reconstruiasca templul.

-1607 de ani, prima traducere a bibliei in latina ia loc, semnata de SFANTUL JEROME.

-1393 de ani, persia preloa yerusalaim, si distrug o sumedenie de biserici.

-1378 de ani, yerushalaim redevine byzantine.

-1369 de ani, UMAR IBN AL-KHATTAB , calipul arabilor,cucereste orasul. arabi continua nord. incercand sa cucereasca toata europa. sant opriti de CAZARI, dar nu inainte de spania si o parte din franta DEVINE MUSULMANA.

-1316 de ani, calipul ABD AL-MALIK IBN MARWAN, construieste moscheia cu cupola de aur.(CUPOLA PIETRI _ THE DOME OF THE ROCK )

-1302 de ani, CALIPH ABD AL-MALIK IBN MARWAN construieste moscheia AL-AQSA, langa moscheia cu cupola de aur.(cupola pietri)

-1257 de ani, cateva dinasti arabe controleaza orasul.ACELEASI DINASTI CONTROLEAZA O PARTE DIN EUROPA.

-991 de ani, un cutremur distruge moscheia AL-AQSA.

-908 de ani, yerushalaim este eliberat de fortele crestine europene, in capul carora se afla BALDWIN din BOUILLON.

-820 de ani, SALADIN cucereste yerushalaim, si invita pe evrei sa revina si sa locuiasca in oras.

-763 de ani, turci cuceresc yerushalaim.

-747 de ani, tartari cuceresc orasul si il distrug.

-740 de ani, MAMALUCI egiptieni cuceresc orasul.RAMBAN ajunge in oras si descopera numai doi evrei. el reinoeste comunitatea evretasca a yerushalaimul.

-527 de ani, mongoli cuceresc orasul, si il distrug. RABBI OBADISH din BERTINORO anunta ca orasul vechi evreiesc a fost distrus, si ca au ramas numai 70 de famili evreiesti in oras.

-490 de ani, turci otomani cuceresc orasul, si raman timp de 400 de ani.

-469 de ani, sultanul otoman SULEIMAN cel magnific, construieste zidurile yerushalaimului, zidurile care se vad azi.

-175 de ani, egiptianul MUHAMMMAD ALI cucereste orasul, si are controlul pentru 9 ani.

171 de ani, englezul MOSES MONTEFIORE viziteaza orasul si da suport material comunitati evreiesti .construieste o moara de vant unde nu este vant, si deci nu va fi in functiune nici-o data. moara se poate vizita azi, fiind in centrul orasului.

-169 de ani, englezi deschid primul consulat in oras. dupa ei, alte tari europene deschis consulate.167 de ani, puterile europene rediscopere jerushalemul. se construiesc structuri diverse religioase, si incepe o perioada de cercetari istorice.

-175 de ani, biserica protestanta MASHIAH este construita, prima biserica europeana in oras.

--153 de ani, primul spital se deschide cu suportul financiar a lui ROTHSCHILD, in cartierul evreiesc.

-147 de ani, incepe constructi in afara zidului de aparare. din momentul asta orasul se developeaza in toate directile cu ani.

-140 de ani, drumul din iaffo la yerushalaim este pavat. iaffo era utilizat ca port
.
-125 de ani, vin evrei din yemen, si evrei zionisti din europa.( alia rishona - primul val de emigratie)

-115 de ani, se inaugureaza linia ferata spre yerushalaim.

-109 de ani, KAISER WILHELM II a germaniei, vine in vizita. se intalneste cu THEODOR HERZL, fondatorul zionismului modern.se mareste poarta iaffo, pentru ca KAISARUL WILHELM vrea neaparat sa intre in orasul vechi calare.(orgoliu german de prost gust).

-97 de ani, dintr-un total de 65600 de rezidenti, 40000 sant evrei.

-90 de ani, GENERALUL ALLEMBY, in numele angliei, preloa orasul de la turci otomani, care pierduse primul razboi mondial.

-82 de ani, incepe constructia UNIVERSITATI EBRAICE pe muntele SCOPUS in oras.

-80 de ani, un cutremur indomajeaza multe cladiri de inportanta religioasa.

-87 de ani, incepe constructi de case, hotelul KING DAVID,YMCA, MUZEUL ROCKEFELLER, SPITALUL HADASSAH, ETC.

-59 DE ANI, CARTIERUL EVREIESC ESTE OCUPAT DE ARMATA JORDANIEI, IN URMA DECLARATIEI DE INDEPENDENTA A ISRAELULUI.

-din 1948 si pana in 1967 orasul este divizat intre teritori controlate de jordania si teritori controlate de israel.

-55 de ani, noi cartiere apar tot timpul, toate fiind construite cu piatra din yerushalaim, o cerinta legala.

-58 de ani, oficial, yerushalaim este declarat capitala israelului.

-50 de ani, YAD VASHEM este infintat ca un memorial eternel pentru cei care au pierit in holocost.este nu numai un muzeu, dar si un institul de caracter international.

-44 de ani, parlamentul israelian, KNESET, este inagurat.

-42 de ani, se deschide MUZEUL ISRAEL, si HEBREW UNIVERSITY.

-40 de ani, razboiul de 6 zile, vede yerushalaim reunuit sub conducerea israeliana.

29 de ani, ANWAR EL-SADAT, prezidentul egiptian vizita yerushalaim intrun gest de curaj, care duce la un tratat de pace cu egiptul.

-14 ani, se semneaza cu palestinieni un acord la OSLO. de asemenea se face pace cu jordania.

-12 ani, YITZHAK RABIN, asasinat in tel aviv, este inmormantat in yerushalaim. prezidentul CLINTON il declara HAVER (prieten).

-7 ani, sarbatoarea millenium, pace pentru generatile care vor urma.

-5 ani, se inaugureaza noa cladire a curtei superioara, o institutie extrem de importanta intr-un sistem juridic fara constitutie.

asta este istoria extraordinara a acestui oras unic in lume si in istorie.

DE CERBU.

Vezi profilul utilizatorului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum