Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

POPORUL EVREIESC A FOST CREAT, NU ALES !

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 POPORUL EVREIESC A FOST CREAT, NU ALES ! la data de Lun Iun 16, 2008 4:41 am

SAVIN

vrajitor
ideia ca evrei din toate popoare lumi, ar fi fost ALESI de dumnezeu, umpla multe inimi cu invidie si jelozie.cea ce este pacat, ca de fapt, evrei sant un popor care a fost creat.
este clar pentru toti cei care, urmarind activitatile dumnezeiesti, isi dau seama ca dumnezeu urmeaza intodeauna un plan precis.
crearea universului a urmat un proces stiintific, si nu puteau lucrurile sa se intample alfel.
crearea omeniri era numai un inceput, si erau necesare mai multe eforturi pentru a slefui produsul, adica omul.
de la inceput era clar ca fara indrumare precisa, omul o va lua razna. si va provoca balamuc in jurul sau.
dumnezeu stia exact ce are de facut, dar ca in or si ce domeniu de stiinta, nu se poater grabi procesul necesar.
primul pas, o buna genetica, o sanatate mentala, un om inteligent, care pricepe, intelege, aplica si invata pe alti.
acest om sa dovedit sa fie abraham, un om foarte bogat. sa devi bogat, este dovada inteligentei necesare de a crea o afacere, de a conduce un personel mare, de a cumpara si vinde, de a negotia, de a planifica, de a implementa, de a controla, etc.
abraham, inteligent fiind, de unul singur, utilizand facultatea de logica, a ajuns la concluzia ca asa cum el a creat o afacere, asa cum el controleaza totul, asa cum el are responsabilitatea ultima, asa universul in intregime este creatia cuiva care are o responsabilitate ultima.SI ATUNCI DUMNEZEU A FACUT LEGATURA.
ia promis ca din el va iesi un popor. si la varsta inaintata,el si nevasta sa, cu ajutorul direct a lui dumnezeu, au primul lor copil impreuna, ithac.SI ASA INCEPE POPORUL EVREIESC.
jacob, fiul lui ithac, fiul lui abraham, are 12 baieti cu femei diferite. stim azi necesitatea si reusita amestecari de DNA,intre oameni, exac ce practica jacob. aceas samanta genetica de la abraham, un om inteligent amestecat cu o colectie diversa de DNA, de la diverse femei.
ei cu toati emigreaza in egypt, unde se inmultesc si ajung sa numere peste un milion de capete. POPORUL ESTE FORMAT.
poporul este format in masa cantitativa, dar acuma este necesar de a inspira in acest popor un sens national. dar nu inainte de transmite acestui grup instructiunile vieti.
aceste instructiuni, care vizau toate natiunile, sant transmise urmasilor lui avraham, oameni inteligenti, care intelegant in adancime sensul legilor,le aplica, si le preda copiilor lor.aceaste instructiuni dadeau o directie precisa vieti si e ocupa de toate problemele de care puteau lovi omul in viata sa.
si asa au ajuns evrei in posesia legilor date lui moshe de dumnezeu. nu au fost alesi. au fost creati.
primi 40 de ani in desert, legea a fost predata, si explicata. numai dupa ce viata lor a fost traita strict dupa legile primite, evrei au fost rugati sa prelua tara care dumnezeu a promiso numeroaselor generati.
in israel (cnaan), evrei traiau dupa legea lui dumnezeu, in timp ce isi developau srensul nationalistic.
istoria ne povesteste de regele solomon si david si alti.
sute de ani evrei traiau in tara lor, in statul lor, cand imperia romana destruge si exileaza evrei.
si evrei se gasesc printre popoarele lumi, paganisti in majorite.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: POPORUL EVREIESC A FOST CREAT, NU ALES ! la data de Vin Iun 20, 2008 1:28 pm

No Name

inger
Avraam ..nu a fost evreu ...ci a devenit evreu ...prin despartirea de familia sa pagana !
El era haldeu din UR ...astazi IRAK ...cu el ..Dumnezeu a avut un plan ..de aceea a fost ales si numit mai tarziu EVREU ...ceea ce inseamna ,"despartit de lume ".

3 Re: POPORUL EVREIESC A FOST CREAT, NU ALES ! la data de Sam Iun 21, 2008 2:44 am

SAVIN

vrajitor
no name, ce tampenie este asta, ca evreu inseamna despartit de lume.
de unde inventia asta ?

4 Re: POPORUL EVREIESC A FOST CREAT, NU ALES ! la data de Sam Iun 21, 2008 11:06 am

Hei Evreii se numesc asa adica ,,oameni veniti de dincolo''.Din iacov s-a nascut un popor care se numeaiu israielit,iar denumirea de ebreu era un supranume care cu timpul a inlocuit denumirea naturala.nu putem spune cs din ca din avraam pt ca atunci ar intra in evrei si urmasii lui Isav!Eu am mai sustinut ca este orect israielit!

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum