Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Design Inteligent - Mesajul de la Designeri (Rael)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Design Inteligent - Mesajul de la Designeri (Rael) la data de Mier Iun 11, 2008 10:16 pm

Fresh

muritor de rand
ADEVARUL

GENEZA

"In ziua urmatoare am fost la locul intalnirii din nou, pregatit, cu blocknotes, un condei si cu Biblia. Masina zburatoare a aparut la timp si m-am gasit din nou fata in fata cu micutul om care m-a invitat sa intru in masina si ne-am asezat in aceleasi scaune comfortabile.
Nu vorbisem cu nimeni nimic despre asta, nici macar cu prietenii apropiati si a fost fericit sa afle ca am fost discret. Mi-a sugerat sa-mi iau notite, apoi a inceput sa-mi vorbeasca.
"Acum foarte mult timp inainte, pe distanta noastra planeta, am atins un nivel de dezvoltare tehnico-stiintifica comparabil cu cel pe care il veti atinge si voi curand. Oamenii nostri de stiinta au inceput sa creeze forme de viata primitive, embrionare, adica celule vii in test-tuburi. Toti au fost entuziasmati de asta.
Oamenii de stiinta si-au perfectionat tehnicile si au inceput sa creeze mici animale bizare, dar guvernul, sub presiunea opiniei publice, a ordonat acestora sa isi opreasca experimentele, de frica faptului ca vor crea monstri, lucru dezastruos pentru societate. Intr-adevar, unul dintre aceste animale a scapat si a omorat cativa oameni.
Din moment ce in acelasi timp explorarile interplanetare si intergalactice au facut si ele progrese, savantii au decis sa caute o paneta indepartata pe care sa existe conditiile necesare pentru a-si desfasura experimentele. Au ales Pamantul pe care traiti voi. Acum as dori sa ma refer la Biblie,unde vei gasi urme despre adevarul trecutului vostru. Aceste urme,desigur,au fost distorsionate intr-un fel de catre translatorii succesivi care nu puteau intelege asemenea tehnologii si nu puteau,de aceea, sa descrie tot ceea ce vedeau dacat ca pe o forta supranaturala sau mistica.
Doar partile din Biblie pe care ti le voi interpreta sunt importante. Alte parti sunt pur si simplu expresii poetice despre care nu o sa spun nimic. Sunt sigur ca vei aprecia ca, multumita legii care spune ca Biblia a trebuit sa fie intotdeauna recopiata fara a schimba nici cel mai mic detaliu, sensul de baza a ramas intact odata cu trecerea anilor, chiar daca textul a fost aprovizionat cu propozitii mistice si inutile.
Sa incepem deci cu primul capitol din Cartea Genezei:

"La inceput Elohim au creat cerurile si pamantul." Geneza 1:1
"Elohim", tradus fara justificare in unele Biblii prin cuvantul "Dumnezeu", inseamna in ebraica "cei care vin din cer" si cu atat mai mult, cuvantul reprezinta o forma de plural. Asta inseamna ca savantii din lumea noastra au cautat o planeta care sa fie propice sustinerii proiectelelor lor. Au "creat",sau in realitate au descoperit Pamantul, si au realizat ca acesta contine toate elementele necesare crearii vietii artificiale,chiar daca atmosfera nu era chiar la fel ca a noastra.
"Si duhul Elohimilor se purta pe deasupra apelor." Geneza 1:2
Asta inseamna ca oamenii de stiinta au facut zboruri de recunoastere si ceea ce voi numiti sateliti artificiali au fost plasati in jurul Pamantului pentru a-i studia constitutia si atmosfera.
"Si au vazut Elohim ca este buna lumina." Geneza 1:4

Pentru a crea viata pe Pamant era important de stiut daca soarele trimitea raze daunatoare pe suprafata sa, iar aceasta problema a fost cercetata in intregime.S-a dovedit ca soarele incalzea corect Terra , fara sa trimita raze daunatoare. In alte cuvinte,"lumina era buna".
"Si a fost seara si a fost dimineata;ziua intai." Geneza 1:5
Aceasta cercetare a luat ceva timp."Ziua"mentionata aici corespunde perioadei in care soarele vostru rasare consecutiv sub acelasi semn in ziua echinoctiului de primavara,in alte cuvinte,aproximativ 2,000 de ani pamanteni.
"A despartit apele de sub ceruri de apele de deasupra firmamentului." Geneza 1:7
Dupa ce au studiat razele cosmice de deasupra norilor,savantii au coborat sub nori dar au ramas pe deasupra apelor. Asta inseamna ca erau printre nori,"apele de deasupra firmamentului",si ca oceanul acoperea intreaga planeta,"apele de sub ceruri".
"Sa se adune apele cele de sub cer la un loc si sa se arate uscatul." Geneza 1:9

Dupa ce au studiat suprafata oceanului, au verificat fundul marii si au ajuns la concluzia ca nu era foarte adanc si ca era la fel de nivelat peste tot. Asa ca dupa aceea, prin aplicarea de explozii foarte puternice, care au actionat precum buldozerele, au inaltat materia de la fundul oceanului si au ingramadit-o intr-un singur loc pentru a forma un continent.
La inceput, pe Terra a fost un singur continent si ,recent, savantii vostri au realizat ca toate continentele care s-au indepartat de o lunga perioada de timp se potrivesc perfect pentru a forma o singura masa de pamant.
"Sa dea pamantul din sine verdeata, iarba si pomi,care sa dea rod cu samanta intr-insa dupa specia lor." Geneza 1: 11
In acest magnific si gigantic laborator, ei au creat celule vegetale din nimic altceva decat din chimicale, care dupa aceea s-au transformat in varioase tipuri de plante.Toate eforturile savantilor s-au concentrat pe reproducere. Micutele firicele de iarba pe care le-au creat trebuiau sa se reproduca singure.
Savantii s-au imprastiat pe toata suprafata acestui imens continent in mici echipe de cercetare. Fiecare individ a creat varietati diferite de plante in acord cu propria lui inspiratie si cu clima. S-au intalnit la intervale regulate de timp pentru a-si compara cercetarile si creatiile.Oamenii de pe planeta lor originara au urmarit progresul lor de la distanta, cu pasiune si amuzament.Cei mai straluciti artisti au venit si li s-au alaturat oamenilor de stiinta pentru a da unor plante roluri pur decorative si placute, fie prin infatisarea lor, fie prin parfum.
"Sa fie luminatori pe taria cerului, ca sa lumineze pe pamant,sa desparta ziua de noapte si sa fie semne care sa deosebeasca anotimpurile, zilele si anii." Geneza 1:14
Prin intermediul observarii soarelui si a stelelor, au putut masura durata zilelor , lunilor si a anilor pe Terra. Acest lucru i-a ajutat ca sa-si regleze propria viata pe noua planeta-asa de diferita de a lor, unde zilele si anii nu au aceeasi durata. Cercetarile astronomice le-au permis sa se localizeze precis si sa inteleaga Pamantul mai bine.
"Sa misune apele de vietati,fiinte cu viata in ele si pasari sa zboare pe Pamant,pe intinsul tariei cerului." Geneza 1:20.
Apoi au creat primele animale acvatice,de la planctoni la pesti mici,apoi pesti mari. Au mai creat de asemenea si coralii pentru a echilibra aceasta mica lume,asa incat micii pesti sa se poata hrani cu ei iar, la randul lor, pestii mai mari sa ii poata manca pe cei mici.
In acest fel a putut fi obtinuta balanta, iar speciile nu se vor distruge intre ele pentru a supravietui.Aceasta este ceea ce voi acum numiti "ecologie", si a fost obtinuta cu succes.Savantii si artistii se intalneau des si organizau competitii pentru a determina care dintre echipe au creat cele mai frumoase si interesante animale.
Dupa pesti au creat pasarile. Acest lucru a fost facut sub presiune, trebuie spus, de catre artisti, care s-au straduit sa creeze cele mai nemaipomenite forme, in cele mai nebunatice culori. Unele dintre ele au avut mari probleme cu zborul, deoarece minunatele lor pene erau foarte greoaie.Concursul a mers chiar mai departe, punctandu-se nu numai caracteristicile fizice dar si comportamentul acestor animale, in particular minunatele lor dansuri ale ritualurilor nuptiale.
Alte grupuri de savanti au creat animale infricosatoare, veritabili monstri, ceea ce le-a dat dreptate celor care s-au opus planului de creatie de pe propria lor planeta. Acestia erau dragonii, sau ceea ce voi numiti dinozauri si brontozauri.
"Sa scoata pamantul fiinte vii,dupa felul lor: animale, taratoare si fiare salbatice,dupa felul lor." Geneza 1:24
Dupa organismele marine si pesti, oamenii de stiinta au creat animalele de uscat pe o planeta pe care vegetatia devenise acum magnifica. Existau o multime de alimente pentru ierbivore. Acestea au fost primele animale de uscat create. Apoi au fost create carnivorele pentru a balansa populatia de ierbivore.
"Sa facem om dupa chipul si dupa asemanarea Noastra:ca sa stapaneasca pestii marii, pasarile cerului, animalele domestice, toate vietatile care se tarasc pe pamant,si tot pamantul." Geneza 1:26.
"Dupa chipul Nostru!" Poti vedea ca asemanarea este izbitoare. In acel moment au inceput problemele pentru noi. Echipa localizata in tara pe care acum o numiti Israel, care in acele timpuri nu era departe de Grecia si de Turcia pe continentul originar, era compusa din creatori geniali care formau probabil cea mai talentata echipa dintre toate.
Animalele lor erau cele mai frumoase iar plantele aveau cele mai dulci parfumuri. Acesta era ceea ce voi numiti "paradisul pe Pamant". Fiintele umane pe care le-au creat aici erau cele mai inteligente. Asa ca au trebuit sa se faca asigurari pentru ca aceste fiinte create sa nu isi depaseasca proprii creatori. Cei creati trebuiau, de aceea, tinuti departe de marile secrete stiintifice, in timp ce erau educati in scopul masurarii inteligentei lor.
"Din toti pomii din rai poti sa manaci,dar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci, caci, in ziua in care vei manca din el, vei muri negresit!" Geneza 2:17.
Asta insemna ca voi- cei creati- puteati invata tot ce doriti, citi toate cartile pe care vi le puneam aici la dispozitie,dar ca nu va puteati niciodata atinge de cartile stiintifice, pentru ca altfel veti muri.
"I-a adus omului toate animalele pentru a vedea cum le va numi." Geneza 2: 19.
Oamenii trebuiau sa posede o intelegere amanuntita a plantelor si a animalelor, modul lor de viata,si felul in care pot obtine mancare de la ele. Creatorii i-au invatat numele si puterile a tot ce exista in jurul lor, din moment ce botanica si zoologia nu erau considerate periculoase pentru ei. Imagineaza-ti bucuria acestei echipe de creatori, avand doi copii, un barbat si o femeie alergand de jur imprejur,si invatand cu inversunare ceea ce le era predat.
"Sarpele...a zis catre femeie...din fructul copacului care este in mijlocul gradinii...nu veti muri,pentru ca Elohim stiu ca in ziua in care veti manca,vi se vor deschide ochii si veti fi precum zeii." Geneza 3: 1-5
Unii oameni de stiinta din aceata echipa simteau o dragoste adanca pentru aceste fiinte umane,"creaturile" lor, si vroiau sa le dea o educatie completa cu scopul de a-i transforma in oameni de stiinta , la fel ca si ei. Asa ca le-au spus acestori tineri oameni care devenisera aproape adulti ca isi pot realiza studiile stiintifice si ca ,in acest fel, vor deveni la fel de invatati ca si creatorii lor.
"Atunci li s-au deschis ochii la amandoi si au cunoscut ca erau goi." Geneza 3: 7.
Noile fiinte umane au inteles atunci ca pot deveni si ele creatori la randul lor si au devenit furiosi pe "parintii" lor pentru ca le-au ascuns cartile stiintifice, considerandu-i in acest fel animale periculoase de laborator.
" Yahweh Elohim a spus catre sarpe: blestemat sa fi...pe pantecele tau sa te tarasti si tarana sa manaci in toate zilele tale." Geneza 3: 14.
"Sarpele" era micul grup de creatori care au dorit sa le spuna adevarul lui Adam si Evei, si, ca rezultat, au fost condamanti de guvernul de pe propria lor planeta sa traiasca in exil pe Terra, in timp ce toti ceilalti savanti au trebuit sa isi opreasca experimentele si sa paraseasca Pamantul.
"Si au facut Elohim pentru om si pentru sotia sa imbracaminte de piele si i-au imbracat ." Geneza 3: 21.
Creatorii le-au dat creatiilor lor elementele strict necesare pentru supravietuire, indeajuns pentru a se descurca, fara a mai fi nevoia unui contact viitor cu ei. Biblia a pastrat o propozitie,care se apropie de documentul originar:
"Acum ca omul a devenit unul dintre Noi, multumita stiintei...Acum trebuie sa ne asiguram ca nu isi va pune mana si va lua din "pomul vietii", ca sa mance si sa traiasca in veci." Geneza 3: 22.
Viata umana este foarte scurta dar exista o cale stiintifica pentru a o prelungi. Oamenii de stiinta care studiaza toata viata nu pot sa inceapa sa inmagazineze cunostinte suficiente pentru a putea sa faca descoperiri interesante decat doar atunci cand imbatranesc, motiv pentru care si progresul uman este asa de incet. Daca oamenii ar putea trai de 10 ori mai mult, cunostintele stiintifice ar face o saritura gigantica inainte.
Daca atunci cand le-au creat , aceste noi fiinte ar fi trait mai mult, atunci ar fi devenit repede egalii nostri pentru ca facultatile lor mintale le sunt cu putin superioare celor noastre. Ei nu erau constienti de propriul lor potential. Acest lucru se aplica in special oamenilor din Israel care, asa cum am mentionat anterior, fusesera alesi intr-un concurs drept cel mai de succes tip de umanoizi de pe Pamant, datorita inteligentei si geniului lor. Aceasta explica de ce ei s-au considerat intotdeauna drept "poporul ales". Intr-adevar, ei au fost oamenii alesi de catre echipele de savanti care se strangeau impreuna pentru a-si judeca creatiile. Poti vedea si tu numarul geniilor care s-au nascut din aceasta rasa.
"Si izgonind pe om, l-a asezat in estul Gradinii din Eden,si a pus heruvimi cu sabie de foc valvaietoare, sa pazeasca drumul catre pomul vietii." Geneza 3: 24.
Soldati cu arme cu dezintegrare atomica au fost plasati la intrarea rezidentei creatorilor, pentru a impiedica fiintele umane sa mai fure cunostinte stiintifice mai multe."

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Design Inteligent - Mesajul de la Designeri (Rael) la data de Dum Iun 15, 2008 3:39 am

Azazel

demon
Interesanta idee ,se pare ca suntem niste experimente,ce pacat

3 Re: Design Inteligent - Mesajul de la Designeri (Rael) la data de Dum Iun 15, 2008 12:35 pm

Azazel

demon
Daca stau bine si ma gindesc tot vechiul testament este plin de intilniri de gradul trei
Moise tine legatura cu dumnezeu print-o lumina care il clauzea ziua si noaptea-pobabil un ozn
IEZIECHIEL are o intilnire de gradul trei cu o nava extraterestra pe care o decrie cu lux de amanunte,tot felul de ingeri care au fata umana vin si fac ce le-ar fi ordonat dumnezeu,distrug SODOMA SI GOMORA,ILIE e rapit la cer printr-un car de foc ,tot ce este povestit nu arata decit o civilizati extraterestra dar care a fost explicata prin mintea unor oameni primitivi de acum 4000-5000 de ani

4 Re: Design Inteligent - Mesajul de la Designeri (Rael) la data de Dum Iun 15, 2008 2:02 pm

Toate sunt frumoase dar sunt numai presupuneri!iar multe sunt pur si simplu dragut de ridicole!

5 Re: Design Inteligent - Mesajul de la Designeri (Rael) la data de Dum Iun 15, 2008 2:10 pm

Sunna

vrajitor
Este un alt punct de vedere.
Si pentru altii calatoriile in lumile paralele, ori in Shambala sau alte parti par niste povesti SF, cred ca ar merge incadreate tot aici, la "Civilizatii extraterestre", la Rubrici precum: "Povesti cu elfi sau fee"... Basketball
Ar parea dragutze si nu le-as incadra la ridicole, ci la copilaresti! bounce
Iar pe voi care le practicati si sustineti ca ati avut viziuni, v-as categorisi la para...normali Cool

Ultima editare efectuata de catre Sunna in Dum Iun 15, 2008 2:12 pm, editata de 1 ori

6 Re: Design Inteligent - Mesajul de la Designeri (Rael) la data de Dum Iun 15, 2008 2:11 pm

Azazel

demon
Oricum DORSTOR acesta poveste e mult mai frumoasa si realista decit cea povestita de biserica ortodoxa ,catolica ,evreiasca ,sau islamica,daca crezi bine daca nu ,nu te pune sa faci matanii,rugaciuni si sa arzi tamiie,sau sa pupi icoane,si moaste de la morti

7 Re: Design Inteligent - Mesajul de la Designeri (Rael) la data de Dum Iun 15, 2008 6:29 pm

Heruer

inger
De ce ar fi povesti ? Elfi exista, dwarfi exista, orcii exista. Faptul ca nu va loviti de ei pe strada nu inseamna inexistenta. De f.f.f. multe nu ne "ciocnim" pe strada si totusi sustinem cu ardoare, cu frenezie si uneori cu fanatism ca sunt reale, ca exista.

8 Re: Design Inteligent - Mesajul de la Designeri (Rael) la data de Dum Iul 20, 2008 5:11 am

Cactus

inger

Nu e nimic mai trist decât tristețea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Luzerii nu moare niciodata, de nici un fel, never, nicicand; Eu ieste unu' dantri iei. (Cactus Perfectus)

9 Re: Design Inteligent - Mesajul de la Designeri (Rael) la data de Sam Aug 02, 2008 5:35 am

Ignorantul

vrajitor
Fairy a scris:ADEVARUL

GENEZA

"In ziua urmatoare am fost la locul intalnirii din nou, pregatit, cu blocknotes, un condei si cu Biblia. Masina zburatoare a aparut la timp si m-am gasit din nou fata in fata cu micutul om care m-a invitat sa intru in masina si ne-am asezat in aceleasi scaune comfortabile.
Ce revelatie este asta?Divina sau satanica?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum