Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Aikido - pe scurt

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Aikido - pe scurt la data de Dum Iun 15, 2008 8:27 pm

Khaarsha

muritor de rand
Creatie a maestrului Morihei Ueshiba (1883 - 1969), Aikido reprezinta o sinteza moderna a artelor martiale japoneze si se poate traduce ca fiind calea (DO) armonizarii (AI) energiilor (KI).
Practica Aikido-ului permite uniunea fiziologicului, psihicului, mentalului si socialului, conducand la perfectionarea personalitatii umane. Prin intelegerea superioara a ceea ce numim lupta, Aikido asigura comportamentului uman coerenta si stabilitate. Practicantul de Aikido se angajeaza pe o cale care-l conduce dincolo de limitele corpului si spiritului luate separat si la capatul careia se va regasi pe sine, mai senin si intelept.
Aikido, prin tehnicile si principiile sale, imita elementele naturii, atat in calmul cat si in inlantuirea lor. In procesul de invatare a Aikido-ului se recurge la exemple, comparatii si metafore nu numai pentru a explica un lucru sau altul, ci mai ales, pentru a concretiza sau vizualiza anumite tehnici sau atitudini.
Fondatorul spunea: Singurul mod in care pot sa explic cu adevarat Aikido, este sa desenez un trunghi, un cerc si un patrat.
- Un triunghi cu virful in sus reprezinta focul , pe cind unul cu virful in jos reprezinta apa. Cele 3 laturi ale triunghiului reprezinta diferite trinitati: cerul, pamintul si omenirea; mintea, corpul si spiritul; trecutul, prezentul si viitorul, etc. Un triunghi reprezinta dimensiunea circulatiei ki-ului.
- Cercul este emblema universala a infinitului, perfectiunii si eternitatii. Natura se exprima in cercuri, circuite si spirale. cercul poate reprezenta zero-ul, vidul care implineste toate lucrurile. Reprezinta dimensiunea lichida.
- Patratul este stabil, ordonat si material. Sta la baza lumii fizice, compuse din pamint, apa, foc si aer. Patratul reprezinta dimensiunea solida.
Triunghiul reprezinta generarea de energie si initiatia; este cea mai stabila postura fizica. Cecul simbolizeaza unificarea, seninatatea si perfectiunea; este sursa tehnicilor nelimitate. Patratul este forma si soliditate, baza controlului.
In textele ramase de la maestrul Morihei Ueshiba exista o referire la trei tipuri de antrenament:
1. Cel al armonizarii mintii individului cu activitatea tuturor lucrurilor din univers.
2. Cel al armonizarii corpului cu activitatea tuturor lucrurilor din univers.
3. Cel care face KI-ul ce uneste mintea si corpul sa se armonizeze cu activitatea tuturor lucrurilor din univers.
Adevaratul practicant de Aikido este cel ce atinge aceste trei componente simultan, nu doar in Dojo, ci in oricare alt moment al vietii sale. Rezonanta corpului provine din unitatea mintii si corpului si aceasta rezonanta se armonizeaza cu rezonanta universului. Esenta consta in armonizarea rezonantei corpului cu rezonanta universului. Din aceasta se naste caldura, lumina si puterea, toate parti ale unui spirit realizat deplin.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Aikido - pe scurt la data de Lun Iun 16, 2008 10:06 am

Aikido in seamna obtinerea victoriei prin durere si nu prin distrugerea fizica a adversarului,dar exista si tehnici extreme care pot ucide!

teoria este una dar practica este altceva de o mare eficienta!

Vezi profilul utilizatorului

3 Re: Aikido - pe scurt la data de Mar Iun 17, 2008 12:23 am

Dorstor a scris:Aikido in seamna obtinerea victoriei prin durere si nu prin distrugerea fizica a adversarului,dar exista si tehnici extreme care pot ucide!

teoria este una dar practica este altceva de o mare eficienta!
Aikido cu coordonarea mintii si a corpului

Corpul nostru are o forma. Putem sa īl vedem si sa īl atingem. Mintea nu are culoare sau forma si de aceea uitam de existenta ei. Corpul nu poate trai fara minte si nici mintea nu poate exista fara corp. Acestea sunt inseparabile.
Cand ne place ceea ce avem de facut este foarte usor sa ducem la bun sfarsit ceea ce ne propunem pentru ca mintea si corpul sunt coordonate si viceversa, atunci cand facem ceva din obligatie progresul este dificil pentru ca desi corpul īsi face treaba, mintea zboara permanent la altceva.
Pentru ca ne folosim mintea si corpul separat ne traim vietile doar pe jumatate. Īn marea majoritate a timpului mintea noastra este cu totul īn alta parte decat la ceea ce facem. Atunci cand ne separam mintea si corpul ne pierdem puterea naturala primita de la univers, stresul si problemele īsi fac loc īn viata noastra, apar bolile si caderile nervoase.
Daca īnvatam cum sa ne coordonam mintea si corpul īn viata de zi cu zi si sa extindem ki, putem sa luptam mai eficient cu stresul, sa ne cunoastem mai bine, sa ne īntelegem pe noi si pe ceilalti si sa ne manifestam potentialul uman la maxim. Prin practica, prin exercitii de dezvoltare a ki-ului, de respiratie si meditatie ki, īnvatam cum sa traim o viata pozitiva cum sa fim mai sanatosi si mai fericiti.
Īn clasele de Ki oricine poate sa īnvete coordonarea mintii si a corpului separat de aikido, indiferent de vārsta sau conditie sociala. Varsta minima pentru a putea practica este de 15 ani, iar vārsta maxima...
Va asteptam sa descoperim īmpreuna coordonarea mintii si a corpului.

[sursa http://www.kiaikido.ro/ ]

Vezi profilul utilizatorului http://win9x.forum-free.org/

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum