Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Se împlinesc proorocirile din Biblie?

73% 73% [ 8 ]
0% 0% [ 0 ]
0% 0% [ 0 ]
0% 0% [ 0 ]
0% 0% [ 0 ]
18% 18% [ 2 ]
9% 9% [ 1 ]
Total voturi : 11

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Se împlinesc proorocirile din Biblie? la data de Vin Iun 13, 2008 12:29 pm

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

2 Re: Se împlinesc proorocirile din Biblie? la data de Vin Iun 13, 2008 5:17 pm

Dacă Dumnezeu nu există și se împlinesc astfel niște proorociri ale unor oameni atunci nu mai are nicio valoare.
E adevărat că e foarte revoltător și jicnitor pentru aceia care au investit foarte mult timp și foarte multă răbdare să recunoască adevărul insă exact asta este și metoda de manipulare.
Atunci când muncești foarte mult pentru ceva lipsit de valoare este foarte revoltător și jicnitor să recunoști că ești un prost care ai fost fraierit. Exact din această cauză s-au și perpetuat religiile în așa hal.
A te lepăda de religie înseamnă practic a renunța la o recunoaștere socială de responsabil moral prin admiterea unui Dumnezeu înaintea căruia tu vei răspunde la judecată, în favoarea ideii că ai fost fraierit de niște mincinoși și că în prosia asta a ta ai investit foarte mult timp și răbdare degeaba, iar pe de asupra îți vei face și foarte mulți dușmani care te vor înjosi și de care nu vei mai putea profita ca înainte.

3 Re: Se împlinesc proorocirile din Biblie? la data de Dum Iun 15, 2008 11:15 am

No Name

inger
2 Petru 3:1 Prea iubitilor, aceasta este a doua epistolã pe care v-o scriu. În amândouã, caut sã vã trezesc mintea sãnãtoasã, prin înstiintãri,
2 ca sã vã fac sã vã aduceti aminte de lucrurile vestite mai dinainte de sfintii prooroci, si de porunca Domnului si mântuitorului nostru, datã prin apostolii vostri.
3 Înainte de toate, sã stiti cã în zilele din urmã vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trãi dupã poftele lor,
4 si vor zice: „Unde este fãgãduinta venirii Lui? Cãci de când au adormit pãrintii nostri, toate rãmân asa cum erau de la începutul zidirii!”
5 Cãci înadins se fac cã nu stiu cã odinioarã erau ceruri si un pãmânt scos prin Cuvântul lui Dumnezeu din apã si cu ajutorul apei,
6 si cã lumea de atunci a pierit tot prin ele, înecatã de apã.
7 Iar cerurile si pãmântul de acum Sunt pãzite si pãstrate, prin acelasi Cuvânt, pentru focul din ziua de judecatã si de peire a oamenilor nelegiuiti.
8 Dar, prea iubiþilor, sã nu uitati un lucru: cã, pentru Domnul,o zi este ca o mie de ani, si o mie de ani Sunt ca o zi.
9 Domnul nu întîrzie în împlinirea fãgãduintei Lui, cum cred unii; ci are o îndelungã rãbdare pentru voi, si doreste ca nici unul sã nu piarã, ci toti sã vinã la pocãintã.

Vezi profilul utilizatorului

4 Re: Se împlinesc proorocirile din Biblie? la data de Dum Iun 15, 2008 11:43 am

Heruer

inger
Remussatala a scris:Se împlinesc proorocirile din Biblie?
De ce nu ?

5 Re: Se împlinesc proorocirile din Biblie? la data de Mier Iun 18, 2008 12:42 pm

Eu am votat cum că nu îmi pasă. Dacă proorocirile din Biblie se împlinesc iar Dumnezeu nu există înseamnă că niște oameni care se dau drept Dumnezeu vor împlini. În forumul "Despre Ateism" am arătat dece nu există Dumnezeu. Mai ales în subiectul "Ce este ateismul?" din forumul "Despre Ateism" am explicat în al 6-lea mesaj de acolo.

6 Re: Se împlinesc proorocirile din Biblie? la data de Mier Iun 18, 2008 1:46 pm

Vizitato

Vizitator
Nu stiu si nici nu ma intereseaza....... De fapt: ce s-a prorocit acolo????? Ziceti-mi si mie sa nu mor prost......

7 Re: Se împlinesc proorocirile din Biblie? la data de Mier Iun 18, 2008 8:48 pm

Anticristul

eliberat
Remussatala a scris:Eu am votat cum că nu îmi pasă. Dacă proorocirile din Biblie se împlinesc iar Dumnezeu nu există înseamnă că niște oameni care se dau drept Dumnezeu vor împlini. În forumul "Despre Ateism" am arătat dece nu există Dumnezeu. Mai ales în subiectul "Ce este ateismul?" din forumul "Despre Ateism" am explicat în al 6-lea mesaj de acolo.
...............................................................................................................................................
De explicat multi explica multe,dar ca sa poti da un verdict hotaritor Cutreiera tu tot universul si numai dupa ce vei controla fiecare coltisor ,vei putea sa te pronunti.

8 Re: Se împlinesc proorocirile din Biblie? la data de Lun Iul 07, 2008 12:27 pm

nu numai ca se implinesc, dar trebuie sa cunoastem ce anume se implineste pt a putea contracara marea amagire pe care o va realiza "cel nelegiuit" (2 Tesaloniceni 2).

9 Re: Se împlinesc proorocirile din Biblie? la data de Lun Iul 07, 2008 12:46 pm

No Name

inger
Scrierile istorice confirmă că au existat împărați germano-romani și papi germano-romani. Germania este predestinată să fie capul conducător în Europa Unită. Este cea mai puternică din punct de vedere economic și cea mai populată țară din Uniunea Europeană. Aici este explicația de ce se concentrează toată desfășurarea asupra inimii Europei pentru împlinirea tratatelor romane după unirea Germaniei, căreia i se atribuie un rol deosebit. Această poziție de frunte este accentuată în mod deosebit de puterea mondială din prezent, de S.U.A., și este pretinsă în concordanță cu proorocia. Germania are cei mai mulți vecini, este așezată central, este în graniță cu țările estice, este destinată să slujească drept zonă de contact pentru întreaga Europă.

În această legătură este foarte semnificativă expresia „rană de sabie” (vers. 14). S-a întâmplat prin sabia Duhului, și anume Cuvântul lui Dumnezeu (Ef. 6, 17) care este mai ascuțită decât o sabie cu două tăișuri (Evrei 4, 12). Nouă ne este spus că lumea se va mira de vindecarea acestei răni de moarte. În zilele Reformei a fost mânuită sabia Duhului, și anume Cuvântul lui Dumnezeu predicat. Ca urmare, biserica de stat din țara conducătoare a primit o lovitură aproape de moarte. Împărțirea religioasă a avut loc prin Reformă. După al doilea război mondial, aceeași țară a suferit a doua lovitură, și anume o împărțire politică, și astfel a fost împărțit continentul european în est și vest, așa ca înainte în protestanți și catolici.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum