Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Battlefield (teism vs ateism)

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 4]

1 Battlefield (teism vs ateism) la data de Dum Mai 18, 2008 6:19 pm

The Beast

muritor de rand
Un topic in cadrul caruia sunt incurajate dezbaterile, intre cele doua categorii filozofice aflate-n opozitie.
Un topic ce se doreste animat de respect, disciplina, competenta.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Lun Mai 19, 2008 7:02 pm

No Name

inger
DEZBATEREA asta tare ...e pe sfarsite ...APOCALIPSA ..este spre final !

3 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Mar Mai 20, 2008 8:24 am

Lucretia

muritor de rand
~

Ce spuneti de faptul ca de mii de ani lumea a simtit nevoia sa creada intr-un zeu, dumnezeu ce o fi el?
Inaintea Crestinismului .. sau Cre(s)tinismului ( cum am vazut scris undeva ) Laughing se credea in zei . De cand lumea si pamantul ( posibil )noi am simtit nevoia sa credem in cineva sau ceva superior noua ( ca si cum ar exista o informatie inauntrul nostru dar pe care inca nu stim sa o decodam )

~

4 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Mar Mai 20, 2008 9:04 am

Ada_Pal

inger
Deductie 100% corecta.
Codul nostru genetic a primit o informatie pre-natala .
Prin nasterea pe pamint aceasta informatie SE UITA.

Aici intervin scolile societatii in care traim si incearca sa ne modifice sau perturbe acea informatie numita ,daca vreti, Instinct de-a te supune Perfectiunii .

Atunci cind omul se afla in singuratate,in Natura ISI AMINTESTE. Dar nu realizeaza si nu-si explica sentimentul de contopire cu aceasta tocmai datorita mediului care a incercat sa-i modifice Amprenta Divina Intern.

Si atunci incepe fiecare sa filozofeze pe limba lui,incercind sa caute definitii .

5 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Mar Mai 20, 2008 11:53 am

Lucretia a scris:~

Ce spuneti de faptul ca de mii de ani lumea a simtit nevoia sa creada intr-un zeu, dumnezeu ce o fi el?
Inaintea Crestinismului .. sau Cre(s)tinismului ( cum am vazut scris undeva ) Laughing se credea in zei . De cand lumea si pamantul ( posibil )noi am simtit nevoia sa credem in cineva sau ceva superior noua ( ca si cum ar exista o informatie inauntrul nostru dar pe care inca nu stim sa o decodam )

~

Asculta Lucretia,ce ai scris este , scuza-ma , o tampenie de primul rang. Inaintea Crestinismului a fost si mai este pe meleagurile Tarii Sfante religia judaica. Din ea a deviat Crestinismul si Islamul.
Nu pe meleagurile astea poti sa mentionezi religile a Japoniei a Chinei si din India care in partea lor sunt si mai antice decat judaismul.
Crestinismul este o religie importanta insa in lume sunt de exemplu mai multi Budisti decat Crestini.

6 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Mar Mai 20, 2008 12:31 pm

Lucretia

muritor de rand
Der Bedeu a scris:

Asculta Lucretia,ce ai scris este , scuza-ma , o tampenie de primul rang. Inaintea Crestinismului a fost si mai este pe meleagurile Tarii Sfante religia judaica. Din ea a deviat Crestinismul si Islamul.
Nu pe meleagurile astea poti sa mentionezi religile a Japoniei a Chinei si din India care in partea lor sunt si mai antice decat judaismul.
Crestinismul este o religie importanta insa in lume sunt de exemplu mai multi Budisti decat Crestini.

Ma intreb daca ai citit tot mesajul pe care l-am scris eu sau daca l-ai citit cum trebuia.. no offence Very Happy .
Iar in legatura cu Crestinismul, hai sa nu ne rezumam doar la zona iudaica ci sa mergem putin mai departe, in zona Italiei, unde inaine ca asa zisul Crestinism sa-si faca prezenta, inca se mai credea in zei. .. Si nu stiu ce ai inteles din ce am scris eu, cand ai spus ca din religia iudaica a deviat Crestinismul si Islamismul. Eu nu am spus ca religia crestina s-ar fi tras din credinta in zei.

In zona Italiei de astazi, in perioada popoarelor migratoare erau 3 popoare importante pe acele meleaguri: poporul Etrusc, Poporul Grec si cel Roman. Iar atat poporul Etrusc cat si cel Grec , aveau o religie politeista.. deci inca se mai credea in mai multi zei pe atunci.

Oricum, ideea mesajului meu anterior era alta ..

~

7 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Mar Mai 20, 2008 1:08 pm

Eblis

muritor de rand
bre copilasi, inainte de toate religiile monoteiste pe care le-a creat nu demult - la scara istoriei, monoteismele sunt niste purici - omul credea in fenomenele naturale pe care nu le intelegea: ploaia, fulgerul, soarele, luna, vantul, boala, moartea, etc. dat fiind ca informatiile stiintifice nu ajung pana la sate, unii continua sa creada in aceste zeitati, numai ca acum, ca sa fie "monozeieiste corect", le numesc sfinti. asta este una din dovezile ca monoteismele sunt niste dogme artificiale care, cu toate eforturile lor barbare, nu vor reusi nciodata sa stearga din mintea omului legatura lui instinctiva cu natura.

8 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Mar Mai 20, 2008 2:58 pm

The Beast

muritor de rand
No Name a scris:DEZBATEREA asta tare ...e pe sfarsite ...APOCALIPSA ..este spre final !
Esti amabil sa explici la ce te referi ? Multumesc.

9 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Mar Mai 20, 2008 3:02 pm

The Beast

muritor de rand
1. Ce spuneti de faptul ca de mii de ani lumea a simtit nevoia sa creada intr-un zeu, dumnezeu ce o fi el?
2. Inaintea Crestinismului .. sau Cre(s)tinismului ( cum am vazut scris undeva ) Laughing se credea in zei .
3. De cand lumea si pamantul ( posibil )noi am simtit nevoia sa credem in cineva sau ceva superior noua ( ca si cum ar exista o informatie inauntrul nostru dar pe care inca nu stim sa o decodam ) ~

1. De spus ar fi ca e de inteles, e in firescul naturii umane. Propensiunea mistico-religioasa e o consecinta genetica.
2. Pai si crestinismul crede in zei. Da, e politeist avand in vedere doctrina trinitatii care spune ca exista 3 persoane de o esenta comuna - divina. Exact acest lucru il spuneau si religiile precedente cu deoasebirea ca numarul persoanelor divine era mai mare decat 3.
3. Unii, o majoritate da, insa exista si o minoritate mai cerebrala, care daca nu si-a manifestat ateismul, cel putin si-a manifestat scepticismul.

Ultima editare efectuata de catre The Beast in Mar Mai 20, 2008 3:06 pm, editata de 1 ori

10 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Mar Mai 20, 2008 3:05 pm

The Beast

muritor de rand
Der Bedeu a scris:
Asculta Lucretia,ce ai scris este , scuza-ma , o tampenie de primul rang. Inaintea Crestinismului a fost si mai este pe meleagurile Tarii Sfante religia judaica.
Bine, si cum arata asta ca Lucretia a scris o tampenie de prim rang ?

11 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Mar Mai 20, 2008 3:15 pm

The Beast a scris:
1. Ce spuneti de faptul ca de mii de ani lumea a simtit nevoia sa creada intr-un zeu, dumnezeu ce o fi el?
2. Inaintea Crestinismului .. sau Cre(s)tinismului ( cum am vazut scris undeva ) Laughing se credea in zei .
3. De cand lumea si pamantul ( posibil )noi am simtit nevoia sa credem in cineva sau ceva superior noua ( ca si cum ar exista o informatie inauntrul nostru dar pe care inca nu stim sa o decodam ) ~

2. Pai si crestinismul crede in zei. Da, e politeist avand in vedere doctrina trinitatii care spune ca exista 3 persoane de o esenta comuna - divina. Exact acest lucru il spuneau si religiile precedente cu deoasebirea ca numarul persoanelor divine era mai mare decat 3.

Sa stii ca ai dreptate. Nu m-am gandit niciodata la asta. Este un fel de politeism mascat.

12 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Mar Mai 20, 2008 3:35 pm

The Beast

muritor de rand
Vlad the Impaler a scris:
The Beast a scris:
Pai si crestinismul crede in zei. Da, e politeist avand in vedere doctrina trinitatii care spune ca exista 3 persoane de o esenta comuna - divina. Exact acest lucru il spuneau si religiile precedente cu deoasebirea ca numarul persoanelor divine era mai mare decat 3.
Sa stii ca ai dreptate. Este un fel de politeism mascat.

Culmea e ca nici nu e mascat. Very Happy

13 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Mar Mai 20, 2008 6:33 pm

No Name

inger
Trinitatea ...este un concept sau o dogma care a aparut post crestinismului dupa 300 de ani ,introdus de catre niste filozofi politeisti greci ,care ulterior s-au convertit la crestinism ,si fain frumos au reintrodus subtil inchinarea politeista in cadrul crestinismului primar !

14 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Mar Mai 20, 2008 7:11 pm

The Beast

muritor de rand
No Name a scris:Trinitatea ...este un concept sau o dogma care a aparut post crestinismului dupa 300 de ani ,introdus de catre niste filozofi politeisti greci ,care ulterior s-au convertit la crestinism ,si fain frumos au reintrodus subtil inchinarea politeista in cadrul crestinismului primar !
Deci esti unitarian ? Sa nu-mi zici ca binitarian. Laughing

15 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Mar Mai 20, 2008 8:01 pm

Lucretia

muritor de rand
The Beast a scris:

1. De spus ar fi ca e de inteles, e in firescul naturii umane. Propensiunea mistico-religioasa e o consecinta genetica.
3. Unii, o majoritate da, insa exista si o minoritate mai cerebrala, care daca nu si-a manifestat ateismul, cel putin si-a manifestat scepticismul.

2. si sa nu uitam de Sfinti ... intr-adevar este mai degraba politeism decat monoteism :shock:

3. Posibil sa fie vorba de o minoritate cerebrala, insa nu intotdeauna minoritatile sunt cele care au dreptate. Nu spun in acest caz!, insa uneori, unele persoane prefera sa fie altfel doar de dragul de a fi altfel.

~

16 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Mier Mai 21, 2008 12:44 pm

No Name

inger
The Beast a scris:
No Name a scris:Trinitatea ...este un concept sau o dogma care a aparut post crestinismului dupa 300 de ani ,introdus de catre niste filozofi politeisti greci ,care ulterior s-au convertit la crestinism ,si fain frumos au reintrodus subtil inchinarea politeista in cadrul crestinismului primar !
Deci esti unitarian ? Sa nu-mi zici ca binitarian. Laughing

NU sunt nici uni..nici bi ...

Eu cred ca DUMNEZEU este DUHUL SFANT ...si a locuit toata aceasta plinatate in ISUS HRISTOS !

Dumnezeu ca Duh este impersonal ...nu este o persoana ...este invizibil si umple toata lucrurile ...este peste tot in acelasi timp ...este "MARELE EU SUNT "!

17 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Mier Mai 21, 2008 9:43 pm

Poate că ar trebui creat un subiect despre ce înseamnă de fapt Dumnezeu și cum ar trebui definit.
Eu unul am spus că prin Dumnezeu eu înțeleg creatorul universului.
Dar poate cine știe? Poate că ar mai trebui adăugate și alte atribute care să țină și de datoria omului față de Dumnezeu. Poate că ar trebui clarificară această datorie a omului dață de Dumnezeu pentru ca astfel să vedem cum să-l definim pe Dumnezeu. Sau poate că Dumnezeu trebuie definit ca fiind sursa speranțelor omului într-o viață viitoare fericită. Sau cine știe cum alt fel?

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

18 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Joi Mai 22, 2008 6:08 pm

Arpisz

muritor de rand
mai degraba ar fi util topicuri de dezbatere tematica intre credinciosi si necredinciosi
nu vad ce aport poate aduce un ateu in definirea unei deitati in schimb vad aportul unui ateu / agnostic in dezbaterea unor parti ale definitiilor

19 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Joi Mai 22, 2008 6:52 pm

Ada_Pal

inger
Dumnezeu trebuie definit din urmatarele puncte de vedere

1 Cum s-a definit El insusi in cele 3 religii monoteiste cu accentul pe spusele profetilor recunoscuti
2 Prin creatiile sale si prin legile impuse omenirii
3 Cum il definesc companionii,apostolii,oamenii de stiinta,filozofii.....
4 dar nu in ultimul rind ,cum il simt/i in viata mea

20 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Joi Mai 22, 2008 10:15 pm

Arpisz

muritor de rand
ok hai sa vedem
eu o sa apar un punc de vedere agnostic (care imi este si punctul de vedere)
voi ruga pe toata lumea sa aiba o atitudine respectuoasa fata de cei care nu ii impartasesc punctul de vedere. voi incerca dezvoltarea unui dialog bazat pe logica
1 ce sau cine este dumnezeu si care sunt atributele sale?
2 care sunt creatiile lui si care sunt legile lasate omenirii?
3.1 cum este definit dumnezeu de catre filozofi?
3.2 cine este dumnezeu din punctul de vedere al stiintei?
4 la acest punc nu ma pot pronunta dar pot propune alternative psihologice

21 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Vin Mai 23, 2008 9:01 am

Vizitato

Vizitator
The Beast a scris:

Uite de o prezenta a Sfintei Treimi in Vechiul Testament, scris de iudei http://www.globusz.com/ebooks/Geneza/00000028.htm . In privinta Sfinteti Treimi. Stii definitia ei? Sunt una si aceeasi persoana. Actioneaza ca un intreg. Tatal e in Fiu. Fiul in Tata. Duhul Sfant la fel. Sfanta Treimi, ca si multe alte lucruri ce tin de crestinism, nu pot fi explicate 100% de om, deoarece mintea lui nu poate atinge perfectiunea si cauta corespondent in lumea profana. Nu sunt trei persoane. E una singura, un singur Dumnezeu care actioneaza in diferite moduri. Citeste si Noul Testament si o sa vezi ca nu vorbeste de 3 dumnezei ci de unul singur.

22 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Vin Mai 23, 2008 12:38 pm

No Name

inger
DECI 1+1+1=1.... scratch

...pai sunt 3 persoane sau 1 ?

hotarati-va ...ca vine sfarsitul lumii... Basketball

Duhul Sfant cine e ?

Fiul exista in vesnicie ...asa cum este formulat in CREZUL NICEEAN ?

Cine era mama lui in vesnicie ?...MAMA OMIDA ? bounce

23 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Vin Mai 23, 2008 3:06 pm

Vizitato

Vizitator
Citeste mai sus, poate nu intelgi bine ce am vrut sa spun. Mintea omului nu poate intelege caci face prea multe corelatii cu lumea de prim-prejur. Si sa iti raspund cu o secventa din Biblie: Cele ce sunt cu neputinta la om sunt cu putinta la Dumnezeu. Urmatorul raspuns sper sa aibe o sustinere substantiala pentru a contrazice acest citat.

24 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Vin Mai 23, 2008 4:03 pm

No Name

inger
Citeste la topicul despre trinitate ...http://spiritliber.forumer.ro/crestinism-f10/trinitate-adevar-sau-falsificare-t64.htm

continuam acolo dezbaterea..

http://spiritliber.forumer.ro/crestinism-f10/trinitate-adevar-sau-falsificare-t64.htm#545

25 Re: Battlefield (teism vs ateism) la data de Vin Mai 23, 2008 4:38 pm

Ada_Pal

inger
1/ Cum se descrie D-zeu /Allah in Quran ,descrieri care apar si in VT si in NT facute de catre ceilalati profeti:

sura el Mulk
În numele lui Dumnezeu cel Milos si Milostiv.

[67:1]
Binecuvântat fie Cel ce are în mâna Sa împaratia, Cel ce asupra tuturor are putere,[67:2]
Cel ce a creat viata si moartea ca sa dovedeasca care dintre voi este mai bun la fapta. El este Puternic, Iertator.

[67:3]
Binecuvântat fie Cel ce a creat cele sapte ceruri puse unele asupra altora! Nu vei vedea în creatia Milostivului nici o nepotrivire. Întoarce-ti privirea! Zaresti pe undeva vreun cusur?
[67:4]
Roteste-ti apoi privirea înca de doua ori! Si privirea ti se va întoarce obosita, slabita.

[67:5]
Noi am împodobit cerul cel mai apropiat cu lumini pe care le-am facut ca sa-i lovim pe diavolii carora le-am pregatit si osânda Iadului.[67:6]

[67:12]
Cei care s-au temut de Domnul lor întru Taina vor avea iertare si mare rasplata.[67:13]
Fie ca va tainuiti vorbele, fie ca le spuneti tare, El cunoaste launtrul inimilor voastre.
[67:14]
Nu cunoaste El ceea ce a creat, El, Patrunzatorul, Cunoscatorul?[67:15]
El a facut pamântul supus voua. Strabateti marile sale întinderi si mâncati din daruirea Lui. Catre El va fi Învierea.(Allah nu isus sau mohamed sau moise)
[67:16]
Credeti oare ca Cel ce este în Cer nu poate face pamântul sa va înghita? Iata-l cum se zgâltâie!

[67:17]
Credeti oare ca Cel ce este în Cer nu poate dezlantui asupra voastra o furtuna de pietre? Atunci veti sti ce a însemnat predica Mea!

[67:18]
Cei dinaintea lor au hulit. Si cum a fost mustrarea Mea!(vezi civilizatiile disparute)

67:19]
Ei nu vad pasarile deasupra lor cum îsi întind si îsi strâng aripile? Numai Milostivul le tine acolo. El este Atotvazator.
[67:20]
Cel ce are o ostire pentru voi, va poate ajuta în locul Milostivului? Tagaduitorii sunt în amagire.
[67:21]
Cine v-ar putea hrani, daca Dumnezeu si-ar lua darurile înapoi? Ei se încapatâneaza însa în obraznicie si ura.
[67:22]
Cel care merge cu capul în jos este mai bine calauzit decât cel care merge pe Calea cea Dreapta cu capul sus?

[67:23]
Spune: “El este Cel ce a facut sa va nasteti. El v-a dat auzul, vazul si inimile.” Voi sunteti însa atât de putin recunoscatori!
[67:24]
Spune: “El este Cel ce v-a împrastiat pe pamânt si la El veti fi iarasi strânsi.”

[67:25]
Ei vor spune: “Când se va împlini aceasta fagaduiala, daca spuneti adevarul?”

[67:26]
Spune: “Stiinta nu este decât la Dumnezeu. Eu nu sunt decât un predicator cu vorba limpede!”

[67:27]
Când cei care tagaduiesc o vor vedea de aproape, chipurile li se vor schimonosi. Li se va spune: “Aceasta este ceea ce ati chemat!”

[67:28]
Spune: “Ce credeti? Fie ca Dumnezeu ma va nimici pe mine si pe cei dimpreuna cu mine, fie ca se va milostivi de noi, însa cine îi va apara pe tagaduitori de osânda dureroasa?”

[67:29]
Spune: “El este Milostivul! Noi credem în El. Lui ne încredintam.” Veti sti atunci cine este într-o ratacire fatisa!

[67:30]
Spune: “Ce credeti? Daca apa voastra se va scurge în pamânt peste noapte cine va va mai da apa de izvor?”

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 4]

Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum