Forum de spiritualitate

Ultimele subiecte
» Mai este cineva pe aici?
Dum Aug 11, 2013 8:58 am Scris de Tudorel666

» CRESTINI fara denominatiune
Sam Mar 09, 2013 7:18 pm Scris de crestinul

» Cine este in realitate Isus!
Dum Iul 08, 2012 2:11 pm Scris de Fairy

» NOSTALGII...poezii de Mihai LEONTE
Dum Iul 08, 2012 2:06 pm Scris de Fairy

» Ok
Mier Iun 16, 2010 11:37 am Scris de Tudorel666

» ARMONII MAJORE 2010...autor Mihai LEONTE
Mar Iun 15, 2010 3:42 am Scris de Mihai LEONTE

» vizitati
Lun Iun 14, 2010 9:59 am Scris de padawanu

» REVERII ADVERSE...poezii de Mihai LEONTE
Joi Iun 10, 2010 4:16 am Scris de Mihai LEONTE

» SCRIERI INOCENTE...de Mihai LEONTE
Vin Iun 04, 2010 4:05 pm Scris de Mihai LEONTE

» Cenzura istoriei!!!
Joi Iun 03, 2010 6:37 pm Scris de Ancuta

» Distihurile lui Bujor...autor Mihai LEONTE
Mar Mai 25, 2010 3:28 am Scris de Mihai LEONTE

» Despre crestinismul originar
Lun Mai 24, 2010 11:41 am Scris de Tudorel666

» Dorurile mele
Sam Mai 22, 2010 11:39 am Scris de Tudorel666

» VALENTE MEDII...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 19, 2010 4:24 am Scris de Mihai LEONTE

» MIRAJELE ALBASTRE...poezii de Mihai LEONTE
Mier Mai 12, 2010 4:18 pm Scris de Mihai LEONTE

» APOGEUL METAFORIC...poezii de Mihai LEONTE
Dum Mai 09, 2010 7:04 am Scris de Mihai LEONTE

» RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILOR
Mier Mar 24, 2010 12:01 pm Scris de HareKrishna

» Vishnuism-monoteismul hindus
Mier Mar 24, 2010 11:59 am Scris de HareKrishna

» Despre capitalismul salbatic
Mar Mar 02, 2010 2:54 pm Scris de wima2203

» Ce nu se spune despre Miscarea Legionara?
Mar Mar 02, 2010 2:39 pm Scris de wima2203

» E Omul urmasul lui Adam?
Dum Ian 31, 2010 9:46 pm Scris de Anticristul01

» Bine v-am gasit!
Dum Ian 31, 2010 8:13 pm Scris de Anticristul01

» POZE USERI
Joi Ian 28, 2010 3:37 pm Scris de IrinucaM

» Inaugurarea celei mai inalte cladiri din lume-DUBAI 2009
Mar Ian 12, 2010 9:06 pm Scris de Anticristul

» Arte martiale
Lun Ian 11, 2010 4:00 am Scris de IrinucaM

» Scrisoare adresata FEDERATIEI RUSE
Lun Ian 11, 2010 3:19 am Scris de IrinucaM

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 28, Joi Oct 02, 2014 3:20 am
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

SEX IN JUDAISM

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 SEX IN JUDAISM la data de Mar Iun 17, 2008 1:55 am

SAVIN

vrajitor
SEX IN JUDAISM

de CERBU
B.A. STUDI JUDAICE
CONCORDIA UNIVERSITY
MONTREAL, CANADA

MOSE COBOARA DE PE MUNTE, SI ANUNTA CA ARE NOUTATI BUNE SI RELE.

CARE SANT NOUTATILE BUNE ?, INTREABA POPORUL.
L-AM TOCMIT PE DUMNEZEU LA NUMAI 10 PORUNCI.
SI CARE ESTE PROASTA NOUTATE ?
NU A VRUT SA RENUNTE LA LEGEA DE ADULTERIE.

judaismul recunoaste ca dezirul sexual vine de la aceasi sursa divina ca spiritualitatea. judaismul de asemenea recunoaste corpul uman ca lucrarea lui dumnezeu, deci trebuie respectata, si corpul este la fel de sfant ca sufletul. corpul si sufletul formeaza un total care functioneaza in armonie.
recunoasterea corpului, ca lucrarea lui dumnezeu, explica de ce evrei nu isi tatuaza corpul, si nici nu isi atarna cercei in nas ( sau alte parti, publice sau intime).
judaismul recunoste faptul ca fara sex, nu putem sa ne reproduim. fara sex, prezenta lui dumnezeu pe pamant va fi limitata, fara fiinte care au fost create in imagina sa. de acea sexul ne aduce asa de multa bucurie. si in judaism, sexul nu numai ca este permis, mai mult, activitatea sexuala este o obligatie divina, cu cateva conditi atasate.
cum stim ca puritani, care ziceau ca sexul e ceva murdar , sant gresiti ?
pentru ca cei mai mari oameni divini in istorie au practicat relatiile sexuale ca ceva natural, ceva care nu putea sa le micsoreze cu nimic relatia lor cu dumnezeu, din contra.
mai mult , profeti HOSEA, ISAIAH, JEREMIAH, EZEKIEL si MALACHI, nu au ezitat sa se intrebuinteze de imagini sexuale pentru a descrie relatiile intre evrei si dumnezeu.
dumnezeu nea dat ochi ca sa vedem. urechi ca sa auzim. tot de asemenea ne-a dat senzati sensuale, dorinte puternice sexuale, organe sexuale,nu numai ca sa ne inmultim, dar si pentru gratificatie personala. placerea de a manca, dormi, etc. face parte din creatie. nu este o greseala divina, din contra este o reusita divina. la fe si placerea sexuala.

legea evreiasca spune ca un barbat are 3 obligati fata de nevasta sa, si anume : hrana, inbracamintea si sex. sa refiuzi una din aceste obligati este motiv de divort.
sa spui...santem casatoriti...dar...nu sex...este ilegal. de alfel legea este clara, un barbat nu poate sa refuze sex nevestei mai mult de o saptamana.
deci, noi santem incadrati bine de lege, si dorinta noastra de sex este legala, dar....cum se face ca rabini din talmud erau asa de preocupati cu drepturile sexuale a femeilor? inseamna ca in timpurile talmudului, rabini erau mai mult ingrijorati, ca barbatul sa nu spuna ca are o durere de cap.
raspunsu e ca in perioada aia, drepturile femeilor era un term necunoscut de nimeni, inafara de judaism, care inca atunci a avut initiativa de apara drepturile femeilor prin lege. sau era o alt motiv?
am inceput cu o gluma. era vorba de una din cele 10 porunci, legate de adulterie. or, daca barbatul era obligat prin lege sa aibe relati cu nevasta,cel putin odata pe saptama, obligatoriu vineri noaptea, asta insemna ca nu mai avea poate chef sau putere sa alerge dupa o alta fusta. destepti rabini !
deci este clar ca judaismul pune mult accent pe fidelitate totala, dar , in acelasi timp, are grije de relati sexuale frecvente.
nu o sa credeti, dar in talmud, rabini au prescris un program minim de relati sexuale, depanzand de ocupatia barbatului.
bogati, zilnic.
muncitori, de doua ori pe saptamana.
conducatori de magari, odata pe saptamana.
conducatori de camile, odata la 30 de zile. si pentru marinari, odata la 6 luni.
si asta e scris in talmud, mishna, ketubot 5:6
cea ce nu e clar ce face un advocat, om politic sau eu.
dar mai este ceva. discutile legale in talmud pune ipoteza, ca un barbat care lucreaza langa casa, si vrea sa ia un serviciu departe de casa, poate sa se loveasca de dorinta negativa a nevesti, si asta e socotit legal. motivul ei poate fi faptul ca ea nu vrea dreptule sale sexuale sa fie micsorate. sant insa sigur ca ar fi fost multe femei care ar dori mult ca barbati lor sa devina marinar.
in urma cu mai multi ani era un film numit "niciodata duminica". e vorba de o casa de prostitutie in athena, grecia. " profesionalele", au luat decizia sa nu "lucreze" duminica, fiind recunoscut ca "ziua domnului".
asta este complec opus legei evreiesti care zice ca ziua ideala de a avea relati sexuale e vineri seara/noaptea, inceputul sfantului sabath. de ce ? ca acte sfinte sa ia loc intro zi sfanta. deci oppozitul crestin "niciodata dumunica" este judaicul "intodeauna sambata".
care este explicatia? judaismul recunoaste relatiile intime in casatorie ca fiind ceva bun, bun pentru corp, bun pentru suflet....complect divin. dar cum se face ca judaismul priveste sexul ca divin ?
in biblie cuvantul pentru sex este "sa sti". "cat de bine o cunosti ?". "ai cunoscuto in sens biblic ? ". scrie in biblie...adam "a cunoscuto" pe eva ". si e vorba de cunostinte intime, inima, sufletul si corpul. dar aceata expresie are inplicati profunde. ce vrea biblia sa spuna e ca sexul are valoare NUMAI daca doua persoane, o femeie si un barbat, "se cunosc",intro forma profunda. judaismul zice ca un barbat e numai jumatate, si devine intreg prin casatorie. interesant ca judaismul nu zice ca o femeie este jumatate necasatorita.
intimitate fizica este oglinda intimitati emotionale.
deci sex e socotit ca inportant, natural, necesar si de origine divina.
judaismul este o religie a vieti. de aia, se gaseste in judaism legi pentru toate situatile posibile. de acea, socotind sex un subiect inportant, rabini, dealungul anilor, au creat manuale pentru a inbunatati casatoria, inclusiv viata sexuala. rabini au scris despre pericolul plictiseli in casnicie, cum sa menti pasiunea dea lungul anilor, cum barbati trebuie sa fie sensibil la faptul ca femeile se exita mai incet decat barbati. scrisa inainte cu 2000 de ani, talmudul declara : "barbati care se vor abtine de a ejacula, inaite ca femeia sa aibe un orgasm, vor avea baieti si nu fete ". nu trebuie sa fiti evrei sa incercati tehnica. si azi stiinta medicala explica cele relatate in talmud ca fiind logice, posibile, dar nu garantate. gasita in talmudul babylonian, nidah 31b. comentatori sugesc ca intro societate unde era inportant barbatilor de a avea baieti, asta era forma in care barbati erau indrumati sa se gandeasca si la placerea femei, nu numai a lor. nu e de mirare ca femeile neevreice cauta sa aiba un barbat evreu. nu e cariera, bani, umilitatea sau faptul ca nu se inbeata niciodata, e faptul ca le lasa sa aiba placere sexuala. acuma stiti secretul.
legea stipuliaza ca chiar o pereche care stiu ca nu pot avea copii din motive fizice sau de sanatate, sau de varsta inaintata, sau chiar cand femeia este insarcinata, sant obligati, prin lege, de a avea relati sexuale. in judaism, sex nu este numai ca sa ai copii, sex este si pentru placere.
dar un barbat nu are voie sa oblige nevasta sa aibe relati daca nu vrea. sex cu forta nu e legal. chiar in casatorie. culmea este ca deabea inainte cu cativa ani curtile legale in canada au recunoscut ca sex fortat in casatorie este viol.
dar asta nu e totul. exista o serie intreaga de legi care se numesc "tearat hamispaha", adica "puritatea familiara". aceasta lege pune anumite limite activitatilor sexuale . lunar un cuplu e obligat sa se abtina de a avea sex. sex, dupa legile biblice, este un circuit de ..da...nu...da...nu...da. legile sant tare complicate, dar ma voi stradui sa va le explic. punctul principal e ca nu e voie de a avea sex din momentul cand incepe menstruatia si pentru 12 zile dupa aia. si aici unde intervine o problema de traducere. termul biblic "tame", inseamna "inpur", si nu "necurat". asceasta lege biblica face parte dintrun numar de legi la care nu sa dat o explicatie. dar comentatori bibliei au explicat aceasta lege (no sex 12 zile), asa: si sexul poate sa devina o rutina obositoara. plictiseala omoara casatoriile .daca mananci fripturi la gratar zilnic, te vei plictisi. deci, legea evreiasca obliga formarea unei "luni de miele" lunara. un barbat si o femeie trebuie sa fie despartiti sexual ca sa se regasesca cu pasiune noua. daca talmudul ar fi avut slogane, sloganul ar fi : "mai putin pentru mai mult", mai putin sex pentru mai multa calitate.
dragoste adevarata trebuie sa fie bazata pe mai mult decat sex. sa fortezi un cuplu sa aibe conversati, prietenie, intalnirea creelor, si asta pentru jumate de luna, este un ideal care nu a fost explorat in afara sitemului legal judaic. dar rezultatul este ca evrei divorteaza cu mul mai putin fata de restul populatiei.
FREUD a descoperit ca este posibil de a redirectiona energia sexuala in alte directi. nu sa referit in directia vecini. se crede chiar ca creativitatea si forma de gandire geniala poate fi relatata la acest fenomen de redirectie a energiei sexuale. dar nu pe toata viata, ca asta este contra naturi. si natura este dumnezeu.
"baptismul" ca act fizic, nu a fost inventat de crestinism. imersiunea in apa este o practica evreiasca relatata de viata sexuala. face parte din legile legate de "puritatea familiara". si e biblica ca origine.
in timpurile biblice, dupa perioada de 12 zile de la menstruatie, o femeie intra intro baie rituala inainte de avea voie sa aibe sex. acesta baie rituala reprezinta faptul ca sexul este recunoscut de judaism ca un act divin. femeia revine in patul conjugal ca o persoana noua, pura, proaspata ca atunci cand sau "cunoscut" pentru prima oara. cat de divin este sexul ? mistisismul evreiesc sustine ca in momentul ejaculari. barbatul ajunge la cel mai inalt platou divin, ba chiar il vede pe dumnezeu.
numele acestei bai rituale este "mikve", si in israel sau gasit peste tot "mikve" din perioadele cele mai vechi.
o mikve e construita dupa specificati religioase specifice. idea de mikve nu e pentru curatenea corpului, este pentru curatenea sufletului. mikve este asa de inportant, ca o lege stipuleaza ca daca o comunitate trebuie sa aleaga intre a construi o sinagoga sau o mikve, din motive financiare, sa se construiasca mikve. puritatea familiara este mai inportanta decat rugaciunea comunitara.
utilizarea de "mikve" face sexul in judaism "kosher". ce concept.....KOSHER SEX !!

deci.....

--sex in judaism este o obligatie divina.
--energia sexuala a fost creata de dumnezeu, ca sa se bucure omenirea.
--judaismul se ocupa de calitatea sexului, frecventa si timpul oportun.
--biblia numeste sexul - "a cunoste", a cunoaste mintea si sufletul mai intai, si pe urma a cunoaste corpul.
--legea judaica ofera un gid pentru fericire sexuala, sexul fiind un component important intro casatorie fericita.
--judaismul limita relatiile sexuale lunare, iliminant plictiseala.
--purificarea spirituala este rolul bai rituale, "mikve". obligatoriu, inainte de nunta, dupa menstruatie, si inaite de anumite sarbatori.

Vezi profilul utilizatorului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum